20 Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Nájsť Silu A Odhodlanie V Ťažkých Časoch

20 Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Nájsť Silu A Odhodlanie V Ťažkých Časoch

Život je úžasný dar, ten najcennejší a najúchvatnejší. Hotový zázrak. Je skvelý a nádherný. No pravdou je, že nám občas rozdá rany také tvrdé, akoby sme práve bojovali v ringu so šampiónom ťažkej váhy o titul.

Nikto z nás skrátka životom neprejde bez zranení. Bez škrabancov. Bez zlomenín. Bez utŕžených rán. Občas stratíme ľudí, bez ktorých si to ďalej nevieme predstaviť, občas stratíme tých, s ktorými sme si mysleli, že sme si boli súdení a občas budeme mať dokonca pocit, že strácame vlastný rozum.

V živote budeme čeliť zrade, podlosti, nezdarom, neúspechu, tragédiám a nešťastiu. Chvíľam, kedy to budeme mať chuť všetko zabaliť. Momentom, kedy nebudeme vládať kráčať ďalej. Časom, kedy stratíme nádej v lepšie zajtrajšky.

No v živote to už raz tak chodí. Raz si hore, raz si dole. Raz sa darí, raz drieš biedu. Raz svieti slnko, inokedy je zasa zamračené. Avšak moralizovať nemá význam. Takto to funguje a treba to akceptovať. Zmieriť sa s tým a zariadiť sa podľa toho.

No aj keď už ďalej nebudeš vládať, aj keď to budeš mať chuť vzdať a prestať sa snažiť, nerob to. Šťastie si musíš vybojovať. Zaslúžiť. Pobiť sa oň. Pretože tie ťažké časy neodídu len tak, samé od seba. Musíš sa o to pričiniť. Nazbierať sily a postaviť sa opäť na vlastné. Nazbierať odvahu a postaviť sa svojim problémom čelom. Pozrieť sa svojim démonom do očí a povedať „Stačilo!“. Vyhnať ich zo svojho života. Vyhnať všetkých tých kostlivcov zo svojej skrine.

Iba vtedy sa opäť prebojuješ k tomu životu, ktorý chutí tak skvele. Iba tak budeš opäť spokojný, šťastný a vyrovnaný. Iba tak si dokážeš život začať opäť vychutnávať plnými dúškami.

A ak by si zabojoval rád, no chýba ti povzbudenie, prečítaj si nasledujúce riadky, ktoré ti v ťažkých časoch pomôžu nájsť silu, tie, ktoré ti pomôžu nájsť odvahu.

1. Je v poriadku nevedieť čo chceš robiť a kým chceš byť

V dnešnom svete, kedy sa všetci prezentujú, akoby žili dokonalý život, je ľahké podľahnúť presvedčeniu, že to majú v živote všetci okrem teba vyriešené. Že si všetci plnia sny, že všetci nasledujú svoje ciele a že sa im vo všetkom darí.

No to, čo potrebuješ, je zhlboka sa nadýchnuť a prestať sa opúšťať. Je totižto úplne oukej, nepoznať správne odpovede. Je v poriadku nevedieť, ktorou cestou sa vydať. A nech budeš svoje mozgové závity trápiť sebaviac, ani tie odpovede nenájdeš. A vieš prečo? Pretože tieto otázky si dokážeš zodpovedať jedine pomocou srdca, nikdy nie pomocou rozumu.

Musíš čo-to poskúšať a prežiť, aby si vedel, ktorým smerom ťa to ťahá a ktorým nie. Iba tak zistíš, čo ťa baví, čo ti chutí, z čoho máš radosť a vďaka čomu sa cítiš nažive. A až keď budeš mať v týchto veciach jasno, až vtedy budeš vidieť tie odpovede, ktoré si tak dlho hľadal. Jasnejšie, ako čokoľvek iné, ostrejšie, ako kedykoľvek pred tým.

2. Aj keď sa nevládzeš hýbať, sprav aspoň malilinký krok vpred

Niektorí vravia, že ťažké časy treba prečkať. Že treba vydržať a oni sa pominú. Bohužiaľ, nemyslím si, že je to pravda. Ja som nikdy nečakal. Z mojej skúsenosti totižto lepšie časy vítajú tých, ktorí o ne bojujú. Tých, ktorí niečo spravia preto, aby sa lepšie mali. Uvedom si, že každý jeden krok vpred ťa oddiali od časov, ktoré zažívaš teraz a priblíži ťa k tým, ktoré zažívať chceš. Nečakaj teda, nepoddávaj sa ťažkostiam. Bojuj a kráčaj vpred. Kráčaj v ústrety lepším časom.

