20 Lekcií od Dalajlámu, Podľa Ktorých Žiť

20 Lekcií od Dalajlámu, Podľa Ktorých Žiť

Keď sa Dalajlámu spýtali, čo ho na ľudstve najviac udivuje, odpovedal ĽUDIA. Pretože obetujú zdravie, aby získali peniaze. Potom obetujú peniaze, aby znova získali zdravie. Potom sa tak znepokojujú budúcnosťou, že si neužívajú prítomnosť, a tak nežijú ani v prítomnosti, ani v budúcnosti. A žijú tak, akoby nikdy nemali zomrieť a nakoniec zomrú bez toho, aby vôbec niekedy žili.

Dalai Lama. Veľký to muž. Budhistický mních, duchovný vodca Tibetu a človek s neuveriteľne silným duchom a veľkou osobnosťou.

Určite si si už všimol internetom putovať zopár jeho výrokov. Je ich tam kopec. A mnohé z nich v sebe ukrývajú dlhoročné skúsenosti a neopísateľné múdrosti.

A to je dôvod, prečo by si im mal rýchlo začať venovať pozornosť. Tvoj život dokážu obohatiť neuveriteľným spôsobom, ver mi.

Tu je 20 mojich obľúbených:

1. Uvedom si, že obrovská láska, ako aj obrovský úspech, zahŕňajú obrovské riskovanie.

Nemôžeš ani stáť bez toho, aby si riskoval pád, pamätaj na to! Vraví sa, že ten, kto nie je ochotný riskovať nič, riskuje vlastne úplne všetko. Pretože ten, kto nehrá, ten nemôže nikdy vyhrať.

Neviem, ako to máš ty, no ja som ochotný riskovať. Viem, čo v živote chcem a neuspokojím sa s ničím menším. Som ochotný bojovať a nebojím sa prehry. Pretože i keď zakopnem, viem, že sa postavím opäť na nohy a skúsim to znova.

2. Keď prichádzaš o víťazstvo, nepríď aj o lekciu.

Niekedy zvíťazíš, niekedy sa poučíš. Pretože zo svojich chýb sa dokážeš naučiť veľmi dôležité lekcie, teda iba v prípade, že nebudeš príliš zaneprázdnený ich popieraním.

3. Riaď sa tromi nasledovnými radami:
– Rešpektuj seba
– Rešpektuj druhých
– Buď zodpovedný za svoje konanie

Vraví sa, že rešpekt musíš najprv dať, aby si ho mohol dostať. Preto sa najprv musíš naučiť rešpektovať seba, až potom môžeš očakávať, že ťa začnú rešpektovať druhí. Taktiež im musíš ukázať, že rešpektuješ aj ty ich, na oplátku to potom ukážu aj oni tebe.

A tiež pamätaj, že máš v živote dve možnosti. Buď budeš akceptovať podmienky, ktoré ti boli v živote dané alebo budeš akceptovať zodpovednosť za to, že ich dokážeš zmeniť. Sám si vyber.

4. Pamätaj, že ak nedostaneš to, čo chceš, je to občas velikánskym šťastím.

Nie je žiadnou novinkou, že sa z malých prehier rodia veľké víťazstvá. A častokrát, keď nám život nedá to, čo od neho chceme, nasmeruje nás ďaleko lepším smerom, za ďaleko lepšími zajtrajškami.

5. Nedovoľ malej hádke zničiť veľké priateľstvo.

Ak máš skutočných priateľov, stráž si ich. Vyživuj svoje vzťahy. Venuj im pozornosť a staraj sa o ne. Pretože nie je dôležité mať veľa priateľov, dôležité je mať tých skutočných, i keď ich spočítaš na prstoch jednej ruky.

Preto nedovoľ žiadnej banalite, malichernosti alebo tvrdohlavosti jedného z vás, aby vás o tento vzťah pripravila. A vedz, že sa to netýka iba priateľstiev, ale i lásky!

