10 Spôsobov, Ako Sa Dokážeš Vysporiadať S Negatívnymi Ľuďmi

10 Spôsobov, Ako Sa Dokážeš Vysporiadať S Negatívnymi Ľuďmi

Nerád by som predbiehal, no najlepší spôsob, za pomoci ktorého sa vysporiadaš s negatívnymi a jedovatými ľuďmi, je vyškrtnúť ich zo svojho života.

To sa žiaľbohu nie vždy dá a títo ľudia v našich životoch skrátka zohrajú určité úlohy.

To však neznamená, že musíme ich prítomnosť pretrpieť. Stačí sa naučiť, ako sa s nimi vysporiadať a život budeme mať omnoho ľahší.

Po rokoch pozorovania a rozmýšľania som totižto prišiel na to, že najlepší spôsob, akým čeliť životným výzvam je poriadne sa zahľadieť do odrazu svojich očí v zrkadle a pochopiť, že to ty sám si zodpovedný za všetko čo si myslíš, čo cítiš a ako žiješ.

Čo tým myslím? Myslím tým jednoducho to, že ak v živote jednáš s podobnými indivíduami, nikdy by si nemal dovoliť, aby ťa ich negativita rozhodila a ak už ťa aj rozhodí, nemal by si ich za to viniť.

Nikdy by si totižto nemal dávať preč svoju silu tým, že budeš druhých viniť za veci, ktoré máš pod kontrolou. Za to, čo máš a čo nemáš, či za to, ako sa cítiš alebo necítiš.

Pretože v momente, kedy tak spravíš, zo seba učiníš obeť a namiesto investovania svojho času i energie do riešenia problémov, sa stratíš vo víre ťažkostí a komplikácií a uviazneš tak na veľmi temnom a nešťastnom mieste na veľmi dlhý a nechcený čas.

Lepšie určite spravíš, ak za svoje správanie, pocity a reakcie prevezmeš zodpovednosť a naučíš sa, ako sa s negativitou, ktorú ľudia pošlú tvojim smerom, vysporiadaš tak, aby ťa vôbec nezasiahla.

Tu je teda návod, ktorý začnem hneď tým nejzrejmejším. Pusť sa doň:

1. Zariaď si život bez nich

Existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí si momentálne prechádzajú skutočne krušnými chvíľkami a to jediné, čo potrebujú, je pár uší, ktorí ich vypočuje, osobu, ktorá im poradí a priateľa, čo ich povzbudí. A na tom nie je nič zlé. Je pochopiteľné, že neoplývajú pozitívnou energiou a mal by si im pomôcť a poradiť. Pretože to priatelia robia. Je to ľudské a obetavé.

No potom je tu ten druhý typ ľudí. Sú tu tí, ktorí sú neustále negatívni, oprsklí, neprispôsobiví, ufrflaní a zlí a tí, ktorí sú pre tvoj život toxickí, to si buď istý. Ak máš vo svojom okolí takýchto ľudí, polož si otázku, či ich v ňom naozaj aj naďalej mať chceš.

Pretože keď odstrániš jedovatých ľudí zo svojho prostredia, bude sa ti dýchať omnoho ľahšie. Ak to teda okolnosti dovoľujú, opusti ich život a ukonči vaše vzťahy. Skutočne, buď odvážny a dostatočne silný na to, aby si vedel, kedy je toho naozaj dosť.

Dostať zo svojho života jedovatých ľudí neznamená, že ich budeš nenávidieť alebo že im budeš želať niečo zlé. Znamená to len toľko, že ti záleží viac na svojom šťastí ako na ich nikdy nekončiacich „problémoch“.

Nemôžeš sa totižto stýkať s negatívnymi ľuďmi a očakávať, že budeš žiť pozitívny život. Títo ľudia sú totižto ako mraky. Hneď ako zmiznú, budeš mať jasnejší deň.

„Odíď od všetkého, kvôli čomu sa cítiš zle. Nie je žiaden dôvod na vysvetlenia alebo ospravedlnenia. Je to tvoj život, rob to, čo ťa robí šťastným.“

Zdravé vzťahy sú totižto obojstranné. Malo by to byť dávaj a ber, no nie spôsobom, že ty neustále dávaš a druhí neustále berú.

