15 Vecí, Na Ktoré Nemusíš Hovoriť ÁNO, I Keď Si Možno Myslíš Opak

15 Vecí, Na Ktoré Nemusíš Hovoriť ÁNO, I Keď Si Možno Myslíš Opak
Členská Sekcia / Život / 21.09.2017 / 4 / Len pre členov

Ak budeš hovoriť príliš veľa krát ÁNO, nepovedie to k ničomu dobrému. Budeš v strese. Nebudeš stíhať. Bude toho na teba príliš. Často sa ocitneš v situáciách, kedy budeš robiť veci, ktoré robiť nechceš. Budeš tráviť čas s ľuďmi, s ktorými ho tráviť nechceš. Tvoj život sa dokonca bude uberať smerom, ktorým nebudeš chcieť.

Ja viem, že nechceš byť s nikým za zlé. Že by si najradšej každému vyhovel a každého potešil. Uvedom si však, že to nejde. Nikdy nevyhovieš každému. Keď každému nasľubuješ hory doly, bude to neúnosné. Budeš to musieť odkladať, rušiť a meniť. A tým si u druhých zrovna očko nespravíš. Tvoje sľuby nebudú mať silu, tvoje slovo nebude mať váhu.

Aj tvoj deň má predsa len 24 hodín. A to, ako ich budeš deň čo deň využívať, rozhodne o tom, ako prežiješ svoj život, tak s nimi nakladaj opatrne. Pretože…:

„Tvoj život je odrazom tvojich rozhodnutí. Ak sa ti teda nepáči, kde sa v živote nachádzaš, začni robiť rozdielne rozhodnutia.“

Začni teda používať dve najsilnejšie slovíčka, ÁNO a NIE, rozvážne, nie ľahkovážne. Začni ich používať podľa seba, nielen preto, aby si sa zapáčil druhým.

Urovnaj si priority. Usporiadaj si čas. A pozorne si prečítaj nasledujúce body. V nich sa dozvieš, na ktoré veci nemusíš hovoriť ÁNO, i keď si si doposiaľ pravdepodobne myslel opak.

Tu sú:

1. Nemusíš povedať ÁNO ľuďom, ktorí ťa žiadajú o peniaze

„Boli sme brutálni kamoši… A potom som mu požičal dve kilá.“ Takto mi len pred nedávnom opisoval kamarát, ako skončilo jedno z jeho kamarátstiev, ktoré trvalo roky.

Peniaze by skrátka nemali byť medzi priateľmi vôbec skloňované. Žiadne požičaj, pomôž a podobne. Nie! Zabudni na požičiavanie si od kamarátov, alebo požičiavanie kamarátom. Toto nikdy neveští nič dobrého.

Niektorí vravia, že peniaze ničia charakter, iní zasa, že len odhaľujú ten skutočný. A i keď neviem, ktoré z týchto dvoch tvrdení, je pravdivé, končí to vždy len jedným spôsobom. A to že kamarát, s ktorým si peniaze požičiate, už viac tvoj kamarát nebude. Váž si teda tvojich vzťahov s kamarátmi natoľko, že dokážeš povedať nie, aby si ich zachránil.

„Skôr, ako požičiaš peniaze kamarátovi, porozmýšľaj, čo z toho potrebuješ viac. Peniaze alebo priateľa?“

2. Nemusíš povedať ÁNO ľuďom, ktorí ťa využívajú

Určite vieš o kom je reč. O tých, ktorí sa ozvú, len keď niečo potrebujú. O tých, ktorí si myslia, že si trhací kalendár a aj sa podľa toho správajú. O tých, ktorí si myslia, že písknu a ty dobehneš. Nuž, raz a navždy by si im mal dať najavo, že viac môžu pískať koľko chcú, no ty dobiehať nebudeš.

A v žiadnom prípade sa nesnaž vypochodovať z toho v dobrom svetle. Keď ťa títo ľudia využívali, môžeš mať na háku, čo si o tebe budú myslieť, keď ich pošleš k vode. Zapamätaj si teda, že…:

„NIE je plnohodnotná veta. Nevyžaduje si žiadne vysvetlenia, či ospravedlnenia.“

3. Nemusíš povedať ÁNO veciam, ktoré odsúvajú tvoje priority na druhé miesto

Iba tvoje priority ti pomôžu zostať na trati a posúvať sa k tvojim cieľom. Iba tvoje priority ti pomôžu vybudovať si takú budúcnosť, po ktorej túžiš. Iba tvoje priority ti dokážu zaistiť taký život, po ktorom bažíš. Neodsúvaj ich teda neustále len preto, aby si skákal okolo druhých ľudí. Neodsúvaj ich dokonca ani kvôli banalitám a vyrušeniam, ktoré ti skrížia cestu. Nauč sa skrátka hovoriť NIE veciam, ktoré nie sú dôležité, aby si mal čas povedať ÁNO tým, ktoré dôležité sú. Pre seba. Pre svoju budúcnosť. Pre tvoje šťastie a pre tvoj život.

