15 Ťažko Akceptovateľných Právd O Láske, Na Ktoré Príliš Často Zabúdame

Zaľúbený párik pri západe slnka v zime

Láska je jeden z najkrajších a najuspokojúcejších pocitov vôbec. Je nádherné byť zamilovaný. Všetko sa zdá skrátka lepšie. Naše problémy sú menšie, životy krajšie a realita, tá je omnoho ružovejšia.

No je to krásne iba do momentu, kým to všetko funguje a kým je naša láska opätovaná. Akonáhle sa to však zmení, z toho najčistejšieho a najúžasnejšieho pocitu sa razom stáva ten najničivejší a najhorší. Z lásky sa stáva nenávisť, z náklonnosti nevraživosť.

Niekedy sa tomu skrátka nevyhneme a jednoducho sa tak stane, no častokrát to dokážeme ovplyvniť len malými zmenami v našom konaní, či lepším pochopením. A toto je článok presne o tom. Je o ťažko akceptovateľných pravdách, ktoré sa lásky týkajú. Je o veciach, ktoré si mnohokrát nechceme pripustiť, a tak nás bolia o to viac. Je o prekážkach, ktoré nedokážeme prekonať, a tak vzťah zlyháva a končí.

Je teda najvyšší čas začať ich akceptovať. Zmieriť sa s realitou a zariadiť sa podľa nej. Neutekať pred problémami, riešiť ich. Iba tak dáme našej láske krídla. Iba tak dáme našim vzťahom šancu na úspech. Iba tak si zaručíme najlepšie vyhliadky na spoločnú budúcnosť.

A i keď verím, že sa ti nasledujúce riadky nebudú čítať ľahko, potrebuješ si ich prečítať. Oslobodí ťa to, uvidíš.

1. Na lásku vždy treba dvoch

Často sa naháňame za niekým, kto o nás nejaví absolútne žiaden záujem. Snažíme sa, dávame do toho všetko, sme dokonca ochotní ohýbať naše zásady a obchádzať našu hrdosť.

No vedz, že i keď je niekedy dobré, dokonca potrebné bojovať, niekedy je lepšie akceptovať fakt, že ste si pre seba jednoducho neboli s osobou tvojho záujmu súdení.

2. Existuje rozdiel medzi láskou a ľútosťou

Videl som už toľko smutných príbehov, kde jeden z dvojice prestal milovať a ten druhý ho prosil, aby to ešte skúsil. Už len pozerať sa na to bolo veľmi bolestivé.

No uvedom si, že toto nie je cesta. Ak ťa má niekto milovať, musíš ho zaujať. Musí ťa rešpektovať. Musí si ťa vážiť. Musí ho to k tebe ťahať. A to dokážeš iba tým, že budeš zaujímavý. Tým, že budeš mať zásady, hrdosť a vlastný názor. Tým, že budeš atraktívny, fyzicky i duševne.

No ak už to nebude fungovať a ty sa začneš doprosovať, hrať to na city a robiť zo seba obeť, nebudeš ani atraktívny, ani zaujímavý. Nebude sa ti dostávať ani rešpektu, ani obdivu. Jediné, čo v danej osobe prebudíš, bude odpor a ľútosť. A to už si zváž ty, či pri sebe chceš držať osobu, len za pomoci citového vydierania.

3. Žiarlivosť je jed

I keď to sem tam zalichotí, keď na teba tvoja polovička trošku žiarli, podstatné je uvedomiť si, že to zalichotí iba v malom množstve. Ten zvedavý pohľad, keď ti pípne telefón. To nenápadné vyšetrovanie a otázky kde, kedy a s kým si bol. To vyzvedanie, či v tvojej práci ešte robí tá až podozrivo milá čiernovláska. Toto všetko dokáže pobaviť, potešiť a dokázať, že na tebe tomu druhému stále veľmi záleží.

Je tam však hranica. Ak si ako stíhačka a beháš svojmu náprotivku neustále za riťou, podozrievaš, neveríš a vyvolávaš zbytočné hádky kvôli ničomu, tvoj vzťah to neutužuje, ničí ho to. Veď skutočný vzťah je založený na dôvere. Bez nej to skrátka nejde. Nelikviduj teda svoj vzťah, upevňuj ho. Dôveruj a ukáž, že môže byť dôverované tebe. Iba tak to spolu zvládnete. Iba tak budete mať zdravý a funkčný vzťah.