„Akonáhle sa raz naučíš byť šťastný, nebudeš viac tolerovať ľudí, vďaka ktorým sa budeš cítiš horšie.“

No v prípade, že by si sa dotyčných zbaviť nevedel, pretože s nimi pracuješ alebo niečo obdobné, zváž nasledujúce kroky…

2. Prestaň predstierať, že je ich toxické správanie v poriadku

Ak si nedáš dobrý pozor, negatívni ľudia môžu používať svoje nepríjemné správanie, aby si zadovážili špeciálne zaobchádzanie, pretože… Nuž… Zdá sa skrátka jednoduchšie nechať ich, nech si porozprávajú a byť ticho, ako ozvať sa a trpieť ich výstupy.

No nenechaj sa oklamať! Krátkodobá úľava pre teba znamená dlhodobé utrpenie, v prípadoch, ako je tento! Negatívni ľudia sa nezmenia, keď ich budeš aj naďalej odmeňovať za to, že sú takí, akí sú… Keď im budeš aj naďalej robiť po vôli.

Rozhodni sa teda tu a teraz, že im nebudeš na základe ich správania viac robiť výnimky a dávať špeciálne pardony. Keď má niekto cez 21 a nedokáže sa správať ako rozumný a rozvážny dospelák, je čas aby si sa ozval. A to ma privádza k ďalšiemu bodu.

3. Ozvi sa

Postav sa za seba! Niektorí ľudia totižto spravia pre svoj osobný prospech čokoľvek. Predbiehajú sa v rade, ponižujú a zhadzujú druhých, hádžu na iných vinu a podobne. Prestaň im to konečne tolerovať! Väčšina z nich vie, že robí zlú vec, a tak ustúpia prekvapivo rýchlo, keď sú konfrontovaní.

Mnohí z týchto ľudí budú nepríjemní, budú ti skákať do reči, prestanú ťa počúvať v polovici toho, čo chceš povedať alebo začnú škaredo hovoriť o niečom, čo je ti drahé. Niektorí budú prekvapení, druhí môžu vybuchnúť a začať sa hádať, no i keď to nebude nič príjemné, musíš sa za seba postaviť. Pretože ak aj naďalej zostaneš ticho, ako voš pod chrastou, títo ľudia nebudú mať dôvod na to, aby prestali. Vlastne, to, že im nikdy nič nepovieš je pravdepodobne dôvod, prečo sa neustále ocitáš v centre ich psychických hier. A teda, ak chceš, aby ťa z nich vynechali, vieš čo máš robiť.

4. Maj súcit, no iba v prípadoch ľudí, ktorí si ho zaslúžia

Niekedy budeš mať pocit, že by si mal súcitiť s toxickými ľuďmi, o ktorých vieš, že si prechádzajú ťažkými časmi, prípadne trpia nejakou chorobou. V týchto prípadoch sa nie je o čo prieť, niektorí ľudia to skrátka majú ťažké, sú deprimovaní, depresívni, padli práve na dno alebo ich sužuje psychická, či fyzická choroba. No aj v takýchto prípadoch sa musíš naučiť separovať ich problémy od správania, ktoré voči tebe majú.

Ak ľuďom dovolíš, aby svoje problémy využívali ako ospravedlnenie k tomu, aby sa správali ako hlupáci, nadobudnú pocit, že na to majú skutočne právo. No tak je to zlé. Stretol som sa s nespočetným množstvom ľudí, ktorí si doslova narazili hubu pri páde na úplné dno a títo ľudia boli plní empatie, správali sa slušne a snažili sa ľudí okolo seba rozosmiať.

Videl som ľudí po ťažkých rozchodoch, rozvodoch, bankrotoch, diagnostikovaní ťažkých chorôb i potom, čo zostali na vozíku a ani to im nebránilo v tom, aby sa snažili druhých inšpirovať, pozdvihnúť a povzbudiť.

