7 Existenčne Dôležitých Lekcií, Ktoré Mi Motivation-Man Za Posledné Roky Dal

Už je to viac ako tri a pol roka, čo mi tento blog vypĺňa drvivú väčšinu voľných chvíľ, ktoré mám. Síce to všetko začalo úplne nevinne, no netrvalo dlho a z úplne obyčajnej myšlienky to celé prerástlo v poslanie, v posolstvo, v niečo, čo je ďaleko väčšie, ako ja sám.

A keďže to spolu už nejaký ten týždeň ťaháme, práca na stránke mi dala veľmi veľa lekcií a mnohému ma naučila. A keďže sú to všetko lekcie na nezaplatenie, povedal som si, že sa dnes o ne s tebou podelím. 😉

Tu sú…:

1. Nikdy sa nevzdávaj

Ak máš niečo, čo ti robí radosť a čo si užívaš, nikdy to nezaves na klinec. I keď sa nedarí. I keď to nejde, ako by si si želal. Pretože nikdy nemôžeš vedieť, ako blízko už si ku svojmu cieľu.

Nedošiel si predsa takto ďaleko, aby si to teraz vzdal. Všetka tá námaha, všetko to úsilie, nevynaložil si to predsa len preto, aby si došiel len sem, iba do polovice. Máš pred sebou ešte kus cesty, tak sa vzchop. Alebo si nebodaj čakal, že bude cieľ hneď dva metre za štartom?! Ale no tak.

Pravdou je, že mne sa s MOTIVATION-MANom taktiež spočiatku nedarilo. Po prvých DVOCH ROKOCH bolo na fan pagei len zanedbateľných 500 fanúšikov. V newsletteri som mal niečo málo cez 400 ľudí a na stránke do desať návštevníkov za deň. Poviem ti rovno, nebolo to zrovna najmotivujúcejšie obdobie.

No ja som to nevzdal. Pokračoval som. Bavilo ma deliť sa o svoje myšlienky. Páčila sa mi myšlienka, že dokážem nejakú tú hŕstku ľudí inšpirovať. Užíval som si to a ono mi to nakoniec vyšlo!

Dnes, o rok a pol neskôr, slávim na facebooku 20.000 fanúšikov. A každý jeden z nich je svetový! 😉

Stačil mi len rok a pol na to, aby sa mi do newsletteru zapísalo ďalších 11.500 ľudí. Stačil mi na to, aby som dokázal návštevnosť na stránke zdvihnúť z tých 300 kúskov za mesiac na 45.000. A to ani zďaleka nie je strop!

Vidíš? Ono sa to skutočne dá. Len musíš vytrvať. Zatnúť zuby a prebiť sa cez to obdobie neúspechu a nezdaru. Musíš nájsť príčinu, pre ktorú to nejde podľa plánov a odstrániť ju. Nenechaj sa teda odradiť a kráčaj ďalej. To víťazstvo tam na teba niekde čaká!

2. Rob to, čo ťa baví

Spočiatku to nemusí byť pre peniaze. Rob to pre radosť. Rob to pre pôžitok. Rob to pre seba. Pretože iba tak budeš v živote skutočne šťastný. Iba tak budeš viesť naplnený život. Ono je totižto naivné očakávať, že budeš viac ako polovicu zo svojho dňa nešťastný, popri robení práce, ktorá ti nevonia, no tú druhú budeš sršať spokojnosťou. Tak to nefunguje.

Toľko k tvojmu šťastiu. Ďalej si čo to povedzme ku kvalite tvojej práce. Vedz, že jediný spôsob, ako robiť skvelú prácu, je milovať to, čo robíš. Ak sa budeš teda do práce nútiť, bude ti proti srsti a budeš trpieť každú jednu minútu, na výsledku tvojej námahy sa to podpíše veľkými písmenami.

