Ďalších 15 Budhových Citátov O Živote, Ktorými Ti Pomôže Nájsť Radosť, Pokoj A Šťastie

Budha. Človek, ku ktorému chovám neskonalý rešpekt. Osoba, ktorú neuveriteľne obdivujem.

Možno preto, že sa vzdal všetkého toho bohatstva, postavenia, moci a slávy, len preto, aby zachránil svet. Možno preto, že konal nezištne a obetavo, bez postranných či sebeckých motívov. A možno preto, že mal čisté úmysly, správne hodnoty a srdce na pravom mieste. A možno pre jeho skvelé motivačné citáty o živote, haha.

Tak či onak, je toho na ňom skutočne veľa, čo sa obdivovať dá. Je toľko smerov, v ktorých by nám mal ísť príkladom. Podarilo sa mu predsa do sveta priniesť omnoho viac radosti, lásky a šťastia. Ukázal ľuďom, ako vo svojom živote pestovať kritické myslenie, spokojnosť, pokoj, lásku a dobrotu.

Rozpisovať sa však o ňom príliš nebudem, pretože som všetko to podstatné a dôležité spomenul už v prvom článku s výrokmi od tohto velikána, preto ak ťa o ňom zaujíma viac, určite klikaj aj na predošlý článok – 15 Budhových Citátov O Živote, Ktorými Ti Pomôže Nájsť Radosť, Pokoj A Šťastie. Uisťujem ťa, že stojí za to! 😉

Preskočme teda rovno k podstate. Tu je ďalších 15 Budhových citátov o živote, ktoré ti ukážu, ako si spríjemniť a užiť tvoj pobyt na tejto Zemi. 15 výrokov, ktoré ti vnuknú zopár myšlienok, ako žiť spokojnejšie, šťastnejšie, vyrovnanejšie, so správnymi hodnotami a pokojom v duši.

1. Každé ráno sa narodíme znova. To, čo spravíme dnes, je to, na čom záleží.

Vždy, keď ráno rozlepíš oči a posadíš sa na posteľ, je to chvíľa, kedy si to iba ty verzus tých nasledujúcich 16 hodín, ktoré sú len a len tvoje, na to, aby si v nich narobil rozruch.

Neodkladaj dôležité veci, ani nečakaj, kedy budú perfektné. Sprav to, čo môžeš a začni teraz. Zajtrajšok je aj tak iba ilúzia. Mystická krajina, v ktorej žije 99% nesplnených snov, plánov a želaní. Je ako čierna diera, ktorá zhltne všetko, čo do nej odložíš. Prestaň s tým. Dnes máš predsa k dispozícii celý deň. Sprav niečo, čo bude v tvojom živote znamenať rozdiel. Sprav niečo, vďaka čomu na seba budeš pyšný.

2. Je ďaleko lepšie dobre cestovať, ako doraziť do cieľa.

Iste, dobehnúť do cieľa je skvelý pocit, nepopieram to. Avšak na to máme celý život. Sny, ktoré mnohí majú, sú veľké, a tak prirodzene potrebujú aj veľa času, kým dozrejú, kým sa naplnia. A to si mnohí ľudia neuvedomujú.

Silou mocou si želajú, aby tam už konečne dorazili, s absolútnym nepochopením toho, že pre ich dosiahnutie obetujú desiatky rokov. Desiatky rokov, v ktorých im utiekol všetok ten život. Nespočetne veľa príležitostí na to, aby sa smiali, milovali a užívali si všetky tie krásy a pokušenia, ktoré si pre nich svet okolo pripravil.

Do cieľa uháňajú tak rýchlo, že im všetko to, z čoho sa život vlastne skladá, uniká. A častokrát to končí tragicky. Keď konečne do toho cieľa prídu, nečakajú ich žiadne fanfáry, žiaden ohňostroj. Len dosiahnutý cieľ, ktorý ich v konečnom dôsledku stál priveľa. Nesprav rovnakú chybu. Nezabudni si tú cestu užiť.

3. Lepšie, ako tisíce prázdnych slov, je jedno, ktoré ti prinesie mier.

Óóóó… Tam vonku je toľko ľudí, ktorí iba rozprávajú. Tárajú, melú pántom a dokolečka točia o tom, čo by chceli, ako by si to predstavovali a čo by v budúcnosti túžili spraviť. No v konečnom dôsledku je úplne jedno, čo im vyjde z úst, pretože svojim slovám nikdy nedostoja.

Nebuď ako oni! Nech ti tento motivačný citát vždy pripomenie nasledujúce… Povedz menej a sprav viac. Dodrž svoje sľuby. Hovor len vtedy, keď máš čo povedať. Nekecaj len kvôli tomu, aby nestála reč. Ticho lieči a častokrát vybuduje medzi ľuďmi ďaleko silnejšie puto, ako slová kedy dokážu.