Zapamätaj si teda, že to, ako sa ľudia správajú nemá nič spoločné s tým, aký majú problém, ale s tým, aký majú charakter. Ktokoľvek sa teda bude správať ako idiot, daj mu jasne najavo, že mu toto správanie nebudeš v žiadnom prípade tolerovať.

A len tak medzi rečou. Ak by tvoji blízky potrebovali len povzbudiť, aby sa dostali cez ťažké časy, odporúčam článok 20 Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Nájsť Silu A Odhodlanie V Ťažkých Časoch. Ten ich už povzbudiť dokáže. 😉

5. Neber si ich správanie osobne

Zapamätaj si jedno. To, ako sa k tebe druhí ľudia správajú, vypovedá veľa o nich, nie o tebe. Väčšina z nich má totižto vnútorný problém, s ktorým sa nedokážu vysporiadať a tak si vylievajú svoju zlosť za pomoci oprsklosti a idiotskosti na ľuďoch okolo nich. Nepochybuj teda ani na moment. Nie je to tebou. Je to nimi.

6. Nepúšťaj sa s nimi do debát, kde ich negativita strieka von ako gejzír

My, ako ľudia, sme nepoučiteľní. Sťažujeme sa, že nás druhí nepodporia, že nás odrádzajú od našich snov a že nás strašia rôznymi príbehmi iných, ktorým to nevyšlo, no sme ako také tekvice a zakaždým im o našich plánoch a snoch začneme rozprávať znova!

Vždy, keď sa mi niekto na podobné veci sťažuje, spýtam sa ho „A prečo mi to vlastne hovoríš?“, a skôr, ako náš rozhovor začne, rovno aj skončí, pretože si dotyční uvedomia, že skutočne nie je žiaden rozumný dôvod, prečo o svojich plánoch týmto negatívnym ľuďom rozprávať.

„Nemôžeš sa rozprávať o oceáne so žabou, ktorá celý život prežila v studni.“ – Čínske príslovie

7. Prevezmi zodpovednosť

Prosím, vzdaj sa toho pocitu obete. Vzdaj sa toho obviňovania druhých, kritizovania a súdenia a prevezmi konečne zodpovednosť za to, ako sa správaš, ako sa cítiš a ako reaguješ. Pretože i keď nijako neovplyvníš to, čo sa ti prihodí, máš plne vo svojej moci to, ako na to zareaguješ! Zaujmi teda rozdielny postoj v tom, ako sa vysporiadaš s ich negativitou. Uľahčí ti to život!

Pamätaj, že…:

„Nikto ťa nemôže zraniť bez tvojho povolenia.“ – Mahatma Ghandi

A ak by si potreboval na túto tému pomôcť, čítaj článok 7 Spôsobov, Ktorými Oslobodíš Svoju Myseľ A Opäť Prevezmeš Kontrolu Nad Svojím Životom. Ten už ti s tým pomôže. 😉

8. Rovnaké póly sa priťahujú

Vieš ako sa hovorí, že protiklady sa priťahujú? Tak to platí vo vzťahoch… Tu platí presný opak.
Či už sa ti to páči alebo nie, do svojho života priťahujeme ľudí, udalosti a situácie, ktoré reflektujú naše vnútorné rozpoloženie.

Takže, keď si obklopený samým negativizmom, drámou a zlými a neustále naštvanými ľuďmi, možno by si si mal položiť otázku, či ich k sebe neťaháš práve tým, ako sa správaš a cítiš sám.

Vieš, ja som taký zvykol byť tiež. Nebol som spokojný so svojim životom a tak som frflal, nadával a nič mi nebolo dobré. A presne takých istých ľudí som mal okolo seba.

No potom som sa prestal správať ako uplakané batoľa a začal som sa správať ako dospelý muž, ktorým som aj bol. Akceptoval som zodpovednosť za svoj život a postavil som sa svojim problémom čelom. Pekne jedna prekážka za druhou.

A zmenil som aj svoj postoj k životu. Nestal sa síce lusknutím prsta skvelým a úžasným, no ja som mu s takým postojom začal čeliť. A mojou neustálou prácou a snahou sa takým nakoniec aj stal, no ešte pred tým z neho zmizli všetci tí ufrflaní a negatívni ľudia.

