5 Vecí, Ktoré Už Viac Nedokážeš Vziať Späť, Tak S Nimi Nakladaj Opatrne

5 Vecí, Ktoré Už Viac Nedokážeš Vziať Späť, Tak S Nimi Nakladaj Opatrne

Poznáš to staré známe porekadlo „Dvakrát meraj a raz rež“? Nuž, vedz, že to nie je rada určená len pre výrobcov lán na bungee jumping.

Nie. Je to rada, ktorá je všeobecne aplikovateľná v každodenných situáciách, ktoré so sebou život prináša. Mne to otec zvykol hovoriť vždy, keď som mu pomáhal v práci a dal mi zatĺkať klince kladivom.

Bohužiaľ, vždy prišiel, schuti sa zasmial a povedal mi to až potom, čo som si tým kladivom poriadne švacol po prstoch. Ale aj tak, snaha sa cení. 😀

No späť k veci. Tento môj príklad ukážkovo demonštruje uplatnenie tejto vety počas bežných dní. A to tým spôsobom, že vždy, keď čelíš nejakému rozhodnutiu alebo situácii, ktorá si vyžaduje tvoje konanie, zakaždým si to radšej poriadne premysli, pretože ak spravíš neuvážený krok v zápale emócií, môžeš si tým poriadne klepnúť po prstoch!

Alebo lepšie povedané, ak už raz niečo spravíš, nevrátiš to späť a budeš sa s tým musieť naučiť žiť.

Oukej. Myslím, že myšlienku si už zachytil, poďme teda rovno k piatim takým situáciám, kedy by si mal mať túto kratučkú vetičku na pamäti, pretože príležitosť na druhé meranie by si už dostať nemusel.

Pamätaj teda, že späť už viac nedokážeš vziať…:

1. Kameň, potom, čo je hodený

Ak raz niekomu ublížiš, nečakaj odpustenie. Nečakaj, že sa veci vrátia do normálu. Ak niekoho zradíš či podrazíš, zostane ti to. Bude sa to s tebou vliecť celý život. Akoby ti niekto vypálil šarlátové písmeno, a to rovno na čelo!

Ľudia si budú držať odstup. Nebudú ti dôverovať, nebudú sa chcieť zdržiavať v tvojej prítomnosti. Stručne povedané, nebudú s tebou chcieť mať čo dočinenia.

Hah, áno, ak si hovoríš, že poznáš desiatky zlomyseľných ľudí a tí kamarátov majú, máš pravdu… No majú pri sebe len takých ľudí, akými sú sami… Takých, čo tiež hádžu kamene. A to už zrovna neznie dvakrát vábivo, však?!

Preto pamätaj, že ak podrazíš niekoho pri biznise, ďalší partneri pre biznis sa ti budú hľadať iba ťažko. Ak zradíš nejakého priateľa, nového taktiež len tak ľahko nenájdeš. A ak budeš ubližovať dievčatám vo vzťahoch, druhé to uvidia a budú sa ti vyhýbať míľovými oblúkmi.

Nebuď teda hajzel. Nechovaj sa ako špina. Nielenže tým ubližuješ druhým, no ublížiš tak koniec koncov aj sebe. Môžeš tým tak spustiť reťazovú reakciu, kde raníš jedného človeka, ktorého bude tá bolesť ničiť, až kým to niekomu nespraví tiež. A samozrejme, aj keby neplatilo nič z toho, čo som napísal vyššie, stále je tu potom ešte aj karma a ver mi, keď ti hovorím, že tá ti to všetko zráta, kamarát.

2. Slová, potom, čo sú povedané

A pozor, teraz nehovorím o komplimentoch. Tie nikdy neublížia, tými šetriť nemusíš. Ba práve naopak, tými šetriť nemôžeš, mal by si ich hovoriť povinne. Pretože ak niečo pekné je, malo by to byť pochválené.

Nie, reč je teraz prevažne o tých jedovatých slovách, ktoré utrúsiš. O tých, ktoré povieš v zápale hnevu, rozhorčený, rozčúlený a bohvie ešte aký.

