Ďalších 20 Výrokov, Ktoré Oslobodia Tvoju Myseľ

Ďalších 20 Výrokov, Ktoré Oslobodia Tvoju Myseľ
Citáty a Výroky / 01.02.2016 / 16

,,Myseľ je ako padák. Funguje iba vtedy, keď je otvorená.“

A i keď ťa nepoznám, viem, že toto je presne to, čo potrebuješ. Mať otvorenú myseľ. Naučiť sa používať rozum. Vidieť veci tak, ako skutočne sú. Vidieť svet triezvo. Byť schopný pozrieť sa na problém s nadhľadom a dokázať ho riešiť.

Nenechať sa obmedzovať názormi druhých ľudí na to, aký je podľa nich tvoj potenciál. Nenechať sa odradiť od svojich snov od tých, ktorí sa vlastných vzdali. A takisto nedovoliť samozvaným „odborníkom“ na život rýpať sa v tom tvojom, a to iba preto, že nie sú schopní žiť ten svoj.

Tu je teda zopár výrokov, ktoré odhaľujú pravdu. Takých, ktoré ti posvietia na skutočnosti, pred ktorými mnohí zatvárajú svoju myseľ. Presne tých, ktoré ti tú tvoju otvoria.

Takže:

1. Ak budeš neustále čakať, jediné, čoho sa dočkáš, bude, že zostarneš.

Neexistuje žiadny „perfektný“, „ten správny“, ani „ten pravý“ čas. Teraz je tá správna chvíla konať, teraz je ten správny čas žiť. Mnoho ľudí čaká v jednom kuse. Kým doštudujú, kým si nájdu dobrý job, kým sa usadia. Čakajú na toho správneho partnera, na deti a niektorí dokonca čakajú z nepochopiteľných dôvodov na dôchodok. Čakajú, čakajú a čakajú, až sa jedného dňa zobudia a zistia, že už viac nemajú čas robiť veci, ktoré vždy robiť chceli. Nesprav rovnakú chybu. Ži teraz!

2. Zadok, ktorý chceš, si nevyformuješ sedením na zadku, ktorý máš teraz.

Tak hneď na úvod, aby sme v tom mali jasno, tento výrok sa netýka len tvojich sedacích svalov. Ide o to, že ak chceš niečo, čo si nikdy nemal, musíš spraviť niečo, čo si nikdy nespravil. Pretože iba blázon očakáva rozdielne výsledky pri vykonávaní rovnakých činností.

3. Nemôžeš ani stáť bez toho, aby si riskoval pád.

Toľko ľudí sa v živote tak nezmyselne naháňa za istotou, pričom odmietajú všetky tie do očí bijúce fakty, ktoré hovoria, že v živote nie je isté NIČ. Nemáš istú prácu, nemáš istú lásku, nemáš isté zdravie a dokonca ani ten tvoj život, o ktorý sa tak neuveriteľne bojíš, nemáš istý.

Prestaň sa teda naháňať za tou fatamorgánou. Mýtom, v ktorom sa všetci tak slepo utvrdzujú iba preto, že sa boja čeliť skutočnosti. Tej toľko obávanej „krutej reailte“.

No životu neutečieš. Pravda neprestane byť pravdou, bezohľadu na to, koľko ju budeš odmietať. Neboj sa teda riskovať. Ber to ako hru. Hraj. Chop sa tých šancí. Využi ich. Stúpaj a padaj. Rob chyby, uč sa, riskuj a vyhrávaj.

4. Niektorí hovoria, že je život ťažký. Iní hovoria, že je komplikovaný. No pravdou je, že bude presne taký, akým si ho spravíš.