6. Keď si uvedomíš, že si spravil chybu, podnikni okamžité kroky pre jej nápravu.

Nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť. Svojim problémom a chybám, ktoré si spravil, sa musíš postaviť ako chlap. Pretože neustálym oplakávaním skutočnosti, že si ich spravil, sa nezmení absolútne nič. Vzmuž sa a pusti sa do nápravy. Vedz, že veci sa zmenia iba vtedy, keď pre ne niečo spravíš.

7. Stráv nejaký čas osamote. Každý deň.

Ide o nájdenie vnútorného pokoja. Nájdenie odpovedí na otázky, ktoré nás trápia. Čas na zamyslenie sa a zjednotenie svojich myšlienok. Ujasnenie si svojich cieľov a vízií.

Medituj, aby si sa naučil opustiť všetky tie negatívne pocity ako zlosť, hnev, žiarlivosť a únavu. A na strane druhej, pestovať si tie pozitívne, ako napríklad optimizmus, vďačnosť, lásku a pokoj. Pretože, ako Dalajláma vraví, pokojná a vyrovnaná myseľ je zdrojom šťastia a pevného zdravia.

8. Otvor svoju náruč zmene, no nestrať svoje hodnoty.

Zmena je život. Je nevyhnutná. Bez nej by si stále polonahý naháňal mamuty a zaspával v jaskyni spolu so svojou tlupou. Ak chceš osobnostne rásť, musíš sa meniť. Budovať si nové, lepšie návyky a pracovať na svojej osobnosti. Neustále.

A pre tých, ktorí sa zmeniť chcú, no akosi im to nejde a zakaždým narážajú na problémy a prekážky, pre tých som napísal E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Je zdarma, tak si ho stiahni. Pomôže ti pohnúť sa ďalej, uvidíš.

9. Pamätaj, že ticho je občas najlepšia odpoveď.

Kto mlčí, ten svedčí. Niekedy nepotrebuješ počuť vôbec nič, aby si pochopil, ako sa veci majú. No neplatí to len o druhých ľuďoch. Platí to tiež pre teba. V tichu a o samote často nájdeš odpovede na otázky, ktoré ťa trápili už dlhšiu dobu. No už som sa tomu venoval v siedmom bode, tak sa v tom nejdem vŕtať znova. 😉

10. Ži dobrý a čestný život. Potom, keď budeš starší a obzrieš sa späť, budeš schopný užiť si ho po druhýkrát.

Ži naplno. Konaj. Chytaj sa šancí. Miluj. Objavuj. Cestuj. Maj svoje hodnoty a presvedčenia a stoj si za nimi. Rob veci tak, ako ich cítiš. Nasleduj svoje srdce a pracuj na vlastných snoch a cieľoch.

Správaj sa tak, ako chceš, aby sa druhí správali k tebe. Buď svojmu okoliu vzorom, buď tým ľuďom inšpiráciou. Ži tak, aby tam na konci neboli žiadne výčitky, žiadne obavy a žiadne starosti. Nech tam je len šťastie a spokojnosť.

Pretože jedného dňa ti život prebehne pred očami, preto ži tak, aby si sa mal na čo pozerať. 😉

A ak by si čírou náhodou nevedel, kde začať, v tomto článku získaš kopec nápadov – 21 Vecí, Ktoré By Si Pre Seba Mal Začať Okamžite Robiť.

11. Milujúca atmosféra v tvojom dome je základom tvojho života.

Všade dobre, doma najlepšie. Cítiš to tak aj ty? Pretože je potrebné mať miesto, kde sa cítiš doma. Kde sa cítiš v bezpečí. Zrelaxovaný. Kľudný. Spokojný. To je domov.

12. Zdieľaj svoje vedomosti. To je cesta, ako dosiahnuť nesmrteľnosť.

Dostaň svoj názor tam von, medzi ľudí. Inšpiruj ich. Ukáž cestu tým, ktorí z tej svojej zišli. Nenasleduj slepo dav. Choď vlastnou cestou a zanechaj stopu.

