8 Chýb, Pre Ktoré Tvoje Novoročné Predsavzatia Zlyhávajú (…znova a znova!

8 Osudových Chýb, Ktorým By Si Sa Mal Vyhnúť, Aby Si Si Nový Rok Znovu Nepohnojil

Je to až neuveriteľné, však?! Akoby si si len včera pripíjal s kamarátmi k novému roku… A ono už je polovica ďalšieho mesiaca za tebou. Nechce sa ti veriť.

Nemôže to byť tak dlho, dal by si za to aj ruku do ohňa… Veď tie spomienky sú také čerstvé. Úplne sa vidíš, ako stojíš doma pred zrkadlom a pripravuješ sa na večer. Pozeráš na seba a sľubuješ si, že tento rok to bude všetko iné, ty budeš iný!

Veci začneš robiť rozdielne. V tvojom živote nastanú veľké zmeny. Všetky tie hnusné zlozvyky pôjdu preč, už pre ne viac nemáš miesto. Stačilo!

Nahováraš si, ako si začneš budovať lepšie návyky, zdravšie návyky. Ako budeš viac žiť a menej pracovať. Ako oslovíš to krásne dievča z kaviarne, ktorú míňaš každé ráno po ceste do práce.

A tiež začneš cvičiť, tentokrát už určite. Chceš predsa vyzerať dobre, páčiť sa druhým. Nový rok, nový ty, vravíš si.

Posledné úpravy a si hotový. Pozeráš sa na svoj odraz v zrkadle a páči sa ti, čo tam vidíš. Nie je to totižto tá tvár, ktorú si vídal doposiaľ každý deň, je to tvoje nové JA. Žmurkáš na svoj odraz na rozlúčku a opúšťaš svoj byt.

A bum! Akoby lusknutím prsta, preberáš sa dnes, 19 dní neskôr. Nielenže sa párty skončila, ono už je život v plnom prúde, pekne v starých zabehnutých koľajách. Obzeráš sa späť a s hrôzou zisťuješ, že sa pre teba nič nezmenilo. Ty si nič nezmenil. Stále si tou istou osobou. Presne tou, s ktorou si sa na Silvestra lúčil.

Cítiš sa oklamaný. Podvedený. V hlave ti dookola behá otázka, ako je to možné, že nový rok nič nezmenil. Pýtaš sa samého seba, kde nastala chyba. Tej starej osobe v zrkadle si dal predsa jasne najavo, že sa s ňou už viac nechceš vidieť… Chceš sa predsa vídať s niekym úplne iným.

Nie si spokojný. Rekapituluješ si posledné dni s nádejou, že odhalíš ten moment, kedy sa to všetko zvrtlo, ten, kedy si sa nedokázal zmeniť. Čo si spravil zle? Bol si predsa taký odhodlaný, bol si pevne rozhodnutý, a predsa to nevyšlo. Sakra!

Nevieš nájsť nič, čo by si spravil zle a tak ti v hlave začínajú víriť všetky tie negatívne myšlienky. Možno sa to ani nedá, začínaš pochybovať. Možno je takýto život mojím osudom. Nie je mi asi súdené mať lepší život, behá ti po rozume. No skôr než sa vydáš tou tŕnistou cestou, plnou sebaľútosti, zadrž!

Ja ti poviem, kde si spravil chybu, chceš? Áno, viem, že sa osobne nepoznáme a nie nie som jasnovidec, a tiež som nedokázal nazrieť do tvojej minulosti podľa čísel, z ktorých sa skladá tvoja IP adresa.

Ono je ale totižto zopár osudových chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú zakaždým, keď sa rozhodnú, že v novom roku kompletne zmenia svoje životy. Aj ty si sa možno niektorých z nich dopustil. Veď sa pozri sám…

Tu sú:

1. Nerozmýšľajú

A teraz nenarážam na nízke IQ alebo na to, že niekomu nepracujú mozgové závity tak, akoby mali. Hovorím o tom, že si mnohí svoju novoročnú zmenu nepremyslia.

Chcú jednoducho lepší život. Nevedia síce, akoby mal vyzerať, no chcú ho. Avšak nevenujú tej myšlienke ani sekundu. Mal by byť skrátka lepší, ako je ten, ktorý majú teraz.

No takáto túžba ti sama o sebe život zmeniť nedokáže.

Sprav si na seba preto čas. Dopraj svojej mysli oddych. Choď si zabehať, medituj, prejdi sa, sadni si v parku na lavičku a kŕm holuby, ľahni si na posteľ a nič nerob…

Sprav čokoľvek, čo ti dovolí zrelaxovať a načerpať novú inšpiráciu. Usporiadať svoje myšlienky a vidieť veci v nových perspektívach. Vidieť ich jasnejšie.

