15 Spôsobov, Ktorými Od Seba Pozitívni Ľudia Separujú Všetku Tú Negativitu

15 Spôsobov, Ktorými Od Seba Pozitívni Ľudia Separujú Všetku Tú Negativitu

Raz darmo, nežijeme vo svete, kde sú len samé dúhy, motýle a jednorožce. Nežijeme vo svete, kde sú všetci milí, dobrosrdeční a vľúdni. Niekedy dokáže byť tento svet pekne ohavné miesto a ľudia pekne ohavné svine.

No to, že sa dejú aj tie zlé a negatívne veci, neznamená, že musíš byť negatívny takisto. Stačí, keď sa naučíš, ako tú negativitu okolo filtrovať a ako sa s ňou vysporiadať. Koniec koncov, nie je to zas tak ťažké.

Takto to robia ľudia, ktorí sa to už naučili…:

1. Šťastie si vytvárajú vo svojom vlastnom vnútri

Na začiatok si treba uvedomiť, že skutočné a dlhotrvajúce šťastie pramení jedine z nášho vnútra a nikto, kto ho hľadá mimo seba, ho nikdy nedokáže nájsť. Ak sa totižto sústredíme na externé veci, ľudí, či udalosti, sme odkázaní na ich milosť. Vzdávame sa moci nad svojim šťastím a kľúč od neho vkladáme do vreciek niekomu inému.

Kdežto na druhej strane, keď sa zameriavame na seba, strážime si myšlienky, nie sme vzťahovační a budujeme si pozitívny vzťah so sebou samým, nikto nám to šťastie nedokáže vziať. Pretože čokoľvek negatívne sa nám prihodí, ktokoľvek negatívny nám skríži cestu, nehrá to rolu. Ten plameň pozitivity totižto horí hlboko v našom vnútri, takže z vonku ho nedokáže nikto sfúknuť.

2. Trénujú pozitívne myslenie a učia sa kontrolovať svoje myšlienky

Pozitívne myslenie nie je o tom usmievať sa aj navzdory tomu, že náš život stojí za Starú Belú. Nie! Pozitívne myslenie je skôr súbor procesov, na základe ktorých uvažujeme. Je o hľadaní riešení namiesto bedákania nad problémami. Je o sústredení sa na veci, ktoré sú v našom živote dobré, namiesto tých, ktoré dobré nie sú. Je o vďačnosti za to, čo v živote máme, namiesto opúšťania sa nad tým, čo by sme len mať chceli. Je o nádeji, že bude lepšie. Je o viere v to, že dokážeme čokoľvek. A ono to nie je žiadna veda kamarát. Je to niečo, čo môžeš trénovať a praktizovať tiež.

„Negatívne myšlienky ti pozitívny život nedajú.“

3. Odstránia zo svojho života všetkých negatívnych ľudí

Očividné, však?! Ja viem, no bohužiaľ, aj napriek tomu, väčšina ľudí, ktorá má s negativitou vo svojom okolí problém, nemá ani takúto základnú vec poriešenú.

„Je ťažké žiť pozitívny život s okolím plným negatívnych ľudí.“

Áno, chápem, nechceš byť bezcitný, drzý či hrubý, a tak počúvaš. Avšak povedzme si pravdu. Je to tááák strašidelne ťažké! Je ťažké nechať si na ramená neustále hádzať problémy druhých. Je ťažké počúvať neustále o tom, aký je svet zlý a nefér a nespravodlivý. Je ťažké počúvať dokolečka o tom, aký majú druhí ťažký život, aké sú chúďatká a úbožiatka. Berie to energiu. Berie to chuť do života. Berie to nádej, silu i vieru. A ak tomu v dohľadnej dobe neutneš tipec, zloží ťa to. Moja rada preto znie:

Drž sa ďalej od ľudí, ktorí prichádzajú len preto, aby sa posťažovali, podelili o svoje problémy, katastrofické príbehy alebo jednoducho poohovárali druhých. Ak niekto hľadá odpadkový kôš, aby vyhádzal svoje smeti, nech to nie je tvoja myseľ.

Možno si povieš, že je to bezcitné odrezať ich takýmto spôsobom. No vezmi si to takto. Keby niekto celé dni fajčil ako dúha, sedel by si ako nefajčiar celý deň vedľa neho a inhaloval ten dym? Nie nesedel, držal by si si odstup. Takže choď a začni konečne sedávať v miestnosti pre nefajčiarov. To je to, čo tvoje zdravie momentálne potrebuje.