Ľudia vždy obdivovali ľudí s vlastnými názormi, s vlastnými zásadami a presvedčeniami. Dokáž, že si jedným z nich. Pretože mozog si dostal na to, aby si ho používal.

A na svojej ceste pamätaj, že to, čo spravíš pre seba, zomrie s tebou, no to, čo spravíš pre druhých, to tu zostane navždy!

13. Buď nežný k Matke Zemi.

Starať sa o Zem, o prírodu a zvieratá, by malo byť povinnosťou každého jedného z nás. Áno, aj tvojou! Musíme sa o ňu starať, ak chceme prežiť. Všetci!

Pretože ak budeme pokračovať súčasným tempom, čoskoro ju zničíme. Preľudníme, vybývame, využijeme všetko, čo nám môže ponúknuť… Volaj to ako chceš, pretože na mene pre tú spúšť, čo tu stvárame, nezáleží. Na čom ale záleží je, že ak sa nespamätáme, život na Zemi tak, ako ho poznáme, skončí.

Preto sa musíme naučiť recyklovať a prestať planétu znečisťovať. Naučiť sa využívať alternatívne zdroje energie. Naučiť sa robiť niečo prospešné pre svoje okolie, niečo prospešné pre Zem. Pretože, keď už sme sa naučili lietať na oblohe, ako vtáky, plávať pod vodou, ako ryby, zostáva nám už iba jediné – naučiť sa žiť na zemi ako ľudia.

14. Aspoň raz za rok choď na miesto, na ktorom si nikdy pred tým nebol.

„Spoznávať svet i nebezpečie, ktoré prinesie, prekonávať hranice, zbližovať sa, spoznávať druhých a cítiť. TO JE ZMYSLOM ŽIVOTA.“ – Z filmu Tajný Život Waltera Mittyho

Citát mi nemôže hovoriť viac z duše. Aj ty to tak cítiš? Človek by mal cestovať, objavovať a rozširovať si svoje obzory. Žiť mimo svojej zóny komfortu. Ísť na miesta, ktoré ho lákajú. Učiť sa od iných kultúr a vziať si náležité ponaučenia. Tak si život predstavujem ja. Tak si ho chcem zariadiť. Tak si ho aj zariadim. 😉 Ty?

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

15. Pamätaj, že najlepší vzťah je taký, v ktorom vzájomná láska prevýši potreby každého z vás.

Nejde iba o to, čo chceš ty. Ak si vo vzťahu, ide o vás, nie o teba. Musíte hľadať spoločné riešenia, robiť spoločné rozhodnutia, ísť spoločnou cestou. Iba tak dokážeš mať silný, úspešný a harmonický vzťah.

16. Svoj úspech posudzuj na základe toho, čoho si sa musel vzdať, aby si niečo získal.

Nie každý štartujeme z rovnakej pozície. Niektorí to majú ľahšie, niektorí ťažšie a ďalší to majú tak extrémne ťažké, že sa to vetami v tomto článku ani nedá opísať.

Preto nie to, čo človek v živote získa, je merítkom úspechu, ale to, aké prekážky musel na svojej ceste prekonať. S akými problémami sa pasoval a čo všetko musel obetovať preto, aby sa dostal tam, kde je teraz.

17. Pesimizmus vedie k neúspechu.

Pesimizmus tupí nástroje, ktoré potrebuješ na to, aby si uspel. Zatiaľ čo optimista sa chytá príležitostí, koná a je ochotný riskovať, pesimista častokrát sedí doma na gauči a sťažuje sa na všetko okolo seba.

Nielenže sa šancí vo svojom živote bojí chopiť, no častokrát ich ani nevidí ako príležitosti. Pretože „to určite nevyjde“, však?!