Tvoj život formujú TVOJE rozhodnutia, TVOJE kroky a TVOJE činy. Je nezmysel vyhovárať sa na okolnosti, či nepriazeň osudu. Pretože také niečo, ako osud neexistuje. Je iba to, čo si sami pripravíme. Priprav si teda niečo, čo bude stáť za to! 😉

5. Ak ešte stále hľadáš tú osobu, ktorá dokáže zmeniť tvoj život, asi by si sa mal pozrieť do zrkadla.

Vedz, že ty si tou osobou, na ktorú čakáš. Do tvojho života nepricvála žiadny rytier v žiarivej zbroji na bielom Hrivošovi, ktorý ťa jediným mávnutím meča zbaví všetkých problémov a tým druhým ti zmení život na nepoznanie. Bohužiaľ.

No akonáhle zozbieraš dostatok odvahy čeliť tomuto faktu, zistíš, že vlastne žiadneho rytiera nepotrebuješ, pretože ty sám dokážeš vskutku neuveriteľné veci.

A ak by si sa konečne odhodlal zmeniť si svoj život na kompletku a vybudovať si taký, o akom si vždy sníval, určite sa ti zíde malý vreckový pomocník. Stiahni si preto E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ten ti pomôže bez debaty, za to ručím. A navyše je zdarma, takže nie je o čom. 😉

6. Akonáhle vyjdeš zo svojej zóny komfortu, zistíš, že nebola ani zďaleka taká komfortná, ako si si myslel.

Óóó, tá rutina, do ktorej sa všetci tak radi uchýlime. Hlavne nech nemusíme rozmýšľať. Hlavne nech nemusíme robiť ťažké rozhodnutia. Hlavne nech nám niekto povie, čo máme robiť, to bude skvelé.

No ak je to všetko také super, prečo sa potom cítiš taký prázdny? Prečo sa cítiš, akoby ti život pretekal pomedzi prsty? Akoby si vôbec nežil?

Aj by som ti povedal, prečo je tomu tak, no že vraj si musí každý nájsť svoje vlastné odpovede. Preto vystúp zo svojej zóny komfortu aspoň na chvíľku, aspoň na malý moment a uvidíš sám, že ten stereotyp nie je ani zďaleka taký dobrý, ako si si myslel. 😉

7. V živote existujú dve primárne rozhodnutia. Buď budeš akceptovať podmienky, aké ti boli dané alebo budeš akceptovať zodpovednosť za to, že ich dokážeš zmeniť.

Tak ako to je? Kto je zodpovedný za tvoj život? Sú to tvoji rodičia, ktorí ťa nedali na lepšiu školu? Sú to tvoji učitelia, ktorí ťa dostatočne nepripravili na život? Je to vláda, pretože sa nepostarala o to, aby tu bol dostatok práce pre každého? Je to tvoj šéf, pretože ti nechce platiť viac ako minimálku? Alebo za to môžeš ty, pretože i keď svoj život neznášaš, i tak nespravíš nič pre to, aby si ho zmenil? Tak ako je to, hm?

Je to iba na tebe, či si zariadiš život, po akom si vždy túžil alebo sa budeš dokolečka sťažovať ako pokazený gramofón a nariekať ako malé uplakané dievčatko. Rozhodnúť sa musíš sám. No daj si poriadny pozor na to, aby si sa rozhodol správne. Ovplyvní ti to celý život.

8. Tvoj život ti jedného dňa prebehne pred očami, tak sa uisti, že sa bude na čo pozerať.

Život si dostal na to, aby si si ho užil. Je to ohromný dar a mal by si sa tak k nemu aj správať. Nemal by si ho prežívať, pretože… Prežiť ho ani nedokážeš. Všetkých nás čaká rovnaký koniec. Nevyhnutný. Fatálny. Osudový.

No kým tam všetci prídeme, čaká nás ešte zopár rokov, preto sa postaraj o to, aby skutočne stáli za to. Aby tam na smrteľnej posteli neboli žiadne výčitky, žiadna ľútosť. Iba šťastie a pár skutočne dobrých spomienok. 😉

9. Prekážky sa stavajú obyčajným ľuďom do cesty preto, aby z nich spravili ľudí neobyčajných.

Bolesť ťa spraví odolnejším. Slzy ťa spravia odvážnejším a zlomené srdce ťa spraví rozumnejším. Pretože sú to práve prekážky, ktoré nám skrížia cestu, na základe ktorých rastieme. Sú to práve problémy, ktorým musíme čeliť, na základe ktorých sa stávame silnejšími. Sú to práve tie súboje, ktoré musíme vyhrať, aby sme dokázali zažiariť. Neboj sa ich teda, neutekaj pred nimi. Postav sa im čelom a skrátka ich prekonaj.