„Bez komunikácie nie je žiadny vzťah. Bez rešpektu nie je žiadna láska. A bez dôvery nie je žiadny dôvod pokračovať.“

4. Ak nevieš odpovedať na otázku „prečo miluješ“, nie je to láska

Túto otázku by si mal vedieť zodpovedať aj, keď ťa niekto zobudí o polnoci. Ak miluješ, vieš prečo to tak je. Tie jej oči. Ten jej pohľad. Tie jej pery. Ten jej úsmev. Tie jej krivky. Ten jej charakter.

To, aká je cieľavedomá a nebojácna. Ironická a zábavná. Lojálna a čestná. Odhodlaná a nezastaviteľná, keď si niečo vezme do hlavy. A takto by som mohol pokračovať do nekonečna. Ja keď som miloval, tak som vedel prečo. Každý, kto miluje, tak to vie. A ak to začneš spochybňovať a nebudeš vedieť prísť na jednu jedinú vec, prečo miluješ, možno by si tomu mal prestať hovoriť láska.

5. Láska niekedy vyprchá

Stáva sa to a nespravíš s tým nič. To prvotné nadšenie opadne. Spoznáš daného človeka bližšie a zistíš, že to nie je ten, ktorého si hľadal. Že to nie je tá pravá, či ten pravý.

No to je v poriadku. Treba sa rozísť v dobrom a hľadať ďalej. Hlavne nezostávaj vo vzťahu len zo zvyku. Nakoniec to zničí oboch. Pretože vzťah bez lásky je trápením. Ste ako spolubývajúci. Kamaráti, ktorí si už viac nerozumejú. A to je smutné. Nikto taký vzťah nechce, no ani jeden nevie nazbierať dostatok odvahy, aby ho ukončil. A vzťah sa rozpadá, vy sa čoraz viac hádate a spomienky na to nádherné, čo ste niekedy medzi sebou mali, sú už len vyblednutou pamiatkou. Vyhni sa preto zbytočnému trápeniu a ak na tom nie ste ochotní pracovať, ukončite to.

Ľudia si takto často komplikujú život a to úplne zbytočne. Hádžu si tým polená pod vlastné nohy a potom sa sťažujú, že neustále padajú. Píšem o tom dokonca aj v knihe 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (a ako s tým prestať). Tá má celú kapitolu venovanú vzťahom a tomu, ako ich nekomplikovať, takže by ťa mohla zaujímať. 😉

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

6. Nie vždy je nám láska opätovaná

Niekedy s nami ten druhý hrá iba hry. Je s nami z vypočítavosti, z nedostatku možností, z nudy.

Niekedy si ty pre osobu, ktorá je pre teba jedinou z možností, len jednou z mnohých. Buď teda dostatočne odvážny na to, aby si sa z toho zoznamu vyškrtol a uľahčil jej výber. Takýto vzťah totižto nemá budúcnosť a čím dlhšie v ňom zotrváš, o to viac ti zoberie z tvojej hrdosti, z tvojho osobitého čara, z tvojej sebaúcty a sebavedomia.

Máš predsa na viac! Nenechaj so sebou teda zametať ako s handrou. Vzchop sa. Poznaj svoju cenu a svoje srdce daj osobe, ktorá si ho zaslúži, nie takej, ktorá po ňom šľape!

7. Existujú dobré dôvody pre lásku a takisto existujú zlé

Vôňa jej parfému, ktorá ťa úplne paralyzuje. Jej úsmev, ktorý ťa prinúti zabudnúť na všetky problémy. Jej hlas, ktorý ťa zakaždým upokojí. Ten moment, kedy sa ponáhľaš domov, pretože vieš, že ťa čaká a ty sa jej nevieš dočkať. Toto všetko sú krásne veci, ktoré značia, že si zamilovaný.

Ak sa však bojíš byť sám, ak sa jej nechceš vzdať len preto, že sa bojíš, že si nájde niekoho lepšieho alebo sa bojíš toho, že si niekoho lepšieho nenájdeš ty sám, mám pre teba novinku… Takto láska nechutí!

Zotrvávať vo vzťahu len preto, že máš strach byť sám, je hlúpe. Tak to predsa nikdy nebude fungovať. Bez tej iskry. Bez toho čara. A nielenže to nebude fungovať, takto si ani nikdy nenájdeš takú, s ktorou by to fungovať mohlo. Keď budeš strácať čas s tou nesprávnou osobou, nikdy si nenájdeš čas na stretnutie tej pravej. Navyše, takýto vzťah je ubíjajúci. Bez emócií. Bez lásky. Bez vášne. Ozaj si myslíš, že to stojí za to?

