50 Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši

Usmievajúca sa žena rozmýšľa nad životom

Učený z neba nikto nespadol, učíme sa predsa celý život. No aj napriek tomu, že sa niektorí snažia viac, ako tí druhí, ani to častokrát nestačí, aby sme si zapamätali všetky tie dôležité lekcie, ktoré nám život uštedrí, či múdrosti, o ktorých sa dočítame od ľudí, ktorí si toho stihli prežiť ďaleko viac, ako my sami.

Viem to, pretože aj ja sa snažím učiť a rásť ako osoba neustále, no aj napriek tomu spravím toľkokrát hlúpu chybu, či zlé rozhodnutie. Konám úplne bez štipky logiky, nechám sa ovládnuť emóciami alebo skrátka spravím nejakú hovadinu. Len tak, bez žiadneho špeciálneho dôvodu.

A potom prídem domov a trieskam si hlavu o stenu, nechápajúc svoje predošlé kroky. Ale veď čo ti budem rozprávať, pravdepodobne vieš o čom hovorím. Obaja sme len ľudia, a tak to asi budeme mať podobne, však?!

A preto, keďže nám častokrát ani GinkoPrim nedokáže pomôcť, aby sme na tie najdôležitejšie veci nezabúdali, rozhodol som sa, že spíšem zoznam s tými, o ktorých som presvedčený, že je potrebné mať na mysli neustále.

S tými, ktoré by sme si mali vtĺcť do hlavy, s tými, ktoré by sme si mali zapísať za uši.

No presviedčať ťa o ich dôležitosti nebudem, to už posúď sám. Tu sú…:

1. Pamätaj, že vždy môžeš odísť. Z divného rande, z práce, ktorá ťa ničí, či zo vzťahu, ktorý ťa ťahá dole.

2. Nepanikár, je to v poriadku, keď nevieš, kým si a kam smeruješ. V živote musíš najprv čo-to zažiť, aby si mal v týchto veciach jasno.

3. Druhé šance prichádzajú každý jeden nový deň, spolu s príležitosťami zmeniť svoj život, či začať odznova.

4. Tvoje srdce už dávno pozná správnu odpoveď. Počúvaj svoje vnútro a ver svojim inštinktom. Iba tak sa dostaneš na miesto, na ktoré sa dostať chceš. Iba tak sa staneš osobou, ktorou si sa narodil, aby si sa stal.

5. Šťastný dokážeš byť iba vtedy, keď budeš absolútne spokojný s tým, kto si a jediný spôsob, ako v živote uspieť, je prežiť ho podľa seba. Tu nerob žiadne kompromisy. Ži tak, ako to cítiš. Bodka.

6. Odnauč sa hovoriť, že nemáš na výber… Nie je to pravda.

7. Cestuj vždy, keď dostaneš príležitosť. Obohatí ťa to. Choď, kam ťa srdce ťahá. Presťahuj sa, ak to tak cítiš. Hlavne sa ničoho neboj, pretože domov sa môžeš vrátiť vždy.

8. Život je príliš krátky na zlé knihy, nudné filmy, debilných ľudí a život-vysávajúce práce.

9. Nehraj sa na niekoho, kým nie si. Nezhadzuj sa, aby si niekoho pobavil, neklam, aby si sa niekomu zapáčil. Buď sám sebou a tí, na ktorých záleží, ťa budú milovať tak či tak, a tí, na ktorých nezáleží… A vlastne čo tam po nich, veď na nich nezáleží.

Len tak medzi rečou, skvelý návod na to, ako byť nefalšovanou verziou seba samého, nájdeš v článku 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou, tak ho omrkni. 😉

10. Byť sebecký nie je vždy zlá vec. Občas musíš povedať NIE druhým, aby si mohol povedať ÁNO sebe.

11. Robiť veci, ktoré sa ti nepáčia, no druhí ich od teba vyžadujú, nie je ústretové, je to hlúpe. Ak s niečím nesúhlasíš, nerob to.

12. To, že si vychodil školu, neznamená, že by si sa mal prestať vzdelávať. Študuj, uč sa, zlepšuj sa, rozširuj si obzory a hlavne, hlavne dávaj poriadny pozor, pretože život ti nikdy neprestane dávať lekcie, tak aby si niektorú neprepásol.

13. Nikdy sa nevzdaj svojich snov. Nepočúvaj tých, ktorí sa vzdali svojich vlastných a ani tých, ktorí to nikdy neskúsili. Pretože ak nebudeš nasledovať svoje sny, o čom potom bude tvoj život?

14. Druhí ľudia ti nedokážu ublížiť bez tvojho povolenia. Ak ťa niekto škaredo ohovoril alebo rozšíril klebetu, ktorú nevieš rozdýchať, spomeň si, že ich špinavé slová majú iba takú váhu, akú im sám dáš.