„Je lepšie zapáliť aspoň malú sviečku, ako preklínať tmu.“ – John F. Kennedy

3. Nikdy sa nebudeš cítiť úplne pripravený

A preto začni teraz. Začni tam, kde si. Začni so strachom. Začni s bolesťou. Začni s pochybnosťami. Začni, zatiaľ čo sa ti budú triasť ruky, no hlavne začni. Začni a nezastav sa pred ničím. Veci sa totižto zlepšia, keď na nich začneš pracovať.

4. Nezáleží na tom, koľko máš rokov alebo kde si sa v živote ocitol

Vždy môžeš začať od znova. Nikdy nie je neskoro stanoviť si nový cieľ, či začať snívať nový sen. Každý deň je príležitosť na nový začiatok. Každý deň je nepopísaná strana a ty držíš v rukách pero, ktoré doň napíše príbeh dnešného dňa. Tak píš. A nech to stojí za to.

A hlavne si prestaň nahovárať, že si už pristarý, alebo že už je prineskoro, pretože nie je. Tieto presvedčenia ťa akurát oberajú o príležitosť žiť taký život, po ktorom túžiš. O možnosť splniť si svoje sny a ciele. Ale veď čo ti o tom budem zbytočne rozprávať, viac o tom píšem v článku 15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny, tak si ho určite nenechaj ujsť. 😉

5. To, čo sa stalo v tvojej minulosti, nerozhoduje o tom, čo sa stane v tvojej budúcnosti

Bez ohľadu na to, aká chaotická a komplikovaná tvoja minulosť bola, tvoja budúcnosť je čistá. Nerozhodnú o nej tvoje minulé chyby, nerozhodnú o nej tvoje minulé prešľapy a zlé rozhodnutia. Rozhodnú o nej rozhodnutia, ktoré spravíš dnes. Rozhodnú o nej činy, ktoré spravíš dnes. Rozumieš? Tvoja budúcnosť sa formuje v tento dnešný deň. Sprav teda všetko pre to, aby ju ovplyvnili čo najlepšie!

6. Všetkým tým, ktorí ti v živote povedia NIE, by si sa mal poďakovať

Odmietnutia sa znášajú ťažko. Nie je to nič, čo chceme počuť. No sú to práve tie momenty, kedy nás druhí odmietnu, keď nájdeme silu spraviť to sami. Sú to tie chvíle, kedy nám nemá kto pomôcť, keď nazbierame odvahu vyskúšať to bez pomoci. Sú to práve tieto okamihy, kedy sa učíme, rastieme, prekonávame samých seba a posúvame limity možného. Buď za ne teda vďačný!

„Som vďačný všetkým tým ľuďom, ktorí mi v živote povedali nie. To vďaka nim som sa to naučiť spraviť sám.“ – Albert Einstein

7. Nedovoľ, aby ťa trápenie stiahlo na dno

Netráp sa, pretože sa na teba vykašľali priatelia, keď si ich potreboval najviac. Nespytuj si svedomie, pretože ti niekto neopätoval city. Nenechaj sa zožierať strachom z toho, že by si to mal skúsiť znova, keď si už raz zlyhal. Prestaň si nahovárať, že si niečo menej, ako ostatní.

Pretože tak to v živote skrátka chodí. Nie vždy nám všetko vyjde. Nie každý je pre nás vhodný. Nie všetci sú skutoční priatelia. Tak sa prestaň trápiť. Neznamená to, že je chyba v tebe. Neznamená to, že si vadný kus.

Týmito vecami si jednoducho musíš prejsť aby si odhalil, kto tí skutoční priatelia vlastne sú. Aby si našiel tú pravú lásku. Aby si získal potrebné lekcie, ktoré budeš pre úspech potrebovať. Musíš sa skrátka prebojovať cez tie najhoršie situácie svojho života, aby si si zaslúžil tie najlepšie. A nie len ty… My všetci musíme!

8. Sústreď sa na veci, ktoré si získal, nie na tie, ktoré si stratil

V živote budeš čeliť nejednej strate. Stratíš blízkych, stratíš rodinu, stratíš priateľov a možno stratíš lásku svojho života. No dôležité je sústrediť sa nie na to, o čo si prišiel, ale na to, čo si získal, kým boli súčasťou tvojho života. Na všetky tie nezameniteľné spomienky. Na všetky tie krásne chvíle. Na všetky tie dni, ktoré by bez nich neboli také úžasné. Na všetky tie rozhovory a na všetky tie lekcie, ktorým ťa priučili. To je niečo, za čo to všetko stálo.

