Na Týchto 8 Vecí Si Spomeň, Keď Sa Ti V Živote Všetko Rúti

Na Týchto 8 Vecí Si Spomeň, Keď Sa Ti V Živote Všetko Rúti

Život je nádherný a úžasný. Najlepší, najdrahší a najkrajší dar, aký si kedy mohol dostať.

No nie vždy je to lízať med. Niekedy nám skrížia cestu nepredvídateľné udalosti, ťažké časy alebo si zavaríme sami chybami, ktoré na svojej ceste životom spravíme.

Tak či onak, je tu pár vecí, ktoré by si mal mať na pamäti vo chvíľach, keď to zrovna nejde ako po masle. Môžu to byť práve ony, ktoré ti z tej nehostinnej a bezútešnej situácie pomôžu. 😉

Tu sú:

1. Bolesť je súčasť rastu

Niekedy nám život zatvorí niektoré z dverí jednoducho preto, že je načase pohnúť sa ďalej. A to je dobre. Pretože mnohí z nás sa tak často odmietajú pohnúť z miesta, až kým ich okolnosti neprinútia.

A v období, kedy budeš prežívať krušné chvíľky a život už viac nebude prechádzka ružovou záhradou, pripomeň si, že žiadna bolesť neprichádza bez príčiny. Snaž sa dostať zo situácií a od osôb, ktoré ťa zraňujú, avšak nikdy nezabudni, čomu ťa tieto skúsenosti naučili.

Častokrát ľudia, ktorí vyrastajú v pomeroch, ktoré by si neželal ani najhoršiemu nepriateľovi, vyrastú v silných a mocných lídrov, ktorých nedokáže nič a nikto zastaviť na ceste za ich víziami a snami.

,,Žiadne bahno, žiaden lotos.“
– Thich Nhat Hanh

Bez toho, aby si sa zocelil v ťažkých životných situáciách nedokážeš nikdy objaviť svoj skutočný potenciál. Bez toho, aby si dostal pár rán, sa rany nikdy nenaučíš znášať. Bez toho, aby sa ti nezosypalo pár vecí na hlavu, nikdy nebudeš vedieť, ako ich znova pospájať a dať si svoj život opäť dokopy. A bez toho, aby ťa párkrát okolnosti nezrazili na kolená, sa nikdy nedozvieš, ako sa opäť postaviť na nohy.

Áno, iste, pred problémami sa dá aj utekať. Avšak daj si dobrý pozor na to, aby si sa nezosypal v momente, keď už pred nimi nebudeš mať kam ujsť.

Ja viem, že to bolí a viem, že je to ťažké, no prijmi tú bolesť, osvoj si ju, nauč sa, čo sa naučiť máš a využi ju vo svoj prospech. Tak sa napreduje. Tak sa víťazí!

2. V živote je všetko dočasné

Vždy, keď začne pršať, onedlho pršať prestane. Zakaždým, keď sa zraníš, zranenie sa ti skôr, či neskôr zahojí. Po každej noci, nech je akokoľvek dlhá, nasleduje deň a po každej tme prichádza svetlo. A každé ráno máš pred očami nevyvrátiteľný dôkaz.

No aj napriek tomu na to tak často zabúdaš. Aj napriek tomu podliehaš zlým hlasom v tvojej hlave a veríš im, keď vravia, že svoje problémy nikdy nevyriešiš. Že už sa ti nikdy nebude znova dariť. Že už nikdy viac nebudeš zdravý, šťastný alebo úspešný. Veríš im aj napriek tomu, že vieš, že nič netrvá večne. Prečo?!