15. Si iba človek a nehľadiac na chyby, ktoré si už spravil, ešte ich aj veľa príde. Netrestaj sa za ne.

16. Ak čelíš zložitému rozhodnutiu, spíš si pre a proti a jednoducho sa rozhodni. Nelám si nad tým zbytočne hlavu, strácaš čas.

17. Prestaň sa ospravedlňovať za veci, za ktoré by si sa ospravedlňovať nemal, inak pôjdeš sám proti sebe.

A ak nevieš, aké to sú, slušnú predstavu môžeš získať v článku 15 Vecí, Za Ktoré By Si Sa Nikdy Nemal Ospravedlňovať.

18. Nikdy sa nenaháňaj za pozornosťou, láskou, či náklonnosťou. Ak ti ich niekto nedá dobrovoľne, nestojí za to ich mať.

19. Nikdy nedovoľ, aby ti niekto hovoril, že si niečo nezaslúžiš. Zaslúžiš si všetko, pre čo si ochotný niečo obetovať, všetko, za čo si ochotný bojovať.

20. Vedieť, čo v živote nechceš, je občas dôležitejšie, ako to, čo v ňom naopak chceš.

21. Je to v poriadku, keď v niektorých veciach občas zlyháš. No pamätaj, že skutočne zlyháš až vtedy, keď kapituluješ, zložíš zbrane a už to viac neskúsiš.

22. Ak niečo chceš, vezmi si to. V žiadnom prípade nečakaj. Už dávno máš všetko, čo potrebuješ. Lepší čas nepríde. Častokrát je to teraz alebo nikdy.

23. Život budeš mať iba taký, akým si ho spravíš. Kam investuješ svoj čas, tam sa objavia výsledky. A preto sa to sťažovanie, nariekanie a pílenie uší kamarátov pri pive už nejaví ako najlepšia investícia času, však?!

24. Neexistuje situácia, ktorú by nevylepšil vyprážaný syr s hranolkami a tatárskou. 😉

25. Život je vo svojej podstate veľmi jednoduchý, to len my sami si ho zvykneme komplikovať… Vo väčšine prípadov zbytočne.

A keď už je o tom reč, aj to je jeden z dôvodov, prečo som napísal knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikujeme Život (…a ako s tým prestať!). Už som mal po krk toho zložitého a komplikovaného života, ktorý ma postupne zožieral. Rozhodol som sa ho opäť zjednodušiť, aby som mohol byť znova spokojný, šťastný a vyrovnaný a rovno ti poviem, nemohol som spraviť lepšie! Okrem toho, že svoj život teraz viac milujem, kniha má neuveriteľne pozitívne ohlasy. Preto ak je to niečo, čo by ti momentálne takisto bodlo, knihu si určite prečítaj! 😉

Alebo si stiahni úryvok z knihy TU a presveč sa aká je skvelá na vlastnej koži. No späť k článku.

26. Je to maximálne v poriadku, povedal by som až nevyhnutné, vyhradiť si čas iba pre seba. Nie je to nič, za čo by si sa mal ospravedlňovať, vysvetlovať, či zdôvodňovať.

27. Čokoľvek počas dňa robíš, nezabudni si to poriadne užiť. Pretože to, čo robíš dnes, bude neskôr to, z čoho sa skladal tvoj život.

28. Vždy tam bude veľa tých, ktorí ti povedia, prečo sa ti to nepodarí, prečo sa to nedá a prečo nedokážeš uspieť. Jediné, čo musíš spraviť, je usmiať sa od ucha k uchu a povedať: „Tak sa pozerajte!“.

29. Ako povedal Gándhí…: „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ Prestaň si konečne želať, aby boli druhí ľudia pozitívnejší, milší, otvorenejší a aby si viac pomáhali. Začni od seba – inšpiruj ich.

Vsuvka: Pre viac citátov od tohto velikána určite klikaj na článok 10 Gándhího Zásad, Ktoré Spravia Tvoj Svet Lepším Miestom. Stojí za to. 😉

30. Buď milý, nič ťa to nestojí.

31. Skutočná sila je ukrytá v činoch. Povedz teda menej a sprav viac.

32. Neinvestuj svoju energiu do vzťahov, do ktorých neinvestuje tú svoju aj ten druhý. Je to zbytočné.

33. Je to okej byť nezadaný, či tráviť čas osamote. Práve to sú časy, kedy získaš najväčší nadhľad, to sú chvíle, kedy sa ti veci rozjasnia.

34. Na počte lajkov na Facebooku či na Instagrame v skutočnosti vôbec nezáleží.

35. Nakoniec oľutuješ aj tak iba tie veci, ktoré nespravíš. Neváhaj. Netaktizuj. Nepremýšľaj nad tým príliš. Konaj!

36. Tvoji rodičia tu nebudú večne. Daj im kvety, kým ich môžu voňať. Zavolaj im, navštív ich a venuj im svoju pozornosť. Oni ti dali ďaleko viac.

