8 Vecí, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť Teraz, Kým Ešte Nie Je Príliš Neskoro

8 Vecí, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť Teraz, Kým Ešte Nie Je Príliš Neskoro

Výčitky sú hádam najničivejšou silou vo vesmíre. Dokážu nás dostať na kolená, zlomiť, požuvať a vypľuť zničených a dolámaných, ako to nedokáže skoro nič iné.

Niektoré si spôsobíme sami svojim nedomysleným konaním, iné zasa prinesie život. Prinesie ich tak, že sa dôležité veci dozvieme až vtedy, keď už je príliš neskoro.

No žiaden stres, tento článok nie je o nich. Je o tom, ako im zabrániť. Tento článok je ako štít, ktorý ti ich pomôže odraziť, je ako meč, ktorým sa cez ne presekáš k ďaleko lepším a pozitívnejším zajtrajškom… Zajtrajškom bez ľútosti a bez výčitiek.

Nasledujúce riadky ti skrátka ukážu, ako žiť tak, aby si tým ohavným veciam nedal ani tú najmenšiu príležitosť. Tu je teda 8 vecí, ktoré si potrebuješ uvedomiť omnoho skôr, ako ťa ich naučí sám život. 8 vecí, ktoré sa potrebuješ naučiť už dnes!

1. Dnešok ti ešte bude chýbať

Bezohľadu na to, ako sa dnes cítiš, dnešok ti bude ešte jedného dňa sakra chýbať. I keď práve čelíš nejakým problémom, aj keď to zrovna nemáš najľahšie, stále máš niečo nenahraditeľné – čas. Mladší už nebudeš. Šance a príležitosti, ktoré máš v tomto momente, nemusíš dostať už nikdy viac, ak sa ich nerozhodneš chopiť.

Nenechaj sa preto stiahnuť dole ťažkosťami, či starosťami, ktoré momentálne máš. Stále je tu mnoho vecí, pre ktoré sa oplatí žiť, takých, za ktoré by si mal byť nesmierne vďačný.

Daj si preto pozor, aby ti život neutiekol pomedzi prsty a aby si sa jedného dňa zrazu neocitol v húpacom kresle na verande s hlavou plnou výčitiek a ľútosti. S jedným jediným želaním, vrátiť čas a dostať ešte jednu šancu žiť, pretože pri ohliadnutí späť uvidíš, že vo všetkých tých doterajších rokoch žiaden život nebol.

Vedz, že i keď sa cítiš zlomený, unavený, zničený, dobitý, či stratený, stále si tu. Stále si nažive a to je to, čo sa počíta. Nedovoľ teda, aby tá čierna pohltila všetku tú bielu. Aby to zlé pošliapalo všetko to dobré. Nadýchni sa, usmej sa a doceň tento moment.

2. O rok neskôr si budeš priať, aby si začal dnes

Jedna z najohavnejších vlastností v ľudskom repertoári, ktorá dokáže mať skutočne zničujúce následky na život – odkladanie.

Hlášky typu „urobím to zajtra“ by si mal s okamžitou platnosťou vyškrtnúť zo svojho slovníka. Určite ti nemusím vysvetľovať prečo, veď sám veľmi dobre vieš, koľkokrát na druhý deň skutočne dokončíš niečo, čo si predtým odložil.

Ten sklon odložiť všetko to dôležité na neskôr bude jedným z tvojich najvytrvalejších a najnebezpečnejších nepriateľov, preto by si mal urýchlene nájsť niečo, čo naň platí.

Pretože ak sa mu nepostavíš a budeš aj naďalej odkladať jednu podstatnú vec za druhou, jedného dňa sa zobudíš a zistíš, že už viac nemáš čas robiť veci, ktoré si vždy robiť chcel. Jedného dňa zistíš, že si vlastne odložil to najdôležitejšie, čo si mal, a to svoj život.

Pripomeň si, prečo to všetko robíš, spomeň si, po čom tak strašne túžiš. Zbav sa všetkého, čo ťa vyrušuje a čo si kradne tvoju pozornosť. Prácu si zjednoduš a zautomatizuj, oklam sa, že začneš iba na chvíľku. Sprav čokoľvek, no hlavne začni dnes, začni rovno teraz!

Pre inšpiráciu a návod, ako poraziť odkladanie a prokrastináciu, si určite pozri článok 10 Spôsobov, Ako Navždy Poraziť Prokrastináciu. 😉

3. Prácu, ktorú budeš robiť, si môžeš vybrať

Niektorí si budú myslieť, že mi šibe, pretože to už dávno vedia, iní budú pozerať ako puk, lebo to pre nich bude novinka a u tých ďalších si vyslúžim zopár nepekných prirovnaní, pretože sú presvedčení, že to vôbec nie je pravda, pretože oni si tú hnusnú prácu nevybrali a aj tak do nej musia chodiť.

