15 Vecí, Na Ktoré Nemusíš Hovoriť ÁNO, I Keď Si Možno Myslíš Opak

15 Vecí, Na Ktoré Nemusíš Hovoriť ÁNO, I Keď Si Možno Myslíš Opak

Ak budeš hovoriť príliš veľa krát ÁNO, nepovedie to k ničomu dobrému. Budeš v strese. Nebudeš stíhať. Bude toho na teba príliš. Často sa ocitneš v situáciách, kedy budeš robiť veci, ktoré robiť nechceš. Budeš tráviť čas s ľuďmi, s ktorými ho tráviť nechceš. Tvoj život sa dokonca bude uberať smerom, ktorým nebudeš chcieť.

Ja viem, že nechceš byť s nikým za zlé. Že by si najradšej každému vyhovel a každého potešil. Uvedom si však, že to nejde. Nikdy nevyhovieš každému. Keď každému nasľubuješ hory doly, bude to neúnosné. Budeš to musieť odkladať, rušiť a meniť. A tým si u druhých zrovna očko nespravíš. Tvoje sľuby nebudú mať silu, tvoje slovo nebude mať váhu.

Aj tvoj deň má predsa len 24 hodín. A to, ako ich budeš deň čo deň využívať, rozhodne o tom, ako prežiješ svoj život, tak s nimi nakladaj opatrne. Pretože…:

„Tvoj život je odrazom tvojich rozhodnutí. Ak sa ti teda nepáči, kde sa v živote nachádzaš, začni robiť rozdielne rozhodnutia.“

Začni teda používať dve najsilnejšie slovíčka, ÁNO a NIE, rozvážne, nie ľahkovážne. Začni ich používať podľa seba, nielen preto, aby si sa zapáčil druhým.

Urovnaj si priority. Usporiadaj si čas. A pozorne si prečítaj nasledujúce body. V nich sa dozvieš, na ktoré veci nemusíš hovoriť ÁNO, i keď si si doposiaľ pravdepodobne myslel opak.

Tu sú:

1. Nemusíš povedať ÁNO ľuďom, ktorí ťa žiadajú o peniaze

„Boli sme brutálni kamoši… A potom som mu požičal dve kilá.“ Takto mi len pred nedávnom opisoval kamarát, ako skončilo jedno z jeho kamarátstiev, ktoré trvalo roky.

Peniaze by skrátka nemali byť medzi priateľmi vôbec skloňované. Žiadne požičaj, pomôž a podobne. Nie! Zabudni na požičiavanie si od kamarátov, alebo požičiavanie kamarátom. Toto nikdy neveští nič dobrého.

Niektorí vravia, že peniaze ničia charakter, iní zasa, že len odhaľujú ten skutočný. A i keď neviem, ktoré z týchto dvoch tvrdení, je pravdivé, končí to vždy len jedným spôsobom. A to že kamarát, s ktorým si peniaze požičiate, už viac tvoj kamarát nebude. Váž si teda tvojich vzťahov s kamarátmi natoľko, že dokážeš povedať nie, aby si ich zachránil.

„Skôr, ako požičiaš peniaze kamarátovi, porozmýšľaj, čo z toho potrebuješ viac. Peniaze alebo priateľa?“

2. Nemusíš povedať ÁNO ľuďom, ktorí ťa využívajú

Určite vieš o kom je reč. O tých, ktorí sa ozvú, len keď niečo potrebujú. O tých, ktorí si myslia, že si trhací kalendár a aj sa podľa toho správajú. O tých, ktorí si myslia, že písknu a ty dobehneš. Nuž, raz a navždy by si im mal dať najavo, že viac môžu pískať koľko chcú, no ty dobiehať nebudeš.

