10 Gandhiho Zásad, Ktoré Spravia Tvoj Svet Lepším Miestom

Mahatma Gandhi a jeho 10 zásad

„Nesmieš strácať vieru v ľudstvo. Ľudstvo je ako oceán. Ak je niekoľko jeho kvapiek špinavých, neznamená to, že znečistia celý oceán.“

Mahatma Gandhi isto nepotrebuje dlhý úvod. Každý pozná príbeh muža, ktorý viedol ľudí k indickej nezávislosti od britskej vlády v roku 1947.

Poďme sa teda rovno presunúť na niektoré z mojich obľúbených rád od tohto veľkého človeka.

1. Zmeň samého seba

„Ty musíš byť zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“

Ak dokážeš zmeniť seba samého, zmeníš svoj svet. Ak zmeníš svoj postoj a spôsob, ktorým rozmýšľaš, zmeníš svoje vnímanie, svoje pocity a tiež sa zmenia kroky, ktoré v živote spravíš. A tým sa zmení aj svet okolo teba.

Nie len preto, že sa teraz pozeráš na svet novým spôsobom, s novými myšlienkami a inými pocitmi, ale tiež preto, že ti zmena umožní konať spôsobom, nad ktorým si doposiaľ ani len neuvažoval. Možno aj uvažoval, no bol si väznený svojimi starými vzorcami správania.

Problém, ktorý nastane, ak sa pokúsiš zmeniť svoj svet bez toho, aby si zmenil seba je ten, že aj po dosiahnutí zmeny – ty budeš stále TY. Stále budeš mať svoje chyby, staré vzorce správania, hnev, frustráciu, nízke sebavedomie a podobne.

Nebudeš schopný nájsť to, čo hľadáš, pokiaľ tvoja myseľ stále spí so všetkými tými negatívnymi pocitmi vo vnútri. Najprv musíš nahliadnuť do svojho vnútra, aby si zistil po čom skutočne túžiš a ako si predstavuješ svoj lepší, nový svet. Až potom dokážeš zmeniť seba a všetko okolo.

A pre prípad, že nazbieraš dostatok odvahy a do zmeny sa skutočne pustíš, určite si stiahni E-Book, ktorý som napísal – 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Vaše Rozhodnutie Zmeniť Váš Život. Nie len, že ti so zmenami pomôže, upozorní ťa tiež na chyby, ktoré by si mohol spraviť a  ukáže ti, ako sa im vyhnúť. A ešte je aj zdarma. 😉

2. Ty riadiš svoj život

„Nikto mi nemôže ublížiť bez môjho povolenia.“

Môžeš si vybrať svoje vlastné myšlienky, emócie a reakcie skoro na všetko. Na situácie v tvojom živote nemusíš reagovať prehnane alebo negatívne. Nemusíš hneď šalieť a kričať. Možno to nedokážeš vždy alebo okamžite, to chápem. Niekedy proste zareaguješ automaticky alebo sa ozve nejaký zlý zvyk, ktorého si sa chcel už dávno zbaviť.

No akonáhle si uvedomíš, že nikto iný, iba ty sám skutočne kontroluješ ako sa cítiš, môžeš si túto myšlienku začať pestovať a rozvíjať ju ako svoj návyk. Ver mi, robí to život oveľa jednoduchším, keď si ty sám za kormidlom a určuješ smer a tempo tvojho života, a taktiež to, ako reaguješ na situácie, ktoré ti život prinesie.

3. Odpusti a nechaj to odísť

„Slabý človek nikdy nedokáže odpustiť. Odpúšťanie je výsadou tých silných.“

Bojovať proti zlu ďalším zlom nikomu nepomôže. A ako bolo povedané v predchádzajúcom tipe, ty rozhoduješ o tom, ako budeš na veci a situácie vo svojom živote reagovať.

„Pomsta spôsobom oko za oko skončí jedine tak, že ostane celý svet slepý.“

Tým, že niekomu nedokážeš odpustiť, dávaš danej osobe nad sebou obrovskú moc. Si oslepený a paralyzovaný jeho/jej úspechom a čakáš na jeho/jej pád. No čo sa v skutočnosti deje je, že žiješ život tejto osoby a zabúdaš žiť svoj vlastný.

