4 Existenčne Dôležité Otázky, Ktoré Zmenili Môj Život A Môžu I Ten Tvoj

Vraví sa, že nás od absolútne rozdielneho života delí vždy iba jedno jediné rozhodnutie.

I keď som tomu dlhú dobu vôbec neveril, je tomu vskutku tak.

A áno, domnievaš sa správne. Toto je príbeh o tom, ako som ja spravil to svoje.

Dlho som sa totiž rozčuľoval, že neviem, čo by som v živote chcel. Ako chcem, aby vyzeral a ako ho chcem vlastne zmeniť.

Nevedel som prísť so žiadnymi normálnymi odpoveďami a išlo ma z toho od jedu roztrhnúť.

Neskôr som však zistil, že nebol problém v odpovediach, no v samotných otázkach. Pretože niekedy je tou správnou odpoveďou práve dobre položená otázka!

Ak teda takisto prahneš po zmene, ak v živote potrebuješ nabrať nový smer a v plachtách nový vietor, nasledujúce otázky by mohli zaujímať aj teba. Mne totižto zmenili život.

Spýtal som sa:

1. Dokážem sa zmieriť s podpriemerným životom?

Možno sa divíš, čo je to za hlúpu otázku, však?! Nikto predsa nechce žiť podpriemerný a nevýrazný život, no nie? Nuž… Možno by si sa divil.

Samozrejme, väčšina ľudí odpovie bez zaváhania, že taký život nechcú. No i keď to môžu povedať, nie vždy podľa toho konajú.

I keď nie sú zrovna najšťastnejší, ten ich život im akosi vyhovuje. Ten prijemný stereotyp. Ten komfort. To pohodlie. Žiadne zložité rozhodnutia. Žiadna zbytočná námaha. Len veget. Relax. Telka a čipsy. Skrátka oddych.

Viem to, pretože som taký bol sám. Našiel som si prácu a tým moje kariérne vyhliadky končili. Mal som kde bývať, a tak som si nehľadal nič iné. Niežeby sa mi páčila moja práca, či moje bývanie, jednoducho som sa uspokojil. Občas som si zanadával, no moje základne potreby boli naplnené, takže som ich zbytočne neriešil.

No niekde tam vnútri mi to nedalo. Štvalo ma robiť niečo, čo som nemal rád. Rozčuľovalo ma, že nemám dostatok peňazí ani na to najdôležitejšie. Jedovalo ma, že sa v živote nikam neposúvam.

Stále sa vo mne umocňoval pocit nespokojnosti. Chcel som žiť slobodne. Chcel som žiť šťastne. Chcel som si plniť sny… Bože, tých som mal toľko.

Začal som teda rozmýšľať nad tým, ako by mohol môj život vyzerať… Nad tým, ako by som chcel, aby vyzeral. A čím dlhšie som nad tým rozmýšľal, o to viac som nachádzal veci, ktoré s mojim vtedajším životom neboli v poriadku.

A i keď som si otázku, či sa dokážem uspokojiť aj s podpriemerným životom, nepoložil nahlas, už vtedy mi bolo nad slnko jasné, že takýto život neznesiem. Vedel som, že odmietam žiť život, ktorý sa mi nepáči. A tak sa to celé začalo. Toto bola otázka, na ktorú som si potreboval odpovedať, aby sa dali veci v mojom živote do pohybu!

A ak sa náhodou pýtaš, prečo je táto otázka hneď na začiatku tohto článku, tu je odpoveď. Pretože verím, že si potrebujeme uvedomiť rovnako tak to, čo v živote NECHCEME, aby sme si ľahšie uvedomili to, čo po čom túžime… To, čo v skutočnosti CHCEME.

A ak si v tejto chvíli náhodou vravíš, že by to bolo skvelé, mať v týchto veciach takisto jasno, tak teraz už vieš, čo máš spraviť… Tak čo, dokážeš sa zmieriť s podpriemerným životom?

2. Čo chcem v živote robiť a kým sa chcem v živote stať?

Toto je pre väčšinu z nás najťažšia otázka, a tak ťa hneď na jej úvode upokojím. Neboj sa, je to v absolútnom poriadku nevedieť, čo chceš v živote robiť. Nevedieť, kým sa chceš stať. Je v poriadku cítiť sa stratený a hľadať odpovede.

Ani ja som to z počiatku nevedel. No čím viac som nad tým premýšľal, tým viac sa mi ten obraz o mojej budúcnosti v hlave štiepil. Všetky tie pocity postupne vyplávali na povrch. Vedel som, čo od života nechcem, a tak sa mi ľahšie sústredilo na to, čo by som rád.

