13 Lží, Ktoré Si Musíš Rýchlo Prestať Nahovárať, Pretože Ti Likvidujú Život

13 Lží, Ktoré Si Musíš Rýchlo Prestať Nahovárať, Pretože Ti Likvidujú Život

Čoraz častejšie vídam a počúvam od ľudí, ako sa vo svojich životoch snažia narobiť poriadky a upratať si v nich. Snažia sa žiť lepšie, zdravšie, aktívnejšie a óóóóómnoho pozitívnejšie ako doposiaľ. Áááá keďže je väčšina z nás od prírody lenivá, nezačíname od seba, začíname od druhých.

Toto veľké jarné životné upratovanie teda nezačíname tým, že sa snažíme zmeniť a zbaviť sa starých zlozvykov… Začíname ho tým, že sa snažíme odhodiť všetko to, čo nás ťahá dole. A to vo väčšine prípadov zahŕňa zbavovanie sa negatívnych ľudí vo svojom okolí. Tých, ktorí nedoprajú. Tých, ktorí nepodporia. Tých, ktorí nás sťahujú stále nižšie a nižšie, namiesto toho, aby nám pomohli lietať.

A tak je to správne, nevravím nič. Všetci títo ľudia musia preč, o tom ani na moment nezapochybuj. Čím rýchlejšie, tým lepšie. Avšak, aj keď si títo ľudia vo svojich životoch a vzťahoch narobia poriadky a v ich okolí už nie je žiaden ten, kto by ich zbytočne očkoval negativitou a pesimizmom, necítia sa lepšie.

Nevedia, kde je ten pes zakopaný. Zbavili sa predsa všetkých, ktorí sa snažili sabotovať ich úspech, no nič sa nezmenilo. Stále úspešní nie sú. Nie sú dokonca ani o toľko šťastnejší. Ako je to možné, lámu si hlavu.

Nuž, ja pre teba odpoveď mám, len či sa ti bude páčiť, kamarát, to neviem… Áno, ono je to potrebné zbaviť sa všetkých tých, ktorí ti už dlho pili krv a kradli energiu. Avšak, nikdy ti to nebude fungovať tak, ako by si si želal, ak budeš vo svojom živote trpieť toho najväčšieho sabotéra tvojich snov a cieľov…. Seba!

Za posledné roky si sa totižto stal veľmi skúseným rozprávačom príbehov. Všetky tie rozprávky o tom, prečo sa nemôžeš dostať do kondičky, prečo nedokážeš zarobiť viac, prečo si nemôžeš nájsť lepšiu prácu a prečo nemôžeš nasledovať svoje sny a ciele sa stali tak vierohodné, že by si za ne mal dostať nejakú medajlu.

Problém však prichádza so skutočnosťou, že myseľ deformuje realitu. Preto sa hovorí, že sa staneš tým, na čo myslíš, tým, čomu veríš. A ak veríš všetkým tým klamstvám, ktoré si si za posledné roky nakukal do hlavy, stanú sa tvojou realitou.

Uvedom si teda, že jediný človek, ktorý ti stojí v ceste za tvojimi vytúženými snami, si ty sám. A jediná vec, ktorá ti bráni v ich dosiahnutí, je tá otrepaná historka, ktorú si dookola nahováraš, že prečo ich dosiahnuť nemôžeš.

Nech je teda dnešok dňom, kedy si prestaneš klamať. Nech je toto moment, v ktorom vypláva pravda na povrch. Chvíľa, kedy zhodíš tie okovy, ktoré ťa držali toľké roky na mieste. Presne tie, skrz ktoré ti unikajú všetky tie úžasné príležitosti na to byť šťastný, spokojný a úspešný. Tie, ktoré ničia tvoje sebavedomie, odhodlanie, vieru a vôbec presvedčenie, že niečo v živote dokážeš.

Prestaň si teda nahovárať bludy ako…:

1. Nie je to až také zlé

Tak toto keď počujem niekoho povedať, okamžite do mňa vojde sto jedov. Slovné spojenie, na ktoré sa dá odpovedať jediným rozumným spôsobom, a to zopár štipľavými fackami. Na prebratie do reality.

Pretože toto je veta, ktorou sa zvyknú utešovať ľudia, ktorí sa to vo svojom živote rozhodli vzdať. O svoje šťastie, slobodu, či lepší život už viac nevládzu bojovať, a tak si dobrovoľne začali klamať, aby dokázali aspoň o kúsok znížiť svoje trápenie.

No vedz, že prvým krokom k vyriešeniu problému je priznať si, že tam vôbec nejaký je. A pokiaľ sa neprestaneš aj naďalej tak hlúpo presviedčať, že sa nemáš AŽ tak zle, tento problém ani nevyriešiš. Máš predsa na viac, tak sa vzchop. Bojuj. Buď šťastný.