No nech už patríš k jedným, druhým alebo tretím, pravdou zostáva, že prácu si vybrať MÔŽEŠ!

Samozrejme, nie tak, ako si vyberáš zeleninu na trhu, či potraviny v Tescu. Nefunguje to tak, že ukážeš prstom na nejakú voľnú pozíciu, dupneš si nohou ako malé rozmaznané decko, povieš, že túto prácu chceš a všetci si nohy zoderú, aby ti ju dali, to vôbec nie.

No môžeš si ju vybrať svojimi činmi a svojou pozornosťou. Vedz, že tam, kam investujeme svoj čas a svoju snahu, tam sa dostavia výsledky. A preto, aj keď momentálne upratuješ kancelárie, či rozvážaš pizzu, nič ti nebráni v tom, aby sa z teba stal programátor, riaditeľ, či podnikateľ.

Jediné, čo preto musíš spraviť, je vybrať si smer, ktorým sa chceš uberať a začať zbierať skúsenosti. Študovať, testovať, stretávať sa s ľuďmi z oboru a zbierať ako kontakty, tak aj vedomosti, overené v praxi. Môžeš začať ponúkať svoje služby so zľavou alebo zadarmo, či ísť na stáž, aby si získal prax.

Môžeš robiť toto všetko a dostávať sa krok za krokom bližšie k práci, po ktorej túžiš alebo môžeš robiť to, čo doteraz, frflať v kúte, aké je to celé nespravodlivé a mať tú istú prácu, ktorú máš posledných milión rokov. Môžeš sedieť v tom krpatom kancli na svojej stoličke odutý a ďalej potichu neznášať svoju prácu. Sám sa musíš rozhodnúť.

4. Život si mal vždy vo svojich rukách

Sú dva typy ľudí. Jedni vedia, že sú pánmi svojho osudu a tí druhí nie. Jedni uvedomelo a aktívne makajú na svojom šťastí, tí druhí nie. Tí prví uspejú, tí druhí bohužiaľ nie.

No ono je tu jeden omyl, ktorému ešte stále také množstvo ľudí verí. Sú presvedčení, že tí úspešní ľudia vravia, že máme svoje životy vo vlastných rukách iba preto, že sa im darí. Veď to by sa aj nám ľahko hovorilo, keby sme mali taký jednoduchý a úspešný život, no nie?

Avšak to je omyl. Mylná domnienka, ktorá ich drží v pasci celý život. Pretože toto presvedčenie nenadobudnú ľudia, keď uspejú, toto presvedčenie je to, čo k úspechu vedie!

Svoj život dokážeš štiepiť a formovať do podoby, po ktorej túžiš. Môžeš v ňom zmeniť čokoľvek, čo sa ti nepáči, všetko, s čím nie si spokojný. No najprv si musíš uvedomiť, že sa to dá. Najskôr musíš uveriť.

A keď už konečne precitneš, uveríš a budeš mať po krk vecí, ktoré ti neprinášajú šťastie, môžeš ich začať okamžite meniť, nemusíš čakať na nič. A najlepším prvým krokom, aký môžeš spraviť, je stiahnuť si malého vreckového pomocníka, E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život, a vykročiť naproti úspešným zmenám vo svojom živote tou správnou nohou. E-kniha je navyše zdarma, takže nie je o čom. 😉

5. Mladosť máš iba vypožičanú a bude preč skôr, ako sa nazdáš

Pominuteľnosť života je niečo, čo by nás malo držať v strehu a hnať dopredu, nie niečo, čo nás má strašiť a pôsobiť nám depresie. Je to prirodzený systém, ktorý nám nedovolí spomaliť a zaspať na vavrínoch.

Využi svoju mladosť a okús všetko, po čom túžiš. Ži naplno, akoby si mal zajtra zomrieť. Choď, kam ťa srdce ťahá a buď s tými, s ktorými sa cítiš skvelo. Nehovor nie svojim snom a túžbam, práve naopak, vítaj ich a choď im v ústrety.

Pretože mladý budeš iba raz a akonáhle tá mladosť zmizne, nebude tam už viac nič, čo by si s tým dokázal spraviť.

A nakoniec ešte uvediem na pravú mieru tie pomýlené domnienky o mladosti ako takej. Byť mladý neznamená mať menej ako 30, 25, či menej ako 20. Byť mladý znamená cítiť sa mladým. Mať chuť žiť a zažívať nové veci. Objavovať, prekonávať sa, pracovať na svojom živote a posúvať sa neustále vpred. Toto znamená byť mladým.

Prestaň si teda brániť žiť a robiť veci, po ktorých túžiš, iba preto, že si myslíš, že si už starý. Ja si to myslím s každým rokom, ktorý mi pribudne a s nostalgiou sa pozerám 3-4 roky dozadu a vravím si, aký som bol vtedy ešte mladý. Paradoxom však je, že pred tými 3-4 rokmi som si myslel to isté a som si istý, že ty to máš rovnako. Prestaň teda blbnúť a vymýšľať, začni žiť!