Nauč sa teda najprv vychádzať, a byť perfektne šťastný, sám so sebou. Nájdi si hobby, vyplň si voľný čas a konaj tak, aby si bol hrdý na osobu, ktorú uvidíš každé ráno v zrkadle. Až potom si hľadaj vzťah. Až keď budeš mať vlastný život. Až keď budeš spokojný s vlastným životom. Potom sa už nebudeš musieť nikdy viac báť, že by si si nenašiel niekoho skvelého a zaujímavého. Sám budeš totižto skvelý a zaujímavý!

8. Problémy zo vzťahu neodídu samé

Nikto z nás nerieši problémy rád. Sú otravné. Nepríjemne. Plné stresu a obáv. No uvedom si, že nikdy nedokážeš zmeniť niečo, čomu odmietaš čeliť. Problémy sú prirodzenou súčasťou života a schopnosť naučiť sa ich riešiť je pre prežitie tvoje i tvojich vzťahov, nevyhnutná.

Ak pred nimi budeš totižto iba neustále utekať, budú ťa prenasledovať ako snehová guľa, valiaca sa dole svahom, tesne v tvojich pätách. Bude ťa naháňať, až kým ťa nezaženie do kúta a nedobehne ťa posilnená o všetky tie problémy, ktoré si celý život odkladal. A až vtedy zistíš kamarát, čo to vlastne „mať problémy“ znamená.

Rieš ich teda pekne jeden za druhým, tak ako sa v tvojom živote objavia. Porozprávaj sa. Vcíť sa. Nájdi východisko. Sprav čokoľvek, čo je v tvojich silách, aby si sa ich zbavil, pretože iba tak budú tvoje vzťahy prekvitať.

9. Nedostatok sebaúcty a sebavedomia zničí každú lásku, aj tú s obrovským potenciálom

K tomuto ti poviem iba toľko, že ak sa nebudeš rešpektovať sám, ako to môžeš očakávať od druhých? Ak sa nebudeš milovať a správať k sebe úctivo a dôstojne, prečo by sa tak k tebe mali správať druhí?

10. Ak ťa to nenapĺňa, ale ničí, nie je to zdravé

Je normálne, že sa vo vzťahu občas povadíš. Niekedy sa dokonca aj škaredo pohádate a vykričíte si veci, ktoré vám obom naženú strach. No tak to vo vzťahoch chodí. Niekedy sa skrátka nepohodneme.

No stáva sa to zriedka! Ak sa hádate ako besní deň čo deň, hodinu čo hodinu, nie je to zdravý vzťah. Vypovedá iba o tom, že k sebe chováte viac nevraživosti, ako náklonnosti. O tom, že vám na sebe viac vecí vadí, ako imponuje. A v takom prípade nechápem, čo v tom vzťahu ešte robíte.

Vzťahy sú tu predsa na to, aby nás napĺňali a robili šťastnými, nie na to, aby nás ničili a privádzali do šialenstva. Tak si to konečne zapamätaj!

11. Neustále sa pokúšanie o zranenie niekoho, s kým nám to nevyšlo, nakoniec zraní iba nás samých

Odpusti a posuň sa v živote ďalej. Nechaj to tam, kde to patrí – v minulosti. Ak sa budeš neustále zamýšľať nad tým, ako vrátiš úder, zničí ťa to. Budeš neustále sledovať život svojej ex a trpieť pri každom jej úspechu či zdare. A brácho, keď ju uvidíš na rande alebo s novým priateľom, vytrhne ti to srdce z hrude, viem, o čom hovorím!

Nechaj to teda ísť. Čo bolo, bolo. Zober si potrebné lekcie, a zameraj sa na svoju budúcnosť s niekým novým. Pretože ak ona nebola tá pravá, znamená to, že tá pravá tam niekde stále čaká! Hlavu hore!

12. Láska väčšinou nevyzerá ako z najromantickejších hollywoodskych filmov

Mnohokrát sa strácame v mysli a fantazírujeme o všetkých tých perfektných schôdzkach, dokonalých rande, bezchybných partnerkách a vzťahoch bez problémov, až nám to dokáže poblázniť hlavu natoľko, že sa v tej honbe za dokonalým pripravíme o možnosť stretnúť niekoho síce nedokonalého, no s potenciálom spraviť nás dokonale šťastných.