Preto, ak by si sa chcel stať optimistom aj ty, čítaj Večný Optimista – Mojich 5 Obľúbených Tipov Ako Sa Stať Optimistom a ak sa chceš tiež naučiť, ako využívať príležitosti vo svojom živote, čítaj zasa 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou, ten ti ukáže, ako na to. 😉

18. Ak má problém riešenie, nemá význam robiť si starosti. Ak riešenie nemá, starosti nepomôžu.

Starosti nevezmú preč zajtrajšie problémy, ale dnešný kľud. Zapíš si to za uši! Pretože ak problém, ktorému čelíš, riešenie má, nemá význam robiť si starosti. A ak riešenie nemá, starosti ti i tak nepomôžu. 😉

19. Zmyslom tvojho života je byť šťastný.

Život je príliš krátky na to, aby si v ňom bol čokoľvek iné, ako šťastný. Preto rob tie veci, pre ktoré horí tvoje srdce a bež ďalej od tých, ktoré tvoje šťastie ničia.

Určite si prečítaj článok 10 Nenápadných Zlozvykov, Ktoré Ťa Okrádajú O Šťastie, aby si získal jasnú predstavu, ktorým veciam je dobré sa vyhnúť. Teda za predpokladu, že je pre teba tvoje šťastie prioritou. 😉

20. Ak môžeš, pomáhaj druhým. Ak nie, aspoň im neubližuj.

Pomáhať by malo byť samozrejmosťou. I keď sa z tohto sveta známky ľudskosti a dobrosrdečnosti pomaličky vytrácajú. No stále sa to dá zmeniť. Ty to môžeš zmeniť. Ty to zmeniť MUSÍŠ. Iba tak bude raj na Zemi. 😉

A k tomu ubližovaniu. Okrem toho, že sa to nepatrí, nezabúdajme na karmu. Tá ti to všetko pekne zráta, kamarát. Preto konaj tak, aby si mal svedomie čisté. Nájdi v sebe súcit a porozumenie. Buď človek. A ak vo svojom súkromí pretriasaš životy iných, tak sa zamysli, ako nakladáš s tým vlastným.

Pretože možno je to práve ten tvoj život, ktorému by si mal venovať svoju pozornosť!

Tak a toto bolo 20 múdrostí od Dalajlámu, o ktorých si myslím, že stoja za to, aby si ich vyskúšal. Začlenil ich do svojho života a začal sa nimi riadiť. Alebo aspoň, aby si si ich vzal k srdcu.

Ak si došiel až sem, predpokladám, že sa ti článok páčil, tak ho nezabudni zdieľať alebo aspoň lajknúť. A ak by si chcel náhodou pláchnuť bez toho, pamätaj na tú karmu, kamarát. 😉

A ak si z článku extrémne nadšený a si hladný po ďalších, určite sa zapíš do NEWSLETTER-a. Ty hodíš svoj mail do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň zdarma a rád upozorním na nový článok na blogu. Tak smelo do toho. 😉

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 28 )

 • Tereza september 25, 2015 11:49:50 am

  Krásne si to zhrnul! Je dobré si všetky tieto pravdy z času na čas pripomenúť a prijať ich do svojho života. Ďakujem, Dušan 🙂

  • Dušan Kadlec september 26, 2015 10:31:03 pm

   Tak tak, treba si to každú chvíľu pripomínať a nemyslieť stále iba na to zlé alebo negatívne 🙂

 • František september 25, 2015 10:13:27 pm

  Naozaj pravdivé, no tak často na to zabúdam… 🙂

  • Dušan Kadlec september 26, 2015 10:31:39 pm

   Aspoň teraz si si to pripomenul František, teraz už iba podľa toho začať žiť 😉

 • Beňadik september 29, 2015 6:54:20 pm

  Veľmi pekné zhrnutie… Vďaka za snahu!

  • Dušan Kadlec október 03, 2015 3:17:19 pm

   Rado sa stalo Beňadik 😉

 • Igor október 15, 2015 10:23:44 am

  Toto všetko naozaj povedal Dalajláma? Nejak sa mi nechce veriť . . .

