20 Lekcií od Dalajlámu, Podľa Ktorých Žiť

Dalajláma

Keď sa Dalajlámu spýtali, čo ho na ľudstve najviac udivuje, odpovedal ĽUDIA. Pretože obetujú zdravie, aby získali peniaze. Potom obetujú peniaze, aby znova získali zdravie. Potom sa tak znepokojujú budúcnosťou, že si neužívajú prítomnosť, a tak nežijú ani v prítomnosti, ani v budúcnosti. A žijú tak, akoby nikdy nemali zomrieť a nakoniec zomrú bez toho, aby vôbec niekedy žili.

Dalai Lama. Veľký to muž. Budhistický mních, duchovný vodca Tibetu a človek s neuveriteľne silným duchom a veľkou osobnosťou.

Určite si si už všimol internetom putovať zopár jeho výrokov. Je ich tam kopec. A mnohé z nich v sebe ukrývajú dlhoročné skúsenosti a neopísateľné múdrosti.

A to je dôvod, prečo by si im mal rýchlo začať venovať pozornosť. Tvoj život dokážu obohatiť neuveriteľným spôsobom, ver mi.

Tu je 20 mojich obľúbených:

1. Uvedom si, že obrovská láska, ako aj obrovský úspech, zahŕňajú obrovské riskovanie.

Nemôžeš ani stáť bez toho, aby si riskoval pád, pamätaj na to! Vraví sa, že ten, kto nie je ochotný riskovať nič, riskuje vlastne úplne všetko. Pretože ten, kto nehrá, ten nemôže nikdy vyhrať.

Neviem, ako to máš ty, no ja som ochotný riskovať. Viem, čo v živote chcem a neuspokojím sa s ničím menším. Som ochotný bojovať a nebojím sa prehry. Pretože i keď zakopnem, viem, že sa postavím opäť na nohy a skúsim to znova.

2. Keď prichádzaš o víťazstvo, nepríď aj o lekciu.

Niekedy zvíťazíš, niekedy sa poučíš. Pretože zo svojich chýb sa dokážeme naučiť veľmi dôležité lekcie, teda iba v prípade, že nebudeme príliš zaneprázdnení ich popieraním.

3. Riaď sa tromi nasledovnými radami:
– Rešpektuj seba
– Rešpektuj druhých
– Buď zodpovedný za svoje konanie

Vraví sa, že rešpekt musíš najprv dať, aby si ho mohol dostať. Preto sa najprv musíš naučiť rešpektovať seba, až potom môžeš očakávať, že ťa začnú rešpektovať druhí. Taktiež im musíš ukázať, že rešpektuješ aj ty ich, na oplátku to potom ukážu aj oni tebe.

A tiež pamätaj, že máš v živote dve možnosti. Buď budeš akceptovať podmienky, ktoré ti boli v živote dané alebo budeš akceptovať zodpovednosť za to, že ich dokážeš zmeniť. Sám si vyber.

4. Pamätaj, že ak nedostaneš to, čo chceš, je to občas velikánskym šťastím.

Nie je žiadnou novinkou, že sa z malých prehier rodia veľké víťazstvá. A častokrát, keď nám život nedá to, čo od neho chceme, nasmeruje nás ďaleko lepším smerom, za ďaleko lepšími zajtrajškami.

5. Nedovoľ malej hádke zničiť veľké priateľstvo.

Ak máš skutočných priateľov, stráž si ich. Vyživuj svoje vzťahy. Venuj im pozornosť a staraj sa o ne. Pretože nie je dôležité mať veľa priateľov, dôležité je mať tých skutočných, i keď ich spočítaš na prstoch jednej ruky.

Preto nedovoľ žiadnej banalite, malichernosti alebo tvrdohlavosti jedného z vás, aby vás o tento vzťah pripravila. A vedz, že sa to netýka iba priateľstiev, ale i lásky!

6. Keď si uvedomíš, že si spravil chybu, podnikni okamžité kroky pre jej nápravu.

Nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť. Svojim problémom a chybám, ktoré si spravil, sa musíš postaviť ako chlap. Pretože neustálym oplakávaním skutočnosti, že si ich spravil, sa nezmení absolútne nič. Vzmuž sa a pusti sa do nápravy. Vedz, že veci sa zmenia iba vtedy, keď pre ne niečo spravíš.

7. Stráv nejaký čas osamote. Každý deň.

Ide o nájdenie vnútorného pokoja. Nájdenie odpovedí na otázky, ktoré nás trápia. Čas na zamyslenie sa a zjednotenie svojich myšlienok. Ujasnenie si svojich cieľov a vízií.

Medituj, aby si sa naučil opustiť všetky tie negatívne pocity ako zlosť, hnev, žiarlivosť a únavu. A na strane druhej, pestovať si tie pozitívne, ako napríklad optimizmus, vďačnosť, lásku a pokoj. Pretože, ako Dalajláma vraví, pokojná a vyrovnaná myseľ je zdrojom šťastia a pevného zdravia.

