20 Výrokov, Ktoré Oslobodia Tvoju Myseľ

20 Vyrokov ktore oslobodia tvoju mysel

,,Hlúpy človek sa učí na svojich chybách. Múdry človek, ten sa učí aj na chybách druhých.“

A aby sme sa pochopili, nie je to len o chybách, o ktorých je citát vyššie. Je to tiež o životných skúsenostiach. Je to o ľuďoch, ktorý si už svoje prežili a behom rokov si uvedomili zopár vecí, ktoré by im strašidelným spôsobom uľahčili život, ak by sa ich dozvedeli skôr.

Tieto svoje skúsenosti a rady do života sa snažili posunúť ďalej a z tých najlepších sa stali výroky. Z výrokov sa stali citáty. A dnes je deň, kedy si spoločne pripomenieme 20 z nich.

Pretože, i keď neviem čo je to, čo na internete hľadáš, som si istý, že ti nasledujúce vety opäť pripomenú, ako to v živote chodí, aj keď si možno myslíš, že už to dávno vieš.

A v konečnom dôsledku, to je presne to, čo teraz potrebuješ. Opäť nájsť cestu. Opäť nájsť spôsob. Chytiť svoj život za opraty a poriadne ho kopnúť do slabín. Začať svojmu životu udávať smer, začať naplno žiť.

1. Život je z 10% to, čo sa ti stane a z 90% to, ako na na to zareaguješ.

I keď by si rád, život nebudeš mať nikdy plne pod kontrolou. Nikdy nebudeš môcť všetko a všetkých kontrolovať. Pretože život ti okrem tých skvelých vecí, ktoré tam na nás všetkých čakajú, skrížia taktiež podrazy, nešťastia, chyby a mnohé iné nevítané udalosti, no nenarobíš s tým absolútne nič.

Jediné, čo máš plne vo svojich rukách je to, akým spôsobom na to zareaguješ. Či budeš nariekať v kúte ako malé dievčatko alebo sa pochlapíš, prestaneš sa so životom piplať ako v rukavičkách a vysporiadaš sa s tým. Vysporiadaš sa s tým presne tak, ako to robia dospelí ľudia!

2. Jediný hendikep v živote je zlý životný postoj.

Niektorí to máme ľahké, niektorí to máme ťažké a niektorí máme v nastaveniach zaškrtnutú najťažšiu obtiažnosť a nie je nič, čo by sme s tým dokázali spraviť. No vždy máš na výber. Môžeš buď akceptovať svoju súčasnú situáciu a začať tam, kde si, s tým, čo máš a robiť to, čo môžeš… Alebo sa môžeš sťažovať všetkým naokolo a nezačať nikdy. Tvoja voľba.

3. Niektoré veci sa rozpadnú iba preto, aby sa lepšie dokázali spojiť.

Nie každý koniec znamená katastrofu. Niekedy sa jednoducho musí jedna etapa tvojho života skončiť iba preto, aby mohla nová, častokrát lepšia, začať. Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré a to, ako sa na tieto veci budeš pozerať záleží iba od jedného človeka… Toho v zrkadle. Preto pamätaj, že všade tam, kde niečo končí, tam tiež niečo začína. 😉

4. Nerozmýšľaj nad cenou. Rozmýšľaj nad hodnotou.

Za kvalitu sa platí, to už vie hádam každý. No veľmi veľa z nás na to veľmi často a veľmi rado zabúda. Kupujeme si veci, ktoré nám neprinášajú žiadny úžitok a v konečnom dôsledku nám nedajú nič, iba nás stoja peniaze. Sú ďaleko podstatnejšie veci, na ktoré dokážeš minúť peniaze, ako na novú plazmovú telku alebo na nové lodičky. 😉

5. Niekedy sa potrebuješ odosobniť od vecí, aby si ich dokázal vidieť triezvo.

Hnev, zlosť, zúrivosť, žiarlivosť, nevraživosť… A takto by som mohol pokračovať do nekonečna. Je toľko emócií, ktoré nám dokážu zatemniť rozum a skutočne zavariť pri rozhodovaní. Nekonaj preto s horúcou hlavou. Vždy si dopraj čas. Pozri sa na problém z nadhľadu. Dopraj si odstup. Až potom sa rozhodni.

6. Nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť.

Všetci si želáme život bez problémov. Dychtíme po ňom, modlíme sa zaň. No nikto taký život nemá. Každý človek zvádza súboje, o ktorých my ostatní nemáme ani len potuchy. No akonáhle sa problémy v tvojom živote objavia, len tak nezmiznú. Musíš sa tým špinavým hajzlíkom postaviť čelom, iba vtedy sa s nimi dokážeš vysporiadať.

A takisto je to aj s tvojím životom. Ak si s ním nespokojný, zmeň ho. Ty! Nikto iný to za teba určite nespraví. Pretože nezáleží na tom, na koľkých ramenách sa vyplačeš alebo na tom, koľko uší započuje ten obohraný a nudný príbeh o tom, prečo sa ti v živote nedarí, v tvojom živote to NESPRAVÍ absolútne žiadnu zmenu.