A i keď by si si pochopiteľne želal, aby boli súčasťou tvojho života dlhšie, sám mi povedz, či si myslíš, že si šťastlivec, pretože si ich mal po svojom boku alebo nešťastník, pretože si o nich prišiel…?!

Odporúčam článok 6 Ťažkých Životných Situácií, Na Ktoré Sa Pozeráš Zlým Spôsobom, tam sa tejto téme venujem viac a článok je navyše skvelý. 😉

9. Pripomeň si, že sa so svojimi problémami dokážeš vysporiadať

Keď budeš mať obzvlášť náročné dni, pripomeň si, že si sa doposiaľ prebojoval cez všetko to, čo ti život hodil do cesty. Všetky tie testy, skúšky, problémy a ťažkosti si zvládol so 100% úspešnosťou… Inak by si tu nebol všakže?!

10. Život je krehký, náhly a mnohokrát kratší, ako si môžeme myslieť

Život je tak nepredstaviteľne krehký. Dnes tu si, zajtra tu byť nemusíš. Preto nepremýšľaj nad vecami, ktoré ťa robia nešťastným a venuj namiesto toho svoju energiu veciam, ktoré ťa potešia, takým, ktoré ťa aj dnes posunú o kúsok ďalej smerom, ktorým chceš v živote kráčať. A hlavne, hlavne nič neodkladaj, pretože úprimne… Vieš, koľko času ti ešte zostáva…?!

11. Všetky tie zlé pocity nakoniec nemusia byť až také zlé

Väčšina ľudí ti bude hovoriť, aby si sa zbavil všetkých zlých pocitov. Aby si bol neustále pozitívny a optimisticky naladený. Ak si však chceš zachovať zdravý rozum, nerob to. Život ti občas prinesie situácie, kedy skrátka budeš naštvaný a rozzúrený. Niekedy ti skrátka rupnú nervy a inokedy zasa prereveš celú noc ako úplný úbožiak. No tak je to v poriadku! Keby si sa usmieval napríklad na pohrebe kamaráta, vyzeral by si ako vyšinutý.

No i keď ťa môže dlhodobé prechovávanie týchto pocitov časom zničiť, ich chvíľkový nával ťa dokáže nakopnúť. Napríklad mňa nenávisť k mojej práci prinútila zdvihnúť zadok a začať makať na získaní lepšej. Nespokojnosť s mojim životom ma dohnala k práci na takom živote, o akom som vždy sníval. Takže. Zlé pocity ti dokážu aj pomôcť, rozhodne o tom len to, aký postoj k nim zaujmeš. Neutápaj sa teda. Neopúšťaj sa. Precíť ich a použi ich k tomu, aby si v živote uspel.

12. Musíš sa prebojovať cez tie najťažšie dni svojho života, aby si sa prebojoval k tým najlepším

V živote je to už raz tak a pečené holuby nám na tanier samé padať nezačnú. Teda, väčšine z nás nie. Ak však vravíš, že niektorým sa pošťastí a padne im všetko do lona, máš pravdu. No to pre teba nič nemení. To sú oni a ty si ty. Môžeš teda spraviť dve veci. Môžeš začať riešiť svoju situáciu alebo ukazovať prstom na druhých so slovami, aké je to nefér. Môžeš zodvihnúť svoj zadok alebo mať aj naďalej iba plnú hubu rečí. Môžeš svoj život zmeniť a zlepšiť ho alebo aj naďalej sledovať životy druhých. Tvoja voľba.

A ak by si v tomto smere potreboval povzbudenie, inšpiráciu, odvahu či silu, tak vedz, že pre teba mám presne to, čo potrebuješ! Napísal som úžasnú knihu Zo Dna Ku Hviezdam (alebo Ako v živote zvíťaziť aj napriek nepriazni osudu a ťažkým časom), ktorá je plná inšpiratívnych riadkov, kvalitného čítania a hlavne rád, ktoré tak veľmi potrebuješ. Informácií, ktoré ti dokážu zmeniť život na nepoznanie! 😉

Kniha Zo Dna Ku Hviezdam

13. Môžeš kedykoľvek odísť

Zo zlého rande, z práce, ktorá z teba vysáva dušu, zo vzťahu, ktorý ťa ubíja a ničí. Vždy máš možnosť voľby. Tak začni konečne robiť také rozhodnutia, ktoré ti prospejú a spravia ťa šťastnejším, nie tie, ktoré učinia opak.

