4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Len pár týždňov dozadu sme tu mali Nový rok, ktorý bol skvelou príležitosťou na veľké životné zmeny. Všetci chceme nový rok začať lepšie. Vkročiť doň s čistým štítom. Stať sa lepšími verziami nás samých.

Všetci sa zvykneme ohliadnuť späť, na rok predošlý a jediné, čo si do toho nového želáme je, aby bol lepší. V každom jednom ohľade. Skromné, však?! 😉

A najlepší spôsob ako sa do týchto vzrušujúcich zmien pustiť? No predsa novoročnými predsavzatiami. Na čom samozrejme nie je nič zlé, práve naopak. Lepší spôsob, ako vkročiť do nového roku nepoznám.

Problém však nastáva vtedy, keď si ich nestanovíme správne. Nastáva vtedy, keď si už dvanásty rok po sebe dávame desať na vlas rovnakých predsavzatí.

No žiaden strach. Ak to tak máš tiež kamarát, tento článok je presne pre teba. V nasledujúcich príkladoch ti ukážem 4 najčastejšie typy predsavzatí, ktoré zlyhávajú, no dám ti k nim tiež zopár trefných rád, ako si šťastenu nakloniť na svoju stranu a konečne uspieť.

Ponúkam ti teda šancu spraviť to tento rok inak. Spraviť to lepšie. A čo je najdôležitejšie, dotiahnuť to tentokrát do finále. Tu sú teda sľuby, ktoré si s príchodom nového roku dávame najčastejšie…:

1. „Schudnem“ alebo „Dám sa do formy“

Toto je jedno z najčastejších novoročných predsavzatí. Dávame si ho mnohí a dávame si ho často. No i keď nám to ako skvelý cieľ príde, nie je takým. Prečo, pýtaš sa? Na začiatok, nie je veľmi určitý. Môže to byť kilo, môže to byť 35 kíl. Takýto „cieľ“ sa veľmi ťažko meria, nie je určitý a tak netušíme, či sme sa mu priblížili trošku alebo veľa alebo vôbec a tak je stále v nedohľadne, čo dokáže byť demotivujúce a odrádzajúce.

Skús to teda spraviť múdrejšie. Napríklad…:

– „Každý mesiac si osvojím jeden lepší stravovací návyk“ – Všetci dobre vieme, že pozitívne zmeny prichádzajú najlepšie s osvojením si nových pozitívnych návykov. Nemusíme sa teda viac premáhať a nútiť, pretože to ide samo. Nechci teda zmeniť všetko hneď a zaraz, poradí sa to len málo komu.

Začni s tým, že si odpozoruješ svoje terajšie návyky. Venuj pozornosť tomu, prečo si vždy kúpiš niečo nezdravé alebo kvôli čomu začneš vymýšľať a odrádzať sa od tréningu. Následne si to začiatkom nového mesiaca vždy zosumarizuj a daj si cieľ pre tento mesiac – nový návyk.

Napríklad, že si prestaneš nakupovať sladkosti na domov, aby si nemohol vyjedať v noci sladkosti, i keď ťa prepadne hlad (pretože tam žiadne nebudeš mať). Možností je neúrekom.

– „Každý týždeň do svojho jedálničku zapracujem jedno nové zdravé jedlo“ – Buď kreatívny a nehrň sa do všetkého prirýchlo. Začni si na nové jedlá zvykať postupne a zaraďuj si ich do svojho jedálnička postupne. Ani sa nenazdáš a tvoj jedálniček bude diametrálne odlišný od toho, ktorý máš teraz. Odlišný a zdravší.

– „Budem cvičiť tri krát do týždňa“ – Neomieľaj dokolečka, že začneš cvičiť a viac sa hýbať. To je také všedné, ako keby si hovoril, že budeš zdravší. Vyber si konkrétne dni, kedy budeš chodiť cvičiť. Alebo si rovno vyber cvičenia, na ktoré sa zapíšeš tak, aby ti pasovali do tvojho každodenného rozvrhu. Zo začiatku stačí dva krát za týždeň, nech si vybuduješ návyk. Potom môžeš pridávať, no prvoradé je určiť si presné dni a časy a dostáť sľubu, ktorý si dáš.

