10 Drsných Životných Právd, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť, Aby Si Konečne Chytil Svoj Život Do Vlastných Rúk A Začal Skutočne Žiť

10 Drsných Životných Právd, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť

Pravda nie je vždy príjemná. Nie vždy sa dobre počúva a nie vždy nám ulahodí. Niekedy nás dokáže zaraziť. Šokovať. Dokonca zabolieť.

No pravda, i keď drsná, je zakaždým lepšia, ako klamstvo, i keď sa dobre počúva. Pravdu, i keď tvrdú, potrebujeme počuť, aby sme sa v živote dokázali pohnúť ďalej. Aby sme získali sebareflexiu. Aby sme sa zobudili a aby sa nám otvorili oči.

Pretože i keď pred ňou budeme zatvárať oči, zapchávať si uši a utekať, nezmení ju to. To, že s niečim nesúhlasíš, nezmení pravidlá hry. Jediné, čo nám odmietanie pravdy prinesie, bude obrovská väzenská guľa pripnutá na členku, ktorá nám bude brániť žiť, plniť si sny a byť šťastnými.

No ak nie je väzenie to, čo v živote hľadáš, v tomto článku nájdeš schody na slobodu. Východisko. Desať právd, ktoré ťa oslobodia. Desať faktov, ktoré ti otvoria oči. Desať skutočností, ktoré ti pomôžu opäť sa postaviť na vlastné a schmatnúť svoj život do vlastných rúk.

No ja ti môžem iba ukázať dvere. Rozhodnúť sa, či nimi prejdeš, už musíš sám.

Tu sú:

1. Skratky sú mýtus

Žiadne tabletky, vďaka ktorým schudneš za týždeň neexistujú. Žiadne zlaté rybky, ktoré plnia tri želania alebo čarovné prútiky, ktoré ti dokážu pomocou jednoduchého zaklínadla splniť každý jeden pôžitok.

Žiadne spôsoby, ako zbohatneš za mesiac, omladneš za dva a založíš megalomanskú firmu za tri.

Všetky veci, ktoré za to stoja, si vyžadujú čas. Láska. Podnikanie. Životné šťastie. Zdravie. Priateľstvá. Všetko toto si vyžaduje tvoj čas, tvoju vôľu a tvoje odhodlanie.

A preto pamätaj, že i keď tie skratky a rýchle cestičky vyzerajú lákavo, cestu na vrchol si musíš poctivo vyšliapať. A ak si ju budeš odmietať vyšliapať aj naďalej, celý svoj život stráviš čakaním, že ti už konečne jedna z tých skratiek zafunguje. Toto čakanie ti však neprinesie výsledky. Prinesie ti akurát tak starobu.

2. Ak si chceš užívať výhody, ktoré niektoré veci ponúkajú, musíš sa tiež naučiť akceptovať cenu, ktorú za ne treba zaplatiť

Tieto veci idú skrátka ruka v ruke. No aj napriek tomu toľkí snívajú o odmene bez snahy. O výhre bez rizika. O triumfe bez námahy. O vyznamenaniach bez zásluh.

No sľúb si, že ty nebudeš jedným z nich. Takto svet jednoducho nefunguje. Ak niečo chceš získať, musíš si to zaslúžiť. Musíš si to vybojovať. Vydrieť. Iba tak to dosiahneš. A preto najbližšie, keď na niečo podobné naďabíš, na niečo, po čom budeš neúprosne túžiť, spýtaj sa sám seba, čo si pre to ochotný urobiť. A hneď, ako si odpovieš, tak to aj sprav! Pretože opretý o lopatu jamu nikdy nevykopeš.

Viac som o tomto bode písal v jednom z najšokujúcejších, a pre mňa osobne aj najlepších, článkov na tomto blogu – Najdôležitejšia Otázka V Tvojom Živote. Daj mu teda šancu, otvorí ti oči. Ba čo viac, zamiluješ si ho! 😉

3. Nie si obeť

Niektorým z nás toho život naloží viac, ako vládzeme uniesť. Problém za problémom, nezdar za nezdarom. Neúspech strieda tragédiu, tragédia zasa strieda neúspech a takto to ide dokolečka dokola, akoby to nemalo konca kraja.