Snívame o niekom, kto nás doplní v každom jednom smere a splní každé jedno naše prianie, každú jednu našu potrebu. Snívame o niekom úžasnom. O niekom perfektnom. O tom pravom, či o tej pravej. No zapamätaj si, že „tá pravá“ nerovná sa „dokonalá“!

Uvedom si, že i keď to na tých veľkých plátnach kinosál vyzerajú všetky tie veľké gestá skvelo, v živote je to vo väčšine prípadov omnoho jednoduchšie. Sú to práve tie maličkosti a drobnosti, kedy cítime našu lásku najintenzívnejšie. Sú to tie radostné pohľady a túžobné dotyky. Sú to tie rozhovory plné pozornosti a pochopenia. Je to tá spoločná snaha pracovať na vzťahu. Sú to tie večery, keď ste doma spolu, úplne sami. Tie telefonáty počas dňa. Posielanie si hlúpostí cez telefón, len aby sme mali aspoň akú takú predstavu o tom, ako vyzerá deň toho druhého.

Sú to tie obyčajné veci, ktoré robia vzťahy a lásku neobyčajnou. Do vzťahu teda nehľadaj dokonalú osobu. Hľadaj takú, ktorá ťa spraví dokonale šťastným!

13. Láska vyžaduje prácu a záujem

Nerob tú chybu, že sa prestaneš snažiť hneď v tom momente, ako sa s niekým dostaneš do vzťahu. Neznamená to, že si to dokázal a teraz máš vzťah nechať tak, nech sa deje. Vzťah je o neustálej práci. O pozornosti. O snahe. O drine. O vychádzaní si v ústrety. A ak to nebudeš dávať, nebudeš to ani dostávať. A takéto vzťahy nemajú nikdy veľkú životnosť kamarát.

14. Láska nie je perfektná

Ale no tak, nežijeme predsa v ríši plnej víl, škriatkov a jednorožcov. Každá minca má dve strany. Láska nie je len o tých pekných pocitoch. Zahŕňa aj kopec súbojov, chýb a zranení. Tvoj partner skrátka nebude perfektný, no rovnako tak taký nie si sám.

To však nie sú zlé správy. Znamená to len toľko, že na vzťahu treba pracovať. Ak však na ňom budete ochotní pracovať obaja, nie je sa čoho báť. Bude len prekvitať!

15. Láska dokáže byť ťažká, nešťastná, i nesprávna

Dokáže človeka zlomiť. Keď nevyjde alebo keď sa niekto sklame v láske, je to devastujúce. Ubíjajúce. Skrátka hrozné. Jeden z najhorších pocitov vôbec!

No ak sa budeme báť všetkého toho zlého, nikdy neokúsime to dobré. Niekto, kto sa bojí výšok, sa nikdy neodváži lietať. Vraví sa, že ten, kto v živote neriskuje nič, riskuje vlastne úplne všetko.

Ak chceš skrátka nájsť svoju životnú lásku a osobu, s ktorou sa spoločne vydáš do tej neprebádanej budúcnosti, musíš byť ochotný riskovať stratu, sklamanie, odmietnutie, nepochopenie… Všetky tie trápne tichá, výsmechy a hádky.

Toto všetko môže prísť, áno, no ten pocit naplnenosti, bezhraničnej lásky, obety a oddanosti, ktorý príde s tou pravou, ten to všetko vynahradí desaťnásobne, ver mi.

A ak by si potreboval ešte zopár argumentov, prečítaj si článok 6 Ťažkých Životných Situácií, Na Ktoré Sa Pozeráš Zlým Spôsobom, v ňom sa tejto problematike venujem o kúsok viac! 😉

Ak sa ti článok páčil kamarát, určite ho podpor zdieľaním, lajčiskom, poslaním kamošovi alebo hoď komentár, s tvojimi najtajnejšími dojmami a najtúžobnejšími pocitmi! Samozrejme, čo sa článku týka, ty lapajisko jeden, nepotrebujem zasa vedieť všetko! 😀

Samozrejme, si viac ako vítaný zapísať sa do NEWSLETTER-u a pridať sa k tisíckam ľudí, ktorých na každý nový článok osobne, zdarma a rád upozorňujem. Jediné, čo treba, je hodiť mail do políčka na newsletter nižšie a ja sa už postarám o to, aby ti žiaden ďalší článok neunikol! 😉