A teda nech už máš akékoľvek obdobie vo svojom živote, či už dobré alebo zlé, ešte párkrát sa to zmení. No nezúfaj. Ak zažívaš pekelne dobré časy, využi ich naplno. Uži si každú jednu minútu a zapamätaj si ten pocit šťastia, ktorému sa iba máločo vyrovná. A ak prídu časy horšie, nevešaj hlavu. Kráčaj vpred, bojuj a nevzdávaj sa. Pretože lepšie časy už sú opäť na obzore. 😉

A aby sme sa nepochopili zle, nepíšem to preto, aby si sa týmito riadkami mohol utešovať niekde doma v kúte na gauči. Samé sa nič nespraví. Preto sa veľmi rýchlo spamätaj, daj sa dokopy a začni o svoje šťastie bojovať. Iba tak sa v tvojom živote opäť objaví.

Vždy je priestor na zmenu a všetko máš vo svojich rukách. Preto ak sa ti niečo na svojom živote nepáči, dvere ku zmene máš stále otvorené.

3. Starosti a sťažnosti nezmenia absolútne NIČ

Wow! Kto by to bol povedal, však?! S toľkými uplakanými, do nekonečna sa sťažujúcimi ľuďmi vo svojom okolí by si určite aj ty povedal, že toľká negativita, náreky a sťažovanie musia niečo zmeniť, nie?! Inak by to tí ľudia hádam nerobili…

Zmení to akurát tak figu borovú, no ľudia to i tak robiť neprestanú. No faktom ostáva, že tí, ktorí sa sťažujú najviac, toho obvykle dosiahnu najmenej. Tipol by som si tak 95%. Potom je tu zvyšných 5%, na ktorých platí skôr aj sprostí majú šťastie. 😀

Podľa môjho názoru je vždy lepšie skúsiť niečo úžasné a neuspieť, ako nepokúšať sa o nič a uspieť na celej čiare. Pretože koniec nepríde vtedy, keď sa ti niečo nepodarí. Koniec nastane až vtedy, keď sa začneš sťažovať, zatrpkneš a neskúsiš to znova.

Ak v niečo veríš, neprestávaj sa snažiť a skúšať to znova. Pretože tým, že sa dnes budeš celý deň sťažovať na to, čo sa stalo včera, sa tvoje zajtrajšky nikdy nezlepšia. Ale akcia ich zmeniť dokáže. Tú energiu, ktorú máš, preto využi rozumnejšie. Pričiň sa o svoju lepšiu budúcnosť. Zmeň svoje zajtrajšky. 😉

Častokrát nedokážeš zmeniť veci, ktoré sa ti v živote stanú, taký je život. Fér nie je a nikdy ani nebude, zvykaj si. No čo ovplyvniť dokážeš, je spôsob, akým na vzniknuté situácie vo svojom živote zareaguješ.

Sám si odpovedz na otázku, kde budeš o týždeň aktívneho riešenia svojho problému a kde budeš po týždni sťažovania sa a nariekania. Čo myslíš?!

4. Ty máš v rukách tú moc

Pamätaj, že ty stojíš za kormidlom svojho života. Udávaš mu smer, tempo, jednoducho všetko, čo sa udávať dá. Nezáleží na nikom inom. Nikto nepríde a nespraví v ňom poriadky za teba. Nikto nebude čeliť tvojim problémom a prekonávať tvoj strach.

A ak hlúpo veríš tomu, že za teba niekto vybuduje sľubnú kariéru, postaví základy fungujúceho vzťahu a získa množstvo nezabudnuteľných zážitkov, zatiaľ čo sa budeš ty povaľovať na gauči pred telkou, mám pre teba zlé správy. A vlastne nie, nemám, našiel som takú osobu. Choď do kúpeľne, pozri sa do zrkadla a presvedč sa sám. Tam nájdeš jedinú osobu, ktorá dokáže zmeniť tvoj život k obrazu, o akom snívaš. Tam je človek, zodpovedný za naplnenie všetkých tvojich modlitieb a želaní.

Že si to skúsil a nepodarilo sa ti to? Pamätaj, že víťazi sa nikdy nevzdávajú a tí, ktorí sa vzdávajú, tí nikdy nevíťazia. Skús to preto znova. No tentokrát múdrejšie. Poučený chybami z minulých pokusov.

