21 Slov, Ktoré Zlepšia Tvoj Život 100 Násobne, Ak Ich Správne Pochopíš

Muž sediaci v lese čítajúci knihu

Ruku na srdce, koľko krát sa ti už stalo, že si o niečom počul tisíc krát a s neochvejným presvedčením si si myslel, že to nie je nič pre teba…?! A až keď si to počul tisíc prvý krát, až vtedy ti to trklo a nechápal si, ako si bez toho mohol žiť doteraz. Tak koľko krát, hm?

Nuž a tento článok je presne o takýchto momentoch. Je o 21 slovách, ktoré si doteraz, nechápal, nebral tak vážne alebo im nevenoval toľkú pozornosť, no už o malú chvíľku si budeš búchať hlavu o stenu, ako si len mohol.

Je o slovách, ktoré by mali v tvojom živote zohrávať ďaleko väčšiu úlohu, akú zohrávali doposiaľ.

Pripravený? Tu sú:

1. Láska

Všetci si svorne myslíme, že láska vystihuje iba pocit zamilovanosti, no nie je tomu tak. Láska je niečo, čo môžeš cítiť každý deň, bez ohľadu na to, či niekto po tvojom boku stojí alebo nie. Naučiť sa milovať môžeš totižto všetko. Seba. Svoj život. Svoje myšlienky. Nápady. Sny. Svet navôkol.

A hneď ako sa to naučíš, budeš žiť neopísateľne krajší život, zatiaľ čo nebude vôbec záležať na tom, kde sa v živote nachádzaš, koľko máš odložené v banke, či aké auto parkuje v tvojej garáži. Budeš milovať ten pocit, kedy dýchaš. Budeš milovať skutočnosť, že svoj život riadiš sám. Budeš milovať všetky tie možnosti a príležitosti, ktoré ti cez deň skrížia cestu. Budeš skrátka milovať svoj život, čo ťa v konečnom dôsledku spraví neskonale šťastným.

2. Motivácia

Mnohí si myslia, že motivácia je chvíľkový pocit. Moment, kedy ťa kopne múza. Okamih, kedy si pozrieš motivačné video a hneď máš chuť pustiť sa do veľkých zmien vo svojom živote.

Nuž, nie tak úplne. I keď sa to považuje za motiváciu tiež, tá skutočná vychádza z vnútra. Je to tvoj dôvod, pre ktorý robíš to, čo robíš. Sú to ciele, ktoré ťa tam na konci čakajú. Je to túžba, ktorou ti horí srdce. A keď tento silný pocit vo svojom vnútri nájdeš, už viac nebudeš mať problém s tým, že by si sa nevedel dokopať do roboty… Nebudeš sa jej viac vedieť dočkať!

3. Pozornosť

K tomuto ti poviem iba jedno. Tam, kam budeme smerovať našu pozornosť, tam uvidíme aj výsledky. Zamysli sa teda nad tým, kam smeruješ tú svoju.

„Tvoja pozornosť odráža tvoje priority.“ – Mahatma Gandhi

4. Vďačnosť

Toto je jeden z pocitov, ktoré nepozná väčšina ľudí. Áno, áno, ak nám niekto podrží dvere v bráne alebo keď nám kamarát vybaví nejakú zľavu v obchode, kde pracuje, sme vďační. Na chvíľku. Kým na to o pár minút nezabudneme. A na konci dňa? Na konci dňa si spomenieme skôr na tie veci, ktoré nás rozčúlili, ako na tie, ktoré nás potešili.

No vďačný by si byť mal, kamarát. Väčšina z vecí, ktoré máš, totižto nie sú samozrejmosťou. Tvoj život nie je samozrejmý. Tvoje zdravie nie je samozrejmé. Strecha nad tvojou hlavou nie je samozrejmá. Jedlo v tvojej chladničke a pitná voda tečúca z tvojho kohútiku nie sú samozrejmé! Nebuď teda nevďačník a začni venovať pozornosť skôr tomu, akí si v skutočnosti požehnaný, ako tomu, čo ti v živote chýba.