Porozmýšľaj nad tým, ako by si si želal, aby tvoj život vyzeral. Čo by si v ňom chcel dosiahnuť, kým by si sa chcel stať? Kto to je, tá nová osoba, ktorou si si sľúbil, že sa staneš? A ako by mal vlastne vyzerať ten tvoj vysnívaný NOVÝ rok?

Na toto všetko si musíš odpovedať, aby si si dokázal správne vybrať cestu, ktorou sa vydáš. Aby si počas roka dokázal robiť správne rozhodnutia, a tiež správne investovať svoj čas. To je prvý krok.

2. Vyberú si zlé novoročné predsavzatia

Ak si dávaš už siedmy rok po sebe 386 rovnakých novoročných predsavzatí, niekde bude chyba, nemyslíš?

Vraví sa, že ak poznáš svoje prečo, na ako nezáleží. No to je iba polovica príbehu. Druhá polovica znie – ak niečo chceš, a chceš to veľmi, nájdeš spôsob, ako to získať.

Prestaň si teda dávať ako predsavzatia veci, ktoré sú populárne. Keď chceš niečo skutočne zmeniť, musí to pre teba niečo znamenať, bez toho to nepôjde. Sám po tom musíš túžiť, sám to musíš chcieť.

Pretože neviem, na koho sa snažíš svojimi novoročnými predsavzatiami zapôsobiť, no popravde, nikoho nezaujíma, čo si si doma napísal na papier a vycapil na stenu.

Tá fotka s predsavzatiami, ktorú si si dal na facebook bude mať aj tak maximálne 30 lajkov a po pár dňoch na ňu každý zabudne. Takže žiadne uznanie, žiadna sláva sa nekoná.

Predsavzatia si daj teda radšej také, ktoré budú odrážať tvoje vlastné túžby, tvoj vlastný „chtíč“ po zmenách, ktoré chceš vo svojom živote vykonať. Nedávaj si ako predsavzatie to, že sa chceš naučiť čínsky, keď tam nikdy nemáš v pláne ísť.

Rozhodni sa radšej, že sa naučíš poriadne po slovensky, keďže používaš písomný styk v práci každý deň a kvôli tým hrubkám v texte sa už nedokážeš ani pozrieť do zrkadla. Nevyzerá to síce tak sviežo a exoticky, no to je to, čo potrebuješ. To je to, čo chceš.

Daj si skrátka iba také predsavzatia, ktoré cítiš, že sú správne, vo svojom vnútri, nie také, ktoré vyzerajú dobre navonok.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Svoje predsavzatia neustále menia

Začiatkom decembra si tvoj kamarát kúpil nové auto, skoro ti oči vypadli. Je perfektné. Krásne, rýchle, nové. Aj ty také chceš. Rozhodneš sa preto šetriť. Och, už teraz sa vidíš, ako sa v niečom takom vozíš mestom. Od nového roku si teda uťahuješ opasok, a to poriadne!

No pár dní na to vidíš na facebooku fotky kamarátky v Thajsku. Wow, nádhera. Nemáš slov. Úžasom akoby si sa nevedel ani pohnúť. Máš dokonca pocit, že ti na chvíľku prestalo byť srdce. Veď ty si vždy chcel cestovať. A pravdou je, odkladal si to už veľmi dlho. Čo tam po novom aute, cestovať budeš a hotovo!

Týždeň neskôr si tak sedíš v robote a zrazu príde natešený kolega. Ten otravný grafik, ktorý sedí oproti a myslí si, že ste kamaráti. Povýšili ho. V momente ti zabehlo. Nadávaš mu, že si sa skoro zadusil soletkou, ktorú si si popri práci chrumkal, no vo svojom vnútri vieš, že to nie je dôvod, prečo si nahnevaný.

Ako to, že ho povýšili? Veď ty tam pracuješ dlhšie. Aj si to viac zaslúžiš. A už máš na to aj vek, už dávno by si mal mať nejakú sľubnú kariéru… Rozmyslel si si to. Veď na dovolenky chodíš každý rok, ale kariéru, tú máš len jednu. Budúci rok budeš teda makať, žiadne poflakovačky.

Sakra… To si musí robiť srandu… Chvíľku na to stretávaš svojho bývalého spolužiaka zo základky a nevieš, čo na to povedať. Maká na sebe a je to vidieť. Niet divu, že mal so sebou takú strelu. Ako, určite sype, to bolo hneď vidieť, ale možno by ani mne nezaškodilo dať si trošku do tela, hovoríš si.