Samozrejme, vôbec som nemal v úmysle dotknúť sa tých, ktorý sa skutočne snažia, to vôbec. Práve naopak. Pre tých, ktorý sa všemožne pokúšajú zmeniť, no zakaždým ich niečo zastaví, pre tých som napísal E-Book o 8-mich Chybách, Ktoré Sabotujú Ich Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ak k nim patríš, tieto chyby sabotujú aj tvoje rozhodnutie zmeniť svoj život!! Rýchlo si ho preto stiahni a raz a navždy sa s nimi vysporiadaj. Je zdarma. 😉

7. Príliš veľa ľudí míňa peniaze, ktoré nezarobili, aby si kúpili veci, ktoré nepotrebujú, aby urobili dojem na ľudí, ktorých nemajú radi.

Prestaň s tým. Ozaj sa potrebuješ ukázať pred susedom? Pred kolegovcami, pred bývalou alebo pred spolužiakmi zo strednej? Kúp si to, čo spraví radosť tebe. To, čo ti obohatí život, nie to, čo ti budú závidieť ostatní.

8. Nezáleží na tom, koľko chýb si spravil alebo na tom, ako pomaly napreduješ. Si stále ďaleko vpredu pred ľuďmi, ktorí to ani len neskúšajú.

Jediný človek, s ktorým by si sa mal porovnávať, je človek, ktorým si bol včera. Tvoj jediný súper je ten chlapík (prípadne ženská) v zrkadle. Nik iný. Zlepšuj sa preto každý deň. Rob svoje maximum. Daj do toho všetko. Siahni si na dno svojich síl. Napreduj. A ak vytrváš, dokážeš čokoľvek!

9. To, že niekomu povieš, že je škaredý, ťa nespraví krajším ani o kúsok.

Tak a toto ide všetkým tým zlomyseľným špinavcom tam vonku. Akúkoľvek špinu hádžeš na ľudí vo svojom okolí, nespraví ťa to ani len o kulilinček lepším. Jediná vec, ktorú to všetko bude mať za následok, je, že skôr či neskôr cez tie tvoje nechutné lži ľudia uvidia skrz na skrz. Odhalia tie tvoje klamstvá a zostaneš úplne sám. Preto si radšej dvakrát rozmysli, či s tým radšej nechceš prestať. Rozmysli si, akým človekom chceš byť.

10. Jednou z najbolestivejších vecí je stratiť samého seba, pretože niekoho miluješ tak silno, že zabudneš, že ty si takisto výnimočný.

Niekto, komu na tebe skutočne záleží, by od teba nikdy nechcel niečo, čo by ti mohlo uškodiť. Pamätaj na to najbližšie, keď budeš chcieť spraviť nejakú hlúposť kvôli láske. Niektorí ľudia pre nás jednoducho nie sú vhodní, nech už to momentálne cítiš akokoľvek. Vzťahy budované z jednej strany nielenže nevydržia, no častokrát ti dokážu poriadne ublížiť.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

11. Je lepšie byť sám, ako v zlej spoločnosti.

Skutočne. Ak si máš vybrať medzi samotou a ľuďmi, ktorí z teba vysávajú energiu, očkujú ťa pesimizmom a vysielajú iba negatívnu energiu… Ale čo to tu budem zbytočne rozpisovať, myslím, že sám vieš, čo bude najmúdrejšia voľba.

12. Nehovor, že nemáš dosť času. Pretože pravdou je, že ti bolo dané rovnaké množstvo času, ako dostali Einstein, Leonardo da Vinci, Michaelangelo, Edison… A všetci ostatní.

Nikto nemá viac času, ako máš ty. No tí úspešní, tí majú priority. Aj ty by si ich mal mať. Pretože tie ovplyvnia tvoje rozhodnutia a tiež to, ako stráviš svoj čas. A tvoja budúcnosť bude ovplyvnená práve týmito rozhodnutiami. Tým, ako stráviš svoj čas dnes.

A rovnako tak, ako sú tu veci, ktoré môžeš pre svoju lepšiu budúcnosť SPRAVIŤ, takisto sú tu tie, ktoré by si pre svoju lepšiu budúcnosť ROBIŤ NEMAL. Prečítaj si o nich v článku 25 Vecí, Na Ktoré Potrebuješ Prestať Strácať Čas.

13. Ak po niečom skutočne túžiš, nájdeš cestu. Ak nie, nájdeš si výhovorku.

Sú dva typy ľudí, ktorí po niečom túžia. Tí, ktorí by chceli toto, tamto, hento a tiež ono, ak sa to podarí. Takí, ktorí o tom dokážu rozprávať hodiny, takí, ktorí by to naozaj chceli, no je tam toľko prekážok, ťažkosti a vecí, pre ktoré sa to jednoducho nedá… Oni by skutočne chceli, vážne, len to bohužiaľ nejde.

A potom sú tu tí, ktorí to chcú natoľko, že sa nenechajú zastaviť ničím a nikým. Zakaždým nájdu cestu, zakaždým nájdu spôsob, ako získať veci, ktoré získať chcú. A ty už si sám odpovedz, do ktorej skupiny chceš patriť.

