10 Spôsobov, Ako Navždy Poraziť Prokrastináciu

10 Spôsobov, Ako Prestať Prokrastinovať

Prokrastinácia je odkladanie dôležitých a potrebných činností. Je to robenie príjemných a zábavných úloh namiesto robenia tých menej príjemných, no ďaleko dôležitejších. Je to víťazstvo krátkodobých potešení nad tvojimi dlhodobými potrebami.

Prokrastinuješ zakaždým, keď si povieš, že to spravíš zajtra. Prokrastinuješ vždy, keď zabíjaš čas namiesto toho, aby si ho efektívne využil.

Prokrastinácia môže spočiatku vyzerať úplne nevinne a neškodne. Však si iba pozrieš film, dopozeráš posledné diely seriálu alebo sa na chvíľku zahráš hru… To zas nie je také hrozné, no nie?

Avšak keď si spočítaš všetok ten čas, ktorý si stratil za tento deň, týždeň alebo mesiac, zrazu sa ti to nebude zdať ako taká maličkosť.

Prokrastinácia, ak ju vo svojom živote pestuješ, dokáže mať devastívne následky. To ona bude zodpovedná za tvoje nikdy nenaplnené sny a ciele. Vďaka nej sa nikdy nepriblížiš ani na dohľad tej úžasnej osobe, ktorou by si sa mohol stať. A častokrát to bude práve ona, kto bude zodpovedný za tvoj neúspech.

Preto, ak aj ty strácaš všetok svoj čas na úkor prokrastinácie, určite venuj pozornosť tomuto článku. Nájdeš v ňom desať osvedčených praktík a spôsobov, ako proti nej účinne bojovať.

Tu sú:

1. Stanov si cieľ, ktorý chceš dosiahnuť

Jeden z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti prokrastinácii, je stanoviť si cieľ, ktorý sa v živote pokúsiš dosiahnuť.

Nezáleží na tom, aký veľký ten cieľ bude. Rozhodni sa, že dokončíš svoju diplomovku, že zabehneš menší lokálny polomaratónik, že začneš pravidelne cvičiť, nech konečne vyzeráš ako človek alebo sa rozhodni, že rozbehneš svoje podnikanie.

Nezáleží na tom, aký cieľ si stanovíš. Záleží iba na tom, že ti to dá potrebný smer a zameranie. Konečne budeš mať niečo, na čo dokážeš upriamiť svoju pozornosť.

Pretože ak sa nemáš na čo sústrediť alebo ak sa sústredíš na príliš veľa vecí naraz, prokrastináciu tým vítaš otvoreným náručím. Táto nerozhodnosť bude mať za následok nedostatok energie, chuti a motivácie a nakoniec ťa úplne vyčerpá a odrovná nadobro.

Podrobnejšie píšem o dôvodoch, prečo si stanoviť ciele v článku Sedem Dôvodov, Prečo Je Dôležité Stanoviť Si Ciele a ako na to sa zasa dozvieš v článku Ako Si Správne Stanoviť Ciele V Ôsmich Krokoch. Tak ich omrkni. 😉

2. Rozbi si svoj cieľ do menších úloh, ktoré si naplánuješ

Časový harmonogram ti pomôže strašidelným spôsobom. Ak si svoje úlohy napíšeš, zrazu ich prenesieš zo snov do reality. Vytvoríš si cestu a presný postup, ako sa dostaneš z bodu A, v ktorom sa momentálne nachádzaš, do bodu B, v ktorom sa ti splnia sny.

Všetko to váhanie a neistotu to odrovná hneď v zárodku. Nebudeš rozmýšľať nad tým, čo by si spraviť mohol, pretože budeš presne vedieť, čo a kedy spraviť musíš. Výborná pomôcka!

3. Odhaľ veci, ktoré ťa najviac vyrušujú od práce

Zamysli sa nad všetkým tým, čo ťa ťahá od práce. Veci, ktoré kradnú tvoju pozornosť.

Prečo nepracuješ? Je to kvôli tomu, že ti neustále pípa telefón a ty musíš odpisovať na Facebooku, na Whatsupe, na Vibery a na SnapChate? Vypni si WiFinu a stíš zvonenie, prípadne telefón úplne odlož.

