9 Najlepších Tipov od Marka Twaina na Prežitie Skvelého Života

9 Najlepších Tipov od Marka Twaina

,,Nechajte nás žiť tak, že keď zomrieme, aj pohrebníkom bude ľúto.“

Marka Twaina môžeš poznať pre niektoré z jeho populárnych kníh ako Dobrodružstvá Huckleberryho Finna alebo Dobrodružstvá Toma Sawyera.

Bol to spisovateľ, satirik, lektor a tiež humorista.

Avšak Mark Twain je tiež známy pre množstvo jeho vtipných výrokov.

Tu je zopár z mojich obľúbených… Takých, ktoré ti dajú pár skvelých nápadov na to, ako prežiť svoj najlepší život!

1. Daj si povolenie žiť

,,Človek sa nemôže cítiť pohodlne bez jeho vlastného súhlasu.“

Ak si nedáš zvolenie robiť veci, ktoré robiť chceš, celý svoj život prežiješ s akýmsi nepríjemným pocitom. A nie len to. Pripravíš sa tiež o množstvo príležitostí a skvelých zážitkov.

Môže ti to byť takisto obrovskou prekážkou v tvojom osobnostnom raste. Môžeš mať všetky potrebné nástroje a informácie, ktoré pre svoj rast potrebuješ, no neustále budeš čeliť vnútornému odporu.

A okrem osobnostného rastu je tu tiež úspech, šťastie a sloboda, pri ktorých to bude rovnako tak neprekonateľnou prekážkou. Jednoducho povedané, ak si tieto veci do svojho života nepustíš, nebudú tam.

Na druhej strane, ak si povolenie dáš, budeš sa cítiť neuveriteľne. Budeš uvoľnený, šťastný, spokojný, a konečne pocítiš vnútornú slobodu robiť veci, po ktorých si celý ten čas túžil.

Musíš si preto odsúhlasiť, že si zaslúžiš žiť svoj najlepší život. Zaslúžiš si žiť naplno, zaslúžiš si robiť veci, ktoré miluješ. Prestaň si v tom teda brániť!

A len tak medzi rečou, nedávno som napísal skvelý článok o tom, ako opäť začať žiť naplno, tak si ho určite nenechaj ujsť. Čítaj TU – 10 Dôležitých Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Život Na Maximum. 😉

2. Prekážky sú iba v tvojej mysli

,,Vek je otázkou mysle, nie skutočnosti. Ak to nevadí tebe, nezáleží na tom.“

Všetky tie obmedzenia a limity sú iba v tvojej hlave. Nie je žiaden strop, nič nie je nemožné. Častokrát zavrhneme nápad alebo šancu iba preto, že si v mysli umelo vykonštruujeme dôvody, prečo to nevyjde alebo prečo sa to iným nebude páčiť, a tak to vzdáme ešte skôr, ako to vyskúšame.

Môžeš robiť čokoľvek chceš, ísť kamkoľvek chceš a byť kýmkoľvek chceš. Nikdy nie je neskoro začať a nikdy neexistuje prekážka, ktorú nedokážeš prekonať v prípade, že po niečom skutočne túžiš. Pamätaj na to!

Preto, ak sa ti páči niečo na oblečenie, nedumaj, či na to nie si pristarí, kúp si to. Ak chceš začať cvičiť, nezavrhni ten nápad iba preto, že si myslíš, že by si to vo svojom veku nezvládol… Najprv to skús! Prestaň svoj vek neustále brať ako prekážku, nie je ňou.

3. Užívaj si, bav sa

,,Humor je najväčším darom ľudstva.“

Zábava a smiech sú úžasné nástroje. Dokážu premeniť akúkoľvek situáciu na moment, kedy sa dobre pobavíš. Zakaždým ti dokážu vylepšiť náladu. Smiech lieči. Svet je s ním krajší, život je s ním ľahší.

Lepšia nálada má na tvoj život skrátka pozitívny vplyv. Užívaj si preto, bav sa. Pretože čokoľvek, čo v živote spravíš, nebude mať vôbec žiadny zmysel, ak si to poriadne neužiješ, ver mi.