A v žiadnom prípade sa nesnaž vypochodovať z toho v dobrom svetle. Keď ťa títo ľudia využívali, môžeš mať na háku, čo si o tebe budú myslieť, keď ich pošleš k vode. Zapamätaj si teda, že…:

„NIE je plnohodnotná veta. Nevyžaduje si žiadne vysvetlenia, či ospravedlnenia.“

3. Nemusíš povedať ÁNO veciam, ktoré odsúvajú tvoje priority na druhé miesto

Iba tvoje priority ti pomôžu zostať na trati a posúvať sa k tvojim cieľom. Iba tvoje priority ti pomôžu vybudovať si takú budúcnosť, po ktorej túžiš. Iba tvoje priority ti dokážu zaistiť taký život, po ktorom bažíš. Neodsúvaj ich teda neustále len preto, aby si skákal okolo druhých ľudí. Neodsúvaj ich dokonca ani kvôli banalitám a vyrušeniam, ktoré ti skrížia cestu. Nauč sa skrátka hovoriť NIE veciam, ktoré nie sú dôležité, aby si mal čas povedať ÁNO tým, ktoré dôležité sú. Pre seba. Pre svoju budúcnosť. Pre tvoje šťastie a pre tvoj život.

Nehovor si neustále „Teraz na to nemám čas.“ alebo „Moje priority môžu počkať.“, pretože takéto myšlienky sú jedovaté. To oni budú na vine tomu, že nebudeš žiť život, ktorý si si vysníval. Oni budú na vine tomu, že si si nesplnil ciele a nedosiahol svoje sny. Viac o tom píšem v článku 15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny, tak si ho určite prečítaj, aby si sa o svoje sny nepripravil takisto!

4. Nemusíš povedať ÁNO, aby si sa doprosoval svojim priateľom

Všetci túžime byť obľúbení, nie je to nič, prečo by sme sa mali cítiť hlúpo. Chceme byť akceptovaní okolím, zbožňovaní priateľmi a milovaní blízkymi. A tak pre to robíme všetko, čo môžeme. Niekedy až príliš.

No zapamätaj si, že skutočný priateľ od teba nebude vyžadovať robenie vecí len preto, aby si si ho získal. Len preto, aby si sa mu zapáčil. Takéto správanie ukazuje skrytú agendu. Tajný zámer. Nekalý plán. A takéto veci neveštia nič dobrého. Pretože ak sa s tebou niekto priatelí len preto, že niečo chce, nie je to kamarát.

5. Nemusíš povedať ÁNO, keď je to v rozpore s tvojimi hodnotami a zásadami

Tvoje hodnoty a zásady z teba robia človeka, ktorým si. Budujú tvoj charakter, budujú ti rešpekt a uznanie. Od nich sa bude odvíjať to, aký kredit ti druhí ľudia dajú. Od nich sa bude odvíjať to, aký kredit si dáš sám. Či na seba budeš hrdý alebo sa nebudeš vedieť pozrieť svojmu obrazu v zrkadle do očí. Či budeš mať silné sebavedomie alebo sa budeš neustále zúfalo snažiť o priazeň druhých. Zostaň teda verný svojim zásadám nech už sa deje čokoľvek, pretože pamätaj, niektoré veci za to jednoducho nestoja.

„Musíš sa konečne naučiť hovoriť nie, bez pocitu viny. Vytýčiť hranice je zdravé. Musíš sa skrátka naučiť starať sa o seba a vážiť si svoj čas.“

6. Nemusíš povedať ÁNO, pretože na teba tlačí okolie

Zapamätaj si, že si na tomto svete preto, aby si naplnil svoje očakávania, nie očakávania druhých. Ži teda podľa seba. Rob veci, ktoré chutia správne a odmietni robiť tie, ktoré chutia inak. Choď smerom, ktorým ťa ťahá srdce, nie tým, ktorým by ťa radi videli kráčať ostatní.

Nikdy preto nedovoľ, aby názory masy rozhodovali o tom, kým si a tiež o tom, čo môžeš a nemôžeš robiť. Až keď sa zbavíš potreby ohúriť každého naokolo, až vtedy začneš byť skutočne zaujímavý… Pre tých pár ľudí v tvojom živote, na ktorých skutočne záleží.