Vždy, keď zapneš počítač, tak sa chceš hrať hry a pozerať filmy? V tvojom pracovnom počítači nemajú vôbec čo robiť. Vymaž ich.

Nájdi všetky veci v tvojom okolí, ktoré sú zodpovedné za tvoju prokrastináciu a okamžite ich odstráň. Musíš sa zbaviť všetkého, čo ťa stojí tvoj drahocenný čas. A ak sa nemôžeš zbaviť všetkých týchto vecí, jednoznačne ich minimalizuj, ako sa len dá!

4. Priprav sa na prácu a maximálne si ju uľahči

Svoj pracovný stôl maj vždy čistý a uprataný. Neporiadok alebo kopy papierov ťa znechutia alebo úplne odradia od práce ešte skôr, ako vôbec začneš. Všetky programy a technika, ktorú pri práci používaš, by mala fičať ako našlapané hodinky. Sám dobre viem, ako mi nefunkčný počítač alebo internet dokáže zdvihnúť krvný tlak. 🙂

Preto si na svoju prácu všetko dopredu priprav a otestuj. Ak všetko pôjde ako po masle, z práce sa budeš tešiť ako malé batoľa a ubehne ti tak rýchlo, že si ani nevšimneš, koľko času si za pracovným stolom strávil. Nehovoriac o tom neopísateľne dokonalom pocite z dobre odvedenej práce!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Sústreď sa vždy iba na jednu úlohu v danom okamihu

Multitasking je tvoj úhlavný nepriateľ číslo jedna, pamätaj si to!

Ak sa pokúsiš sústrediť a pracovať na viacero dôležitých a náročných úlohách naraz, môže to mať iba tri výsledky. Buď ani nezačneš, pretože sa ti to bude zdať komplikované a náročné alebo nezvládneš to, čo si si naložil a vzdáš to na začiatku cesty alebo úlohy dokončíš, no nikdy nie na 100%.

Vždy, keď som sa snažil pracovať na viacerých veciach naraz ja, väčšinou som ani nezačal, pretože som bol vyčerpaný ešte skôr, ako som sa do práce pustil. Okrem toho, že ma to úplne odrovnalo, zanechalo to vo mne aj poriadne hnusný pocit, pretože som si opäť nedokázal splniť úlohy.

A nech si ženy hovoria čo chcú, stále si myslím, že ani ony nedokážu robiť dve veci naraz. 😛

6. Sústreď sa na to, čo ti ide najlepšie a naopak

Ako som spomínal už pred tým, ak ti práca ide od ruky, je to neopísateľný zážitok. Máš energiu a chuť pracovať viac a dlhšie. Fakt pecka!

Zameraj sa preto na tie veci, pre ktoré máš nadanie. Ak ti ide písanie, píš. Ak si dobrý programátor, zakusni sa do toho kódu a nedaj mu dýchať. Alebo ak máš pekný hlas, tak si pre mňa za mňa pri práci spievaj. 😀

Podstatné ale je, aby si robil prácu, pre ktorú máš nadanie. Pretože ak sa trápiš a tápeš, motivovaný zrovna nebudeš. Prácu, ktorá ti nejde, sa pokús delegovať, poprosiť niekoho o pomoc alebo porozmýšľaj nad bártrom. Hádam každá možnosť je lepšia, ako tá, kedy sa budeš trápiť, nebudeš vedieť ako ďalej a budeš preklínať celý svet.

7. Automatizuj, uľahčuj a hľadaj spôsoby, ako si prácu zjednodušiť, skrátiť alebo ušetriť

Vždy sa snaž hľadať nové spôsoby, ako si prácu zjednodušiť alebo zautomatizovať. Dokáže to byť pekne otravné robiť každý deň rovnaké, úmorné úlohy, ktoré ti ničia odhodlanie rovnako, ako ťa okrádajú o čas.