Vtedy je výzva zostať nad vecou. Vtedy je ťažké udržať si hlavu zodvihnutú a bojovať o svoje šťastie aj naďalej. Je omnoho jednoduchšie schúliť sa doma do klbka a úplne sa opustiť. Kapitulovať. Priať ten trpký osud. Posťažovať sa kamarátom pri pive a s opovrhnutím sledovať tých, ktorým sa darí, pretože oni nevedia, čo je to skutočné nešťastie. Ani len netušia ako trpko chutí prehra a pád na samotné dno.

Nuž, možno je načase dať sa dokopy, kamarát, pretože mnohí z nich to vedia. Mnohí z nich to dokonca vedia lepšie ako to vieš ty. Poznajú prehry, poznajú porážky a poznajú neúspech.

Dôverne poznajú ten pocit, keď sa človeku lepí smola na päty. Keď mu nič nevychádza a keď sa mu rúti celý život priamo pred očami. Každý v sebe zvádza súboje a vojny, o ktorých ty nemáš ani len potuchy. Niektorí majú v živote práve druhú svetovú.

Nebedákaj teda nad tým, aký máš život ťažký a že ti nič nevychádza a už vôbec sa neporovnávaj s ostatnými. Život nie je vždy prechádzka ružovou záhradou, tak bojuj. Vzmuž sa. Vzchop sa. Pobi sa za svoje šťastie. Koniec koncov, ak chceš, aby sa ti opäť začalo dariť a aby si mal život lepší, nemáš ani na výber.

,,Ak by sme všetci hodili svoje problémy na pílu a videli tam problémy všetkých ostatných ľudí, okamžite by sme tie svoje vzali späť.“ – Regina Brett

4. Nepotrebuješ toho viac, v skutočnosti potrebuješ menej

Viac vecí v šatníku nám akurát tak komplikuje rozhodovanie, čo na seba. Viac nábytku, vecí a spotrebičov nám zasa berie pokoj a priestor potrebný na život.Viac priateľov nás často oberá o príležitosť posilňovať tie najsilnejšie putá s tými najdôležitejšími osobami v našich životoch. Viac aktivít nás stojí viac námahy, viac energie a častokrát aj viac nervov a starostí.

No spomeň si, že menej je niekedy viac. Ak budeš mať menej vecí, budeš im venovať väčšiu pozornosť a viac si ich vážiť. Ak budeš mať menej zapratanú izbu či byt, dovolí ti to voľne sa hýbať, hlboko dýchať a dodá ti to pocit pokoja a slobody. Ak budeš mať menej priateľov, dokážeš sa s nimi stretávať častejšie a budeš môcť investovať viac do vašich vzťahov.

Ak budeš mať menej aktivít, umožní ti to viac si vychutnávať život. Uvoľní ti to priestor na relax, oddych a tiež na užívanie si všetkých tých pôžitkov, ktoré život vo svojej rozmanitosti ponúka.

Nekomplikuj si teda zbytočne život, zjednoduš si ho!

A ak by ťa zaujímali konkrétne tipy ako na to, ak by si si rád život osladil, zjednodušil a odkomplikoval, aby si si ho dokázal viac užiť a vychutnať, mám pre teba presne to, čo potrebuješ. Napísal som úžasnú knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (a ako s tým prestať), ktorá je plná inšpiratívnych riadkov, kvalitného čítania a hlavne rád, ktoré tak veľmi potrebuješ. Informácií, ktoré ti dokážu zmeniť život na nepoznanie! 😉

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

5. Ty dávaš svojmu životu zmysel. Ak sa cítiš, že ten tvoj žiaden nemá, je to tvoja chyba

Nikto z nás sa nenarodí s presnou víziou o tom, čo by chcel v živote robiť. Kým by chcel byť. Ako by chcel, aby jeho život vyzeral. Teda, nikto z nás sa nenarodí s takou predstavou, ktorá by mu vydržala. Predsa len, po škole, keď sme boli starší, už nikto až tak veľmi nechcel byť tým smetiarom či požiarnikom.

Väčšina z nás si počas štúdia, či po ňom, spytuje svedomie a trápi mozgové závity s otázkou, čo by mali robiť a ktorým smerom by sa mali vydať. Nevedia, čo ich spraví šťastnými a čo naplní ich život.