14. Zlyhanie nie je opakom úspechu, je jeho súčasťou

Toto skrátka musíš začať akceptovať. Pretože ono je ďaleko produktívnejšie skúsiť niečo a zlyhať, ako neskúsiť to, sedieť doma na riti a dumať „čo ak“. Buď uspeješ alebo sa naučíš dôležitú lekciu. Win-win.

15. Máš všetko, čo potrebuješ na to, aby si vyriešil svoje problémy

Život nám nikdy nenaloží viac, ako sme schopní zvládnuť. Ver mi, preskákal som si už mnohým. Moji kamaráti si prešli už mnohým. A počas týchto ťažkých časov som sa naučil jednu veľmi dôležitú lekciu, a to že tí, ktorí to odmietnu vzdať, tí svoje problémy zakaždým vyriešia. Bodka.

16. Ty sám máš možnosť vytvoriť si vlastné šťastie

Nesprav tú chybu, že budeš celý život čakať na niečo alebo na niekoho, kto ťa spraví šťastným. Ty sám máš v rukách tú moc. Šťastie predsa nie je zázrak, je to voľba. Rozhodnutie. Rozhodnutie, čo budeš vo svojom živote robiť a čo nie. Rozhodnutie, ktorým smerom sa v ňom vydáš. Rozhodnutie akým človekom sa staneš.

A ak by si potreboval menšie nakopnutie, prečítaj si článok 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. Tam nájdeš inšpirácie pre vytvorenie lepšieho a šťastnejšieho života, habadej. 😉

17. Je rozdiel v tom vzdať sa a nechať niektoré veci ísť

V živote jedného dňa dospeješ do bodu, kedy si uvedomíš, že niektoré veci za získanie skrátka nestoja. Dospeješ do bodu, kedy ťa prestane baviť naháňať sa za ľuďmi, ktorí o teba nestoja. No to je dobré. Neznamená to, že sa ľahko vzdávaš. Znamená to iba toľko, že si uvedomíš svoju hodnotu. Znamená to iba toľko, že si uvedomíš, že niektorí ľudia za tvoju pozornosť nestoja.

18. Máš možnosť voľby

Ak sa ti nepáči smer, ktorým sa tvoj život uberá, kedykoľvek ho môžeš zmeniť, si to totižto ty, kto stojí za kormidlom. Nemusíš sa stretávať s negatívnymi ľuďmi, nemusíš v živote robiť činnosti, ktoré nenávidíš. Zmeň svoju spoločnosť, zmeň svoje návyky, zmeň spôsob, ktorým tráviš svoj čas a v konečnom dôsledku, zmeníš svoj život. A áno, aj ty to dokážeš!

„Tvoj život je výsledkom tvojich rozhodnutí. Ak sa ti nepáči, ako vyzerá, začni robiť rozdielne rozhodnutia.“ – Neznámy

19. Nič netrvá večne

Po noci vždy príde ráno, bez ohľadu na to, aká je temná. Po daždi vždy vyjde slnko, bez ohľadu na to, aká silná búrka v tvojom živote momentálne zúri. Pripomeň si teda, že nič netrvá večne. Ani tvoje starosti. Ani tvoje ťažkosti. Pripomeň si to teda, vztýč svoju hlavu a kráčaj ďalej.

20. Je lepšie byť konfrontovaný pravdou, ako byť utešovaný klamstvom

Niekedy je pravda krutá. Dokáže nám zlomiť srdce, obrať nás o nádej a vieru, rozbiť na márne kúsky a roztrhať nám dušu na franforce. No ver mi, je ďaleko lepšie počuť pravdu, nehľadiac na to, akú krutú, ako prežiť svoj život v lži. Čím skôr, tým lepšie.

Pravda ťa oslobodí. Pomôže ti uvedomiť si skutočnosti. Pomôže ti pohnúť sa vpred. A ak by si náhodou chcel namietať, prečítaj si najprv článok 10 Drsných Životných Právd, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť, Aby Si Konečne Chytil Svoj Život Do Vlastných Rúk A Začal Skutočne Žiť a potom sa môžeme porozprávať! 😉

Ak sa ti tento článok páčil, určite mu nezabudni dať palec hore, hneď tuto dole pod článkom. Prípadne ho lajkuj a šéruj a poprevláčaj po sociálnych sietiach, pomôžeš mu tým na svetlo sveta. 😉

Budem takisto rád, keď mi napíšeš komentár s tým, či ti článok pomohol, či ťa dokázal nakopnúť alebo svoj vlastný názor na danú tématiku. Uvítam ho všetkými desiatimi! 😉