A ak by si si stále hundral popod nos a ľutoval sa, aké si malilinké úbožiatko, isto si prečítaj článok 14 Dôkazov, Ktoré Ťa Presvedčia, Že Sa Ti Darí Lepšie, Ako Si Myslíš. Ten ťa už presvedčí, ako veľmi sa mýliš. 😉

5. Nové

Nie! Nové nerovná sa zlé! Ak sa rozhodneš naučiť niečo nové každý deň, umožní ti to rásť. Ak sa rozhodneš, že dovolíš novým veciam vstúpiť do svojho života, umožní ti to zmeniť sa. Nové so sebou jednoducho prináša svieži vietor, šance, príležitosti, chuť, zážitky, rozhľad a inšpiráciu. A to už viac nevyzerá tak strašidelne, všakže?!

6. Výzvy

Viem, viem, viem. Už len to samotné slovo znie ako množstvo námahy, kopec snahy a veľa roboty. No výzvy v nás prebúdzajú bojovnosť. Snahu. Odhodlanie. Nútia nás spochybňovať naše limity. Búrať ich steny a prekonávať ich. Prebúdzajú nášho vnútorného ducha a tlačia nás, aby sme zo seba dostali zakaždým to najlepšie. A na základe vyššie napísaného skutočne nevidím dôvod, prečo by som ich nemal milovať. Ty?

,,Výzvy sú to, čo robí život zaujímavým a ich prekonávanie je to, čo ho robí zmysluplným.“ – Joshua J. Marine

7. Strach

Strach by v žiadnom prípade nemal byť niečo, čo nám bráni konať. Mal by byť niečím, čo zvýši našu ostražitosť. Niečím, čo nás upozorní na možné nebezpečenstvá. No nemali by sme mu dovoliť, aby nás zastavil. Pretože náš najväčší strach zvyčajne skrýva naše najväčšie príležitosti… Na rast, na úspech, na zmeny. Dobre si teda najbližšie rozmysli, či mu opäť dovolíš, aby ťa odradil od najväčších dobrodružstiev v tvojom živote alebo mu konečne začneš čeliť!

8. Sny

Sny nemusíme mať iba v noci. Ja osobne milujem snívať cez deň. Používať predstavivosť, túlať sa v mysli na všetky tie vzdialené a krásne miesta. Čerpám tam inšpiráciu, motiváciu a chuť tvoriť. Beriem si odtiaľ silu a energiu do každého dňa. Poháňa ma to vpred. Umocňuje to moju túžbu dosiahnuť v živote niečo. Dať mu váhu. Dotknúť sa životov ostatných. Zanechať na tomto svete stopu. Možno je to teda niečo, čo by si mal začať praktizovať tiež.

A ak by si si náhodou nahováral, že to nedokážeš, alebo že nie si dosť dobrý, okamžite s tým prestaň! Vo svojej mysli sa musíš povzbudzovať, nie odhovárať. Dodávať si odvahu, nie podkopávať sebadôveru. Vyhni sa preto myšlienkam, ktoré ničia tvoje rozhodnutie nasledovať svoje sny a už ti viac nič nebude stáť v ceste! O týchto jedovatých myšlienkach píšem viac v článku 15 Nenápadných Myšlienok, Ktoré Ničia Tvoje Najväčšie Sny, tak si ho určite nenechaj ujsť! 😉

9. Ciele

Nie, ciele nie sú výhradou len tých prehnane ambicióznych. Každý z nás by ich mal mať. Pretože šanca, že v živote zasiahneš terč, sa milión-násobne zvýši, keď prestaneš strieľať na prázdno a nejaký si konečne určíš.

10. Smiech

Lieči. Ten úprimný dokáže zázraky. Jeden úsmev dokáže zachrániť priateľstvo. Jeden úsmev môže spôsobiť životnú lásku. Jeden úsmev dokáže presvedčiť budúceho biznis partnera, že tvoj nápad stojí za to. Dokáže zlepšiť náladu tebe, i ľuďom okolo. Kvalitný a nefalšovaný smiech je skrátka liekom na dušu a mostom budujúcim dlhotrvajúce vzťahy. Smej sa teda často, smej sa schuti a smej sa každý deň, pretože bez smiechu, bez neho by boli tie dni veľmi smutné, veľmi fádne.