Dlho som netušil, čím a kým chcem byť konkrétne. Stále v tom nemám až tak úplne jasno, ak mám byť úprimný. No uvedomil som si, ktorou cestou sa chcem vydať. Vedel som, že chcem byť osobou, na ktorú budem hrdý. Človekom, ktorému sa dokážem každé ráno pozrieť do očí. Chcel som sa dostať do bodu, kedy sa budem môcť potľapkať po pleci a pochváliť sa za všetku tú odvedenú robotu. Za moje činy. Za moje skutky. Za to, čo robím.

Chcel som žiť život, kedy sa budem ráno tešiť z postele. Taký, v ktorom sa budem tešiť na svoju prácu a všetko to, čo ma v danom dni všetko čaká. Chcel som sa cítiť dobre, po fyzickej i po psychickej stránke. Chcel som byť v spoločnosti skvelých a zaujímavých ľudí a robiť cez deň to, čo robiť chcem.

A tam to nekončilo. Nielenže som si chcel svoj život užívať, chcel som ním inšpirovať druhých. Ukázať, že si dokážem vybudovať život, po ktorom prahnem. Dokázať, že to dokážu aj druhí. Chcel som niečo vybudovať. Chcel som do sveta spraviť dieru. Chcel som niečo zmeniť.

A niekedy v tom období som si stanovil svojich desatoro. Desatoro Zásad, Podľa Ktorých Chcem Prežiť Svoj Život. A i keď to ešte nebolo nič konkrétne, vedel som aspoň, ktorým smerom sa vydať. Akých hodnôt sa držať. Za aké hodnoty začať bojovať.

A to mi dalo smer. A ak ho chceš získať aj ty, po tejto otázke už vieš, v ktorých veciach si musíš spraviť jasno. Tak teda… Čo chceš v živote robiť a kým sa chceš stať?

3. Čo mi v tom bráni?

Haha, musím sa smiať, a to som ešte ani nič nenapísal. Úplne ťa vidím, ako ti hneď začali v hlave blikať kontrolky so všetkými tými vecami, ktoré si myslíš, že ťa od takého života delia. Smejem sa, pretože som si spomenul na seba a na to obrovitánske more dôvodov, prekážok a problémov, pre ktoré sa zdal taký život neuskutočniteľný mne.

No ak si myslíš, že sa s tebou pustím do slovnej prestrelky, v ktorej budeme obaja šermovať podpornými tvrdeniami pre svoju teóriu, mýliš sa. Nebudem ťa presviedčať o niečom, čomu neveríš. Navyše, niekedy tam tie dôvody skutočne sú. Nie vždy máme čistú cestu za našimi cieľmi.

No podstatné nie je to, či tam nejaké prekážky sú, podstatné je to, na čo sa budeš sústrediť. Trik nie je v tom čakať, kým bude náš život perfektný a bezproblémový, aby sme zdvihli zadok a spravili niečo pre seba. To kúzlo sa skrýva v tom, že sa prestaneme sústrediť na to, prečo sa to nedá a začneme sa sústrediť na to, ako by sa to dalo. Prestaneme hľadať dôvody a začneme hľadať spôsoby.

Jedine tak objavíme cestu, ktorá nás k našim vytúženým cieľom dovedie. Iba tak sa na vlastnej koži presvedčíme, že i keď nebudeme mať cestu bezproblémovú, tá cesta tam pre nás stále bude. A až keď začneme tam, kde sme, s tým, čo máme a pokúsime sa spraviť to, čo môžeme, až vtedy sa v našich životoch začnú diať zázraky.

Niekde som započul skvelý výrok, ktorý znel…:

„Jediné, čo ťa drží od života, po ktorom túžiš, je tá otrepaná výhovorka, ktorú si neustále nahováraš“. – Neznámy autor

A ako som tak nad tým začal rozmýšľať a skúmať všetky tie veci dopodrobna, dal som si tú otázku znova. Spýtal som sa opäť, čo mi bráni v tom, aby som nasledoval svoje sny a vybudoval si život, po ktorom túžim a po chvíľke ticha som si s neostýchaným úsmevom odpovedal… „Presne tak, NIČ!“

Možno by teda nebolo na škodu veci, keby si na to odpovieš tiež, čo myslíš?! Čo teda bráni v ceste za tvojimi snami tebe, hm?