Samozrejme, nie všetko na tvojom koníčku/práci si budeš užívať. Pri niektorých činnostiach prevraciam nos aj ja, a to tento blog milujem nadovšetko. Niektoré úlohy ti skrátka nesadnú, no to je v poriadku. Podstatný je ten výsledný efekt. Ten pocit, s ktorým si líhaš večer do postele. Tá spokojnosť. To zadosťučinenie. Tá radosť. Pretože toto sú pocity, ktoré by ti mala tvoja práca prinášať.

A ak by ťa zaujímalo viac, mrkni článok 5 Koníčkov, Ktoré By Si Si Mal Vo Svojom Záujme Veľmi Rýchlo Nájsť. Tam sa tejto tématike venujem o čosi viac. 😉

No na záver ti ešte niečo poviem. Ak si budeš svoj job robiť dobre a budeš druhým ľuďom prinášať hodnotu, je iba otázkou času, kým sa to v tvojom živote zlomí a z tvojej najväčšej záľuby sa stane posolstvo, ktoré ťa zrazu bude živiť.

3. V tom, čo robíš, sa staň najlepším

Áno, je to dlhá cesta. Sám toho mám ešte kopec pred sebou. No napredovať a neustále sa zlepšovať, to by malo byť cieľom každého z nás. Pretože, ak sa zlepšovať nebudeme, zostaneme zaseknutí na jednom mieste po celý život. A to nie je zrovna najvábivejšia predstava.

Zober si to takto. Keď sa narodíš, si ako kokon. Si ako húsenica. Si ako puk. A tvojou úlohou je dorásť v tú najlepšiu verziu seba samého. Zmeniť sa. Vykukliť. Vyvinúť. Vykvitnúť. A zažiariť!

Keby som na sebe ja nepracoval, ešte stále by som bol zaseknutý niekde na začiatku svojho života, ktorý svojím priebehom pripomínal tragikomédiu. Ešte stále by som rozvážal pizzu alebo miešal karty v nejakom krpatom pokrovom klube za pár drobných. Zakomplexovaný. Otrávený. Nespokojný a neschopný sa pozrieť do zrkadla. Zatiaľ čo by som nadával na celý svet a videl chyby vo všetkých okolo, len nie v sebe.

Až keď som pochopil, že sa musím neustále meniť, učiť a napredovať, až vtedy sa môj život zmenil. Až vtedy sa mi začalo dariť v práci čoraz viac a viac. Až vtedy začala moja stránka napredovať a rásť. Až vtedy som začal byť spokojnejší, sebavedomejší a pyšnejší na svoje činy a výsledky.

A to som ešte len na začiatku. Plány do budúcna mám veľkolepé a už teraz je mi jasné, že budem musieť dospieť v tú osobu, ktorá ich bude schopná naplniť. Že sa budem musieť zlepšovať, pracovať na sebe a kráčať dopredu, až sa mi to nepodarí.

A teda… To isté radím aj tebe. Pracuj na sebe. Zlepšuj sa. Zdokonaľuj svoje schopnosti. Napreduj, až sa staneš taký dobrý, že ťa už viac nebudú môcť ignorovať. Makaj, nech si na seba hrdý! 😉

4. Snívaj vo veľkom

Vraví sa, že by si mal mať sny také veľké, že sa ti budú ľudia smiať, keď im ich prezradíš. A vedz, že mne sa smiali. Mnohí. Veľakrát.

Smiali sa mi, keď som povedal, že si chcem svoj život zariadiť tak, že budem mať v lete dva mesiace prázdnin a v zime jeden ďalší. Smiali sa, keď som povedal, že chcem mať prácu, ktorú si budem užívať. A smiali sa tiež, keď som povedal, že chcem veľa cestovať a užívať si svoj život, že ho celý nechcem presedieť v malom depresívnom kancli.

Vraj to nejde. Nedá sa. Tak to nefunguje. Kde to žijem, pýtali sa. Ako si to predstavujem. Či som si v poslednej dobe neudrel silnejšie hlavu… Hahaha. Ozaj zábavné. Ten vtip som počul toľkokrát, že ho už stihnem dopovedať skôr, ako daná osoba, keď vidím, že sa k nemu odhodláva.