37. Prehnané očakávania, neopodstatnené nároky, výčitky a sebectvo zabijú všetky tvoje vzťahy. Preč s nimi. A aby si chytil obraz, o čom vlastne hovorím, prečítaj si článok 8 Vecí, Ktoré By Si Mal Okamžite Prestať Očakávať Od Druhých.

38. Prestaň si všetko brať osobne. Nie všetko sa točí okolo teba.

39. Ľudia sa k tebe budú správať iba tak, ako im dovolíš. Ak chceš byť rešpektovaný a milovaný, nauč sa najprv rešpektovať a milovať seba samého. Pretože druhí ti dajú iba taký kredit, aký si dáš sám.

40. Ak máš sen, stanovíš si ciele a budeš na nich svedomito makať, neexistuje absolútne NIČ, čo by si nedokázal.

41. Tvoje okolie ťa ovplyvňuje ďaleko väčším spôsobom, ako si myslíš. Obklop sa teda výnimočnými ľuďmi. Takými, ktorí ťa potiahnu hore. Zdržiavaj sa v inšpiratívnom prostredí a takisto tráv veľa času v prírode, aby si mal vždy dobité baterky.

42. Ty si takisto jedinečný! V žiadnom prípade teda nestrať seba samého, kvôli niekomu inému.

43. Veci, ktoré sa hovoria najťažšie, sú väčšinou tie najdôležitejšie.

44. Strach nie je niečo, čoho sa dokážeš zbaviť. Akceptuj ho, príjmi a sprav to aj tak. Pretože odvaha nie je nedostatok strachu, ale vedomie, že je tam niečo ďaleko podstatnejšie ako strach samotný.

45. Nikdy nepál mosty. Svoje vzťahy, pracovné či osobné, ukonči vždy v dobrom. Nikdy nevieš, kde sa v budúcnosti ocitneš a kedy budeš svoje kontakty potrebovať opäť.

46. Nedovoľ, aby ti to, čo chceš robiť teraz, bránilo v tom, čo chceš robiť najviac. Nenechaj sa ovládnuť lenivosťou alebo odhovoriť od niečoho, po čom skutočne túžiš. Aj keď to môže byť o čosi dlhšia cesta, bude stáť skutočne za to, ver mi.

47. Nevyhadzuj peniaze na hlúposti. Ak v obchode zbadáš niečo, čo sa ti skutočne zapáči, vždy si to nechaj uležať v hlave. Častokrát zistíš, že to vlastne vôbec nepotrebuješ. A peniaze potom dokážeš využiť omnoho lepšie.

48. Vždy, vždy miluj seba samého. Aj napriek svojim nedostatkom, aj napriek všetkým tým chybám, nedokonalostiam a zlým rozhodnutiam. Na všetko to zlé pripadá dvakrát toho dobrého. Najvyšší čas začať tomu venovať pozornosť!

49. Tvoje myšlienky tvoria tvoju realitu, vyberaj si ich teda múdro.

50. Svoj život si dostal preto, aby si si ho užil. Využi teda každý jeden moment, ktorý ti bol daný. Nemrhaj svojím časom, pretože to je to, z čoho sa život skladá. Rob veci, ktoré robiť chceš, buď s ľuďmi, s ktorými sa cítiš skvelo. Ži svoj život do hĺbky, nielen do jeho dĺžky.

A ak by si nevedel, ako na to, zopár riadkov, ktoré ťa dokážu nakopnúť tým správnym smerom, nájdeš určite v článku 10 Dôležitých Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Život Na Maximum. 😉

Tak a pre dnešok sme opäť vybavení. Toto sú veci, ktoré si pripomínam veľmi často, pretože mi pomáhajú, aby som sa udržal na tej správnej ceste a nepodľahol lákadlám, ktoré by ma ťahali preč od mojich snov a túžob.

Viem, kým som, viem, kam smerujem a verím, že mi týchto 50 bodov pomôže dostať sa presne tam. A takisto verím, že dokážu pomôcť aj tebe, úplne rovnakým spôsobom. 😉

Ak sa ti článok páčil, určite ho kúsok polajkuj, pozdielaj, poposielaj kolegom, kamošom, rodičom, či bývalej… Skrátka komukoľvek, o kom si presvedčený, že by mu dokázal pomôcť. 😉

Takisto sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u a ďalšími skvelými článkami už budeš zásobovaný. Každý týždeň ťa pekne upozorním na zopár nových riadkov, ktoré ťa nakopnú do nového týždňa a inšpirujú k žitiu svojho najlepšieho života. Stačí hodiť svoj mail do políčka nižšie, pod BIO-m autora a ja už sa postarám o všetko ostatné. Tak šup. 😉