A ešte k tomu jednému slovu, ktoré ti prinesie mier. Pre každého je to niečo iné. Pre niekoho pokoj. Pre niekoho láska. Môže to byť radosť, smiech i šťastie. Dôležité je, aby si ty našiel to svoje. Aby si objavil to, čo upokojí teba. Nájdi ho a činnosť, ktorú opisuje, praktizuj tak často, ako to len pôjde. Pretože to bude práve ona, ktorá ti do života prinesie spokojnosť, vyrovnanosť a, už vyššie spomínaný, mier.

4. Dokonca ani smrti sa nemusí obávať ten, ktorý žil múdro.

Iste, nikomu sa nechce z tohto sveta. Dokonca ani ľudia, ktorí sa túžia dostať do neba, nechcú zomrieť, aby sa tam dostali. Je to prirodzené.

No smrť je prirodzený cyklus. Niečo, nad čím nedokážeme vyhrať. Osud, ktorý máme už dávno spečatený. Ale netreba sa jej obávať. Práve naopak, mala by nás motivovať. Nemala by nám dovoliť zaspať na vavrínoch. Mala by nás poháňať dopredu a kopať do prdele vždy, keď sa nás snaží premôcť lenivosť, odkladanie či prokrastinácia.

Preto nájdeš plný internet výrokov, že by si mal žiť naplno. Preto všetci hlásajú, že by si mal využiť každý jeden moment, ktorý ti bol daný a sústrediť sa hlavne na ten prítomný. Pretože jedného dňa z tohto sveta odídeš a je to len a len na tebe, či to bude s nesplnenými snami a výčitkami alebo so skvelými spomienkami a pokojom v srdci.

A ak by si ten svoj život milerád nakopol a dodal mu novú šťavu, určite hoď okom na článok 10 Dôležitých Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Život Na Maximum. Tam už nejakú tú inšpiráciu isto nájdeš. 😉

5. Trpezlivosť je kľúč. Pamätaj, džbán sa naplní kvapku po kvapke.

V živote uspejú len tí vytrvalí. Neexistujú totižto žiadne magické pilulky, žiadne zázračné návody, nič, čo k tebe pritiahne úspech z noci na deň. A nech už je to čokoľvek, po čom v živote túžiš, vedz, že ak chceš vybudovať niečo, čo vytrvá, musíš to vybudovať na pevných základoch.

Rodina. Zdravie. Úspech v podnikaní. Splnenie snov. Všetko toto vyžaduje neustálu prácu a neprestajnú starostlivosť. Tak to už konečne pochop, pretože ak budeš hľadať rýchlokvasené riešenia, jediné, čo nakoniec nájdeš, bude sklamanie.

6. Uč túto trojnásobnú pravdu všetkých. Šľachetné srdce, milé slová a život plný služby a súcitu sú vecami, ktoré obnovia ľudskosť.

Nádherný a inšpiratívny citát o živote a svete, všakže?! Prečo? Poviem ti.

Môžeš buďto nariekať, akí sú ľudia zlomyseľní a krutí alebo môžeš byť tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. Môžeš sa každému okolo sťažovať, akí sú tí Slováci a Češi hrozní a neprajní alebo im môžeš naopak ukázať, ako byť lepší, milší, vľúdnejší a nápomocnejší. A ešte posledná myšlienka… Môžeš sa buďto odlíšiť a byť správny alebo sa k nim môžeš pridať a sťažovať sa a frflať aj naďalej. Tak ako to bude?

7. Čím menej budeš reagovať na negatívnych ľudí, o to pokojnejší sa tvoj život stane.

Buď ostražitý a pred jedovatými ľuďmi sa maj na pozore. Dokážu ti totižto v živote narobiť poriadne zmätky. Daj si teda bacha a nedovoľ, aby konanie druhých ľudí zničilo tvoj vnútorný kľud. Nenechaj sa stiahnuť na ich úroveň a nedovoľ, aby do tvojho života priniesli zbytočnú drámu.

Vždy, keď na týchto ľudí narazíš, najlepšie spravíš, ak ich obídeš poriadne širokým oblúkom. A to, že by v tvojich sociálnych kruhoch nemali mať žiadne miesto, to hádam písať nemusím, dúfam, že ti to je jasné.

8. Sme formovaní našimi myšlienkami. Staneme sa tým, čo si myslíme. Keď je myseľ čistá, radosť nás nasleduje ako tieň, ktorý nikdy neodíde.

Toto nie sú žiadne fantazmagórie, nie je to žiadna veda. Tvoje myšlienky totižto ovplyvňujú absolútne všetko. Tvoje presvedčenie, tvoje priority, tvoje slová, tvoje kroky… Skutočne všetko.