14. Jedného dňa sa zobudíš a už viac nebudeš mať čas robiť veci, ktoré si vždy robiť chcel.

Možno ťa to trošku postraší, aby si konečne prestal odkladať všetky tie dôležité veci. Všetku tú prácu na svojich cieľoch. Všetky svoje sny, všetku zábavu a všetko to ostatné. Pretože život sa deje teraz. A ak si to neuvedomíš dnes, potom môže byť už neskoro. Začni preto robiť veci, ktoré robiť chceš, nie tie, ktoré robiť „musíš“. A začni ich robiť hneď!

15. Zatiaľ, čo si bol zaneprázdnený hľadaním perfektnej partnerky, možno si sa minul s neperfektnou ženou, ktorá ťa mohla spraviť perfektne šťastným.

Prestaň naháňať tú fatamorgánu. Nikto nie je dokonalý. Sám nie si. Preto maj otvorenú myseľ, rovnako, ako otvorené srdce. Nikdy nemôžeš vedieť, kedy ti skríži cestu tá pravá, tá, ktorá bola stvorená iba pre teba.

16. Zo svojich chýb sa dokážeš naučiť skvelé veci, teda v prípade, že nebudeš príliš zaneprázdnený ich popieraním.

Chyby majú silu zmeniť ťa v niekoho ďaleko múdrejšieho a lepšieho, ako si bol pred ich spravením. Pouč sa z nich, nedovoľ im, aby ťa držali ako rukojemníka v minulosti. Pretože tvoje minulé chyby by ťa mali viesť, nie definovať.

17. Svoj život nebudeš mať nikdy pevne vo svojich rukách, kým zaňho neprevezmeš zodpovednosť. Za tie dobré rozhodnutia, no aj za tie zlé.

Myslím, že už si dosť veľký na to, aby si za svoju súčasnú situáciu vinil svojich rodičov, školu, štát, šéfa, bývalú frajerku, poštára alebo susedovho psa. Nikto ti pri hlave nedržal pištoľ a nenútil ťa robiť rozhodnutia proti tvojej vôli. Sám si ich spravil. No i keď sa nedokážeš vrátiť späť a vytvoriť nový začiatok, môžeš začať dnes a vytvoriť nový koniec. Tak na čo čakáš?

A ak by si náhodou potreboval pomôcť s nasmerovaním svojho života tou správnou cestou, inšpirovať sa môžeš v článku Desatoro Zásad, Podľa Ktorých Chcem Prežiť Svoj Život. Možno nájdeš zopár vecí, ktoré máme spoločné. 😉

18. Nepočúvaj to, čo ľudia hovoria. Sleduj to, čo robia.

Činy hovoria ďaleko hlasnejšie, ako slová kedy dokážu. Tým venuj pozornosť. Nesadaj ľuďom neustále na lep, nenechaj sa opiť rožkom. Pretože ak spravíš chybu a popáliš sa raz, je to v poriadku. No ak spravíš tú istú chybu znova, nie je to viac chyba, je to voľba.

19. Zapáľ sviečky, povleč si to drahé postelné povlečenie a daj si to špeciálne spodné prádlo. Nečakaj s tým na špeciálnu príležitosť. Dnešok je špeciálny.

Dnešný deň, táto chvíľa… To je to jediné, čo máš v živote zaručené. Vychutnaj si ju. Ži naplno, ži teraz a prestaň hovoriť, že začneš naplno žiť zajtra.

20. Miluj a doceň svojich rodičov. Častokrát sme taký zaneprázdnení dospievaním, že zabúdame, že oni starnú.

To, že si vyletel z hniezda je síce pekné, no nezabúdaj na svojich rodičov. Pre mnohých ľudí to budú tí najdôležitejší ľudia v živote, daj im to teda najavo. Nečakaj, nebudú tu pre teba navždy.

Tak a to bolo všetko, kamarát. Ak by ti náhodou nestačilo, článok má aj pokračovanie s ďalšími 20-timi peckovými múdrosťami a výrokmi, ktoré ti otvoria myseľ ešte o kúsok viac, ako ti ju otvoril tento článok. A teda, Ďalších 20 Výrokov, Ktoré Ti Otvoria Myseľ čítaj TU.

Ďalej, ak si podobne nadupané články v budúcnosti nechceš nechať ujsť, hneď a zaraz hádž svoj email do políčka nižšie (políčko pre NEWSLETTER pod BIO-m autora) a ja ťa na tie ďalšie upozorním. Úprimne, ten email tam mal byť už dávno. 😉

Takisto, ak si došiel až sem, tak je evidentné, že sa ti článok páčil, a preto ho nezabudni zdielať a lajkovať, inak si ťa karma nájde, pamätaj. 😉

Rovnako tak, ako máš dovolené používať sociálne tlačítka, tiež máš dovolené komentovať. Preto túto možnosť využi, ak máš na srdci niečo, čo by si k nemu rád dodal alebo niečo, o čo by si sa rád podelil. 🙂