Opakuj po mne:

,,Neexistuje žiaden dôvod, prečo by som mal svoje rozhodnutia zdôvodňovať druhým. I keď ich mám rád, i keď viem, že mi chcú dobre, mám svoju vlastnú cestu, ktorou sa v živote túžim vydať. A ak im na mne skutočne záleží, podporia ma.“

A vlastne, túto vetu by si nemal zopakovať len teraz po mne. Mal by si si ju hovoriť každý deň. Veď, isto nie je náhoda, že je jednou z 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne. Prečítaj si teda aj celý článok, kde ich nájdeš ďaleko viac. 😉

7. Nemusíš povedať ÁNO len preto, že ti niečo hovoria tvoji rodičia

Tvoji rodičia pre teba chcú len to najlepšie, ver mi. Radia ti nie preto, aby ti život pokazili, ale preto, aby si bol šťastný. Pravdou však je, že sú to ľudia inej doby. Za ich mladých čias to fungovalo inak, teraz to funguje inak. Svet sa zmenil a kroky, ktoré ľuďom niekedy zaručovali dobré zamestnanie a spokojný život, nie sú už viac krokmi, ktoré ti tieto veci zaručia aj dnes.

A druhá vec je tá, že i keď nie je ľudí, ktorí by ťa poznali lepšie, nikdy ťa nebudú poznať tak dobre, ako sa poznáš sám. Ty sám totižto najlepšie vieš, čo od života chceš. Ako chceš žiť, s kým chceš žiť a čo chceš robiť. A že sa rozhodneš zakaždým správne? Samozrejme, že nie! No to je život. Padáme. Robíme chyby. A občas sa brutálne popálime aj navzdory tomu, že nás rodičia varovali. No niektorými omylmi si skrátka musíme prejsť sami. Niekedy skrátka musíme dôsledky našich chýb pocítiť na vlastnej koži.

Rodičov preto počúvaj, sú to múdri ľudia a veľa si toho už preskákali. Avšak, zapamätaj si, že nemusíš hovoriť ÁNO iba preto, že sú to tvoji rodičia. Hlavne čo sa týka veľkých životných rozhodnutí, ktoré ovplyvnia celú tvoju budúcnosť.

8. Nemusíš povedať ÁNO len preto, že ti niečo vraví tvoj šéf

Toto ide všetkým tým, ktorí trpia v práci, ktorú nemajú radi. V práci, kde majú debilného šéfa, v práci, kde majú roboty viac, ako jeden dokáže zvládať. Iba preto, že ti niečo nakáže vedúci, ešte neznamená, že to musíš spraviť. Maj k sebe trošku úcty. Neboj sa za seba postaviť. Neboj sa vlastnú pravdu obhájiť. A ak sa so šéfom nepohodnete? Nájdi si teda miesto, kde budeš mať šéfa, ktorý ťa docení.

9. Nemusíš povedať ÁNO ľuďom, ktorí ťa žiadajú o tvoj čas

Čas je tá najvzácnejšia vec. Akonáhle je raz preč, už ho nedostaneme späť. Nemusíš sa teda cítiť previnilo, ak odmietneš žiadosti druhých len preto, že si si svoje voľné chvíle plánoval vyhradiť pre seba. Aj keby si mal v pláne prechádzku okolo jazera. Aj keby si mal v pláne oddychovať a len tak sa povaľovať doma na gauči. Aj oddych je totižto dôležitý. Aj relax je podstatný.

Samozrejme, nevravím aby si bol špinavec a poslal kade ľahšie každého, kto ťa požiada o tvoj čas. Vravím len, aby si druhým ľuďom neprikývol na všetko. Pretože čoho je veľa, toho je moc, ako sa vraví.

Jo a ak si sa dočítal až sem, je dosť pravdepodobné, že sa potrebuješ naučiť hovoriť NIE viac, ako si si myslel. Poď teda na online prednášku, kde SA NAUČÍŠ ako mať v živote skrz jednoduché nie VIAC ČASU, SLOBODY, MOŽNOSTÍ I PEŇAZÍ.

