15 Budhových Citátov O Živote, Vďaka Ktorým Nájdeš Radosť, Pokoj A Šťastie

15 Budhových Citátov, Vďaka Ktorým Nájdeš Radosť, Pokoj A Šťastie

Budha. Jeden z najvýznamnejších ľudí, ktorí kedy chodili po tejto Zemi. Ikona. Vzor. Vodca. Človek, ktorý chcel spraviť svet lepším miestom a o tom, že sa mu to podarilo, netreba ani na moment zapochybovať. Jeden z najväčších velikánov vôbec. Povedzme si o ňom teda pár slovíčok, kým preskočíme k jeho odkazu a vôbec ku všetkým tým jeho úžasným citátom o živote, o ktorých tento článok je.

Už je to nejaký ten piatok, čo sa Budha narodil do kráľovskej rodiny. Od malička bol obklopený krásou, bohatstvom a dostalo sa mu toho najlepšieho vzdelania. Poznal len radosť. Trápenia, problémy a starosti mu do jeho 29 rokov zostávali úplne skryté.

Vtedy sa však rozhodol vybrať za brány paláca, kde po prvýkrát uvidel chorého, starého a mŕtveho človeka. To bol moment, kedy si uvedomil, že žiadne bohatstvo, postavenie či sláva, pred týmito vecami nedokážu nikoho uchrániť. A to bola zároveň chvíľa, kedy sa rozhodol, že bude pomáhať, že nájde riešenie, ktoré bude trvalé a nadčasové.

Od tohto rozhodnutia prešiel dlhý čas, kým sa mu podarilo dosiahnuť osvietenia. No odkedy ho dosiahol, veci už viac neboli rovnaké. Začal predávať ďalej to, čo si osvojil. Delil sa o svoje poznatky, zistenia, skúsenosti a osvetu šíril ďalej.

Dotkol sa životov miliónov, ak nie miliárd, ľudí a to sakra pozitívnym spôsobom. Budhove učenia v nás rozvíjajú kritické myslenie, radosť, šťastie, pokoj, láskavosť a dobrotu. A navyše, tie jeho motivačné citáty majú sakra říz, ako sa vraví. No o tomto sa rozpisovať nemusím, pretože to v nasledujúcich riadkoch uvidíš sám.

Tu je teda 15 Budhových citátov o živote, ktoré ťa povzbudia do života, poskytnú ti pohľad z novej perspektívy a okrem chuti do života ti dajú aj zopár tipov na to, ako byť šťastnejšou a spokojnejšou bytosťou. Tu sú:

1. Držať v sebe hnev, je ako vypiť jed a čakať, že sa otrávi niekto iný.

Šikulka. S tým jedom to Budha trafil priamo do čierneho. Hnev ťa totižto zničí. Zožerie ťa zaživa. Je to akoby si zhltol škorpióna a snažil sa ho vo svojom žalúdku chovať a kŕmiť. Je to iba otázkou času, kým ťa uštipne tak silno, že to už viac nerozchodíš.

A navyše, pestovať v sebe hnev, je hlúpe. Veď mi skús povedať jeden rozumný dôvod, prečo vo svojom živote prechovávať niečo, čo ti ubližuje. Nenapadá ťa žiaden? Asi preto, že žiaden neexistuje. Hnev ti prinesie akurát tak nervy, vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy… Skrátka celú armádu psychických a fyzických chorôb. Radšej sa ho teda rýchlo zbav, prospeje ti to.

2. Tri veci nemôžu byť skryté; slnko, mesiac a pravda.

Páči sa mi myšlienka, že ten, kto vraví pravdu, ten nemusí mať dobrú pamäť. Pretože ak klameš, nehľadiac na to, ako veľmi sa ju snažíš zamaskovať, nehľadiac na to, ako ďaleko ju zahodíš, vždy sa vráti späť. Ako bumerang. Ako zatúlaný pes.