Taktiež to znamená to, že nie si schopný oprostiť sa od minulosti a tráviš v nej priveľa času. A ak si nedáš pozor, PRÍTOMNOSŤ ti môže ujsť pomedzi prsty.

4. Bez akcie sa nepohneš nikam

„Unca praxe má väčšiu hodnotu, ako tona moralizovania.“

Bez akcie dokončíš iba veľmi málo vecí, ak vôbec nejaké. Takže, buď môžeš začať cvičiť, začať to skúšať, a tým sa pohnúť vpred, ako hovorí Gandhi, alebo môžeš čítať a študovať donekonečna s pocitom, že sa posúvaš napred, no dosahovať iba malé alebo žiadne výsledky v živote.

Preto, aby si sa dostal tam, kam sa dostať chceš, musíš začať cvičiť, skúšať to a objavovať. Knihy ti síce dokážu dať hodnotné vedomosti, no musíš začať konať, aby si ich dokázal pretaviť na výsledky.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Staraj sa o súčasný moment

„Nechcem predvídať budúcnosť. Starám sa o súčasný moment. Boh mi nedal žiadnu kontrolu nad momentom nasledujúcim.“

Ako som už spomínal skôr, nezabúdaj si užiť prítomnosť. Pretože život je to, čo sa deje práve teraz. Prestaň sa trápiť minulosťou a prestaň si robiť vrásky kvôli budúcnosti. To, čo sa stalo sa už neodstane a to, čo sa nám prihodí v budúcnosti neovplyvníme. Jediné, čo ti ostáva je žiť v súčasnosti, telom aj mysľou. Iba tak dokážeš byť šťastný.

 6. Všetci sme ľudia

„Nie je rozumné byť si natoľko istý svojou vlastnou múdrosťou. Je naopak zdravé pripomínať si, že aj tí najsilnejší môžu zoslabnúť a aj tí najmúdrejší môžu pochybiť.“

Buď opatrný vždy, keď si o ľuďoch začneš vytvárať vlastné mýty. Deje sa to v situáciách, keď hľadáš na úspešných ľuďoch odlišnosti, ktorým následne prisudzuješ zásluhy za ich úspech.

Pozor si treba dať preto, že sa ľahko môžeš začať cítiť menejcenný a slabý, a takisto ľahko nadobudneš presvedčenie, že ty také niečo nikdy nemôžeš dokázať. Veď si taký odlišný, no nie?

Pamätaj: Každý je len človek, bez ohľadu na to, čo dosiahol. Každý z nás má v sebe tú silu a vášeň. Každý ma potenciál stať sa veľkým.

7. Zotrvaj

„Najprv Ťa budú ignorovať, potom sa Ti budú smiať, potom s Tebou budú bojovať, a potom vyhráš.“

Vytrvaj. Vytrvaj a sleduj ako hlasy ľudí, ktorí proti tebe bojujú, slabnú. Sleduj tiež ako slabne tvoj vnútorný vzdor spolu so strachom, ktorý ťa to skoro donútil vzdať.

Dôležité je nájsť niečo, čo robíš naozaj rád. Potom nájdeš vnútornú motiváciu, ktorá ťa na tvojej ceste udrží. A ak náhodou nevieš, ako nájsť niečo také, prečo budeš horieť neskutočnou túžbou, odporúčam článok Tajomstvo hľadania skutočnej vášne v živote.

Jedným z dôvodov, prečo bol Gandhi úspešný s jeho nenásilnou metódou bolo, že on a jeho nasledovníci boli vytrvalí. Jednoducho sa nevzdali.

Úspech alebo víťazstvo málokedy príde tak skoro, ako by si si želal. Myslím, že jedným z dôvodov, prečo ľudia nedostanú to, čo chcú je jednoducho preto, že sa vzdajú príliš skoro. Čas, ktorý si ľudia myslia, že to zaberie, nie je ten istý čas, ktorý to zaberie v skutočnosti.

Toto chybné presvedčenie je z veľkej miery spôsobené svetom, v ktorom žijeme. Svetom plným magických a zázračných riešení, kde nám reklamy sľubujú, že schudneme ihneď a bez námahy alebo, že zarobíme obrovský balík peňazí do 30 dní.