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

4. Ako veľmi to chcem?

A keď už som si uvedomil všetko to, čo som si uvedomiť mal, prišla táto otázka. Prišla ako na zavolanie, pretože než som si ju položil, veľa sa toho pre mňa nezmenilo. Stále som žil ten istý život, akurát s vedomím, že už v ňom pokračovať nechcem. Že ho chcem zmeniť a to úplne od základov.

Stále mi však niečo chýbalo. Nejaký motív. Inšpirácia. Motivácia. Impulz. A toto všetko prišlo ruka v ruke s odpoveďou na túto poslednú otázku.

Spýtal som sa sám seba nie len to, ako veľmi to chcem, no hlavne prečo. Prečo to bude stáť za to. Všetka tá námaha. Prekonávanie toho zložitého. Vstávanie po tých nezdaroch. Skúšanie to odznova po všetkých tých neúspechoch.

Vedel som o rôznych technikách, trikoch a fintách, ako sa nakopnúť, no všetko to prichádzalo z vonku. Ja som hľadal skôr niečo, čo by prichádzalo z vnútra. Nejakú hnaciu silu. Palivo. Niečo čo by vo mne rozdúchalo obrovitánsky plameň. Niečo, vďaka čomu by som to nikdy nevzdal. Veď nie nadarmo sa vraví, že…:

„Ak poznáš svoje PREČO, na AKO nezáleží.“ – Neznámy autor

Pýtal som sa to sám seba znova a znova a znova, pretože som si uvedomoval, že pokiaľ svoj život zmeniť chcem, niečo také musím nájsť.

A našiel. Znova mi zafungovalo to staré známe, kto hľadá, ten nájde. Opäť to chvíľku trvalo, no s časom sa začali rozdelovať veci v mojej hlave do dvoch táborov. Na jednej strane boli veci, o ktorých som si len myslel, že ich chcem a na strane druhej boli tie, ktoré som chcel skutočne.

Cestu na povrch si začali raziť všetky moje túžby a sny. Začal som sa viac sústreďovať na to, po čom som prahol a menej na to, o čom som si myslel, že si tým získam uznanie a rešpekt okolia. Prestal som riešiť veci, ktoré boli všeobecne uznávané a začal riešiť tie, ktoré som uznával ja.

Vedel som, že chcem žiť slobodne. Šťastne. Spokojne. Že chcem cestovať a byť pánom svojho času. Že nechcem byť obmedzovaný pracovným miestom, šéfom, nedostatkom dovolenky alebo nezmyselnými kvantami hodín, ktoré budem musieť odpracovať.

A to mi pomohlo vytvoriť si zoznam 10-tich Vecí, Ktoré Ma V Živote Ženú Vpred a že som zaň nesmierne vďačný! 🙂 Vlastne, vrelo ti odporúčam vytvoriť si niečo podobné, pričom sa kľudne môžeš inšpirovať tým mojim!

Vedel som tiež, že ak si chcem takýto život vypracovať, nemám na to zasa toľko času. Bolo tam toľko miest, ktoré som chcel precestovať, toľko tých, na ktorých som chcel žiť. Mal som obrovskú víziu svojho budúceho podnikania, no takisto som chcel mať dostatok času na svojich priateľov, koníčky i rodinu, a tak uzrela svetlo sveta aj posledná, bonusová otázka.

Otázka, ktorú ti po štyroch vyššie spomenutých, tiež odporúčam, aby si si položil. A tá otázka znie…:

„Keď nie ty, tak kto? Keď nie teraz, tak kedy?“ – Kailash Satyarthi

A i keď by som ti teraz mohol vypisovať litánie o tom, ako mi všetky tieto otázky transformovali život, nespravím to. Verím totižto, že ak si ich položíš takisto a skutočne sa nad nimi zamyslíš, uvidíš to na vlastnom príklade. 😉

Úloha: Nezatvor tento článok bez toho, aby si si všetky tie vyšie spomenuté otázky položil a úprimne na ne odpovedal. Môže ti to zmeniť život!

Ták a to bolo všetko kamarát. Ak sa ti článok páčil, šéruj to kade tade, hádž lajčiská ako zbesilý a posielaj kamarátom ako zmyslov zbavený, aby dokázal tento článok pomôcť aj druhým ľuďom. Aby dokázal zmeniť čo najviac životov! 😉

Okrem toho sa určite zapíš do NEWSLETTERa, aby si sa uistil, že ti ďalšie nadupané a inšpirujúce články neušli. Stačí, ak hodíš svoj email do políčka nižšie (pod mojim BIO-m) a ja ťa na každý nový článok osobne, rád a zdarma, upozorním! 😉