Pravda vždy zvíťazí. Zakaždým vypláva na povrch. A vedz, že ak zaklameš raz, a ľudia to skôr či neskôr odhalia, to mi ver, všetky tvoje pravdy sa stanú spochybniteľné. Vrav teda pravdu. Buď čestný. Úprimný. Otvorený. Pretože to sú vlastnosti, ktoré si druhí na človeku cenia.

3. Úspech nie je kľúčom ku šťastiu. Šťastie je kľúčom k úspechu.

Toľko ľudí si ide nohy zodrať v tej nepochopiteľnej naháňačke za peniazmi, za prestížou, za mocou či za postavením, že zabúdajú na to, o čom to vlastne celé je. Utekajú, pretože veria, že keď dosiahnu toto, hento či tamto, konečne budú šťastní.

No tak to bohužiaľ nefunguje. Šťastie nikdy nepríde k tým, ktorí sa nenaučia doceniť krásu prítomného momentu. Šťastní nikdy nebudú tí, ktorí si neuvedomia, akí požehnaní vlastne sú. Nie je to o tej trofeji na konci tvojej cesty, je to o tej ceste. Pretože skutočne šťastný bude iba ten, ktorý bude môcť prežiť svoj život po svojom. A až keď bude môcť prežiť svoj život po svojom, až vtedy uspeje.

Tuto si rýchlo prečítaj článok 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. Ten ti už ukáže ako byť šťastný teraz, nie potom! 😉

4. Zdravie je najväčší dar, spokojnosť najväčšie bohatstvo a vernosť najlepší vzťah.

Jeden z mojich obľúbených motivačných citátov o živote. Pretože… Je to až smutné, koľko ľudí má v dnešnej dobe pomýlené hodnoty. Obetujú svoje zdravie, len aby viac zarobili. Obetujú svoju spokojnosť v prítomnosti, len pre nejakú hmlistú a falošnú predstavu jagavejšej spokojnosti v budúcnosti. A napokon, skoro vždy skočia po osobe, ktorá sa im v danom momente zdá lepšia, zaujímavejšia a vhodnejšia, no čakajú, že im ľudia, ktorým dajú košom, zostanú vernými priateľmi aj naďalej.

No tak to nefunguje. Zdravie je ďaleko cennejšie než akýkoľvek obnos peňazí. Šťastie v prítomnosti je omnoho podstatnejšie ako čokoľvek, čo ťa v budúcnosti čaká, pretože nikdy nemôžeš vedieť, čo prinesie. A nakoniec, ak chceš mať skutočne pevné a zdravé vzťahy, vernosť a lojálnosť musí byť na prvom mieste.

5. Neexistuje nič zradnejšie ako zvyknúť si pochybovať. Pochybnosti ľudí rozdeľujú. Sú jed, ktorý rozdeľuje priateľstvá a rozbíja vzťahy. Sú tŕňom, ktorý dráždi a bolí. Sú mečom, ktorý zabíja.

Bez dôvery je každý vzťah dopredu odsúdený na zánik. Bez nej to s nikým ďaleko nedobačuješ. Svojim blízkym musíš dôverovať. Dovoliť im lietať, nesnažiť sa ich spútať reťazami. Ale čo sa tu budem zbytočne rozpisovať, najlepšie to vyjadrím aj tak za pomoci tohto motivačného výroku…:

„Daj svojim blízkym krídla, aby mohli lietať, zázemie, aby sa mali kam vrátiť a dôvod, aby chceli zostať.“

6. Bolesť je istá, no utrpenie, to je voliteľné.

To, že nám život skôr či neskôr uštedrí zopár tvrdých a bolestivých rán, to je nevyhnutné. Nikto ním neprejde bez ujmy a bez škrabancov. No i keď nedokážeš nič narobiť s tým, čo má pre teba ten šibalisko prichystané, vedz, že to, ako sa s tým vysporiadaš, to máš len a len vo svojich rukách.