Celý deň ti to vŕta v hlave. Prídeš domov, zapneš počítač a pustíš si zopár motivačných videí, pozrieš hŕstku motivačných obrázkov a je vymalované. Od nového roku sa maká. Už teraz sa nevieš dočkať, ako začneš od nového roku cvičiť. Už si si dokonca vymyslel aj status, ktorý si dáš na facebook. Niečo v zmysle v zdravom tele zdravý duch alebo no pain no gain… To budú všetci kukať!

A takto to ide stále dookola. Zakaždým, keď niečo uvidíš, chceš to. A najlepšie hneď. A ešte lepšie, všetko naraz.

No ono to tak nefunguje. Ak niečo chceš, musíš tomu obetovať čas, úsilie, snahu. Čím väčší cieľ, o to dlhšie potrvá, kým ho dosiahneš. Avšak, ak budeš robiť týždeň toto, týždeň hento, dva týždne zostaneš pri tamtom, a potom si to všetko rozmyslíš a pustíš sa do niečoho úplne iného, hádaj čo?! Nedokončíš nič, nedosiahneš nič!

4. Menej je niekedy viac, pamätaj

Toto je veľmi dôležité. Tento rok si nedávaj 68 predsavzatí. Veľa si si ich dal aj minulý rok a sám vieš, ako to dopadlo. Daj si ich len pár. V ideálnom prípade len jedno a sústreď sa naň. Venuj mu všetok svoj čas, všetku svoju pozornosť. Sprav z neho svoju prioritu. Tak sa dosahujú ciele. Tak sa plnia sny. Tak sa víťazí!

Tak som to tento rok spravil ja. Predsavzatí som si dal síce päť, avšak jedno je pre mňa najdôležitejšie. Má prednosť pred všetkým ostatným. Má pre mňa cenu zlata. A to je dôvod, prečo sa mi ho podarí naplniť. 😉

A keď už je reč o tom napĺňaní. Ak si stanovíš jedno predsavzatie a ono sa ti ho podarí naplniť už počas roka, kľudne si môžeš dať nové. Ďalšie predsavzatie, ďalší cieľ. Nemusíš znova čakať na nový rok. Rozhodnúť sa, že zmeníš svoj život môžeš kedykoľvek. V pondelok, v štvrtok, v sobotu, na začiatku mesiaca, v jeho polke, no aj na jeho konci. Kedykoľvek!

Áááááá, keď už je reč o tej zmene… Tak dám ruku do ohňa za to, že sa ti bude meniť ďaleko lepšie po tom, ako si prečítaš E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Stiahni si ho preto rýchlo, kým je zdarma. 😉

5. Nekonajú

Že to nie je tvoj prípad? Tak schválne, koľko si toho už pre svoje predsavzatia spravil? A nie, status na facebooku o tom, ako sa cítiš motivovaný, či odhodlaný, spolu s tvojimi vypísanými predsavzatiami sa neráta.

Že nebol čas? Ale no tak, myslel som, že toto už máme za sebou. Všetci predsa máme rovnaké množstvo času, tak ako to, že ostatní môžu, len ty nie?

Skutočne by ma zaujímala tvoja odpoveď. Aj teba by mala. Pretože, ak si odpovieš úprimne, možno ti to otvorí oči, prestaneš sa vyhovárať a začneš skutočne makať.

Pretože nový rok nezmení absolútne nič, ak pre to niečo sám nespravíš!

6. Majú pomýlené priority

Sú ľudia, ktorí vstávajú každý deň o šiestej ráno, aby si mohli ísť zabehať. Potom sú tu tí, ktorí si idú zacvičiť každý deň po práci. Sú tu takí, ktorí si do roboty varia a stravujú sa zdravo a sú tu tiež tí, ktorí plávu, bicyklujú, korčuľujú a robia kadečo iné.

Sú tu všetci títo ľudia, ktorí to dokázali a robia pre svoje zdravie všetko, čo je v ich silách. A ešte si to užívajú. A na druhej strane si ty, s tým tvojím predsavzatím, že by si tiež chcel začať cvičiť, ktoré si dávaš už piaty rok po sebe.
No čo takto čeliť pravde. Ak si doteraz nezačal, niečo tu nehrá. Problém nebude v tom, že nemáš čas, peniaze, silnú vôľu, vedomosti alebo čokoľvek iné.