Robíš predsa to, o čom si presvedčený, že je správne. To, čo si myslíš, že je pre teba dobré. Takže tvoje myšlienky ovplyvnia tvoje kroky a tvoje kroky zasa ovplyvnia to, ktorým smerom sa v živote vydáš a kam prídeš. Všetko je to prepletené, ako by si v centre uplietol križiak svoju pavučinu. Vedz teda, že ak prechovávaš dobré myšlienky, tie inšpiratívne, cieľavedomé a dobrosrdečné, dostanú ťa na skvelé miesta. Ak naopak prechovávaš také, ktoré ťa ničia… Vieš si asi predstaviť, ako to dopadne v tomto prípade.

A len tak mimochodom, prechovávanie jedovatých myšlienok je jednou z vecí, ktorými si nepredstaviteľne komplikujeme život. Viac o tom píšem vo svojej knihe 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život, ktorá je plná inšpiratívnych riadkov, kvalitného čítania a hlavne rád, ktoré tak veľmi potrebuješ. Informácií, ktoré ti dokážu zmeniť život na nepoznanie! 😉

A preto, ak by si si ten svoj rád komplikovať prestal, táto kniha by mohla byť niečím, čo by si si rád prečítal. 😉

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

9. Never ničomu, nehľadiac na to, kde si to čítal alebo kto to povedal, dokonca ani ak som to povedal ja, kým sa to nebude zhodovať s tvojím vlastným presvedčením a zdravým rozumom.

Tvojou ultimátnou úlohou na tomto svete je stať sa sebou samým. Prepáč, najlepšou možnou verziou seba samého. To znamená, že budeš originál, jediný svojho druhu. A ak takým byť chceš, musíš mať na veci vlastný názor. Mať vlastné presvedčenia a vlastné hodnoty. Nemôžeš po každom dokolečka opakovať ako zaseknutý gramofón.

Vypočuj si názory druhých ľudí a utvor si vlastné. Sám si si už predsa čo to prežil. Máš za sebou skúsenosti, skúšky, chyby a poučenia, ktoré za sebou nemá nikto iný. Spoj to teda všetko dokopy a namiešaj vlastný mix. Pretože tam, kde si myslia všetci to isté, tam sa veľa nemyslí. Tak na to pamätaj.

10. Každá ľudská bytosť si je sama strojcom svojho zdravia či chorôb.

Tvoje telo je ako zrkadlo. To, ako sa k nemu budeš správať a ako s ním budeš zaobchádzať, to všetko milerado odrazí. Ak ho budeš kŕmiť odpadom, fungovať dobre isto nebude a vypovie ti omnoho skôr, ako by si si vôbec predstavoval. Ak sa k nemu však budeš správať s rešpektom, ktorý si zaslúži, bude prekvitať a bude ťa poslúchať omnoho dlhšie, akoby si vôbec žiadal.

Cvič. Stravuj sa múdro. Nehroť ho. A dopraj mu oddych. A samozrejme, pomimo celej tej fyzickej stránky, nezabúdaj aj na tú psychickú. To, že sa staneme tým, na čo myslíme, si už čítal. A vedz, že negatívne a jedovaté myšlienky ti telo oslabia, zatiaľ čo tie pozitívne ho udržia v skvelej kondícii. O dôvod viac myslieť optimisticky, nemyslíš? O dôvod viac zapamätať si tieto skvelé motivačné citáty, nemyslíš?! 😉

11. Spýtali sa Budhu: „Čo si získal meditáciou?“, Budha odpovedal: „Nič. Avšak veci, ktoré som stratil, boli hnev, úzkosť, depresia, neistota a strach zo starnutia a smrti.“

Ešte stále si toľkí spájajú meditáciu s mníšskym rúchom a životom v kláštore, až je to vtipné. Pri meditácii nejde o to, odovzdať sa bohu či naučiť sa levitovať. To vôbec.

Meditácia ti pomôže ukľudniť myseľ. Upratať si v myšlienkach. Nájsť chvíľku kľudu v tomto chaotickom svete. Predýchať všetko to zlé a nechať to ísť. Zbaviť sa jedovatých myšlienok. Rozlúčiť sa so strachom, stresom a nervozitou. Meditovanie ti dá toho toľko, že by som o ňom mohol napísať celý článok. Dá ti toho toľko, že by bolo hriechom nedať mu šancu.

A najlepšie na tom je, že ti zaberie len chvíľku. Koniec koncov, nie nadarmo sa nachádza aj v článku 15 Dôležitých Vecí, Ktoré Môžeš Stihnúť Do 15-tich Minút. 😉

12. Hnev neprekonáš hnevom, ale láskou.

Zabudni na to staré hlúpe porekadlo, ktoré sa stalo hymnou slovenských alkoholikov. Klin klinom nevybiješ. Tma nevyženie tmu, iba svetlo to dokáže. Nedôveru neprekonáš podozrievaním, zbavíš sa jej, iba ak ju nahradíš dôverou.