Nehovor si neustále „Teraz na to nemám čas.“ alebo „Moje priority môžu počkať.“, pretože takéto myšlienky sú jedovaté. To oni budú na vine tomu, že nebudeš žiť život, ktorý si si vysníval. Oni budú na vine tomu, že si si nesplnil ciele a nedosiahol svoje sny. Viac o tom píšem v článku 15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny, tak si ho určite prečítaj, aby si sa o svoje sny nepripravil takisto!

4. Nemusíš povedať ÁNO, aby si sa doprosoval svojim priateľom

Všetci túžime byť obľúbení, nie je to nič, prečo by sme sa mali cítiť hlúpo. Chceme byť akceptovaní okolím, zbožňovaní priateľmi a milovaní blízkymi. A tak pre to robíme všetko, čo môžeme. Niekedy až príliš.

No zapamätaj si, že skutočný priateľ od teba nebude vyžadovať robenie vecí len preto, aby si si ho získal. Len preto, aby si sa mu zapáčil. Takéto správanie ukazuje skrytú agendu. Tajný zámer. Nekalý plán. A takéto veci neveštia nič dobrého. Pretože ak sa s tebou niekto priatelí len preto, že niečo chce, nie je to kamarát.

5. Nemusíš povedať ÁNO, keď je to v rozpore s tvojimi hodnotami a zásadami

Tvoje hodnoty a zásady z teba robia človeka, ktorým si. Budujú tvoj charakter, budujú ti rešpekt a uznanie. Od nich sa bude odvíjať to, aký kredit ti druhí ľudia dajú. Od nich sa bude odvíjať to, aký kredit si dáš sám. Či na seba budeš hrdý alebo sa nebudeš vedieť pozrieť svojmu obrazu v zrkadle do očí. Či budeš mať silné sebavedomie alebo sa budeš neustále zúfalo snažiť o priazeň druhých. Zostaň teda verný svojim zásadám nech už sa deje čokoľvek, pretože pamätaj, niektoré veci za to jednoducho nestoja.

„Musíš sa konečne naučiť hovoriť nie, bez pocitu viny. Vytýčiť hranice je zdravé. Musíš sa skrátka naučiť starať sa o seba a vážiť si svoj čas.“

6. Nemusíš povedať ÁNO, pretože na teba tlačí okolie

Zapamätaj si, že si na tomto svete preto, aby si naplnil svoje očakávania, nie očakávania druhých. Ži teda podľa seba. Rob veci, ktoré chutia správne a odmietni robiť tie, ktoré chutia inak. Choď smerom, ktorým ťa ťahá srdce, nie tým, ktorým by ťa radi videli kráčať ostatní.

Nikdy preto nedovoľ, aby názory masy rozhodovali o tom, kým si a tiež o tom, čo môžeš a nemôžeš robiť. Až keď sa zbavíš potreby ohúriť každého naokolo, až vtedy začneš byť skutočne zaujímavý… Pre tých pár ľudí v tvojom živote, na ktorých skutočne záleží.

Opakuj po mne:

,,Neexistuje žiaden dôvod, prečo by som mal svoje rozhodnutia zdôvodňovať druhým. I keď ich mám rád, i keď viem, že mi chcú dobre, mám svoju vlastnú cestu, ktorou sa v živote túžim vydať. A ak im na mne skutočne záleží, podporia ma.“

A vlastne, túto vetu by si nemal zopakovať len teraz po mne. Mal by si si ju hovoriť každý deň. Veď, isto nie je náhoda, že je jednou z 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne. Prečítaj si teda aj celý článok, kde ich nájdeš ďaleko viac. 😉

7. Nemusíš povedať ÁNO len preto, že ti niečo hovoria tvoji rodičia

Tvoji rodičia pre teba chcú len to najlepšie, ver mi. Radia ti nie preto, aby ti život pokazili, ale preto, aby si bol šťastný. Pravdou však je, že sú to ľudia inej doby. Za ich mladých čias to fungovalo inak, teraz to funguje inak. Svet sa zmenil a kroky, ktoré ľuďom niekedy zaručovali dobré zamestnanie a spokojný život, nie sú už viac krokmi, ktoré ti tieto veci zaručia aj dnes.

Wóóów, na chvíľku ťa musím zastaviť, kamarát…

Viem, že si sa akurát rozbiehal a začínal sa naplno ponárať do všetkého toho naloženého textu vyššie, no bohužiaľ, musím ťa na moment zastaviť. Ono to totižto vyzerá, že si sa akosi zatúlal do článku, ktorý som napísal exkluzívne pre fanúšikov z členskej sekcie. A i keď to hovorím len nerád, pretože je tento článok bombový, nie je zdarma.