No nech sa smejú. Nech si hovoria. Ja viem svoje. Mám svoje sny, na ktorých každodenne pracujem. Mám svoje ciele, ktoré nasledujem, ako keď vo vode žralok zavetrí krv. Mám svoju predstavu o tom, ako si chcem svoj život zariadiť a nezastavím sa skôr, než si ju naplním.

A i keď to robím všetko pre seba, už teraz sa neviem dočkať momentu, kedy im ukážem, ako veľmi sa mýlili. Vraví sa predsa, že ten, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie a rovno ti hovorím, že sa už teraz neviem dočkať chvíle, až to otestujem.

,,Snívaj vo veľkom, mysli vo veľkom, konaj vo veľkom a tvoje výsledky budú veľké rovnako tak!“ – Neznámy

Áááá, ak by si sa rád trošku inšpiroval pre svoje plány do budúcna, určite prevetraj článok 10 Vecí, Ktoré Ma V Živote Ženú Vpred. Tam nájdeš tej inšpirácie požehnane! 😉

5. Buď sám sebou

Keď som blog zakladal, bol som celý nesvoj. Neistý. Nerozhodný. S poriadnym nedostatkom odhodlania. Spustil som ho a zmietal so mnou strach a obavy z toho, že zostanem nepochopený. Bál som sa, že sa niekoho dotknem či urazím. Obával som sa výsmechu.

Povedal som si teda, že nebudem tlačiť na pílu a vybral som sa zlatou strednou cestou. Vyhýbal som sa konfrontáciám, písal som opatrne a všedne. Bol som neosobný a diplomatický. A ono to fungovalo. Nikoho som sa nedotkol, nikoho som neurazil.

Avšak, nikoho som ani nezaujal. Ani pes po mne neštekol. Vypustil som do sveta svoju Mona Lízu a zľahla sa po nej zem. Vtedy to bol pre mňa šok a nevysvetliteľný jav, no dnes je mi to nad slnko jasnejšie.

Veď ako by som aj mohol niekoho zaujať? Ako som mohol preraziť? Ako som si mohol získať niekoho pozornosť? Veď som to nebol ja. Bol som tuctový a obyčajný. Jeden z milióna. Bol som ako Horalka vo výklade. Bolo tam ďalších sto takých istých a ja som si hlúpo myslel, že prerazím. Aké naivné.

Až neskôr sa pri písaní začalo drať na povrch moje skutočné Ja. Chvíľku mi to trvalo, no nakoniec som začal písať všetko presne tak, ako som to cítil. Čo na mysli, to na jazyku ťukali prsty do klávesnice.

A až vtedy sa to všetko zlomilo. Až vtedy prišli prví fanúšikovia. Až vtedy sa mi začalo dariť. Pretože originál má omnoho väčšiu hodnotu ako kópia. Pretože som sa odlíšil od tých stoviek či tisícok rovnakých Horaliek.

Preto buď svojský. Buď sám sebou. Do všetkého, čo robíš, vlož kúsok seba. A potom uvidíš sám, že sa začnú diať zázraky! 😉

6. Nenechaj si radiť od nesprávnych ľudí

Bože. Moja obľúbená téma. V úvodzovkách.

Keď som začínal blogovať, z čista jasna sa na mňa vyrojil kŕdeľ univerzálnych odborníkov. Univerzálnych preto, že všetko videli, všade boli a vedeli takisto úúúúplne všetko. A hneď do mňa začali vŕtať.

Prečo bloguješ? Čo s tým chceš dosiahnuť? S tým sa nedá uživiť. Veď je to hlúpe. Myslíš, že to bude niekto čítať? A blá, blá, blá…

To, že sa vo svojich životoch nepokúsili nikdy nič dosiahnuť im nebránilo, aby ma odhovárali od toho, aby som sa o niečo pokúsil ja. Neviem, či ich k tomu dohnal strach, že ich v živote predbehnem alebo vlastné ego, ktoré sa snažili brániť tým, že mi dokážu, že sa to skutočne nedá. Že mali pradu a že ja som bol ten hlúpy, pretože som sa o to vôbec pokúsil.