Nenechaj sa oklamať a zotrvaj. A ak by tvoje odhodlanie a motivácia pokyvkávali, určite si prečítaj článok 13 Trikov Ako Sa Rýchlo Motivovať. Tam nájdeš pár overených spôsobov, ako sa rýchlo nakopnúť. 🙂

 8. Hľadaj v druhých dobro a pomáhaj

„Myslím, že byť vodcom niekedy znamenalo mať svaly, no dnes to znamená vychádzať s ľuďmi.“

Skoro vždy je v ľuďoch niečo dobré. Tak isto, ako je v každom z nás aj niečo zlé. No ty sám si vyberáš to, čo chceš vidieť. To, že sa začneš sústrediť viac na to dobré, ako na to zlé, môže byť veľmi užitočná voľba. Spraví to tvoj život oveľa jednoduchším a veselším a tvoje vzťahy sa tiež stanú pozitívnejšími a krajšími.

Samozrejme, týmto som nechcel povedať, aby si sa každému snažil slepo uveriť. Jediné, čo som tým chcel povedať je, že by sme sa nemali sústrediť iba na chyby, ktoré druhí spravili a len na ich zlé vlastnosti. Skôr by sme sa mali zamerať na tie dobré veci, ktoré pre nás spravili a na ich dobré vlastnosti, ktorými nám neraz vyčarili úsmev na tvári. 🙂

9. Buď autentický a šťastný, buď to skutočne Ty

„Šťastie je, keď je v harmónii to, čo si myslíš s tým, čo hovoríš.“

Buď sám sebou. Každý z nás je výnimočný. To je ten najväčší dar, ktorý môžeš sebe a ľuďom okolo seba dať. Samozrejme, tým nemám na mysli to klasické „berte ma takého aký som“, čo v skutočnosti znamená, že sa budeš správať ako kus dementa. Nie. To, čo som mal na mysli bolo skôr to, že máš vlastný názor, tak ho povedz. Máš vlastné nápady, podel sa o ne.

Pretože až vtedy, keď budeš robiť to, čo cítiš, až vtedy si k sebe nájdeš tých správnych ľudí – tých skutočných priateľov, tú skutočnú lásku. Pretože ono je to v skutku hlúpe očakávať, že si nájdeš skutočných priateľov, zatiaľčo sa budeš hrať na niekoho, kým nie si. Veď ako môžeš očakávať, že si ťa budú vážiť druhí ľudia, keď si samého seba nevážiš ty sám?

Úžasný článok na to, ako byť v dnešnej dobe samým sebou nájdeš na tomto mieste – 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou.

10. Neprestávaj rásť a vyvíjať sa

„Neustály vývoj je zákonom života.“

Svoje schopnosti a návyky dokážeš zlepšovať neustále, do nekonečna. Tiež môžeš prehodnotiť svoje doterajšie rozhodnutia. Môžeš stále viac nahliadať do svojho vnútra. Dokážeš si zlepšiť vzťahy, byť vnímavejší, byť pracovitejší… V podstate dokážeš zlepšiť každý aspekt, každú oblasť svojho života. Jediné, čo pre to musíš spraviť je – pracovať na sebe.

To je zmyslom života mnohých ľudí. Aj tým mojim. Neustále sa posúvať vpred, neustále napredovať, nevzdať sa a nakoniec uspieť a zvíťaziť.

A môže to byť zmyslom aj toho tvojho. Pre začiatok stačí, aby si hodil svoj email do políčka pre NEWSLETTER nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa každý týždeň upozorním na nový článok, ktorý ťa dokáže v živote posunúť opäť o čosi ďalej. 😉

Tak a toto boli posolstvá, ktoré tu zanechal tak múdry a veľký človek, ako bol Mahatma Gandhi. Ak sa ti tento článok páčil určite ho nezabudni podporiť, či už lajkom, zdieľaním alebo ho pošli kamošovi, ktorému by sa mohol páčiť.

Pretože aj tento článok chce rásť a iba ty mu k tomu dokážeš dopomôcť. Tak smelo do toho. 😉