No i keď je to po škole pochopiteľné, vtedy bolo vtedy a dnes je dnes. Dospel si a mal si množstvo príležitostí zistiť, čomu by si sa chcel venovať. A aj si to zistiť mal! Pretože predierať sa životom a bedákať, že tvoj život nemá zmysel, je otravné. Veď ozaj, koho to zaujíma?

Ak tvoj život nemá zmysel, tak mu ho daj. Ak nemá smer, tak mu ho daj. Ak máš pocit, že sa nehýbeš vpred, tak sprav niečo preto, aby si sa vpred hýbať začal. Vedz, že život je len a len tvoja zodpovednosť. No to je dobré. To znamená, že ho máš vo vlastných rukách.

Vedz, že nikdy nie je neskoro začať! Dať si v živote nový cieľ, začať snívať nový sen. A preto skúšaj. Objavuj. Skúmaj. Hľadaj to, čo by ťa bavilo a spravilo šťastným. Pátraj po tom, čo by tvoj život naplnilo a dalo mu zmysel. Pretože vieš ako sa to hovorí…

„Kto hľadá nájde.“ – Porekadlo

6. Nič netrvá večne

Krásne a svieže letné večery sa premenia v chladné a pochmúrne zimné noci. Niektorí kamaráti sa ti presťahujú, tí druhí sa zmenia, iní sa pominú. Vzťahy ti zovšednejú alebo stroskotajú. Krásne a silné spomienky ti časom vyblednú a zdravie sa rokmi vytratí.

No i keď to nie je nič pozitívne, tieto zmeny treba akceptovať. Nič totižto netrvá večne. Ani to zlé, ani to dobré. No tak to v živote chodí. Musíš sa s tým zmieriť. No nenadávaj, že sú tieto veci pominuteľné a krátke. Buď vďačný, že si vôbec mal tú príležitosť ich zažiť.

Mať po boku skvelých priateľov. Zažiť obrovitánsku lásku. Mať milujúcich rodičov. Zažiť tie skvelé a šialené párty. Všetky tie krásne dovolenky, výlety a zážitky s ľuďmi, ktorých budeš milovať ešte dlho po tom, ako z tvojho života odídu.

Toto všetko je úžasné privilégium, tak si ho nezabudni vychutnať. Buď za tieto chvíle vďačný. Za maličkosti. Za drobnosti. Váž si ich. Užívaj. Preciťuj. A pamätaj, že i keď sa ti môžu zdať tieto chvíle, a vlastne život samotný, prikrátky, stále je to dar!

A keď už bola reč o tých krátkych a drobných momentoch, ktoré nás spravia dokonale šťastnými, určite si prečítaj článok 30 Najkrajších A Najuspokojúcejších Maličkostí, Ktoré Život Ponúka. V ňom si ich všetky pripomenieš. 😉

7. Nikoho nebude zaujímať to, čo hovoríš, ak budeš konať rozdielne

Slová síce majú váhu, no činy majú ešte väčšiu. Veď dobre urobené je zakaždým lepšie, ako dobre povedané. Inšpiruj sa teda a konaj. Pretože i keď budeš majster slova a expert v prejave a prezentácii, ľudia budú vždy venovať väčšiu pozornosť tomu, čo robíš, ako tomu, čo hovoríš.

Dbaj teda na to, aby boli tvoje slová a činy v súlade. Nehovor jedno a nerob druhé. Akurát si tak budeš znižovať kredit a hodnotu v očiach druhých. Nehovor neustále o svojich plánoch, veľkých snoch a podnikateľských víziách, zatiaľ čo pre svoju rozprávkovú budúcnosť nerobíš nič. Začni na nej pracovať a nenechaj sa nikým odradiť.

Nehovor, aký si dobrý priateľ, keď na ľudí okolo seba nemáš čas. Dokáž im to tým, že ho s nimi budeš tráviť viac. Nepresviedčaj ostatných o tom, čo všetko by si dokázal, keby si chcel, ukáž im, čo všetko v tebe drieme.

Dokáž, že sa v tvojich slovách skrýva pravda. Dokáž, že sa v tvojich slovách skrýva sila. A nedokazuj to len ostatným, dokáž to hlavne sebe! Pretože iba ten, ktorého myšlienky, slová a činy sú v harmónii, iba ten dokáže viesť vyrovnaný a sporiadaný život.