Je teda iba na tebe, či sa necháš pohltiť tým, keď o niekoho prídeš alebo ho oplačeš, uschováš si krásne spomienky a posunieš sa v živote ďalej. Je iba na tebe, či budeš trieskať na dvere ku šťastiu, ktoré pred tebou život práve zatvoril alebo vojdeš do tých druhých, ktoré zrovna otvoril. A znova, je to iba na tebe, či sa budeš bičovať za staré chyby a minulé prešľapy alebo všetky tieto veci necháš za sebou, presne tam, kde patria a pohneš sa s cennými skúsenosťami a vďačnosťou vpred. Sám si vyber.

No pre prípad, že by ti toho život naložil viac, akoby sa dalo uniesť a ty by si potreboval povzbudenie, inšpiráciu, odvahu či silu, tak vedz, že mám pre teba presne to, čo potrebuješ! Napísal som úžasnú knihu Zo Dna Ku Hviezdam (alebo Ako v živote zvíťaziť aj napriek nepriazni osudu a ťažkým časom), ktorá je plná inšpiratívnych riadkov, kvalitného čítania a hlavne rád, ktoré tak veľmi potrebuješ. Informácií, ktoré ti dokážu zmeniť život na nepoznanie! 😉

Kniha Zo Dna Ku Hviezdam

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

7. Osobu, ktorá si tvoju lásku a náklonnosť zaslúži viac, ako si ju zaslúžiš ty sám, môžeš hľadať skrz celý vesmír, no nenájdeš ju nikde. Ty sám, si svoju lásku a náklonnosť zaslúžiš rovnako, ako ktokoľvek iný.

Toľko ľudí strávi celý svoj život v neustálej vojne so sebou samým… Nie sú so sebou spokojní, nemajú sa radi, niektorí sa dokonca nenávidia… Prečo, pýtam sa?

Viem, chápem to, máš toľko zlých vlastností… Toľko chýb… No uvedom si, že máš aj tie svetlé stránky. Máš kopec pozitívnych vlastností. Máš toho toľko čo ponúknuť. Netrestaj sa teda za to, kým nie si a začni sa konečne milovať za to, kým si. Pretože, keď sa nenaučíš milovať seba samého ty, ako môžeš očakávať, že ťa bude milovať niekto iný? Ako môže niekto iný vidieť tú skvelú osobu, ktorou si, ak ju nevidíš ty sám?

8. Akékoľvek slová utrúsime, mali by sme ich vyberať starostlivo, kvôli tým, ktorí ich budú počuť, pretože ich ovplyvnia tým dobrým spôsobom alebo tým zlým.

To, čo hovoríš, o tebe pomáha utvoriť obraz v očiach druhých ľudí, tak ho buduj opatrne. Nezaraď sa teda k tým jedovatým ľuďom, ktorí neustále prskajú, sťažujú sa, dramatizujú, nariekajú a každým jedným slovom ti dokážu ukradnúť riadnu dávku energie.

Práve naopak. Ľudí svojimi slovami inšpiruj. Podporuj, motivuj, povzbudzuj. Zabávaj ich. Nech sa v tvojej spoločnosti cítia nezabudnuteľne. Nech sa zabavia. Nech cítia, že dokážu čokoľvek. Buď človekom, akého som vyššie opísal a ja ti ručím za to, že o kamarátov mať núdzu nikdy nebudeš, pretože si ťa ľudia naokolo zamilujú.

9. Nezachráni nás nikto iný, ako my sami. Nikto iný nemôže, nikto iný nesmie. My sami musíme kráčať tú cestu.

Och, pri citátoch o živote podobného typu mi zakaždým až srdce poskočí. Ja totižto neverím na osud. Neverím, že nám bol život nalajnovaný dopredu. Neverím, že do môjho života nacvála nejaká princezná na bielom Hrivošovi, ktorá ma zachráni zo všetkej tej mizérie a zmení môj život takým spôsobom, až sa mi hlava zatočí.

Nie. Ja verím, že to mám všetko vo vlastných rukách. Verím, že ja stojím za kormidlom. Že môžem svoj život nasmerovať tam, kam chcem… Že v ňom dokážem, čo chcem! Preto sa mi tento výrok tak páči. Pretože jediný človek, ktorý môže vyriešiť všetky tvoje problémy a dopomôcť ti k životu, po ktorom túžiš, si ty sám, nikto iný. Pamätaj si to.