10. To, čo si o tebe myslia druhí ľudia, sa ťa netýka.

Nehľadiac na to, koľkým ľuďom sa v živote pokúsiš vyhovieť, vždy tu budú nejakí tí neprajníci. Nespravíš s tým nič. S nimi tu bude kopec ľudí, ktorí ti budú závidieť, nebudú ťa mať radi a tiež takí, ktorí sa ti pokúsia ublížiť. Netráp sa preto ich názormi. Ži svoj život naplno, najlepšie, ako len vieš. Ži ho tak, aby si bol na seba sám hrdý. Nenarodil si sa predsa na to, aby si žil podľa očakávaní druhých ľudí.

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

11. Myseľ je ako padák. Funguje iba vtedy, ak je otvorená.

Nehltaj všetko to, čím ťa kŕmia v televízii a v rádiu. Otvor svoju myseľ. Porozmýšľaj. Zozbieraj si viacero informácií. Sprav si vlastný názor. No hlavne, hlavne začni používať svoj rozum. Na to si ho dostal.

12. Negatívne myšlienky ti nedajú pozitívny život.

Buď opatrný, pretože ak sa budeš neustále presviedčať o tom, aký je život nefér, aké je všetko zlé a aký smutný ten svoj máš, jedného dňa tomu uveríš. A uver teraz mne, keď ti hovorím, že vtedy bude tvoj život skutočne stáť za figu.

13. Nič už nebude také, aké bolo predtým, avšak všetko môže byť také, aké nebolo ešte nikdy.

Už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Rovnako tak je zbytočné nariekať, aké dobré to bolo niekedy. Čas už vrátiť nedokážeš, avšak ak sa posnažíš, tvoja budúcnosť môže byť ďaleko lepšia, ako ktorýkoľvek z tých šialených zážitkov z tvojej minulosti. No iba ak prestaneš plačkať ako malé dievčatko, utrieš si očičká, vztýčiš hlavu a začneš sa správať ako dospelý, zodpovedný človek. Inak to nepôjde.

14. Starosti nevezmú preč zajtrajšie problémy, vezmú preč dnešný kľud.

Ak problém riešenie má, nemá zmysel robiť si starosti. Ak riešenie nemá, starosti ti nepomôžu. Sú skrátka zbytočné a ničia ti život. A ak si to nepochopil na základe týchto pár viet, naozaj neviem, čo by som ti k tomu ešte povedal.

Krátky, ale zato účinný článok o tom, ako sa so starosťami vysporiadať raz a navždy, nájdeš tu – Ako Sa Účinne Zbaviť Starostí. Určite si ho pozri. 😉

15. Stále je lepšie zapáliť aspoň malú sviečku, ako preklínať tmu.

Môžeš začať tam, kde si, s tým, čo máš a spraviť to, čo môžeš… Alebo nezačni vôbec. Pretože ten, kto chce, hľadá spôsoby a ten kto nechce… Však to už poznáš… Ten spraví figu borovú.

16. Môže sa ti splniť aj ten najdivokejší sen, avšak iba vtedy, ak sa postavíš z postele.

Bez vetra sa ani lístok na konári nepohne. Bez akcie nebude žiadna reakcia. Teda aspoň nie taká, v akú možno ešte stále naivne dúfaš. Ak niečo chceš, musíš pre to niečo spraviť. Pretože úspech nepríde za nami. Musíme sa vydať za ním a získať ho. To je jediná cesta. Jediný spôsob.