8. Otvor svoju náruč zmene, no nestrať svoje hodnoty.

Zmena je život. Je nevyhnutná. Bez nej by si stále polonahý naháňal mamuty a zaspával v jaskyni spolu so svojou tlupou. Ak chceš osobnostne rásť, musíš sa meniť. Budovať si nové, lepšie návyky a pracovať na svojej osobnosti. Neustále.

A pre tých, ktorí sa zmeniť chcú, no akosi im to nejde a zakaždým narážajú na problémy a prekážky, pre tých som napísal E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Je zdarma, tak si ho stiahni. Pomôže ti pohnúť sa ďalej, uvidíš.

9. Pamätaj, že ticho je občas najlepšia odpoveď.

Kto mlčí, ten svedčí. Niekedy nepotrebuješ počuť vôbec nič, aby si pochopil, ako sa veci majú. No neplatí to len o druhých ľuďoch. Platí to tiež pre teba. V tichu a o samote často nájdeš odpovede na otázky, ktoré ťa trápili už dlhšiu dobu. No už som sa tomu venoval v siedmom bode, tak sa v tom nejdem vŕtať znova. 😉

10. Ži dobrý a čestný život. Potom, keď budeš starší a obzrieš sa späť, budeš schopný užiť si ho po druhýkrát.

Ži naplno. Konaj. Chytaj sa šancí. Miluj. Objavuj. Cestuj. Maj svoje hodnoty a presvedčenia a stoj si za nimi. Rob veci tak, ako ich cítiš. Nasleduj svoje srdce a pracuj na vlastných snoch a cieľoch.

Správaj sa tak, ako chceš, aby sa druhí správali k tebe. Buď svojmu okoliu vzorom, buď tým ľuďom inšpiráciou. Ži tak, aby tam na konci neboli žiadne výčitky, žiadne obavy a žiadne starosti. Nech tam je len šťastie a spokojnosť.

Pretože jedného dňa ti život prebehne pred očami, preto ži tak, aby si sa mal na čo pozerať. 😉

A ak by si čírou náhodou nevedel, kde začať, v tomto článku získaš kopec nápadov – 21 Vecí, Ktoré By Si Pre Seba Mal Začať Okamžite Robiť.

11. Milujúca atmosféra v tvojom dome je základom tvojho života.

Všade dobre, doma najlepšie. Cítiš to tak aj ty? Pretože je potrebné mať miesto, kde sa cítiš doma. Kde sa cítiš v bezpečí. Zrelaxovaný. Kľudný. Spokojný. To je domov.

12. Zdieľaj svoje vedomosti. To je cesta, ako dosiahnuť nesmrteľnosť.

Dostaň svoj názor tam von, medzi ľudí. Inšpiruj ich. Ukáž cestu tým, ktorí z tej svojej zišli. Nenasleduj slepo dav. Choď vlastnou cestou a zanechaj stopu.

Ľudia vždy obdivovali ľudí s vlastnými názormi, s vlastnými zásadami a presvedčeniami. Dokáž, že si jedným z nich. Pretože mozog si dostal na to, aby si ho používal.

A na svojej ceste pamätaj, že to, čo spravíš pre seba, zomrie s tebou, no to, čo spravíš pre druhých, to tu zostane navždy!

13. Buď nežný k Matke Zemi.

Starať sa o Zem, o prírodu a zvieratá, by malo byť povinnosťou každého jedného z nás. Áno, aj tvojou! Musíme sa o ňu starať, ak chceme prežiť. Všetci!

Pretože ak budeme pokračovať súčasným tempom, čoskoro ju zničíme. Preľudníme, vybývame, využijeme všetko, čo nám môže ponúknuť… Volaj to ako chceš, pretože na mene pre tú spúšť, čo tu stvárame, nezáleží. Na čom ale záleží je, že ak sa nespamätáme, život na Zemi tak, ako ho poznáme, skončí.

Preto sa musíme naučiť recyklovať a prestať planétu znečisťovať. Naučiť sa využívať alternatívne zdroje energie. Naučiť sa robiť niečo prospešné pre svoje okolie, niečo prospešné pre Zem. Pretože, keď už sme sa naučili lietať na oblohe, ako vtáky, plávať pod vodou, ako ryby, zostáva nám už iba jediné – naučiť sa žiť na zemi ako ľudia.

14. Aspoň raz za rok choď na miesto, na ktorom si nikdy pred tým nebol.

„Spoznávať svet i nebezpečie, ktoré prinesie, prekonávať hranice, zbližovať sa, spoznávať druhých a cítiť. TO JE ZMYSLOM ŽIVOTA.“ – Z filmu Tajný Život Waltera Mittyho

Citát mi nemôže hovoriť viac z duše. Aj ty to tak cítiš? Človek by mal cestovať, objavovať a rozširovať si svoje obzory. Žiť mimo svojej zóny komfortu. Ísť na miesta, ktoré ho lákajú. Učiť sa od iných kultúr a vziať si náležité ponaučenia. Tak si život predstavujem ja. Tak si ho chcem zariadiť. Tak si ho aj zariadim. 😉 Ty?