Problémom je, že máš zle nastavené priority. Ak vysedávaš každý večer na pive, poflakovanie sa s kamarátmi je pre teba na prvom mieste. Ak doma sedíš pred telkou, oddych, pohoda a komfort sú pre teba najdôležitejšie.

A nech už máš na svoju obhajobu prichystané akékoľvek silné argumenty, pamätaj, že to, čo robíš každý deň, je vždy odrazom toho, ako máš svoje priority nastavené. Preto až tak nezáleží na tom, čo povieš, záleží na tom, čo spravíš.

7. Počúvajú zlé jazyky

Óóóó… Neprajníci. Hejteri. Sú tŕňom v päte hádam každému. Ako to len robia, že dokážu vložiť pochybnosti do našich myslí, i keď tam pred tým žiadne neboli. Donútia nás rozmýšľať, či sú naše ciele dosiahnuteľné, naše sny uskutočniteľné, či sme dostatočne dobrí a či to vôbec dokážeme.

Je to až smiešne, veď tých ľudí ani nemáme radi. No predsa im dovoľujeme, aby ovládali takú veľkú časť našich životov.

No možno je práve teraz vhodný čas vzdať sa toho všetkého. Hodiť to za hlavu. Zobrať im z rúk tú moc, ktorú sme im nad svojimi životmi dali. Nech si hovoria, nech si myslia. Ani jedno z toho sa ťa netýka.

Dokáž, že to, čo si si predsavzal, aj dokážeš. No dokáž to sebe, nie im. Buď na seba pyšný. Buď na seba hrdý. A ak spravíš chybu, pouč sa z nej. Ostatní ťa vôbec nemusia zaujímať.

A že ťa ľudia nepodporujú? Bože, prestaň to od nich očakávať, nie je to ich povinnosť. A vlastne, aby som o tomto bode nepísal pridlho, prečítaj si článok o 8-mich Veciach, Ktoré By Si Mal Od Ostatných Okamžite Prestať Očakávať. Tam som napísal všetko podstatné a budeš to mať pekne po kope.

8. Nie sú pripravení spraviť ďalší krok

Chceš prestať fajčiť, no pre istotu si doma nechávaš popolníky. Chceš schudnúť, no nejaké tie mlsnoty si tiež necháš v chladničke. Ty skutočne chceš, si vážne rozhodnutý, no ono sa to ešte môže hodiť… Pre návštevu napríklad, nie pre teba.

No práve toto je dôvod, prečo zlyháš a porušíš svoje novoročné sľuby už pri prvej skúške tvojej vôle. No ono to nie je dôsledkom toho, že si nebol dostatočne silný a neodolal si. Chybu si spravil v momente, kedy si tie veci nevyšmaril von oknom a nechal si si ich doma.

Nechal si si ich tam iba kvôli tomu, že si vedel, že ich ešte budeš chcieť použiť. Nebol si skutočne rozhodnutý. Možno si sa týchto vecí ani podvedome nechcel vzdať.

No menšia rada do budúcna. Nemôžeš mať oboje. Nemôžeš sa napchávať a chudnúť zároveň. Nemôžeš prestať fajčiť, no sem tam si jednu pobafkať. Jednoducho to nejde.

Mal by si si preto dobre zvážiť, čo je pre teba dôležitejšie. Či dáš prednosť tomu, čo chceš najviac alebo tomu, čo chceš v danom momente!

Tak a to bolo na dnes všetko. Možno trošku drsnejší článok ako obvykle, no potreboval si to počuť. A ja som to zasa potreboval povedať po lopate, bez zbytočného chodenia okolo horúcej kaše.

A aby som bol úprimný, aj ja som sa nad sebou dokonca párkrát zamyslel počas toho, ako som ho písal. 🙂

A na koniec článku už určite vieš, čo máš robiť. Ak sa ti článok páčil, určite ho zdieľaj alebo aspoň lajkni, inak ťa bude jeho duch v noci chodiť strašiť a cez deň ti bude hrýzť svedomie! 😀

Takisto, stále je tu možnosť zapísať sa do NEWSLETTER-u, preto ak ti článok čo i len trošku pomohol, či kapánek zlepšil deň, mal by si si túto možnosť nechať prejsť hlavou.

Zapísať sa môžeš nižšie tým, že vložíš svoj email do políčka, ktoré nájdeš pod BIO-m autora. Ja ťa potom pekne každý týždeň na nový článok milerád upozorním. 😉

A len tak medzi rečou… Ak by ti chýbali nápady na to, čo vo svojom živote v nasledujúcom roku zmeniť, môžeš sa inšpirovať v článku 10 Spôsobov, Ako Prežiť Najlepší Rok Svojho Života. 😉