17. To, ako vidíš svoju budúcnosť, je oveľa dôležitejšie, ako to, čo sa stalo v tvojej minulosti.

Minulosť nemá žiadnu moc nad okamihom prítomným. A ani ju mať nebude, kým jej ju sám nedáš. Nedovoľ, aby ťa minulé chyby držali ako rukojemníka ešte dnes. Zober si potrebné ponaučenie a pohni sa ďalej. Pretože tvoja budúcnosť nebola napísaná v tvojej minulosti. Píšeš ju teraz.

18. Nauč sa milovať samého seba, namiesto milovania predstavy, že ťa milujú všetci ostatní.

Pretože šťastie znamená byť absolútne spokojný s tým, kto si. Je to vnútorná záležitosť a ak ho nebudeš hľadať vo svojom vnútri, ale okolo seba, nenájdeš ho tam.

19. Nikdy sa nevzdaj svojich snov, pretože vyžadujú čas. Ten totižto uplynie tak, či tak.

Ak sa nepokúšaš niečo dosiahnuť, nenasleduješ svoje sny a tiež nerobíš to, čo ťa baví, o čom je potom tvoj život? Vraví sa totiž, že zmyslom života je dať životu zmysel. Aký má teda ten tvoj?!

Nie je sa čoho báť. Strateného času? Prácu na svojich snoch si užiješ, a to parádne, za to ti ručím, takže ten čas nebude nikdy stratený. Navyše… Uplynie tak, či tak. Prečo ho teda nevyužiť podľa svojich predstáv?!

A ak by si náhodou pátral po ďalších presvedčivých dôvodoch, prečo svoje sny nasledovať, v tomto článku ich pár nájdeš – 20 Dôvodov, Pre Ktoré By Si Mal Nasledovať Svoje Sny. 😉

20. Ak očakávaš, že svet bude férový, pretože si férový ty, klameš sám seba. Je to, akoby si čakal, že ťa nezožerie lev, pretože by si nezožral ty jeho.

Svet nie je fér a basta. Načase sa s tým zmieriť. Čeliť pravde a už ju konečne prijať. Pretože, ak budeš neustále dúfať v to, že začnú byť ľudia, či svet fér, čaká ťa mnoho bolestivých precitnutí. Život skrátka nie je fér, no stále je to dar.

Tak a to bolo pre dnešok všetko, kamarát. Pár riadkov, ktoré ti dúfam opäť otvorili oči o kúsok viac. Pripomenuli zopár dôležitých právd, dali zopár podstatných lekcií.

Ak áno, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u, pretože podobné články chrlím von jeden za druhým a iba ak hodíš svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora), iba tak sa uistíš, že ti žiaden z nich neunikne. 🙂

A aby som nezabudol, ak sa ti článok páčil, určite mu to daj pocítiť jedným obrovským lajčiskom alebo ho prípadne v tom lepšom prípade pozdieľaj na sociálnych sieťach, nech precitnú aj tvoji kamoši. 😉

Ááááá ak by si bol náhodou nenásytný, ty jeden nezbedník, a nestačilo by ti týchto 20 výrokov, prečítaj si prvý článok, ktorý som na túto tému nápísal, pár týždňov dozadu, a to – Pôvodných 20 Výrokov, Ktoré Ti Otvoria Myseľ. Ruku do ohňa, že tam takisto nájdeš pár krutých riadkov, ktoré stoja za tvoj čas. 😉

email

email

Získaj prístup ku všetkým naloženým článkom

Tento článok som pôvodne napísal pre ľudí z členskej sekcie. Uvolnil som ho pre všetkých, aby som ti ukázal, aké pecky píšem pre mojich najväčších fans. No nie sú to len články, čo ti členstvo dá. Sú to tiež dlhšie a lepšie videá, súťaže o osobné konzultácie, moje produkty a kopec predmetov od motivation-mana a v neposlednom rade aj komunitné stretnutia! Je toho toľko, čo ti členstvo dá, až sa vlastne divím, prečo členom ešte nie si.