Prípadne si prečítaj článok 7 Spôsobov, Ktorými Oslobodíš Svoju Myseľ A Opäť Prevezmeš Kontrolu Nad Svojím Životom, ten ti už pomôže chopiť tie opraty, ktoré kočírujú tvoj život, opäť do vlastných rúk. 😉

5. Tvoje jazvy sú symbolom tvojej sily

,,Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“
– Friedrich Nietzsche

Už sme si o tom povedali čo to v prvom bode, ale poďme ešte trošku ďalej. Tvoje jazvy značia ťažký súboj z tvojej minulosti, v ktorom si zvíťazil. Znamenajú, že si bol silnejší ako čokoľvek, čo sa ťa pokúsilo zraniť. Nikdy sa za ne nehanbi. Nikdy, rozumieš?!

Začni ich vnímať ako znamenie sily, nie bolesti. Pretože značia iba toľko, že si pokoril bolesť, naučil sa lekciu, zosilnel a posunul sa v živote ďalej. Okrem toho jazvy značia, že čokoľvek sa ťa pokúsilo zraniť, už je tomu koniec. Nenechaj sa tým preto naďalej zožierať. Aj tvoje telo sa ti snaží naznačiť, že už je to dávno za tebou, že sa to zacelilo. Nebuď preto hlúpy ignorant a rýchlo to pochop!

6. Niektoré veci v živote sú nevyhnutné

Či už sa ti to páči alebo nie, niektoré veci sa ti v živote jednoducho stanú. Akokoľvek sa im snažíš zabrániť, akokoľvek ich odmietaš prijať. Avšak i keď nedokážeš ovplyvniť či sa stanú, či nie, stále dokážeš ovplyvniť to, ako na ne zareaguješ.

Skutočná sila prichádza, keď máš toľko dôvodov plakať, stažovať sa a hodiť svoj život za hlavu, no rozhodneš sa usmievať, doceniť veci, ktoré vo svojom živote máš a bojovať ďalej. Zázraky sú skryté v každom nešťastí a v každej ťažkej životnej situácii, no najprv musíš otvoriť svoje srdce a tiež svoje oči, aby si ich mohol vidieť.

Veci nemôžeš siliť, aby sa stali. Akurát sa unavíš skúšaním. A nakoniec sám zistíš, že niektoré veci jednoducho musíš akceptovať také, aké sú.

Stále máš však vo svojich rukách rozhodnutie. Vždy, keď zlyháš, môžeš sa rozhodnúť zostať na kolenách alebo vstať a skúsiť to znova. Keď ti to nevyjde s tvojou kočkou, môžeš zanevrieť na všetky ženy alebo sa pochlapiť a dať šancu novej. A tiež vždy, keď sa ti život zrúti na základe nepredvídateľných udalostí, môžeš to vzdať alebo nájsť cestu, ako z toho von a ďalej bojovať o svoje šťastie. Je to iba na tebe, sám sa musíš rozhodnúť.

A ak by si v tomto smere potreboval povzbudenie, inšpiráciu, odvahu či silu, tak vedz, že pre teba mám presne to, čo potrebuješ! Napísal som úžasnú knihu Zo Dna Ku Hviezdam (alebo Ako v živote zvíťaziť aj napriek nepriazni osudu a ťažkým časom), ktorá je plná inšpiratívnych riadkov, kvalitného čítania a hlavne rád, ktoré tak veľmi potrebuješ. Informácií, ktoré ti dokážu zmeniť život na nepoznanie! 😉

Kniha Zo Dna Ku Hviezdam

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

7. Negativita druhých ľudí nie je tvoj problém

Buď pozitívny, keď ťa obklopuje negativita a usmievaj sa vždy, keď sa ťa budú druhí snažiť stiahnuť dole. Dve jednoduché rady na to, aby si si v živote udržal ten správny postoj. Pretože svoje nadšenie zo života jednoducho stratiť nemôžeš, je pre teba existenčne dôležité!