15. Pamätaj, že najlepší vzťah je taký, v ktorom vzájomná láska prevýši potreby každého z vás.

Nejde iba o to, čo chceš ty. Ak si vo vzťahu, ide o vás, nie o teba. Musíte hľadať spoločné riešenia, robiť spoločné rozhodnutia, ísť spoločnou cestou. Iba tak dokážeš mať silný, úspešný a harmonický vzťah.

16. Svoj úspech posudzuj na základe toho, čoho si sa musel vzdať, aby si niečo získal.

Nie každý štartujeme z rovnakej pozície. Niektorí to majú ľahšie, niektorí ťažšie a ďalší to majú tak extrémne ťažké, že sa to vetami v tomto článku ani nedá opísať.

Preto nie to, čo človek v živote získa, je merítkom úspechu, ale to, aké prekážky musel na svojej ceste prekonať. S akými problémami sa pasoval a čo všetko musel obetovať preto, aby sa dostal tam, kde je teraz.

A ak sa práve pýtaš ako zvíťaziť nad nepriazňou osudu a ako prekonať všetko to ťažké a zdanlivo neprekonateľné, tak vedz, že mám pre teba presne to, čo potrebuješ! Napísal som úžasnú knihu Zo Dna Ku Hviezdam (alebo Ako v živote zvíťaziť aj napriek nepriazni osudu a ťažkým časom), ktorá je plná inšpiratívnych riadkov, kvalitného čítania a hlavne rád, ktoré tak veľmi potrebuješ. Informácií, ktoré ti dokážu zmeniť život na nepoznanie! 😉

Kniha Zo Dna Ku Hviezdam

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

17. Pesimizmus vedie k neúspechu.

Pesimizmus tupí nástroje, ktoré potrebuješ na to, aby si uspel. Zatiaľ čo optimista sa chytá príležitostí, koná a je ochotný riskovať, pesimista častokrát sedí doma na gauči a sťažuje sa na všetko okolo seba.

Nielenže sa šancí vo svojom živote bojí chopiť, no častokrát ich ani nevidí ako príležitosti. Pretože „Veď ono to určite aj tak nevyjde“, však?!

18. Ak má problém riešenie, nemá význam robiť si starosti. Ak riešenie nemá, starosti nepomôžu.

Starosti nevezmú preč zajtrajšie problémy, ale dnešný kľud. Zapíš si to za uši! Pretože ak problém, ktorému čelíš, riešenie má, nemá význam robiť si starosti. A ak riešenie nemá, starosti ti i tak nepomôžu. 😉

19. Zmyslom tvojho života je byť šťastný.

Život je príliš krátky na to, aby si v ňom bol čokoľvek iné, ako šťastný. Preto rob tie veci, pre ktoré horí tvoje srdce a bež ďalej od tých, ktoré tvoje šťastie ničia.

Určite si prečítaj článok 10 Nenápadných Zlozvykov, Ktoré Ťa Okrádajú O Šťastie, aby si získal jasnú predstavu, ktorým veciam je dobré sa vyhnúť. Teda za predpokladu, že je pre teba tvoje šťastie prioritou. 😉

20. Ak môžeš, pomáhaj druhým. Ak nie, aspoň im neubližuj.

Pomáhať by malo byť samozrejmosťou. I keď sa z tohto sveta známky ľudskosti a dobrosrdečnosti pomaličky vytrácajú. No stále sa to dá zmeniť. Ty to môžeš zmeniť. Ty to zmeniť MUSÍŠ. Iba tak bude raj na Zemi. 😉

A k tomu ubližovaniu. Okrem toho, že sa to nepatrí, nezabúdajme na karmu. Tá ti to všetko pekne zráta, kamarát. Preto konaj tak, aby si mal svedomie čisté. Nájdi v sebe súcit a porozumenie. Buď človek. A ak vo svojom súkromí pretriasaš životy iných, tak sa zamysli, ako nakladáš s tým vlastným.

Pretože možno je to práve ten tvoj život, ktorému by si mal venovať svoju pozornosť!

Tak a toto bolo 20 múdrostí od Dalajlámu, o ktorých si myslím, že stoja za to, aby si ich vyskúšal. Začlenil ich do svojho života a začal sa nimi riadiť. Alebo aspoň, aby si si ich vzal k srdcu.

Ak si došiel až sem, predpokladám, že sa ti článok páčil, tak ho nezabudni zdieľať alebo aspoň lajknúť. A ak by si chcel náhodou pláchnuť bez toho, pamätaj na tú karmu, kamarát. 😉

A ak si z článku extrémne nadšený a si hladný po ďalších, určite sa zapíš do NEWSLETTER-a. Ty hodíš svoj mail do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň zdarma a rád upozorním na nový článok na blogu. Tak smelo do toho. 😉