2. Rád by som to spravil, ale…

Pôvodne som chcel napísať, aby si si za to „ale“ dopísal ten svoj dôvod, pre ktorý nerobíš veci, ktoré by si rád, no ono je to vlastne úplne jedno, čo tam doplníš. Všetko, čo sa za tým „ale“ a troma bodkami nachádza, sa dá nazvať jedným všeobecným výrazom – výhovorka.

Prestaň všetkých naokolo, a seba v prvom rade, neustále presviedčať o tom, že i keď by si chcel toto a tamto, si také malilinké úbožiatko, pretože nemôžeš.

Vždy keď počujem „Chcel by som začať cvičiť, ale nemám rád posilku“ alebo „Chcel by som sa zdravšie stravovať, no neviem variť“, stavajú sa mi vlasy dupkom a mám chuť si ďobnúť vidličkou do ucha, pretože tá bolesť z toho, ako mi uši reže to, čo počujem, sa nedá vydržať.

Uvedom si, že sa buďto pokúsiš nájsť riešenia, a že je ich na každý problém požehnane alebo budeš donekonečna rozprávať každému tie svoje vymyslené príčiny, prečo ostatní mohli, len ty nie. Sám si odpovedz, či chceš vo svojom živote radšej vidieť to, ako ťa ostatní trošku poľutujú alebo by si v ňom uvítal výsledky namiesto toho.

No nemôžeš mať oboje. Prestaň si teda stavať prekážky tam, kde je voľná cesta. Prestaň si podrážať nohy polenami, ktoré si pod ne nahádžeš sám. Vedz, že je ten najvyšší čas, aby si svoje šťastie konečne prestal sabotovať.

3. Zlyhal som

Toto nie je pravda, až kým to sám nevzdáš. Čokoľvek si včera pohnojil, dnes máš pred sebou celý deň, kedy to môžeš napraviť. Neskladaj zbrane hneď pri prvých náznakoch ťažkostí či komplikácií. Tuto je jeden citát, ktorý by ti v tom spraví jasno…:

„Porážka je stav mysle. Nikto nie je porazený, až kým ju neprijme ako skutočnosť.“ – Bruce Lee

Áááá, ak by sa ti zapýtalo viac citátov od tohto velikána, určite mrkni článok Bruce Lee A Jeho 8 Citátov, Ktoré Ti Ukážu Ako Zvíťaziť A Uspieť Na Plnej Čiare. 😉

4. Spravím to zajtra

Hej? Skutočne? Fakt to spravíš zajtra? Alebo to budeš už zo zvyku odkladať do nekonečna?

Ale no tak. Myslel som, že toto už máme za sebou. Si už predsa dosť veľký na to, aby si tomu ešte stále hlúpo veril. Už si predsa v živote odložil dostatočne veľa vecí na to, aby si pochopil, že takto nikdy nič nespravíš. Či nebodaj nie?!
Tak mi teda povedz, koľko z vecí, ktoré si si v živote na neskôr či na zajtra odložil, si ten nasledujúci deň skutočne spravil? Žiadne prevratné a revolučné číslo to asi nebude, však?!

Prestaň si teda klamať. Ak je pre teba niečo dôležité, sprav to teraz. Ak to skutočne stojí za to, ten čas si spravíš. A ak to za to nestojí, pravdepodobne to opäť odložíš na “zajtra“.

5. Nestojím za to

Óóóó, vnútorný kritik je opäť na scéne, pozor, vážení. Tak toto bude tvoj najvytrvalejší sok. Pochybnosti zmiešané so strachom, chybami z minulosti a s nedostatkami tvojej osobnosti. Tá negatívna a sebadeštruktívna páska, ktorá hrá v hlavách toľkých ľudí.

Na to si daj radšej veľký pozor. Aby tam nehrala aj tebe. Pretože tá ti bude celý tvoj život akurát tak podkopávať sebavedomie, zneisťovať tvoje rozhodnutia a sabotovať tvoje kroky.

Zaženie ťa do kúta a bude do teba búšiť ako ostrieľaný boxer. No v tomto zápase nebude žiadny rozhodca, ktorý by ho odpískal, keď budeš mať dosť. Nikto nehodí do ringu uterák, nikto tento súboj neukončí. Môžeš spadnúť na kolená, môžeš si ľahnúť na zem, no údery neprestanú dopadať.