Online prednáška Ako sa naučiť hovoriť NIE sa uskutoční už 29.6.2021 o 18:00!

A dozvieš sa tam napríklad aj ako:

  • Hovoriť NIE, aby si druhí začali vážiť tvoje ÁNO
  • Prestať SÚHLASIŤ ZO SLUŠNOSTI, keď chceš odmietnuť
  • Sa zbaviť ŠKODLIVEJ POTREBY zapáčiť sa a vyhovieť každému
  • Si ZAČAŤ UŽÍVAŤ všetky emočne náročné rozhovory i situácie a vyťažiť z nich pre seba maximum
  • Posilniť svoje SEBAVEDOMIE a žiť tak SLOBODNEJŠIE
  • A množstvo ďalších užitočných vecí… 🙂

10. Nemusíš povedať ÁNO veciam, ktoré sa snažia získať si tvoju pozornosť

Nemusíš odpisovať na správy hneď, ako prídu. Nemusíš ani zdvihnúť telefón, ani odpovedať na maily, keď ti to zrovna nevyhovuje.

V dnešnom svete je totižto vlastnosť, povedať NIE veciam, ktoré si chcú ukradnúť tvoju pozornosť, nevyhnutná pre prežitie. Pretože zakaždým, keď im podľahneš a venuješ im pozornosť, oberáš o pozornosť tie veci, na ktorých skutočne záleží.

11. Nemusíš povedať ÁNO, ak ti to zrovna nevyhovuje

Ľudia sú zaujímavé tvory. Odkladajú niečo mesiace, no potom sa jedného dňa zobudia a potrebujú to hneď. Nuž, ak im to tak vyhovuje, prosím, no ty si daj veľmi veľký pozor, aby ťa niekto pod záštitou tejto falošnej urgentnosti nezahnal do kúta. Pomôž, no pomôž vtedy, keď budeš mať čas a budeš môcť. Nenechaj sa citovo vydierať alebo nebodaj osočovať. Pamätaj, že ochota pomôcť je len a len tvoja dobrá vôľa a keď sa niekomu nepáči, že nemôžeš dnes, ale zajtra, pokojne môže ísť požiadať niekoho iného. Pretože aj tuto platí, že…:

„Keď hovoríš ÁNO druhým, uisti sa, že tým nehovoríš NIE sebe.“ – Paulo Coelho

12. Nemusíš povedať ÁNO, aby si zapadol

Ľudia by ťa mali mať radi preto, kým si, nie preto, kým sa tváriš, že si. Prestaň si na tvár neustále dávať masku, pretože pod ňou onedlho nezostane nič. Tvoja osobnosť sa úplne vytratí po všetkých tých snahách a hereckých divadlách, ktoré pre druhých ľudí urobíš.

Zapamätaj si, že aj ty si výnimočný a jedinečný človek. A ak niekam nevieš zapadnúť prirodzene, pravdepodobne tam nemáš zapadnúť vôbec. Život je príliš krátky na to, aby si ho strávil v neustálej naháňačke za priazňou ľudí, ktorí o tú tvoju nestoja. Pamätaj, že na priateľstvo je potreba vždy dvoch a keď si pre druhých len jednou z možností, mal by si im dopomôcť tým, že sa z toho zoznamu vyškrtneš a uľahčíš im rozhodovanie.

Zapamätaj si nasledovné:

Nehraj sa na niekoho, kým nie si. Nezhadzuj sa, aby si niekoho pobavil, neklam, aby si sa niekomu zapáčil. Buď sám sebou a tí, na ktorých záleží, ťa budú milovať tak či tak, a tí, na ktorých nezáleží… A vlastne čo tam po nich, veď na nich nezáleží.