No dať na ich rady, desaťtisícom ľudí by teraz chýbala ich obľúbená motivačná stránka. Stovky ľudí by sa vo svojich životoch trápili a nevedeli by, ako ďalej. Desiatky by nikdy nenašli ten impulz, ktorý navždy zmenil ich život. A to si nedomýšľam, vychádzam čisto zo spätnej väzby, ktorej sa mi dostáva.

A i keď na to na chvíľku zabudnem, stále by tu bol jeden mladý chalanisko, ktorý by žil nenaplnený život, s ktorým by bol vrcholne nespokojný. A preto, ak chceš byť skutočne šťastný, nepočúvaj tie zlé jazyky. Nič dobrého ti aj tak nepovedia. Zariaď si život podľa seba. Podľa toho, čo ty chceš. Podľa toho, po čom ty sám túžiš. Iba tak a nikdy inak!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Dokážeš čokoľvek

Pravdu povediac, nikdy by ma ani len v tom najdivokejšom sne nenapadlo, že budem niekedy blogovať. A i keď by ma to napadlo, pravdepodobne by som sa z chuti zasmial, pretože by som nevedel o čom, nevedel by som ako.

No keď som si to stanovil ako cieľ, dokázal som to. I keď to nebolo ani zďaleka také ľahké, ako som si spočiatku myslel. Musel som sa naučiť pracovať s novým redakčným systémom, investovať svoje peniaze a čas, prísť s nápadom, nájsť riešenia pre všetky tie problémy, ktoré sa vyskytli a všetko si to na vlastnú päsť rozbehať a ošéfovať.

No podarilo sa. Pár mesiacov som sa potrápil, no nakoniec som to zvládol. No opäť sa mi zdalo byť nesplniteľnou úlohou dostať svoje myšlienky tam von a upútať aspoň zopár stoviek ľudí. Opäť som tápal, opäť som blúdil, opäť mi to dalo zabrať, no dnes, ako som už spomínal, mám jeden z najnavštevovanejších blogov v našich končinách, zameraných na osobnostný rozvoj.

Pravdou je, že sa ti to vždy bude zdať neskutočné, až pokým sa to nespraví. Aj napriek všetkým predošlým úspechom, pre ktoré som na seba veľmi pyšný, stojím dnes znova pred novými výzvami.

Návštevnosť na blogu chcem dostať cez sto tisíc za mesiac. Chcem konečne dopísať a vydať svoju prvú knihu. Chcem spustiť YouTube kanál, kde budú tie najlepšie motivačné videá v okolí. Chcem spustiť členskú sekciu s kopou bonusových materiálov pre osobnostný rozvoj. Chcem začať prednášať, spraviť online kurz, spustiť neziskovku, ktorá bude pomáhať tým, ktorí to budú potrebovať.

Tých vecí je skutočne milión a mnohé z nich sa môžu zdať nedosiahnuteľné a nesplniteľné. No ja viem, že sa takými iba zdajú byť. Viem, že nič nie je nemožné. Ak si odhodlaný, vytrvalý a ochotný na tom pracovať, dokážeš čokoľvek! A to nie je žiaden motivačný blud, hovorím zo skúsenosti! 😉

A len tak medzi rečou, ak by si si o tomto projekte rád prečítal viac, určite KLIKAJ NA TENTO ODKAZ. Dozvieš sa, prečo som ho zakladal, čo je hlavným odkazom, ktorý by mal šíriť a takisto o plánoch pre najbližšiu budúcnosť, ktoré s ním mám. 🙂

A to bolo pre tento článok záverečnou. Ak ťa dokázal nakopnúť a motivovať, oplať mu službu tým, že ho povláčiš po sociálnych sieťach, trošku pozdieľaš, polajkuješ, poposielaš kamošom, ktorým by dokázal helfnúť rovnako a tak ďalej. 😉

Okrem toho sa určite zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie články nabité pozitívnou energiou a motiváciou neušli. Hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý ďalší článok milerád osobne a zdarma upozorním. 😉