Namiesto toho, aby si začal nenávidieť ľudí, ktorí ti ublížili, odpusť im a hoď to všetko za hlavu. Iba tak sa od nich dokážeš odpútať. Iba tak sa v živote dokážeš pohnúť ďalej. A že sa pohnúť musíš. Pretože zostať zaseknutý na jednom mieste, to je smrť.

13. Cesta nie je vo hviezdach. Cesta je v srdci.

Jeden z mojich obľúbených motivačných citátov o živote.

Noc čo noc sa môžeš vyplížiť na strechu paneláku a sledovať hviezdy s nádejou, že ti dajú znamenie, ktorým ťa navedú na ten správny smer. No vedz, že odpoveď na to, ktorým smerom by si sa mal vybrať, v nich nikdy nenájdeš. Pretože tá odpoveď, tá sa skrýva v tebe. V tvojom vnútri, v tvojom srdci.

Začni mu teda načúvať. Nasleduj ten tenký hlas, ktorý ti našepkáva. Venuj sa viac veciam, pre ktoré máš nadšenie. Pretože tie nie sú náhodné, tie sú tvojím poslaním. A tvoje poslanie, to ťa povedie naprieč celým životom, to ťa bude viesť tým správnym smerom, to vyformuje tú cestu, ktorú toľko hľadáš v tých hviezdach.

14. Neexistuje žiaden oheň, akým je vášeň, nie je žiaden žralok, akým je nenávisť, nie je žiadna pasca, ako bláznovstvo a neexistuje žiaden prúd tak silný, ako chamtivosť.

Keď raz zahoríš vášňou, bude to oheň, ktorý ťa pohltí. Bude silnieť každým dňom, čo sa jej oddáš, stále viac a viac. Priláka ľudí zďaleka, len aby ho videli, len aby sa ohriali. Bude za teba hovoriť hlasnejšie ako slová, zreteľnejšie ako skutky. Ten oheň sa stane všetkým tým, čo stelesňuješ a za čím stojíš. A akonáhle sa raz svojej vášni odovzdáš, ten plameň nedokáže nikto zahasiť.

Naopak nenávisť, to je beštia. Či ju prirovnáš k žralokovi, ku krokodílovi či k hadovi, na tom nezáleží. Podstata je zachytená v tom, že akonáhle ju budeš vo svojom živote pestovať, zožerie ťa.

Bláznovstvo, to je niečo, čomu keď prepadneš, budeš stratený. Ak sa necháš oklamať a sadneš na med propagande a konzumu, ktoré sú dnešným svetom šírené, boh ti pomáhaj, ako sa hovorí.

A napokon, chamtivosť, to bude tvoj najväčší sok. Ak sa jej poddáš, a je úplne jedno, že si budeš chcieť omočiť iba kotníky, stiahne ťa silnejšie, ako by to dokázal Golfský prúd či vodný vír. Je ako kyselina, ktorá ti kvapla za golier. Nezastavíš ju, až kým sa neprežerie tvojím vnútrom až na samé dno. Zničí ťa.

15. Ak niečo stojí za to, aby si to robil, rob to celým svojím srdcom.

Neodkladaj všetky tie veci, pre ktoré ti horí srdce. Neuprednostňuj večne všetko ostatné, pred činnosťami, ktoré miluješ. Je najvyšší čas, aby si si konečne svoj život aj trošku užil. Začni teda robiť to, pre čo máš nadšenie. Rob to často a dovoľ, nech ťa to celého pohltí. Tvoj život dostane úplne iný rozmer, ver mi, hovorím z vlastnej skúsenosti.

Áááá pomimo uháňania za svojimi snami je tu aj kopec maličkostí, ktorých robenie skutočne stojí za to, tak na ne nezabúdaj a inšpiruj sa v článku 20 Činností, Ktoré Ťa Spravia Najšťastnejším Človekom Na Svete. 😉

Tááák a toto bol posledný motivačný citát o živote od tohto velikána, kamarát. Verím, že ak si sa dočítal až sem, článok stál skutočne za to. Ak sa ti teda páčil alebo ti dokázal pomôcť, vyjadri mu svoje sympatie a pozdieľaj ho na sociálnych sieťach, pošli kamošovi alebo ho aspoň lajkni, nech viem, že sa podaril. 😉

A samozrejme, nezabudni sa zapísať do NEWSLETTER-u, aby sme zostali v kontakte. Inšpiratívne články, ako je tento, uverejňujem každý týždeň a bola by to velikánska škoda, ak by ti tie ďalšie unikli. Hoď teda svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora, a ja ťa na každý ďalší osobne, rád a zdarma upozorním. 😉