6. Odmietnutie nie je najhoršia vec na svete, nepokúsiť sa zo strachu, to je

Strach z odmietnutia je smŕŕŕŕŕŕť. Zabije toľko skvelých nápadov, toľko úžasných priateľstiev, toľko spanilých lásiek.

Veď sám mi povedz, koľkokrát sa ti už zapáčila nejaká kočka tak veľmi, že ti zovrelo hrdlo a zostal si v nemom úžase. Zapáčila sa ti až tak, že si mal studené a spotené ruky zároveň, že si sa nebol schopný pohnúť a nevedel si z nej odtrhnúť zrak. Tak koľko?

A koľkokrát si nazbieral dostatok odvahy a prihovoril sa? Hmm, asi nie si potešený odpoveďou, však?! No neboj sa, nie si v tom sám. Aj ja to poznám, tiež som s tým mal niekedy obrovský problém a občas ho ešte stále mám.

No ak sa o to nepokúsiš, nikdy sa nedozvieš, ako to mohlo dopadnúť. Mohla sa z toho zrodiť životná láska, skvelé priateľstvo, nevinný flirt alebo iba zábavný zážitok.

No vedz, že je stále lepšie prihovoriť sa a využiť tú šancu, ako sklopiť uši a odísť, pretože výčitky ťa zožerú zaživa. Odmietnutie je iba jednou z mnohých možností, ako to môže skončiť, no stále je ďaleko lepšie, ako nevedomosť a neschopnosť prekonať strach. Lepšie, ako odrieknuť si to, po čom neskonale túžiš, iba pre obavy z toho, že to nemusí vyjsť.

A toto platí rovnako tak pre lásku ako aj pre nasledovanie svojich snov, podnikateľské nápady a kadečo iné, po čom túžiš, no bojíš sa odmietnutia. Nemaj strach, nepremýšľaj toľko, jednoducho to sprav! A za túto radu mi poďakuješ neskôr. 😉

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Nikdy nebude vhodnejší čas žiť

Ak čítaš moje články pravidelne, toto pre teba nebude žiadnou novinkou. Píšem o tom pomerne často, no má to svoj dôvod. Ono je totižto veľmi dôležité prestať celý život vyčkávať. Na lepšie podmienky, na menej starostí, na väčšiu výplatu, na menej problémov. Je to tak existenčne a životne dôležité, no aj napriek tomu toľkí z nás čakajú.

Avšak život nikdy nebude perfektný. Nikdy nebude všetko presne podľa našich predstáv, nikdy nám nebude všetko vychádzať a hrať do karát. Život nie je fér, ani dokonalý, no tým sa nesmieš nechať odradiť.

Musíš sa naučiť využívať jeho nedokonalosti vo svoj prospech. Musíš sa naučiť vstať vždy, keď spadneš, rýchlo si oprášiť kolená a pustiť sa do práce tak rýchlo, ako sa dá. Pretože život nie je o čakaní, kým prejde búrka, je o tom, naučiť sa tancovať v daždi.

8. Život je príliš krátky

Toto si možno uvedomujeme mnohí, no nevenujeme tomu pozornosť. Namiesto vecí, ktoré nám robia radosť, robíme tie, o ktorých sme chybne presvedčení, že ich robiť musíme.

No život je príliš krátky na zlé filmy a nudné knihy. Je prikrátky na práce, ktoré ťa ničia a vysávajú z teba život, na priateľov, ktorí sa k tebe správajú odporne a na vzťahy, ktoré jednoducho nefungujú.

Pominie sa skôr, ako sa nazdáme, a preto je nerozumné zahadzovať ho na veci, ktoré za to nestoja. A je úplne na hlavu míňať ho dokonca na tie, ktoré nám ubližujú a nerobia dobre.

Začni si konečne všímať potešenia a radosti, ktoré ti život prináša. Tie pozitívne maličkosti, z ktorých sa celý skladá. Svoju pozornosť venuj tej kráse a všetkému tomu dobrému, čo v tom svojom máš.

A čo je najdôležitejšie, začni si ho vážiť, nepremárni ho!

A keby si si ho užívať aj chcel, no nevieš, kde začať, určite kukni článok 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Na Svete, tam získaš zopár dobrých nápadov. 😉

Ak sa ti článok páčil, buď kamoš a vyjadri mu svoje sympatie nejakým tým lajčiskom, šériskom alebo ho skrátka sendni kamošovi, ktorého dokáže nabudiť rovnako tak, ako sa mu to podarilo v tvojom prípade.

Taktiež sa určite zapíš do NEWSLETTER-u, aby si zostal naladený na pozitívnej vlne. Hoď svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora, a ja ťa každý týždeň na nový peckový článok rád, osobne a zdarma upozorním. 😉