Nie že by sa vyparili, stále boli nablízku, no už sme sa nejako nezdružovali. Moja zmena správania i pohľadu na svet pre nich už viac nebola vyhovujúca a tak sme sa už nestýkali. Vyhovujúca bola práve naopak pre tých pozitívnych a šťastných ľudí, a tí nahradili miesta po mojom boku po ich predchodcoch.

Možno by si to teda mal zvážiť tiež. Veď odpovedz si sám… Ako sa vlastne cítiš? Šťastný? Nadšený? Vďačný? Spokojný? Alebo skôr nespokojný? Frustrovaný? Nešťastný? Tak ako, hm?

9. Zvýš svoju pozitívnu energiu

Tak tu si ešte väčšina ani neprečíta začiatok textu a už sa im v hlave vynorí otázka „ako?!“. Nuž, jednoducho. Ako sa cítiť pod psa už dávno vieš. Stačí sa sústrediť na všetky tie veci, ktoré vo svete a v tvojom živote nie sú v poriadku, však?! Na všetkých tých ľudí, ktorých nemáš rád a ktorí ti pijú krv, nie je tak?

Až doposiaľ si teda odvádzal úžasnú prácu v zvyšovaní negatívnej energie tým, že si sa sústredil na všetky tie veci, ktoré sa ti nepáčili a tiež tým, že si o nich dokolečka rozprával. Teraz je teda možno čas, aby si uplatnil rovnakú techniku na zvýšenie tej pozitívnej energie okolo seba. Prečítaj si napríklad aj článok Večný Optimista – Mojich 5 Obľúbených Tipov Ako Sa Stať Optimistom. 😉

Zapamätaj si, že energia je nákazlivá, takisto ako smiech a dobrá nálada. A sústredením sa na negatívnu energiu ostatných nijako nezvýši tú pozitívnu. Sústreď sa teda na zvyšovanie tej pozitívnej a vychutnaj si, ako sa tá negatívna pomalinky vytratí.

Pretože pozitívna i negatívna energia nemôžu spolunažívať. Vo svojom živote budeš mať jednu alebo druhú, a to, na ktorú z nich sa budeš sústrediť rozhodne o tom, či budeš šťastný alebo nešťastný. Je to až také jednoduché.

„Negatívni ľudia potrebujú drámu ako kyslík. Keď zostaneš pozitívny, vyrazíš im dych.“

10. Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete

Ver mi, keď ti poviem, že svet okolo teba je iba odrazom tvojho vnútorného rozpoloženia.

Snaž sa preto cítiť skvelo. Ži naplnený, šťastný a pozitívny život a sleduj, ako budú všetci negatívni ľudia okolo zasiahnutí tou úžasnou energiou, ktorú budeš svojou prítomnosťou vyžarovať.

Pretože pravdou zostáva, že druhých nemôžeš zmeniť. Jediné, čo môžeš zmeniť, je zmeniť seba, no tým občas zmeníš všetko.

„Nikdy nepodceňuj svoju silu v zmenu seba samého a nepreceňuj svoju silu zmeniť ostatných.“ – Wayne W. Dyer

Ja sám som sa v minulosti popálil v tom, že som sa stýkal s negatívnymi ľuďmi a snažil sa ich zmeniť. No nie pre môj osobný osoh, no preto, že som videl, že môžu žiť omnoho lepšie.

No to, čo som sa časom naučil bolo, že jediné, čo môžem, je ísť im príkladom. Ukázať im, že je to možné, povzbudiť ich, že verím, že to dokážu, ponúknuť pomoc v prípade potreby a ďalej im dať priestor, nech oni sami spravia tú voľbu. Inak to bude akoby si neustále bežal hlavou oproti stene. Budeš narážať akurát tak na odpor, nestretneš sa so žiadnym zdarom.

Ták a toto bolo pre dnešok všetko. Verím, že ti dal článok kopec dobrých nápadov na to, ako sa vysporiadať s jedovatými a negatívnymi ľuďmi. Ak áno, budem rád, ak ho podporíš palcom hore, lajčiskom, šériskom alebo mi napíš do komentáru svoje vlastné postrehy. Budem rád. 😉