Existuje velikánske množstvo aplikácií, programov a techník, ktoré ti dokážu ušetriť nervy tak, ako aj čas. Stačí len, aby si odlepil spodné viečka od tých vrchných, otvoril tie svoje obrovské okále a trošku sa okolo seba porozhliadol a pogúglil. 😉

8. Mysli na to, čo ťa čaká na konci a poriadne sa nakopni

Sila vizualizácie je skutočná a dokáže ti do života priniesť obrovské benefity! Ak máš náladu pod psa a cítiš sa slabý, vyčerpaný a myslíš, že nezvládneš ani tú najmenšiu úlohu, chcem, aby si vyskúšal silu vizualizácie na vlastnej koži.

Mysli na odmenu, ktorá ťa čaká, keď si svoje ciele splníš. Mysli na ten pocit úspechu, ktorý ťa úplne ovládne. Mysli na to, ako skvelo sa budeš cítiť.

Skús si pustiť nejaké motivačné video alebo hudbu. Znova si prečítaj svoje ciele. Pripomeň si, ako veľmi chceš dosiahnuť svoje sny a ako veľmi chceš zmeniť svoj život. Určite mi do komentárov napíš, ako veľmi to pomáha tebe, pretože mne úplne mega najviac!

A ak by si hľadal inšpiráciu, prečítaj si o 10-tich Veciach, Ktoré Ženú Dopredu Mňa. Článok ťa nakopne, ručím za to! 😉

9. Zlepši svoje životné podmienky

Nech sa ti to zdá akokoľvek šialené, spôsob, akým žiješ svoj život, má obrovský dopad na to, či v živote prokrastinuješ alebo nie. Pretože negatívne myšlienky ti pozitívny život nedajú. A depresívne prostredie takisto nie.

Pretože na to, aby si sa pustil do roboty, sa na to musíš najprv cítiť. Musíš byť naladený, odhodlaný a motivovaný. Pretože ak budeš znechutený, bez nálady a bez energie, iba ťažko zamakáš na svojich cieľoch.

Preto by si mal zlepšiť svoj život a to v týchto oblastiach:

✓ Dopraj si pravidelné cvičenie a trošku ponaťahuj a prevetraj svoje telo, aby si zlepšil svoju náladu a tiež zbystril svoje mentálne sústredenie.
✓ Uisti sa, že si dopraješ dostatok oddychu a relaxu, aby si mal dostatok energie pre tvoj aktívny život.
✓ Zlepši svoj jedálniček, aby si mal dostatok živín a vitamínov, ktoré tvoje telo skutočne potrebuje, nie tých jedovatých a škodlivých náhrad.

10. Začni si „klamať“

Vždy, keď sa nevieš prinútiť začať pracovať, oklam sa. Povedz si, že začneš iba na 5 minút. Pretože päť minút je tak strašne málo, že prokrastinácia zrazu prestáva mať zmysel. Mne osobne táto finta mnohokrát veľmi pomohla.

Akonáhle začneš robiť prácu, ktorá ťa pohltí, čas prestane hrať úlohu. Zrazu ti budú hodiny bežať ako minúty a častokrát odvedieš poriadny kus práce, než sa vôbec prvýkrát zastavíš. Určite to vyskúšaj. 😉

Tak a toto bolo 10 trikov, ktoré mne osobne najčastejšie pomohli poraziť prokrastináciu. U mňa fungovali perfektne, a tak dúfam, že rovnako zafungujú aj tebe.

A pre prípad, že by si sa ešte trošku rád nakopol, prečítaj si napríklad článok 13 Trikov, Ako Sa Rýchlo Motivovať, ten ti v tom isto pomôže. 😉

Bojová úloha na záver: Pre každého nádejného mladého skauta, ktorý práve číta tento článok. Ak chceš získať bobríka odvahy, hoď svoj email do políčka pre NEWSLETTER nižšie a dokáž, že máš záujem pracovať na sebe a zmeniť svoj život k lepšiemu.

Na ten email ti potom každý týždeň príde článok s tými najnaloženejšími a najpeckovejšími informáciami o osobnostnom rozvoji, ktoré tam vonku sú. 😉

Samozrejme nezabudni LAJKOVAŤ A ZDIEĽAŤ, inak si ťa nájde karma kamarát….! 😉