Vraví sa, že úspech znamená prechádzať peklom bez straty entuziazmu. Nedovoľ preto druhým, aby ťa oň pripravili. Bol by to začiatok cesty, ktorá by pre teba znamenala koniec.

Nie je možné vytesnať zo svojho života všetkých negatívnych ľudí, ale vždy môžeš urobiť dve veci. Obmedziť počet tých negatívnych a naopak zvýšiť počet tých pozitívnych, optimistických ľudí, ktorí ťa budú povzbudzovať a ťahať nahor.

Pretože ľudia v tvojom okolí, takisto ako aj prostredie, v ktorom tráviš svoj čas, ťa ovplyvňujú ďaleko väčším spôsobom, ako si myslíš. A ako rád spomínam, je naivné čakať, že budeš tráviť väčšinu svojho času s negatívnymi ľuďmi v negatívnom prostredí a čakať, že budeš zvyšok svojho času pozitívny. Nenechaj sa otráviť!

8. Najlepšou vecou, ktorú môžeš spraviť, je neprestať kráčať vpred

Neboj sa ďalšieho pokusu. Skús to znova. Miluj znova, uč sa znova, ži znova a snívaj znova. Nedovoľ, aby ti ťažké a komplikované životné lekcie zkomplikovali život. To najcennejšie, čo sa v živote naučíš, býva väčšinou z tých najhorších chýb v tých najhorších časoch. Až neskôr doceníš to, aké dôležité pre teba v skutočnosti boli.

V živote zažiješ chvíle, kedy sa bude zdať, že všetko, čo sa môže pokaziť, sa už dávno pokazilo a to ešte horším spôsobom, aký si si predstavoval. Preto vo chvíľach, kedy myslíš na to, že by si to vzdal, spomeň si na to, že na konci ťa čaká niečo, za čo stojí bojovať. Spomeň si tiež, prečo si začal. Spomeň si na všetkých tých, ktorí ťa podporovali, držali ti palce a vkladali do teba dôveru. Spomeň si na čokoľvek, no hlavne to nevzdaj.

Pamätaj, že niekedy veci musia ísť zlým smerom, aby nakoniec mohli nájsť ten správny. Niekedy musíš okúsiť to najhoršie, aby si mohol zažiť to najlepšie. A opäť – NIEKEDY – sa stane toľko zlých vecí, že ti pretvoria život na taký úžasný, o akom si nikdy ani len nesníval.

Niektorí hovoria, že život je ťažký. Druhí zasa hovoria, že je komplikovaný. Pravdou ale je, že je presne taký, akým si ho spravíš. Nájdi v sebe preto silu každý deň sa dobre zasmiať. Nájdi v sebe odvahu byť samým sebou. Ži jednoducho. Miluj vášnivo. Hovor pravdu. Pracuj usilovne. A hlavne, i keď padneš alebo narazíš na prekážku, neprestávaj kráčať ďalej!

Tak a toto bolo 8 vecí, ktoré by si mal mať na pamäti v ťažkých časoch. Nielen mať na pamäti, riadiť sa nimi!

A teraz keď už máš návod, ako sa vysporiadať s každou pohromou vo svojom živote, dokážem ti, že je ten život vlastne ďaleko lepší a úžasnejší, ako sa ti mohlo doposiaľ zdať. Prečítaj si článok 20 Kratučkých Viet, Ktoré Ti Pripomenú, Aký Je Život Jednoduchý, Skvelý a Nádherný. Otvorí ti oči, odporúčam. 😉

Ak ti tento článok v ťažkých časoch pomohol, ukáž charakter a pomôž teraz ty jemu, dostať sa tam von medzi ľudí. Lajkuj, zdieľaj, posielaj známym a kamarátom. 😉