A že to vôbec nie je až také ťažké začať robiť zmeny, po ktorých túžiš. Chce si to len uvedomiť, čo by to malo byť. Chce to štipku odhodlania a kúsok ostražitosti, aby si sa dokázal vyhnúť chybám, ktoré by tým zmenám mohli stáť v ceste. Napríklad tým, o ktorých píšem v E-Booku 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. A len tak medzi rečou, táto krátka e-kniha by mohla byť aj dobrým miestom, na ktorom s prípravou tých zmien začať. Tak ju rýchlo sťahuj, kým je zdarma. 😉

10. Keď kopeš studňu, nie je tam žiadna stopa po vode. Až kým na ňu nenarazíš, z cesty odstraňuješ iba kamene a hlinu. Až keď odhrnieš dostatok, až vtedy čistá voda vypramení.

Tak tento motivačný citát má v živote toľko uplatnení. Niežeby sme všetci v živote kopali nejakú tú studňu, tak to nemyslím. Myslím to skôr tak, že rovnaký proces prebieha aj pri naháňaní svojich snov. Pri stíhaní svojich cieľov. Či pri hľadaní svojej lásky.

Sen, ktorý máš vo svojej hlave, sa častokrát zdá nesplniteľný, až do momentu, kedy nezvíťazíš a nesplníš si to, po čom si toľko túžil. Tie ciele sa zdajú takisto také vzdialené a nereálne, až kým nepríde ten moment slávy, kedy ich dosiahneš, úplne bez slov, radosťou celý bez seba.

A s láskou je tomu rovnako tak. Musíš sa pretĺcť rôznymi šialenými vzťahmi, okúsiť mnohé odmietnutia, mať veľakrát zlomené srdce a stretnúť veľa tých nesprávnych, kým do tvojho života vkročí tá, vďaka ktorej to všetko začne dávať zmysel.

Nesmieš preto stratiť vieru. Nesmieš začať pochybovať. A čo je najdôležitejšie, nesmieš to v žiadnom prípade vzdať… Nech už spravíš čokoľvek, len neprestávaj kopať!

11. Nakoniec bude aj tak záležať iba na troch veciach. Na tom, ako silno si miloval. Na tom, ako dobre si žil. A na tom, ako ochotne si sa vzdal vecí, ktoré neboli určené pre teba.

Ako sa tak človeku blížia dni ku koncu, žiaden nerozmýšľa o tom, že si mal kúpiť väčšiu telku či drahšie auto. Buďto sú spokojní a majú pamäť plnú krásnych spomienok, ktoré sú merítkom toho, ako veľmi si život dokázali užiť alebo majú hlavu plnú výčitiek, ľútosti a jednej jedinej túžby, a to dostať ešte jednu šancu.

Vyhni sa teda tomu druhému katastrofálnemu scenáru a všetok ten čas, ktorý ti bol dopriaty, si poriadne uži. Ži naplno, miluj silno a zbav sa všetkého toho, čo ťa ničí a ťahá dole. Nedovoľ, aby ťa ťažili veci, ktoré pre teba neboli určené. Zahoď všetko to, čo sa ťa snaží stiahnuť na dno a položiť na lopatky a buď konečne slobodný. Buď konečne voľný.

12. Premôcť seba je omnoho ťažšia úloha, ako premôcť ostatných.

Tak toto je úloha ťažšia, ako poskladať Rubikovu kocku. Je to úloha, v ktorej obstoja iba vytrvalí. Pretože najväčším a najťažším súperom si budeš vždy len ty sám. Je to súboj, ktorý zvádzame všetci. A zvíťaziť dokážu len tí, ktorí sa naučia, ako ovládnuť svoje pocity, ako správne smerovať svoju energiu, ako umlčať svojho vnútorného kritika a ako prevziať opraty svojho života pevne do vlastných rúk.

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup.