Iba ty ich môžeš zastaviť. Tým, že sa za seba postavíš. Že do seba nenecháš už viac udierať. Že si prestaneš podkopávať vlastné nohy. Nie si babrák. Nie si nepodarok. Nie si tvojimi chybami. Nie si svojimi nedostatkami. Si omnoho viac. Si originál. Si jediný svojho druhu. Si úžasný. A zaslúžiš si toho omnoho viac, ako si momentálne myslíš. No vedz, že to najprv musíš zbadať sám, inak to neuvidia ani druhí. Nikdy.

6. Je to príliš ťažké

Dosiahnutie ničoho z toho, čo stojí skutočne za to, nie je jednoduché, hovorí sa. Ale pozor! To nevyhnutne nemusí znamenať, že to je tak strašne komplikované, ako si myslíš. Dosiahnutie väčšiny z tých vecí, ktoré by si vo svojom živote uvítal, nie je vôbec také ťažké a nepredstaviteľne zložité. Sú len pracné. Takže jediné na čom záleží, je to, ako veľmi to chceš.

Vrelo odporúčam článok Najdôležitejšia Otázka Tvojho Života, ktorý je za celý ten čas, čo blog mám, mojim osobným favoritom. V ňom sa tejto téme vénujem obzvlášť detailne. 😉

7. Aj tak sa mi to nepodarí

Nuž, keď už sa o tom takto krvopotne presviedčaš, tak budeš mať asi aj pravdu. Nie nadarmo sa predsa vraví, že ten, ktorý si myslí, že môže a ten, ktorý si myslí, že nemôže, obaja majú pravdu. Vedz, že ak si túto otrepanú frázu neprestaneš dokolečka omieľať, ona bude príčinou toho, že to vzdáš ešte skôr, ako to vôbec skúsiš. A keď to vzdáš ešte skôr, ako to vôbec skúsiš, asi približne vieš odhadnúť, akú veľkú šancu na dosiahnutie svojich snov budeš mať.

8. Ľudia ma budú súdiť

Mnohí sa odhovoria od toho, aby skočili do fitka alebo išli behať preto, že sa mylne domnievajú, že sa im budú druhí vysmievať. Nuž, poviem ti jedno tajomstvo. Väčšinu ľudí nezaujímaš. Väčšina je totižto zameraná egocentricky a ich najväčšie problémy sú, čo si zajtra oblečú do práce, aby vyzerali dobre a kam pôjdu na obed.

Vedz, že tí, ktorí už dávno robia to, čo by si ty rád, ťa súdiť nebudú, pretože takisto raz začínali a vedia, čím všetkým si práve prechádzaš. A tí, čo to nerobia a nikdy nerobili… Počkaj, koho ich názory a reči vôbec zaujímajú…?!

9. Nemám dosť času

No ale poď sem, ty moje malé chúďatko, nech si ťa poriadne vystískam za toľkú krivdu, čo na tebe bola vykonaná… Ako to, že nemáš 24 hodín, ako majú všetci ostatní, ale menej, hm?

Počkaj, prosím? Tak ty máš 24 hodín ako všetci ostatní, no aj tak vravíš, že nemáš dostatok času? Ako je to možné? Veď aj tí najšikovnejší ľudia na svete, ktorí sa pričinili o tie najobdivuhodnejšie objavy ľudstva, mali iba toľko. Všetci tí úspešní, šťastní a spokojní ľudia tam vonku, aj oni majú len 24 hodín za deň.

Tak ako to, že oni môžu a ty nie? Ako to, že oni si svoje sny dokázali splniť, no ty nemôžeš? Ako to, že oni si dostatok času na svoje koníčky, hobby a činnosti, ktoré milujú, čas nájdu, len ty nemôžeš, hm? Možno niečo, nad čím by si mohol popremýšľať… Schválne, či nájdeš aspoň jedno rozumné vysvetlenie.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

10. Potrebujem viac peňazí

Toto je lož, ktorá ťa dokáže položiť na lopatky. Po psychickej stránke, aj po tej fyzickej.

Psychiku ti to zlikviduje trápením, starosťami, strachom a neistotou. Budeš sa neustále obávať toho, že nemáš dosť. Budeš ako závislý. Neprestajne sa naháňať za ďalšou dávkou. Veď ju potrebuješ. Musíš ju dostať. Chamtivosť ťa pohltí a bez ďalšej spomínanej dávky sa budeš triasť holý, schúlený do klbka, na dlážke v strede izby.

A tak budeš brať nadčasy, extra smeny a tí najsnaživejší si dokonca nájdu aj druhý job. Za tie ligotavé mince a šušťavé papieriky budeš vymieňať svoje zdravie, svoju energiu a takisto to najcennejšie, čo vôbec máš, a to svoj čas. A toto sa zasa podpíše pod zničenie tvojej fyzičky, kamarát.