(V prípade, že už členom dávno si, prihlás v menu)

Aby sme sa pochopili, napísal som kvantum inšpiratívnych, motiváciou nabombovaných a skutočne dlhých článkov, ktoré sú pre všetkých. Koniec koncov, väčšinu z nich si si už isto stihol prečítať a zamilovať, čo ťa doviedlo až k tomuto chlapčiskovi, všakže?! Predsalen, na stránke ich nájdeš skoro dve stovky.
Milujem písanie a teší ma, keď dokážu moje články povzbudiť, pomôcť a nakopnúť a najradšej by som napísal každý jeden pre všetkých a zdarma, no musím myslieť aj na mojich najvernejších fans, ktorí sú svetoví a vďačím im za zaplatené účty, strechu nad hlavou a jedlo v chladničke, a tiež za to, že sa môžem písaniu venovať naplno.
Preto píšem aj exkluzívne články ako je tento. A ty si ho môžeš prečítať tiež! Stačí, ak sa staneš členom. Je to jednoduché. Stačí ti 30 sekúnd a získaš prístup ku skvelým výhodám a materiálu, ako napríklad:

 • Prístup ku každému jednému článku na tomto blogu
 • Prístup k dlhším a lepším videám alebo k ich MP3 záznamu na stiahnutie
 • Webinárom, ktoré ti pomôžu rásť, vždy zamerané na určitú tému
 • Občasné stretnutia
 • Pravideľné súťaže o moje produkty, koučingy, stretnutia a mnoho ďalších naložených cien

A to najlepšie nakoniec. Cena za všetko to, čo dostaneš, je smiešna. Členská sekcia stojí toľko, koľko zaplatíš každý deň za obedové menúčko (4,90€/mesačne). Pozvi ma teda na obed, nech nepadnem hladom a môžem ti aj naďalej prinášať riadky nabité energiou, optimizmom a špičkovými informáciami.

Ako to funguje

1. Vyber si platobnú metódu
Vyber si, či chceš platiť kartou alebo vložením na účet.

2. Vyber si frekvenciu
Či už chceš platiť mesačne, polročne alebo ročne, máš na výber, stačí si zvoliť.

3. Zadaj email
Napíš svoj email, odklikni obchodné podmienky a klikni na Objednať členstvo.

4. A je to!
Hneď po zaplatení ti bude automaticky vytvorené konto, na email ti budú zaslané prihlasovacie údaje a budeš si môcť začať naplno užívať všetky výhody s členstvom spojené. 😉

Predplatné

Cena predplatného za jeden mesiac

3,90

Spôsob platby

Tvoje údaje sú v úplnom 100% bezpečí

email
100%

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. ;)

Prečítaj si viac o zakladateľovi

Odporúčam ti prečítať si aj tieto články

10 Velikánov, Ktorí Dokázali Zvíťaziť Aj Napriek Bolestivým Zlyhaniam A Nemalým Prekážkam
Ako Veľmi Sa Ti Zmení Život, Keď Prestaneš Vyčkávať A Začneš Žiť A 7 Skvelých Vecí, Ktoré Ťa To Naučí
40 Neuveriteľne Silných Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Myslieť Pozitívne
4 Novoročné Predsavzatia, Ktoré Najčastejšie Zlyhávajú A Čo Si Stanoviť Namiesto Nich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre ( 4 )

 • sdanielka578 september 22, 2017 12:54:27 pm

  Dušan, si viac ako skvelý človek .. Ak budem v živote niekoho podporovať pri práci, ty určite v tom zozname chýbať nebudeš…Ďakujem ti úprimne, že si pri mne stál (prostredníctvom svojich článkov), keď som to najviac potrebovala..Už dávno si môj priateľ, hoci ťa zatiaľ osobne nepoznám..raz aj to plánujem zažiť
  S vďakou
  Daniela

  • Dušan Kadlec november 06, 2017 11:12:17 am

   Veľká vďaka za podporu i za pochvalu Daniela! 😉

   Teším sa, že ti články toho toľko dávajú a že ti dokážu pomôcť, keď to najviac potrebuješ! Hádam si túto vlastnosť dlho udržia! 😉

 • paulina.durkechova594 marec 12, 2018 10:49:57 pm

  Chcela bych to dočítať, stále mi ukazuje ak som členom mám sa prihlásiť šak som .. 6 bod som si prečítala a zrejme sa naučiť ako bansicku ďakujem .

  • Dušan Kadlec september 05, 2018 3:04:33 pm

   Paulína, v tom prípade by malo všetko fungovať! Po prihlásení by sa mal zobraziť celý článok! 🙂
   Ak by bolo náhodou niečo v neporiadku aj po prihlásení, prosím, kontaktujte ma mailom, cez stránku Kontakt.