13. Sme tým, na čo myslíme. Všetko, čím sme, vzniká s našimi myšlienkami. S našimi myšlienkami tvoríme náš svet.

Naše myšlienky sú odrazovým mostíkom pre naše konanie. Budú tvoriť základy všetkému, čo sa vo svojich životoch pokúsime vybudovať. Naše činy, rozhodnutia, správanie… Všetko toto odzrkadľuje, ako máme nastavenú myseľ, ako uvažujeme.

Pracuj teda na tom, aby boli tvoje myšlienky čisté. Pozitívne, konštruktívne, optimistické. A ak sa ti to aspoň z časti podarí, tvoj život bude presne taký istý.

A samozrejme som presvedčený, že ti k tým lepším a pozitívnejším myšlienkam pomôže aj tento článok plný motivačných citátov o živote. 😉

14. Zmyslom života je nájsť ten zmysel a odovzdať sa mu celým srdcom, celou dušou.

Nerád by som sa ťa dotkol, no myslím, že to máš trošku popletené. Zmysel života sa s tebou nehrá na skrývačku. Nie je schovaný za kameňom, za rohom, v skrini či pod posteľou.

Zmysel musíš životu dať. Nájdeš ho tak, že budeš nasledovať svoju vášeň a jednoducho sa rozhodneš, čo chceš vo svojom živote dosiahnuť. Rozhodneš sa a začneš na tom samozrejme pracovať. To dá tvojmu životu význam, to ho naplní. Viac o tom píšem v článku 10 Drsných Životných Právd, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť, Aby Si Konečne Chytil Svoj Život Do Vlastných Rúk A Začal Skutočne Žiť, tak si ho určite prečítaj, stojí za to! 😉

15. Ak pre niekoho zažneš lampu, osvieti aj tvoju cestu.

Pomáhanie, to je potrava pre dušu. Nechcem sa tváriť príliš osvietene, no pravdou zostáva, že zakaždým, keď niekomu dokážem pomôcť, cítim sa na nezaplatenie. Vždy, keď mi príde ďakovný mail, správa alebo mi ľudia napíšu pri článok komentár, ako veľmi im moje riadky dávajú a ako veľmi im dokázali pomôcť, cítim sa, ako keby som práve vyhral olympijské zlato!

Preto sa vraví, že pomocou druhým pomáhaš vlastne aj sebe. A preto by sme pomáhať aj mali. Veď sme ľudia. Všetci sme bratia a sestry, i keď z druhého, tretieho či päťdesiateho kolena. Práve tá empatia je to, čo nás robí ľudskými. A keď pomôcť môžme, nevidím žiaden dôvod, prečo by sme nemali. Ty ho nebodaj vidíš?

Tááák a toto bola otázka, ktorou dnešný článok plný skvelých citátov o živote uzavriem. Nie je však dôvod smútiť. Keďže má Budha mnoho perfektných výrokov, napísal som tomuto chlapčiskovi pokračovanie, takže si môžeš prečítať aj Ďalších 15 Budhových Citátov O Živote, Ktorými Ti Pomôže Nájsť Radosť, Pokoj A Šťastie, ktorý je nabitý mnohými ďalšími peckovými inšpiratívnymi výrokmi! 😉

No späť k tomuto článku. Ak sa ti páčil alebo ak ti dokázal pomôcť akýmkoľvek spôsobom, určite ho šír ďalej a pomôž mu tak, aby sa dostal k ďalším ľuďom. Pozdieľaj ho na facebooku, pošli kamošovi, kamoške, mame, bratovi, kolegovcom alebo bývalým spolužiakom. Skrátka komukoľvek, komu by mohol ulahodiť rovnako tak, ako ulahodil tebe! 😉

Prípadne ho aspoň lajkni, aby sa nepovedalo. 😉

A samozrejme, ani na moment nezaváhaj, že by si sa nezapísal do NEWSLETTER-a. Rovnako naložené články píšem každý týždeň, a tak by bola velikánska škoda, ak by sme nezostali v kontakte. Stačí hodiť emailovú adresu do políčka nižšie a ja ťa na každý nový článok osobne, rád a zdarma upozorním. Tak šup. 😉