No ono je to celé odporná a podlá lož. Klamstvo. Nepravda. Pretože v skutočnosti je len zopár vecí, ktoré skutočne potrebuješ. Jedlo. Vodu. Šatstvo. Strechu nad hlavou. Všetko ostatné je prepych. Alebo lepšie povedané, nadštandard. A i keď je vyššia úroveň života zakaždým isto lákavá, nechať si kvôli nej zničiť život, to je šialené.

11. Začínam od pondelka (od nového mesiaca, roka,…)

Tak a teraz vyložme karty na stôl a rovno si povedzme, koľko takých pondelkov už bolo a koľkokrát si skutočne začal… Hmm?

Pravdou je, že vôbec nemusíš čakať… Mesiac… Týždeň… Dokonca ani hodinu. Začať môžeš teraz, práve v tomto momente. V každej jednej sekunde dostávaš možnosť zmeniť svoj život. Tak ju využi. Neodkladaj svoje šťastie na neskôr. Do nekonečna. Začni robiť to, čo robiť chceš a začni hneď.

A teraz, keďže je reč o zmene, tak si dáme menšiu klasiku. Ak by si sa zmenil rád, no nejde ti to, určite sťahuj E-book 8 Chýb, Ktoré Satobujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život a zisti, prečo je tomu tak. Okrem toho, že ti so zmenami isto pomôže, je ešte aj zdarma, takže skutočne nie je nad čím rozmýšľať. 😉

12. Som obeť

Neviem síce, či som to zaradil dobre medzi klamstvá, ktoré si zvykneš hovoriť, pretože toto sa už skutočne vymyká všetkým zabehnutým štandardom. U niektorých ľudí, mám taký pocit, to totižto prerástlo až v psychickú chorobu.

Pretože vždy, keď sa ti niečo v tvojom živote nepáči, máš na výber zo štyroch možností. Zmeň to, opusti to, nauč sa to milovať alebo sa staň obeťou. Prvé tri sú konštruktívne, tá štvrtá deštruktívna. Prvé tri tvoj problém vyriešia, tá štvrtá ťa zničí.

A ak ti je toto klamstvo povedomé a sám si ho zvykneš nahovárať, tak ti musí byť jasné, že si sa nevybral cestou riešenia problému, no tou druhou. Prestaň sa teda konečne hrať na obeť systému. Prestaň sa tváriť, že je ti celý život krivdené. A teraz to najdôležitejšie, prestaň sa vzdávať moci nad svojím životom a odovzdávať ju do rúk druhým ľuďom či okolnostiam, ktoré sa ti v živote prihodia.

Sám máš vo svojich rukách tie opraty, ktoré poháňajú tvoj život. Sám stojíš za kormidlom. A to, ako s ním naložíš, to je len a len tvoja voľba. Nič iné.

13. Som na to príliš starý

Nuž, ak tomu skutočne veríš, tak asi skutočne si. Ak sa vo svojej mysli už pomaly ukladáš na večný odpočinok, tvoja myseľ spolu s tvojím telom sa tomu skôr či neskôr začnú prispôsobovať. Budeš sa cítiť vyčerpaný, bez energie, bez chuti do života. Nešťastne čakať na koniec ako zmoknuté kura. Ale veď čo ti o tom budem zbytočne hovoriť… Ak si toto nahováraš, sám vieš, ako na figu sa cítiš, nie?!

Pravdou je, že nie si nikdy príliš starý. Nie si pristarý na to, aby si sa zmenil, nie si pristarý na to, aby si sa stal osobou, ktorou si sa vždy túžil stať. Tak si teda vyber.

Ako sa tak bude dnešný deň chýliť ku koncu, môžeš sa buďto opäť zlomený, zničený a vyšťavený pomaly uložiť do postele o siedmej večer alebo si môžeš povedať, že je dnes skvelý deň na to, začať snívať nový sen a perfektný deň na to, stanoviť si nový cieľ. Tak ako to bude?

Táááák a pre dnešok sme opäť vybavení. Ak sa ti článok páčil a opäť ti trošku otvoril oči, pomohol, povzbudil, motivoval alebo čokoľvek iné, nezabudni mu svoju vďaku a sympatie prejaviť zdielaním, lajčiskom alebo tým, že ho pošleš kamošovi alebo známemu, ktorému dokáže pomôcť rovnako tak, ako to zvládol v tvojom prípade. 😉

Takisto sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie články nabité pozitívnou energiou a informáciami prvej akosti už viac neušli. Stačí, aby si hodil svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň na nový článok rád, osobne a zdarma upozorním. 😉