2. „Budem míňať menej a šetriť viac“

Ak by som mal vybrať jedno z predsavzatí, ktoré nám pripraví každoročné nemilé prekvapenie, je to práve to, že budeme narábať s našimi financiami lepšie. Či už ide o strojenie sa, že budeš míňať menej alebo sľuby, že budeš šetriť viac, prečítaj si radšej odporúčania nižšie, vďaka ktorým budeš mať omnoho optimistickejšie vyhliadky na ich splnenie.

– „Vytvorím si mesačný plán a budem ho usilovne plniť“ – Namiesto pílenia uší kamarátom s tým, ako budeš nakupovať menej, sadni si na chvíľku doma na zadok, zober pero a papier a spočítaj si, koľko mesačne míňaš a pokús sa nájsť položky, ktoré by si vedel okresať. Respektíve, napíš si koľko a na čo potrebuješ míňať, stanov si rozpočet a sľúb si, že ho neprekročíš. Ten sľub následne samozrejme splň.

– „Z každej výplaty si odložím peniaze automaticky“ – Akonáhle začneš narábať s peniazmi rozumne a budeš ich mať pod kontrolou, odpadnú ti starosti s tým „z čoho si odkladať“. Pokiaľ nežiješ z minimálky, vždy je z čoho! A neboj sa, nemusíš hneď šetriť stovky eur mesačne. Na začiatok stačí málinko, to, čo môžeš. Za prvé, aby si si vytvoril tento veľmi potrebný návyk, za druhé, aby si mal nejakú železnú rezervu. Pre prípad havárie v domácnosti, neočakávaných výdavkov alebo na trebárs Vianoce.

– „Zredukujem tieto tri najväčšie položky“ – Pozri sa na svoj rozpočet a na jeho časti, ktoré ťa stoja najviac. Či už sú to pôžičky, pretože sú na ne viazané vražedné úroky, či už sú to služby ako telefón, internet a podobne alebo sú to výdavky na jedlo, zamysli sa, či by si na nich nevedel ušetriť. Porozmýšľaj, či by si si každý mesiac nevedel pridať k normálnym splátkam niečo extra, aby si svoje dlhy splatil skôr. Či neponúka konkurencia lepšie a zároveň lacnejšie služby alebo či by si si nemohol odpustiť tie večerné nálety na reštaurácie a najesť sa radšej doma. Zamysli sa a tam kde môžeš, tam ušetri.

O tom, ako narábať s financiami lepšie som napísal dokonca celý článok, tak si prečítaj 10 Zdravých Návykov pre Vytvorenie Finančnej Stability a Úspechu a zlepši aj tie svoje. 😉

3. „Budem si viac užívať život a budem šťastnejší“

Tak v tomto momente už asi začínaš chápať, čo bolo zlé s predošlými predsavzatiami a čo je zlé aj s týmto. Takéto výroky síce dokážu pomasírovať uši a pohladiť dušu, sú však neaplikovateľné. To, čo si musíš vo svojich predsavzatiach stanoviť, je ako chceš byť šťastnejší. Čo ťa spraví šťastnejším a čo si pre to ochotný spraviť. Veď povedzme si to v konkrétnych príkladoch.

– „Tento rok pôjdem na dve dovolenky a štyri predĺžené víkendy“ – Cestovanie je jednou z najobľúbenejších a najsilnejších vecí, ktoré má na šťastie ľudí vplyv. Nevyhýbaj sa mu teda, práve naopak, sľúb si, že si ho dopraješ dostatok. Urči si dve dovolenky, vyber si destinácie a doplň to predĺženými víkendmi v prírode alebo plnými turistiky spolu s objavovaním nových kútov sveta.

– „Naučím sa novú zručnosť“ – Možnosti sú nekonečné. Môžeš sa naučiť nový jazyk, začať sa venovať novému športu a stať sa v ňom dobrý alebo sa začať venovať niečomu súťažne a odrovnať svojich súperov. Toto je neuveriteľný nakopávač sebavedomia. Prináša nám to pôžitok a spokojnosť. Vystupujeme zo svojej zóny komfortu a to skrátka chutí skvelo. Vyber si teda niečo konkrétne, čo si vždy chcel vedieť a pusť sa do toho!