A ak si „nútený“ jednať sem tam aj s takýmito ľuďmi, prečítaj si článok 10 Spôsobov, Ako Sa Dokážeš Vysporiadať S Negatívnymi Ľuďmi. Ten už ti dá odpovede, ktoré tak ozlomkrky hľadáš. 😉

4. Neustále si pripomínajú dôvody, prečo by v seba mali veriť

Musíš v seba veriť! Pretože ak v seba neuveríš sám, prečo by v teba mali veriť druhí? Bez sebavedomia sme totižto nepoužiteľní. V akejkoľvek oblasti našich životov. Pretože v momente, kedy stratíš vieru vo svoje schopnosti, v tej chvíli odpíšeš samého seba.

A vlastne, ako chceš byť pozitívny, keď budeš presvedčený, že sa o seba nezvládneš postarať. Že nie si hodný. Že neustojíš problémy. Že neunesieš ťažkosti. Ako chceš byť potom pozitívny, keď si budeš predstavovať všetky tie katastrofálne scenáre, ktorými sa môže tvoj život uberať? Hm?

Pamätaj si, že ti život nikdy nenaloží viac, akoby si dokázal zvládnuť. Pripomeň si, že ťa doposiaľ každá jedna ťažká situácia zocelila a spravila silnejším a odolnejším. A v prvom rade, v prvom rade si pripomeň, že si sa zatiaľ dostal cez 100% všetkých problémov a ťažkostí vo svojom živote. Stále si predsa tu, či nie?!

5. Cvičia

Cvičenie a pohyb totižto neprospievajú len nášmu fyzickému zdraviu, ale i tomu psychickému. Nielenže sa ti pri tréningu vyplavujú hormóny šťastia, buduje to takisto sebavedomie. Pretože na seba môžeš byť po takej kvalitnej makačke pyšný. Pretože sa potom cítiš lepšie. Pretože sa ti omnoho viac páči pohľad na vlastné telo. Pretože si plnší energie. Pretože prečistíš svoju myseľ. Pretože posilníš svoju imunitu a zdravie. Skrátka samé benefity.

6. Starajú sa o vzťah so sebou samým

Musíš byť svoj najlepší kamarát. Pretože ak ti bude v hlave neustále hrať tá negatívna páska, žiadne z externých zmien, ktoré vykonáš, nebudú mať na tvoj život pozitívny vplyv. Je teda najvyšší čas začať sa chváliť za svoje úspechy a naučiť sa odpúšťať si svoje pochybenia. Najvyšší čas začať byť pyšný na svoje prednosti a začať akceptovať svoje nedostatky. Je skrátka najvyšší čas začať sa mať rád preto, kým si a prestať sa nenávidieť za to, kým nie si.

A ak by si uvítal zopár tipov na to, ako byť so sebou najlepší kamoš, určite si prečítaj článok 10 Krokov K Lepšiemu Vzťahu So Sebou Samým. Po tom článku už viac nebudeš svojho najlepšieho kamaráta hľadať, staneš sa ním. 😉

7. Trávia čas osamote a v prírode

Čas osamote môže pre niektorých znieť desivo, no nie je takým ani z ďaleka. Umožní ti v kľude porozmýšľať. Pozrieť sa na veci z nadhľadu. Oddýchnuť si. Dovolí ti to venovať pozornosť veciam, na ktorých záleží. Premyslieť si dôležité životné rozhodnutia. Polemizovať nad svojim životom a hľadať odpovede na tvoje otázky.

A navyše, ak si vybehneš do prírody, nabije ťa to tiež energiou. Upokojí ťa to. Inšpiruje. Ale veď, čo ti tu o tom vlastne vypisujem?! Vybehni si niekam do lesa a uvidíš sám, čo to s tebou spraví.

8. Neberú si veci osobne

Vraví sa, že nám druhí ľudia nemôžu ublížiť, kým im na to nedáme povolenie. A ono to nemôže byť pravdivejšie! Každý jeden človek, je rozdielny. Všetci považujeme za správne niečo iné, všetci sa správame inak.

Čo tým chcem povedať? Že niektorí ľudia občas povedia alebo spravia veci, ktoré pre nás budú nepochopiteľné. Niekedy až také, z ktorých sa nám budú vlasy dupkom stavať. No pokiaľ to nespravia náročky, aby nám vedome ublížili, nie je sa nad čím rozčuľovať. Ako som spomenul, všetci reagujeme podľa vlastných skúseností a vlastných vzorcoch správania, a tak nemôžeme očakávať, že sa budú všetci chovať rovnako. Čo je pre teba bežné, je pre niekoho nepredstaviteľné a naopak.