  • Dušan Kadlec október 17, 2015 8:34:55 pm

   Mám to z viacerých zdrojov, avšak stále iba z internetu, takže si tým človek nikdy nemôže byť na 100% istý Igor…

   Ale sedí mi to k nemu 😉

 • Moni október 27, 2015 9:07:55 pm

  Áno, často zabúdame aplikovať v realite 🙁
  Ďakujem

  • Dušan Kadlec október 29, 2015 9:01:21 am

   A práve preto si tieto veci treba pripomenúť napríklad skrz takýto článok a potom sa opäť snažiť žiť podľa nich 😉

 • Terezia február 26, 2016 10:17:08 am

  Dobrý den,

  písete dobre, ziadna otázka, a motivujete vel’a l’udí. Vase príspevky sú skutocne plné dobrých myslienok, inspirácie. Co mna zaráza, je táto veta: „Ak si došiel až sem, predpokladám, že sa ti článok páčil, tak ho nezabudni zdieľať alebo aspoň lajknúť. A ak by si chcel náhodou pláchnuť bez toho, pamätaj na tú karmu, kamarát. „. Skutocne dusevne vyspelý clovek to nenapíse nikdy – skôr priblizne v takomto duchu.: „ked’ sa ti to pácilo a inspirovalo, tvoj like by ma potesil …. “ (tak nejako podobene. Slobodná vôl’a cloveka by sa nemala manipulovat’. Preto som skeptická, lebo je vel’a vselijakých l’udí v internete. D’akujem
  a prajem dobrý den Terezia

  • Dušan Kadlec február 28, 2016 11:47:30 pm

   Dobrý deň Terézia.

   V prvom rade ďakujem za pochvalu ohľadom dobrých myšlienok a inšpirácie. 😉

   No v druhom rade musím napísať, že aj napriek vášmu podozreniu, duševne vyspelý človek som! 😀

   Články sa snažím končiť vždy kreatívne a zábavne. Vlastne nie len končiť, v celom článku sa snažím vždy o to, aby sa ľudia, ktorí ich čítajú, cítili uvoľnene a občas sa pousmiali nad humornými vsuvkami. Nesnažil som sa nikým manipulovať, ani nič podobné. Kto chce lajkne, kto nechce, nelajkne, je to jednoduché.

   Preto mi tá veta nepríde vôbec zlá, divná a ani zarážajúca… Ono, čo mňa dokáže skôr prekvapiť je, ako sa dokážu niektorí ľudia cítiť dotknutí pár slovami v texte, ktoré nie sú ani mierené na ich adresu.

   No už je to raz tak, všetci sme iní a nedá sa vyhovieť každému. 😉

 • Umelec marec 29, 2016 11:25:02 pm

  Niesom veľký pisateľ ,preto nečakaj veľké slová. Je jasné že tvoja myseľ je otvorená a smer správny, určite tvoje slová pomohli veľa ľudom len tak ďalej

  • Dušan Kadlec apríl 07, 2016 3:36:40 am

   Netreba veľké slová, dôležitý je skutok!

   Takže ďakujem za pochvalu a rovnako aj za povzbudenie. 😉

 • Marián apríl 18, 2016 6:51:14 pm

  Vystižné, vzácné a veľké slova, ktoré by som zhrnul do jednej vety, „Niekedy je potrebné odísť, aby ste videli viac.“ Vďaka Vám.

  • Dušan Kadlec apríl 29, 2016 12:42:46 am

   Vďaka za pochvalu Marián a zhrnul si to skvele! 😉

 • borim apríl 19, 2016 12:59:29 pm

  Mňa by zaujimalo ako a z coho zije taky dalajlama? Ako zili ludia v jeho krajine za vladnutia dalajlamov?

  • Dušan Kadlec apríl 29, 2016 12:44:36 am

   Tak to netuším Borim, neštudoval som jeho životný príbeh, ale myslím, že je to pre tento článok nepodstatné.