Koniec koncov, je to jedna z 50-tich Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši. Prečítaj si teda určite aj článok, nájdeš ich tam takýchto zaujímavých ďaleko viac! 😉

13. Nemusíš povedať ÁNO všetkým zľavám a lákavým ponukám

Ako sa hovorí, je lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche. Alebo teda, čo sa tohto týka, je lepšie mať tých pár euro v peňaženke, ako nepotrebný, i keď nádherný, kus oblečenia v skrini. Ja viem, že to pokúša. Ja viem, že po tom v danom momente túžiš. No spomeň si, koľko krát si si už niečo kúpil šťastím celý bez seba a ešte v ten večer si si doma búchal hlavu, prečo si zasa vyhodil peniaze za niečo, čo vlastne vôbec nepotrebuješ… Tak koľko krát, hm?!

14. Nemusíš povedať ÁNO všetkým prosbám, ktoré na teba ľudia majú

Ľudia ťa z času na čas poprosia o láskavosť, to je normálne. A určite by si im ju mal preukázať, veď je to skvelý pocit, pomôcť niekomu. Mal by si však pomôcť IBA vtedy, keď ti to vyhovuje a je to niečo s čím sa stotožňuješ. Ja napríklad rád pomôžem, no mám na to vyhradený špeciálny čas, spôsoby i priestor, pretože bez týchto vecí by som asi nerobil nič iné. Tebe teda radím vyhradiť si medze takisto.

15. Nemusíš povedať ÁNO ľuďom, ktorí tu neboli pre teba, keď si ich potreboval

Nie nadarmo sa vraví, že v ťažkých časoch poznáš priateľa. Isto by si vedel sám dlho menovať ľudí, ktorí tu pre teba neboli, keď si ich potreboval najviac. Tých, ktorí mali nespočetné množstvo výhovoriek. Tých, ktorí „zrovna“ vtedy nemohli. Nuž, zapamätaj si, že priateľstvá môžu fungovať len vtedy, keď budú obojstranné. Dobre si teda rozmysli, či títo ľudia stoja za to, aby si do nich investoval svoj drahocenný čas.

„Tvoje NIE možno niektorých ľudí rozčúli, no teba to oslobodí. A ak si si to ešte náhodou nestihol uvedomiť, tvoja sloboda je omnoho dôležitejšia, ako ich hnev.“

A viac o tom, čo sloboda v skutočnosti znamená a prečo stojí za to ju získať, píšem v článku 21 Slov, Ktoré Zlepšia Tvoj Život 100 Násobne, Ak Ich Správne Pochopíš, tak sa doňho pusť! 😉

Zhrnutie: Svoje ÁNO by si si mal teda šetriť. Šanovať na veci a pre ľudí, na ktorých ti záleží. Na tie, ktoré tvoj život obohatia, posunú, či zmenia k lepšiemu. Na potešenia. Na neopakovateľné zážitky. Na dobré skutky. Na priateľov a podobne.

A nemusíš sa báť, že by z teba NIE spravilo nejaké monštrum. Pamätaj, že…:

„Môžeš byť dobrý človek s láskavým srdcom a aj tak povedať nie.“

Nie je to teda rozhodne niečo, čo by si druhým musel zdôvodňovať alebo vysvetľovať. A rozhodne to nie je niečo, za čo by si sa mal ospravedlňovať, to nech ťa ani nenapadne! Pre istotu si prečítaj článok 15 Vecí, Za Ktoré By Si Sa Nikdy Nemal Ospravedlňovať. Tam píšem viac (aj) o tomto, tak sa niečo priuč. 😉

Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho podporiť lajčiskom, šériskom, čímkoľvek, čím mu dokážeš pomôcť dostať sa tam von, k ľuďom, ktorým dokáže takisto pomôcť, k ľuďom, ktorých dokáže takisto motivovať a nakopnúť! 😉

Samozrejme, ak by si mal niečo na srdci, či už pochvalu alebo výčitku, si viac ako vítaný podeliť sa o svoje myšlienky dolu v komentároch! 😉