Preto sa radšej zhlboka nadýchni, vždy, keď ti stúpne krvný tlak, pretože slová, ktoré povieš, majú silu. Majú moc inšpirovať alebo odradiť, povzbudiť alebo ublížiť, spraviť radosť alebo ju zničiť. No vedz, že akonáhle ich raz povieš, už ich viac späť nevezmeš.

Nebuď teda jedným z tých ľudí, ktorí svojimi rečami druhým energiu berú. Práve naopak. Povzbuď ich. Motivuj. Podpor a pozdvihni. Rozosmej ich. Buď tým človekom, s ktorým sa budú ostatní milovať rozprávať. Buď takou osobou, ktorej spoločnosť budú všetci vyhľadávať.

Nepichaj teda slovami ako včela žihadlom. Dbaj na to, aby boli tvoje slová palivom, ktoré ostatných nakopne a poženie dopredu. Výživou pre ich sebavedomie. Manou pre ich šťastie.

Skrátene povedané, hovor skrátka to, čo by si sám rád počul!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Príležitosť, potom, čo je prepásnutá

,,Príležitosti sú ako západy slnka. Ak budeš príliš dlho čakať, môžeš ich prepásť.“ – William Arthur Ward

Tak s príležitosťami, s tými veľmi opatrne, pretože tie sú ako úhor. Niežeby boli také odpudivé, práve naopak, mnohé z nich sú prudko atraktívne. Avšak, ak sa ich rýchlo a pevne nechopíš, prekĺznu ti pomedzi tvoje prsty presne tak, ako tá ohyzdná ryba, ktorú som spomenul.

Vedz, že niekedy neexistuje žiadne nabudúce, žiadne prestávky a žiadne druhé šance. Niekedy je to skrátka teraz alebo nikdy!

Áno, tvoju cestu životom síce neustále križujú nejaké nové príležitosti. Na to byť šťastnejší, na to byť spokojnejší, na to byť úspešnejší či šance zamilovať sa. No nie je jedna ako druhá. Tá, pred ktorou stojíš dnes, tú už nemusíš dostať nikdy viac.

A preto, ak po niečom skutočne túžiš a možnosť získať to sa zjaví rovno pred tebou, neváhaj. Chop sa jej. Zmocni sa jej. Chyť ju a už ju viac nepusti, i keď so sebou bude trepať viac ako ryba na suchu.

A ešte posledná rada. Nečakaj neustále na tú “jedinú“ príležitosť, na tú pravú. Nečakaj ani na ten správny čas. Pretože nikdy nemôžeš vedieť, ktorá je tá pravá. Nikdy nemôžeš vedieť, či ti práve táto nevšedná, malilinká a nevinná príležitostička neobráti celý život naruby. A ani sa to nedozvieš, kým ju nevyužiješ. Tak smelo do toho, skutočne nie je na čo čakať!

A ak by bolo využívanie príležitostí tvojou Achillovou pätou a už dlhšiu dobu si sa o to pokúšal, no nie a nie uspieť, určite mrkni článok 7 Dôvodov, Pre Ktoré Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou, kde sa okrem dôvodov, prečo je tomu tak, dozvieš aj ako to raz a navždy vyriešiť a začať ich využívať ako na bežiacom páse, pekne jednu za druhou! 😉

4. Čas, potom, ako uplynie

„Čas je zdarma, no je nedoceniteľný. Nemôžeš ho vlastniť, no môžeš ho využiť. Nemôžeš si ho nechať, no môžeš ho minúť. No akonáhle ho stratíš, už ho viac nikdy nedostaneš späť.“ – Harvey Mackay

Čas letí. Letí, a to omnoho rýchlejšie, ako by sme si mnohí želali. Dostali sme ho iba limitované množstvo. Ani zďaleka nie toľko, koľko by sme potrebovali. No práve to je dôvod, prečo je život taký vzácny.