8. To, že sa ti prihodili zlé veci v živote nie je dôvod, prečo tvoj život stojí za figu

Sú ľudia, ktorých položí strata práce v skúšobnej dobe a sú ľudia, ktorých nepoloží ani keď im skrachuje medzinárodná spoločnosť, ktorú od základov vybudovali. Sú ľudia, ktorých položí rozchod s frajerkou po pár mesiacoch a sú ľudia, ktorých nepoloží ani strata celej rodiny a dokážu odovzdať odvahu a silu ďalším, ktorí si podobnými tragédiami prešli. Sú tu tí, ktorí nariekajú, keď si vyvrtnú členok a na druhej strane sú tu tí, ktorí prišli o končatiny a aj napriek tomu žijú plnohodnotný život a nenechávajú sa tým vôbec obmedziť.

Dobre si teda najbližšie rozmysli, či budeš chcieť niekomu začať vešať na nos svoje problémy a vyhovárať sa, prečo nie si šťastný, prečo nepodnikáš, prečo si ešte neschudol a podobne.

„Tvoj život je z 10% to, čo sa ti prihodí a z 90% to, ako na to reaguješ.“ – Charles Swindoll

9. Úspech nám ľahko stúpne do hlavy a zlyhanie nám ľahko zasiahne srdce

Náš skutočný charakter často odhalia naše výšky a naše pády. Zostaň pokorný, keď si na vrchole a zostaň odhodlaný, keď si na spodku. Buď milý a dobrosrdečný, keď sa ti darí a odvážny a smelý, keď zasa nie. No či už budeš hore alebo dole, vždy zostaň sám sebou. Drž si pevné zásady a udržuj si vieru. Vieru v lepšie zajtrajšky. Vieru v seba.

10. Sám si zodpovedný za to, ako sa cítiš

Tak ako sa dnes cítiš? Vyčerpaný? Nešťastný? Nespokojný? Nenaplnený? Alebo naopak skáčeš od radosti šťastím? Si plný energie? Spokojný so svojim životom? Nadšený z každého nového dňa?

Nuž, nech už sa cítiš akokoľvek, vedz, že to nemá nič spoločné s tým, v akej polohe je Venuša, aké je vonku počasie, či s tým, v akom zvieracom znamení sa nesie tento rok podľa čínskeho kalendára.

To, ako sa cítiš závisí len a len od osoby, ktorú vídaš každé ráno v zrkadle. To, ako sa cítiš závisí od toho postoja, ktorý si voči životu zaujal. Závisí od rozhodnutí, ktoré si spravil a ktoré dnes robíš. Závisí od tvojej voľby zamestnania a toho, ako a s kým tráviš svoje voľné chvíle.

Rozumieš? Závisí len a len od teba!

Preto ak sa cítiš výnimočne, potľapkaj sa po ramene, zaslúžiš si to. No ak sa náhodou cítiš mizerne, spýtaj sa sám seba, či nie je najvyšší čas začať robiť lepšie rozhodnutia. Či nie je čas zorganizovať si svoj život lepšie. To by ti mohlo život zmeniť radikálne!

A keď už sa o tom bavíme, toť si prečítaj článok 10 Rozhodnutí, Ktoré Oľutuješ v Najbližších 10-tich Rokoch, aby si vedel, ktorým sa vyhnúť a následne sa budeš môcť neoblomne pustiť do tých, ktoré ti život v nasledujúcich rokoch vylepšia. 😉

Ak sa ti článok páčil, nezabudni mu svoje sympatie a neoblomnú podporu ukázať a pomačkaj všetky gombíky, za pomoci ktorých článok pošéruješ a polajkuješ, prípadne mi hoď nejaký komentárisko alebo pošli kamošovi, ktorému článok takisto dokáže otvoriť oči. 😉

Okrem toho, nech ťa ani len nenapadne odísť bez toho, aby si sa zapísal do NEWSLETTER-a. Podobné články píšem každý týždeň a iba ak hodíš svoj email do políčka nižšie, tak sa uistíš, že ti žiaden z nich viac neunikne. Pokojne sa teda zapíš a ja ťa na každý nový článok osobne, rád a zdarma upozorním! 😉