– „Získam moje vysnívané zamestnanie“ – Ak patríš k ľuďom, ktorí nie sú spokojní vo svojej práci, jej výmena za lepšiu ťa nespraví šťastným, spraví ťa najšťastnejším. Môžeš sa teda zlepšiť v oblasti, v ktorej chceš pôsobiť, naučiť sa niečo nové, zbierať vedomosti a skúsenosti a v ceste za novým „džobom“ ti už viac nebude nič stáť v ceste.

Ak by si sa rád nechal v tomto smere inšpirovať a nevieš, čo by ťa konkrétne spravilo šťastnejším, prečítaj si článok 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. Tam nájdeš inšpirácie požehnane. 😉

4. „Chcem byť lepšou a zaujímavejšou osobou“

V každom z nás sa ukrýva túžba byť lepším. Zaujímavejším. Obľúbenejším. Mať viac priateľov. Lepšie vzťahy. Väčšie sebavedomie. Lepší pocit z človeka, ktorého vídame v zrkadle. Aj napriek tomu je však túžba „stať sa lepším“, príšerne nekonkrétna.

Namiesto toho by si mohol spraviť jednoduchú vec. Sústrediť sa na svoje nedostatky a tie veci, ktoré na sebe nemáš rád a odstrániť ich. Alebo pomáhať druhým. Alebo čokoľvek, čo spraví teba alebo svet navôkol lepšími. Tu je zopár príkladov:

– „Každý mesiac pomôžem jednému človeku“ – Môže to byť pravidelnými dotáciami, ktoré sa odčítajú automaticky z tvojho účtu alebo si môžeš sám vybrať ľudí, ktorým pomôžeš. So stránkami ako ludialudom.sk to nie je vôbec zložité. Tam vonku je totižto toľko tých, ktorí pomoc zúfalo potrebujú. Stačí si teda dať záväzok a dostáť mu.

– „Zapracujem na svojej prchkosti a výbušnosti“ – Ak chceš mať lepšie a pevnejšie vzťahy, musíš jednoducho zapracovať na tých charakterových črtách, ktoré druhí skrátka nedokážu znášať. Vyhľadaj si nejaké cvičenie alebo kroky, ktoré ti pomôžu tvoje vášne skrotiť a stanov si pravidelný a merateľný cieľ krokov, ktorý ti k tomu pomôže.

– „Budem meditovať každý večer pred spaním“ – Meditácia je skvelý spôsob, ktorý ti pomôže zbaviť sa zlosti, starostí, zlých a negatívnych myšlienok a na oplátku ti prinesie pokoj, rovnováhu, nové a pozitívne myšlienky. Je to teda skvelý spôsob, ktorý ti k tomu byť lepším človekom pomôže, stačí sa už len držať svojho konkrétneho plániku. 5 minút pred spánkom dokáže narobiť zázraky. Mám to odskúšané.

A ak to s tým lepším „JA“ myslíš vážne, inšpirovať sa môžeš aj v článku 25 Vecí, Ktoré By Si Mal Nechať Odísť So Starým Rokom. Tam nájdeš kopec vecí, ktorých keď sa zbavíš, staneš sa lepším. Ďaleko lepším. 😉

Tááák a toto bolo pre dnešok všetko. Verím, že si teraz dokážeš stanoviť ciele/predsavzatia ďaleko lepšie a takisto verím v to, že sa ti ich tentokrát podarí dosiahnuť!

Zapamätaj si však, že na to, aby si chcel zmeniť svoj život k lepšiemu, na to nepotrebuješ čakať na nový rok. Môžeš začať kedykoľvek. Či už je 1.1., 9.6. alebo 21.12. Pretože tvoj život sa začne zlepšovať v momente, kedy na jeho zlepšovaní začneš pracovať. Nehľadiac na dátum. Nehľadiac na deň v týždni.

Tak teda začni… Aké sú tvoje nové predsavzatia? Podeľ sa v komentároch. 😉