Smej sa teda často, smej sa veľa. Odoženie to negatívne myšlienky, spolu so starosťami a obavami. Budeš sa cítiť oddýchnutý, zrelaxovaný, uvoľnený. Do života ti to proste prinesie samé pozitíva. 😉

4. Hnev do tvojho života nepatrí

,,Hnev je kyselina, ktorá dokáže urobiť viac škody nádobe, v ktorej je naliata, než čomukoľvek inému, na čo ju vyleješ.“

Hnev je vo väčšine situácií zbytočný. Čo zbytočný, škodlivý!

Mlží nám myseľ, ovplyvňuje naše rozhodnutia a častokrát spôsobí, že sa nám situácia vymkne z rúk. A z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že zakaždým uškodí ďaleko viac tebe, ako osobe, na ktorú si naštvaný.

Preto najbližšie, keď ťa ovládne hnev, spomeň si, že jediný komu škodí, si ty sám. Nepoddávaj sa mu teda, rozdýchaj to. Pekne nádych, výdych. Poriadne zhlboka. A až keď sa ukľudníš, až potom sa snaž situáciu vyriešiť. S čistou hlavou, s triezvym pohľadom na vec.

Vedz, že keď sa naučíš filtrovať svoj hnev, pre tvoj život to bude mať neopísateľne blahodárne účinky.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Uvedom si, že neexistuje žiadna vec, na ktorú „máš nárok“

,,Neopakuj dookola, že ti svet dlhuje dobrý život. Svet ti nedlhuje nič. Bol tu skôr.“

Keď si bol mladý, tvoja mama a otec ti dali určite všetko, čo mohli. A ako tak starneš, stále môžeš mať pocit, že ti ľudia niečo dlhujú. Že sú tu veci, ktoré by si mal dostať… Tie, na ktoré máš nárok, tie, ktoré si zaslúžiš.

Avšak ono v skutočnosti neexistuje nič, na čo máš nárok. Všetko to, čo v živote chceš, si musíš vybojovať. Zaslúžiš si to práve tým, že pre to spravíš všetko, čo je v tvojich silách.

Bojuj a buď vynaliezavý. Dokáž, že si to vážne zaslúžiš. Pretože ak budeš aj naďalej veriť tej lži, že ti druhí niečo dlžia, budeš sa cítiť frustrovaný a naštvaný.

No počkaj, ak sa ti nepáči, čo momentálne čítaš, zadrž! Toto zistenie nemusí byť zničujúce – môže byť oslobodzujúce.

Zrazu si si uvedomil, že i keď ti svet, život a ľudia v ňom nič nedlhujú, sám udávaš svojmu životu tempo a smer. Je to tvoj život a ty sedíš za volantom. Už nie si dieťa, nemôžeš sa skrývať za maminou sukňou večne. Vezmi ho teda do vlastných rúk a to, čo si zaslúžiš, si jednoducho vezmi. 😉

6. Ak si si vybral vlastnú cestu, priprav sa na reakcie ľudí

,,Človek s novým nápadom je považovaný za blázna, až kým ten nápad neuspeje.“

Tento výrok mal obrovský význam pre môj osobnostný rast. Pomohol mi v mnohom, a preto verím, že ti pomôže rovnako.

Vo chvíli, keď sa začneš meniť alebo robiť niečo iné než zvyčajne, ľudia môžu reagovať rôzne. Niektorí sa budú tešiť s tebou a podporovať ťa, ďalším to bude jedno a niektorí ťa budú odsudzovať a kritizovať a tí najaktívnejší sa ťa možno pokúsia odhovoriť, či dokonca zastaviť.

Tak to v živote chodí. Čo je pre teba ale podstatné je, že by si si mal držať pri tele hlavne tých, ktorí ťa podporujú a povzbudzujú a držať sa ďalej od tých, ktorí ťa držia dole a súdia ťa iba preto, že nerobíš veci, ktoré sa páčia im.

Každý jeden človek by mal v živote robiť to, čo ho baví a nasledovať cestu, ktorú mu našepkáva jeho srdce. Nie počúvať to, čo mu šepkajú druhí ľudia do ucha. To je životná pravda, ktorou sa riadim ja.

Pamätaj, že čokoľvek chceš vo svojom živote zmeniť, máš na to výsostné právo! Je to tvoj život, nie ich. Musíš v ňom robiť vlastné rozhodnutia a vlastné zmeny, iba tak dokážeš byť skutočne šťastný.