Keby som dostal cent za každý jedenkrát, kedy som niekoho počul odpadávať a rozčuľovať sa nad niečím, čo druhí ľudia spravili, momentálne asi nepíšem tento článok, ale scrolujem databázu ostrovov na predaj a rozmýšľam, ktorý si kúpim. Skús sa skrátka vcítiť, skús pochopiť a neber si takéto drobnosti osobne. Ušetríš si kopec starostí.

9. Nekomplikujú si život

Vo chvíľach, kedy toho máme vyše hlavy, je ťažké udržať sa pozitívne naladení. V momentoch, kedy nestíhame, sme prepracovaní, nerozhodní a nervózni, sa to hádam ani nedá. No ak si myslíš, že ti teraz poviem nejakú revolučnú techniku 3000, ktorá ti otočí tvoj život naruby a z každej podobnej situácie dokážeš vybrusliť s ľahkosťou a obrovským úsmevom na tvári, mýliš sa.

Jediné, čo ti poradím, je prestať si život zbytočne komplikovať. Zjednodušiť ho, aby si sa do podobných situácií dostával čo najmenej… Aby sa ti žilo lepšie… Aby sa ti žilo ľahšie… A ak by si nevedel ako, napísal som knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (a ako s tým prestať), ktorá je presne o tom a ktorú ti horlivo odporúčam. 😉

10. Vždy si pripomínajú zopár dôležitých vecí

Ono nie vždy sa nám podarí vyhnúť idiotom a niekedy skrátka so žrútmi energie musíme jednať. Vtedy sa oplatí pripomenúť si zopár jednoduchých vecí, ktoré by ti mohli pomôcť skľudniť hormón a neexplodovať ako malý rozdráždený vulkánik. Tu sú:

– Dýchaj. Pekne hlboký nádych, hlboký výdych. A znova.
– I keď nemôžem kontrolovať to, čo spravia druhí, vždy môžem kontrolovať to, ako na to zareagujem.
– Druhí ľudia mi nemôžu ublížiť, ak im k tomu nedám povolenie.
– S kýmkoľvek sa môžem hocikedy prestať rozprávať. Nech už je to kto chce, ak je to viac neznesiteľné, vždy mám na výber.

Spomeň si na ne teda zakaždým, keď ucítiš, ako ti pri rozhovore s niekým stúpa tlak alebo keď spozoruješ, ako z teba odchádza chuť žiť. Pomôže to.

11. Stránia sa od všetkých tých zlých myšlienok

Výčitky, stres, strach, starosti a trilión ďalších. Všetky tieto veci sú zlé a dokážu nás stiahnuť na temnú stranu sily k negatívnym myšlienkam akoby to bola malina. A myslím, že ti to ani nemusím nijako pompézne opisovať, pretože už si to spozoroval sám.

Vyhýbaj sa im teda, čo ti budú sily stačiť. Nauč sa ako si odpúšťať zlyhania a chyby, veď si iba človek. Nauč sa, ako skoncovať so starosťami raz a navždy. Veď koniec koncov, keď problém riešenie má, starosti sú zbytočné. A ak ho náhodou nemá, starosti nepomôžu. Tak aký potom majú zmysel? Presne tak, žiadny! Oberú ťa akurát tak o všetky pozitívne vyhliadky na budúcnosť a budú sa ti nepekne hrať s mysľou, to je celé.

Takisto nie je žiaden dôvod sa báť. Strach je totižto iba výplodom našich myšlienok. Nebezpečenstvo, to je reálne, no strach, strach je voľba. Spomeň si na to teda zakaždým, keď ťa prepadne akákoľvek z týchto myšlienok nepripraveného. Spomeň si na to a sprav s nimi krátky proces!

12. Vybuduj si nadhľad a odstup od problémov druhých

Toto bolo dlhú dobu tŕňom v mojej päte. Aj tí najpozitívnejší ľudia sa občas stretnú s prekážkami na ich ceste a budú ti chcieť o nich porozprávať. Nuž a ja, ako som tak počúval, tak som si bral problémy priateľov a rodiny veľmi osobne a keďže ma trápili snažil som sa im dohovárať a pomáhať. Avšak, i keď sa to môže zdať ako vhodné riešenie, nie je. Dohovárať ani pomáhať by si v žiadnom prípade nemal, až kým ťa o to sami nepožiadajú!!!