   Nie je totižto o Dalajlámovi, ale skôr o posolstvách, ktoré sa snaží posunúť ďalej a o ktorých som sám presvedčený, že za to stoja a dokážu obohatiť život každému jednému z nás! 😉

 • Andrea Tomčáková október 16, 2016 3:12:02 pm

  Nádherný článok a nádherné cítenie. Určite sa budem snažiť podobne žiť a držať to stále na pamäti. Len jedna maličkosť, ktorá ma tam trošku ruší je tá karma. Neviem či som to len ja, ale mne tá karma pripomína niečo ako druh pomsty. Celý článok je pokojný, láskavý a náučný. Tá karma nieje to čo by som aj ja prezentovala, že to platí pre všetkých. Pozitívnejšie myslenie by bolo napríklad niečo ako odpustenie. Dnes je nás veľmi veľa čo robíme chyby a upadáme do depresie a sebaobviňovania sa, takže ja by som to upresnila tak, že tá karma je v podstate ten stav a ten čas, kedy si uvedomujeme vlastné chyby a je nám ľúto že sme ich urobili. Tu potom prichádza odpustenie a snaha o lepší a plnohodnotnejší život. Som vďačná za toto posolstvo a verím že som autora neurazila malým nesúhlasom s karmou. Ja verím v nápravu tých ublížených a v odpustenie tým ktorí ubližovali, pretože ja stále verím v dobro človeka a stále verím, že každý z nás sa snaží a koná najlepšie ako vie. A všetci sa učíme po celý život 🙂

  • Dušan Kadlec október 16, 2016 11:22:58 pm

   Vďaka za pochvalu Andrea, teší ma, že sa ti článok tak veľmi páčil! 😉

   A neurazila si ma vôbec, konštruktívna kritika sa vždy cení a takisto je prirodzené, že sa nezhodnem na svojich názoroch so všetkými ľuďmi.

   Ja na karmu verím a taktiež ti môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že nie všetci ľudia konajú zrovna s najlepšími záujmami. Niektorí vedome ubližujú a v týchto prípadoch som za karmu veľmi vďačný, teda ak skutočne existuje.

   Nie je to o pomste, je to o tom, že ti život vráti presne to, čo ty dáš. Preto ak sú tvoje činy zlé a zákerné, nemôžeš očakávať, že sa ti v živote prihodia pozitívne a skvelé veci. No to samozrejme neznamená, že kto spraví chybu nemá šancu na nápravu. Je to skôr o tých vedomých činoch. Ak niekomu ublížiš nevedomky, s karmou to nemá čo dočinenia a na nápravu dostaneš toľko šancí, koľko len dokážeš využiť . Toľko môj názor. 🙂

   No čo sa mi na karme páči najviac je skôr to, že funguje aj naopak. Konaj dobro a dobro sa ti vráti! 😉

 • Andrea Tomčáková október 17, 2016 3:25:04 pm

  Ďakujem za odpoveď Dušan. Pekne si to vysvetlil. Vďaka 🙂

  • Dušan Kadlec október 31, 2016 3:49:25 pm

   Rado sa stalo! 😉

 • evka november 20, 2016 10:55:31 pm

  Ahoj, jsem Ti moc vděčná. Tohle jsem potřebovala 🙂 Děkuji Ti 🙂

  • Dušan Kadlec január 09, 2017 9:57:37 pm

   Rado sa stalo Evka, teším sa, že si ťa článok našiel v tom správnom čase! 😉

 • martin november 20, 2016 11:12:56 pm

  Sorry,ale parafrazovat,upravovat a doplnat vyroky vytrhnute z kontextu a vydavat to za dalajlamove posolstvo je nielen drzost ale aj tvoja vlastna malost.Ak by si si precital co i len jednu knihu od dalajlamu a nieco by ti dala,taky to clanok by si nenapisal.Dalajlama nepouziva nikdy expresivne vyrazy,nevravi MUSIS a plno dalsich vyrazov,ktore by dalajlama nikdy nepouzil.Dehonestujes tym jeho posolstva a vieru co naznacuje tvoju povrchnost a pre vlastny pocit uspesnnosti si ochotny sa viest na mudroti ineho.Evidentne si nepochopil Dalajlamu.