A ak si sa rozhodol, že si dáš svoj život skutočne do poriadku a naplánoval si si v ňom veľké zmeny, určite si prečítaj E-Book Osem Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Pri tých skvelých zmenách, ktoré vo svojom živote do budúcna chystáš, ti dokáže neuveriteľne pomôcť! A navyše je zdarma, takže nie je o čom. 😉

7. Sústreď sa na to, čo chceš

,,Odtiahni svoje myšlienky od svojich problémov… za uši, za päty alebo akýmkoľvek iným spôsobom, ktorým to zvládneš.“

To, na čo sa sústredíš, zvyčajne ovplyvní to, ako sa veci vyvinú. Môžeš sa teda zamerať na svoje problémy a žiť v utrpení s mentalitou obete alebo sa môžeš sústrediť na pozitívnejšie veci a zamerať sa na svoje ciele a plány namiesto toho.

Ono je to totižto smutné, no väčšina ľudí spotrebuje omnoho viac energie na rozprávanie o svojich problémoch, ako na ich riešenie.

Všetci máme svoje problémy, no je to iba na tebe, či ich budeš dookola oplakávať nad pohárom piva alebo sa začneš sústrediť na ich riešenie, ktoré ťa dostane k tvojim snom ďááááleko bližšie, ako kedy rozprávanie dokáže. 😉

8. Nesnaž sa vždy iba o svoj vlastný pocit radosti

,,Najlepší spôsob, ako si zlepšiť náladu, je zlepšiť náladu niekomu inému.“

Jeden z najosvedčenejších a najspoľahlivejších spôsobov, ako si vylepšiť náladu. Plus, pomôžeš tým aj niekomu inému. Či už mu vylepšíš deň alebo pomôžeš vyriešiť problém, ktorý mu posledné dni nedovolil oči zažmúriť, určite si získaš nového priateľa.

Spravíš tak svet lepším miestom a možno vytvoríš špirálu pozitivity. Obdarovaná osoba ti túto láskavosť neskôr vráti alebo ju odovzdá ďalej. Každopádne je to povznášajúci pocit, zlepšiť niekomu deň.

9. Rob, čo robiť chceš

,,O 20 rokov neskôr budeš viac sklamaný vecami, ktoré si nespravil, ako tými, ktoré si spravil. Spusti sťažne. Vyplávaj z bezpečia prístavu. Chyť vietor do plachiet. Skúmaj. Snívaj. Objavuj.“

Úžasný citát. Okrem toho, že je skvelý – hovorí za všetko.

Možno by si si ho preto mal niekam zapísať a pripomínať každý jeden deň. Prilep si ho na dvere alebo na chladničku a prečítaj si ho vždy, keď budeš nerozhodný a nebudeš vedieť ako ďalej naložiť so svojim životom.

Život je tu na to, aby si si ho poriadne užil! Vychutnal si ho, vyždímal do poslednej kvapky. Svojim životom by si mal jednoducho inšpirovať ostatných, nie deptať seba samého. Pamätaj na to. 😉

Tak a toto bolo 9 najlepších tipov pre život od Marka Twaina z jeho najznámejších citátov. Zober si z nich ponaučenie a začni konečne naplno žiť. 🙂

K záveru článku ťa ešte upozorním na podobný a rovnako zaujímavý článok, avšak od iného velikána, ktorý ti horlivo odporúčam – 10 Gandhiho Zásad, Ktoré Spravia Váš Svet Lepším Miestom. Určite stojí za tvoj čas. 😉

Tak a na koniec to najdôležitejšie. Ak sa ti článok páčil a rád by si tejto osobnosti vyjadril svoju poctu, spolu so svojim rešpektom, určite ho zdielaj, prípadne mu venuj jeden presne mierený klik a článok aspoň lajkni. 😉

Samozrejme, ani na chvíľu nepochybuj o tom, že by si článok zatvoril bez toho, aby sme zostali v kontakte. Nižšie (pod BIO-m autora) nájdeš políčko, kde sa môžeš zapísať do NEWSLETTER-u, tak ju určite využi. Uistíš sa tak, že ti ďalšie peckové články neuniknú, pretože ťa na ne osobne upozorním. 😉