Robí ho takým práve tá krehkosť, práve tá jeho prchavosť. Ten nedostatok času na všetko to, čo by sme chceli stihnúť. To, že nikdy nevieme, koľko nám ho ešte zostáva.

Preto píšem v každom článku, aby sme žili naplno. Preto dokolečka opakujem, aby sme si vychutnali dnešný deň, keď už nám bol dopriaty.

Vedz, že väčšina ľudí, ktorým sa tak chýlia ich dni ku koncu, si neželá nič iné, ako druhú šancu. Viac času, novú príležitosť, možnosť žiť ešte raz. No tak by to byť nemalo. Isto, nikomu sa nechce odísť, ani mne sa nebude chcieť. No práve to by nás malo nútiť k tomu, aby sme svoj život vyšťavili do poslednej kvapky.

Aby sme si užívali tie chvíle, ktoré nám boli dopriate ako zmrzlinu v horúci letný deň. Aby sme robili viac tých vecí, ktoré milujeme a menej tých, ktoré sú nám proti srsti. Aby sme mali neustále na pamäti, že tu nebudeme večne a konali podľa toho!

Časom, ktorý máš, teda neplytvaj. Nezahadzuj ho. Nezabíjaj ho. Využívaj ho rozumne, pretože nech už ho dostaneš akékoľvek množstvo, vždy to bude málo.

Áááá, ak by si uvítal zopár tipov na to, ako ho stráviť tak, že budeš vysmiaty od ucha k uchu, určite si prečítaj článok 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. 😉

5. Dôveru, potom, čo ju stratíš

„Dôvera. Trvá roky, kým ju vybuduješ, sekundy, kým ju stratíš a večnosť, kým ju získaš znova.“ – Neznámy

Tak toto sa týka hlavne vzťahov či už tých partnerských alebo kamarátskych. Ak ti niekto zverí jeho tajomstvá, stráž ich. Ak ti niekto dôveruje, nezraď ho. Ak sa na teba niekto spolieha, nesklam ho. A ak si dal slovo, dodrž ho. Je to až také jednoduché.

Pretože dôvera nie je ako prúty z vŕby. Nemôžeš ju donekonečna ohýbať do strán, sem a tam, tak, aby sa nepoškodila či nezlomila. Práve naopak, je krehká ako váza a vzácna ako porcelán.

Pamätaj, že je úplne jedno, čo povieš, pretože to jediné, na čom záleží, sú skutky. Môžeš sa dušovať, môžeš sľubovať, môžeš neviem čo všetko, avšak, keď už raz niekoho dôveru stratíš, už iba ťažko ju získaš späť. Je to akoby si tú spomínanú vázu rozbil. I keď nájdeš každý jej čriepok, i keď ju znova pozliepaš dokopy, už nikdy nebude taká, ako predtým.

A na záver mi nedá nepridať jeden skvelý a výstižný citát, ktorý bravúrne ukazuje, ako to vo vzťahoch s nedostatkom dôvery funguje… A že neodzrkadľuje žiadnu situáciu, ktorú by vo svojom živote niekto z nás chcel…

,,Mať vzťah bez dôvery, je ako mať telefón bez signálu. A čo robíš s telefónom bez signálu…? Hráš hry.“ – Neznámy

Tááák a to bolo pre dnešok všetko, kamarát. Toto bolo päť vecí, s ktorými by si mal nakladať obozretne… V niektorých situáciách dokonca až s prehnanou opatrnosťou, pretože ak sa unáhliš, zbytočne si potom budeš trieskať hlavu o stenu. Už to iba ťažko odčiníš.

Ak sa ti článok páčil, isto mu vyjadri svoju morálnu podporu nejakým tým šériskom, lajčiskom alebo ho už tradične pošli zopár kamošom a kamoškám, ktoré by z neho mohli taktiež niečo vyťažiť. 😉

Áááá, okrem toho sa isto nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie oči otvárajúce, nervy drásajúce a dušu hladiace články neušli. Stačí hodiť email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý ďalší nový článok rád a zdarma upozorním. 😉