Staň sa teda členom hneď alebo si Zisti o výhodách viac
email

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 16 )

 • Tereza február 02, 2016 7:51:39 am

  Krásný den, Dušane! Udělal jsi z mého dnešního rána úžesný začátek nového dne. Tvůj článek mi vykouzlil úsměv nejen ve tvváři ale i v duši. Ať se nám daříííííí!

  • Dušan Kadlec február 06, 2016 5:51:08 pm

   Tak to ma teší, že článok nakopol hneď z rána Tereza. To je potom hneď celý deň krajší.

   Veď nie nadarmo sa vraví, že jedna pozitívna myšlienka hneď z rána dokáže ovplyvniť celý deň neuveriteľným spôsobom. 😉

 • Anna február 02, 2016 10:32:10 am

  Ahoj Dušan, úprimná vďaka za tvoje príspevky. Pri ich čítaní mám pocit akoby si mi z duše hovoril… prajem krásne dni 🙂

  • Dušan Kadlec február 06, 2016 5:52:57 pm

   Ten pocit pri tom, keď sa v nejakom článku úplne nájdeš a akoby ho písal tvoj vlastný život poznám… A je na nezaplatenie!

   Takže som veľmi rád, že ho máš práve pri mojich článkoch Anna. 😉

 • Marcel február 02, 2016 6:33:13 pm

  Duško
  Úprimne vďaka za výnimočne články v ktorých deň čo deň nachádzam odpovede na moje nevyslovene otázky ako byt lepšim človekom pre seba a svoje okolie . Život si vedieť užívať NIE prežívať.
  Vraví sa že praca s ľuďmi je jedna s najťažších.Ja som vďaka tebe prišiel na to že aj najzaujímavejších ,preto že sa s nej da mnoho naučiť.
  Tvoje čitanie mam už ako bibliu :D… ale nie…
  Ozaj ešte raz veľká vďaka že sa najdu ľudia ako ty ktorý sú ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti.
  Veľký rešpekt ďakujem

  • Dušan Kadlec február 06, 2016 5:58:28 pm

   Vďaka za úprimnú pochvalu Marcel!

   Je to tak. I keď ti ľudia v práci dokážu občas liezť poriadne na nervy a sem-tam sa stretneš so skutočne retardovanými idiotmi, presne ako vravíš, dokážeš sa mnoho naučiť. A nie len to. Tvoje dni nie sú rovnaké, nemáš v práci stereotyp a dokážeš sa poriadne zabaviť, teda aspoň v mojom prípade to tak bolo.

   Vyskúšal som si totižto obe spôsoby práce, aj s ľuďmi aj bez nich, a tú s ľuďmi by som teda určite nemenil! 😉

   A ešte k článkom, rado sa stalo. Píšem rád a teší ma, že sa stretávajú s takými skvelými ohlasmi, s akými sa stretávajú. 🙂

 • Viera február 04, 2016 9:01:10 am

  Píšeš sem naozaj povzbudivé články,nad ktorými sa človek musí zamýšľať a povzbudzujú naozaj aj konať podľa týchto Tvojich rád…Ďakujem!Vďaka Tebe sa preberám zo spánku,ako medveď po zime ☺

  • Dušan Kadlec február 06, 2016 6:01:07 pm

   Haha, veď ono je načase sa prebrať, zima už pomaly končí Viera. 😀

   Aj ja ďakujem za originálnu pochvalu. Teší ma, že články dokážu pomôcť a dodať človeku tú vzpruhu, ktorú tak často potrebuje!