Dôležité je si uvedomiť, že ak o radu, či pomoc nepožiadajú, nie sú na ňu pripravení. A tak, i keď sa budeš snažiť sebe-viac, neustále budeš narážať na veľkú a hrubú stenu, do ktorej narazí všetka tvoja snaha. A to kamarát, to je veľmi únavné a vyčerpávajúce.

To je vlastne iba jedna vec. Druhá vec, ktorá stojí za pripomenutie je, že ak sa budeš snažiť nosiť problémy všetkých ľudí vo svojom okolí na svojich pleciach, skôr, či neskôr sa pod ich tiahou zlomíš. Psychicky i fyzicky!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

13. Dovolia si oddýchnuť a vypustiť

Relax ťa uchráni pred vyhorením. Oddych je niečo, vďaka čomu budeš mať vždy dostatok energie. Nebudeš mleť z posledného, nebudeš vystresovaný a nebudeš šalieť z toho, že nevládzeš. Dobité baterky ti zakaždým pomôžu udržať elán a energiu potrebnú na zvládnutie každodenných situácii s hlavou vztýčenou, s širokým úsmevom na tvári a s pozitívnymi myšlienkami v mysli.

14. Dištancujú sa od všetkej tej negativity

Ak by som mal teraz z fleku povedať, čo nás najviac ovplyvňuje, či už negatívne alebo pozitívne, povedal by som, že sú to štyri veci. Prostredie. Ľudia. Informácie. Naše myšlienky. Keďže ľudí a myšlienky sme si už prebrali, zameriam sa na tie ďalšie dve, informácie a prostredie.

Takže v prvom rade, informácie, ktoré prijímaš, si môžeš vybrať. Prestaň neustále pozerať tie televízne noviny a relácie o vraždách, inak nadobudneš pocit, že je svet jedno ohavné miesto, v ktorom číhajú podvody a smrť za každým rohom. Čerpaj radšej také informácie, ktoré ťa povzbudia, motivujú, inšpirujú a pomôžu ti osobnostne rásť.

A pre prostredie platí to isté. Ak budeš doma či v práci obklopený fádnymi farbami, nefunkčnými prístrojmi a na stole budeš mať hŕbu papierov, pozitívne a motivovane sa isto cítiť nebudeš! Ak si však upraceš stôl i okolie, vyzdobíš pestrejšími a veselšími farbami a všetko čo pre prácu potrebuješ bude makať ako hodinky, v práci sa budeš cítiť motivovaný a doma… Doma sa budeš cítiť ako doma! 😉

15. Naučili sa používať slovíčko NIE

Dávaj veľmi dobrý pozor, čo ti teraz poviem. Môžeš byť milý, zlatý, nápomocný a obetavý človek a aj tak povedať nie! To, že niečo odmietneš ešte neznamená, že si zlá osoba. Práve naopak. Ukazuje to, že si vážiš svoj čas. Že máš priority. Že si stojíš za svojimi hodnotami.

A preto, ak je niečo proti tvojmu presvedčeniu, odmietni. Ak sa ti ozve niekto, kto sa ozýva iba vtedy, keď niečo potrebuje, odmietni. Keď ťa niekto zavolá niekam, no kríži sa to s tvojim harmonogramom či prioritami, odmietni. Pretože to, že sa pre všetkých pokúsiš roztrhať na milión kúskov, z teba svätca nespraví. Spraví to z teba akurát hlupáka, pretože dopustíš, aby ťa to psychicky odrovnalo a dostalo pod obrovský stres. Nauč sa teda hovoriť NIE!

A ak by si mal náhodou problém rozlíšiť veci, na ktoré by si áno mal povedať a na ktoré zasa nie, prečítaj si článok 15 Vecí, Na Ktoré Nemusíš Hovoriť ÁNO, I Keď Si Možno Myslíš Opak. Tam už dostaneš zopár skvelých tipov, aby si si dokázal utvoriť vlastný názor. 😉

Ták a to bolo všetko kamarát. Ak sa ti článok páčil, šéruj, lajkuj a posielaj kamošom/kamoškám ako zbesilý, aby si sa mu odmenil za jeho kvalitu a schopnosť inšpirovať. 😉

Samozrejme sa takisto nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a, aby ti už podobne nadupané články neunikli. Stačí, keď hodíš svoju emailovú adresu do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý nový článok rád, osobne a zdarma, upozorním! 😉