  • Dušan Kadlec január 09, 2017 10:05:53 pm

   Ták Martin, až neviem čo napísať.

   Trošku som sa zasmial nad tým, ako si sa dokázal rozhorčiť nad pár riadkami napísanými na internete. Stojí mi nad tým rozum, ako môže niekto brať osobne slová, ktoré nie sú mierené na jeho osobu, ale tak každý sme nejaký.

   Článok som napísal na základe výrokov, ktoré som našiel na internete. No bohužiaľ, overil som ich iba na pár stránkach, pretože články píšem každý týždeň a keby mám ku každému prečítať jednu dve knihy, veľa by som toho nenapísal. Plus, popri normálnej práci, je to skôr nemysliteľné.

   Článok som však napísal pre ľudí, v dobrej viere a mnohí si v ňom našli presne to, čo v ňom hľadali. Motivoval ich, inšpiroval, dodal im silu, energiu a možno aj vôľu kráčať ďalej. Pre tých som ho napísal!

   Ak však ty vidíš iba moju malosť, povrchnosť, drzosť a potrebu voziť sa po velikánoch pre vlastný pocit úspechu, tento článok, a pravdepodobne ani blog, nebudú pre teba vhodným miestom na trávenie voľných chvíľ.

   Každopádne, nech sa darí! 😉

 • Juraj november 29, 2016 7:06:07 pm

  Ahoj Dušan. Dostal sa ku mne tento tvoj clanok a musim len suhlasit, ze je tam vela mudrosti popisanych. Mozno je aj jedno ci to vsetko niekedy povedal Dalai Lama (i ked ako na pritiahnutie pozornosti, dobre vyuzitie znameho mena) alebo ktokolvek iny.

  Jedna vec ma vsak zaujala a mam k nej pripomienku, pripadne/mozno ma zaujima nazor tvoj, inych citatelov alebo Dalai Lamu :).

  Osobne nie som uplne stotozneny s bodom 19., ze „Zmyslom tvojho života je byť šťastný.“. Ja si myslim, ze zmyslom zivota je ZIT a nic viac a nic menej. To, ze sa niekomu podari vedome nastavit, ze je stastnym clovekom, tak behvyhradne, ci je hore alebo dole, je jeho najvacsim stastim v zivote. Vsetko ostatne je uz len radost a smutok, ktory je nutny na prezivanie „stastneho“ zivota.

  Vesely ale zaroven aj smutny zivot prajem vsetkym tvojim citatelom a i tebe.

  • Dušan Kadlec január 09, 2017 10:12:33 pm

   Teším sa, že sa ti článok páči Juraj! 😉

   Aby som to uviedol na pravú mieru, nepísal som ho so záujmom pritiahnutia pozornosti. Citáty som si vyhľadal a našiel na internete a ak som mu prisúdil niečo, čo nepovedal, bolo to nedopatrením. No bohužiaľ, nemám toľko času, aby som sa vydával po stopách časov minulých a pátral, bádal a objavoval pravdy a nepravdy. 😀

   No každý výrok, ktorý tu je, mi k nemu sedí, takže článok meniť nebudem, až kým si neprečítam nejakú životopisnú knihu, ktorá ma nepresvedčí o opaku.

   Čo sa tvojej otázky týka… Súhlasím s tebou, no trošku by som to doplnil. Zmyslom života je ŽIŤ, no ŠŤASTNÝ život!

   Pretože ak nie sme v živote šťastní, príde mi to ako premrhaný čas. Áno, áno, každý z nás zažíva aj ťažké chvíľky. Obdobia nešťastia, problémov a nezdarov. No o tom je život. Nie je dokonalý. Nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou.

   No to neznamená, že by sme mali byť nešťastní. Mali by sme robiť veci, vďaka ktorým sa cítime nažive, tráviť čas s ľuďmi, ktorých milujeme a užívať si každý jeden moment. Vysporiadať sa s ťažkosťami a problémami. Rásť a napredovať. A pokiaľ toto všetko budeme robiť, šťastní budeme zaručene! 😉