   A ak ťa ešte aj dokážu dokopať k činom… Potom nie je o čom, splnili si svoju úlohu. 😉

 • Evka február 04, 2016 1:42:44 pm

  Tvoj život formujú TVOJE rozhodnutia, TVOJE kroky a TVOJE činy ! Poriadná šleha do mňa…:) Diky, za každý jeden článok…dokáže prebrať a zlepšiť náladu…a motivovať 🙂 Chudnem, vstávam o 5:30, skončím v práci o 15:00 a mám free, mám potom dlhý deň a pomaly si plním sny 🙂

  • Dušan Kadlec február 06, 2016 6:05:22 pm

   Nó, ono je tomu už raz tak Evka. Rozhodujeme sa na základe toho, čo je pre nás dôležité, konáme na základe svojich rozhodnutí a naše činy rozhodnú o tom, aká bude naša budúcnosť.

   A to skoré vstávanie je skvelé! I keď sa môžu ľudia hádať, faktom zostáva, že ľudia ktorí vstávajú skôr toho omnoho viac cez deň stihnú. Takže držím palce… S chudnutím i s prácou na tvojich snoch! 😉

   A fakt, že články pomáhajú a dokážu poslúžiť ako každodenná motivácia, to je pocit na nezaplatenie!

   Ďakujem za pochvalu. 😉

 • milly február 07, 2016 2:29:57 pm

  Ahoj Dušan . Do prace rano som odisla az po prečítaní tvojho článku s úsmevom na tvári . Sla som do prace trocha skor a pri prechadzani cez park som počula spievať vtáčiky , na tráve sa pásli male zajace ( som v Dubline a tu je tráva stale zelena). Nádherne. No a v hlave jasný , definovaný cieľ mojho života . Dakujem . Prajem krasny den.

  • Dušan Kadlec február 19, 2016 4:45:00 pm

   Skvelé Milly,

   teší ma, že ti články toľko pomáhajú. 😉

   A ono je to pecka, keď človek začne venovať pozornosť maličkostiam vo svojom okolí, zrazu uvidí množstvo krásnych vecí a získa úplne nový pohľad na svet okolo seba! Som rád, že sa ti to podarilo. 😉

 • Martin august 14, 2016 7:35:08 pm

  Ahoj Dusan, dakujem za prispevok naozaj akurat sa somnou rozisla priatelka kvoli tomu ze isla prec za pracou do zahranicia a zapacil sa jej zivot tam bezomna. Fakt tvoje prispevky neskutocne pomahaju dakujem ti velmi pekne 🙂 skoda ze som ale neotvoril oci skor. Ale to je uz minulost treba robit vsetko preto aby moj zivot moja buducnost stala za to Velke DAKUJEM 🙂

  • Dušan Kadlec august 15, 2016 12:30:18 am

   Rado sa stalo Martin! 😉

   Teším sa, že ťa článok zasiahol akurát teraz, pretože rozchod, obzvlášť po dlhšom čase, to nie je zrovna med lízať.

   Poznám, tiež som si tým prešiel. Sranda je, že mne vzťah stroskotal na niečom podobnom. Ale otriasol som sa, žijem. I keď to nepatrí k najpriemnejším skúsenostiam a občas to skutočne bolí, nie je to nič, čo by si neprežil. 😉

   Znamená to akurát toľko, že ste pre seba neboli tí praví, takže tá Only One tam stále niekde čaká. Treba veriť, treba hľadať! 😉

   A čo bolo, to bolo. Hlavné je, že si otvoril oči teraz. Poučil si sa a si omnoho múdrejší. Čas vrátiť nedokážeš, a preto sa s ním nemá zmysel zapodievať. 🙂

 • Michaela august 14, 2016 10:39:41 pm

  Ahoj Dušan, tvoje príspevky majú naozaj zmysel a dávajú človeku pozitíva 🙂 život je len jeden a treba si ho poriadne užiť 🙂 ešte raz vďaka ,že píšeš tak dobré články… NECH SA TI DARÍ 🙂 so srdecným pozdravom Miška

  • Dušan Kadlec august 15, 2016 12:32:23 am

   Vďaka za pochvalu a rovnako tak aj za želanie Miška! 😉

   Píšem rád a to, že sa mi dostáva takejto skvelej a pozitívnej spätnej väzby ma robí najšťastnejším na svete, takže prestať nemám v pláne! 😉