„Úsmev je šťastie, ktoré nájdeš priamo pod svojim nosom.“

11. Vytrvalosť

Vytrvalosť je výsadou víťazov. Pretože tí, ktorí sa nevzdávajú, tí v živote víťazia. Je to symbol odhodlania, protiváha vzdávania sa. Je to cnosť. Je to schopnosť, ktorú by si si mal vypestovať. Vlastne, opravím sa. Je to schopnosť, ktorú si musíš vypestovať, pretože bez nej si nikdy nesplníš sny, nikdy nedosiahneš svoje ciele!

12. Čas

Nie, neslúži len na to, aby nám pomohol orientovať sa počas dňa. Čas je to najcennejšie, čo v živote máme. A to, ako ho budeme využívať, rozhodne o tom, aký život budeme žiť. Buď zaň teda vďačný a využi ho naplno, pretože nikdy nemôžeš vedieť, koľko ti ho ešte zostáva.

„Existuje len jedna vec dôležitejšia ako samotný čas a to s kým a ako ho strávime.“ – Leo Christopher

Určite si nezabudni prečítať článok 25 Vecí, Na Ktoré Potrebuješ Prestať Strácať Čas a keď už zistíš, na čo ho máš prestať míňať, ľahko si od toho odvodíš, kam sa ho investovať oplatí. 😉

13. Viera

A teraz nehovorím o viere v Boha. Vravím o viere, ako takej. Pretože v niečo už veriť musíš. V boha, v osud, v seba, vo svoje plány. Bez nej to totižto budeš mať veľmi ťažké. Pretože ak neuveríš, že to dokážeš, nikdy sa to neodhodláš skúsiť. Ak neuveríš v seba, nikdy nedokážeš využiť svoje schopnosti. Nikdy nezužitkuješ svoje prednosti, nikdy nepretavíš svoj talent. A to by bola večná škoda. Začni teda…Uver!

14. Sloboda

Jedno z najdôležitejších slov v mojom živote. Byť slobodný znamená môcť sa nezávisle rozhodovať. Ísť tam, kam mi srdce káže. Robiť to, čo robiť chcem a nemusieť sa nútiť do vecí, ktoré robiť nechcem. Tráviť čas s ľuďmi, ktorí stoja za to, tráviť ho činnosťami, ktoré ma napĺňajú. Mať absolútnu kontrolu nad svojim osudom.

Nemať skrátka zviazané ruky. Necítiť sa, akoby som mal na členkoch okovy alebo väzenskú guľu. Preto je sloboda niečo, za čo sa oplatí bojovať. Preto je to niečo, čomu som ochotný obetovať všetko. Pretože život, ktorý žiješ ako slobodný človek, je neopísateľný zážitok. Možno by si mal teda slobodu posunúť na svojom rebríčku priorít tiež o čosi vyššie, nemyslíš?!

V mojom prípade, napríklad, nie je vôbec žiadnym prekvapením, že ju mám na prvom mieste v rebríčku 10 Vecí, Ktoré Ma V Živote Ženú Vpred. Veď presvedč sa sám. 😉

15. Problém

Určite si už počul, že sú problémy iba príležitosťami v prevleku, všakže?! Tak potom?! Pusti sa do nich. Tie najlepšie podnikateľské nápady sa rodia skrz riešenia na problémy, ktoré trápia mnohých. Po prekonaní problémov v osobnom živote nám zasa padne obrovský kameň zo srdca a cítime sa oslobodení. Tak prečo pred nimi ešte utekáš?! Vítaj ich, vyrieš ich a ďalej si už len užívaj ovocie, ktoré so sebou ich riešenia prinesú.

16. Empatia

Empatia je veľmi dôležitá vlastnosť a mala by zastávať obrovitánsku funkciu pri interakcii s druhými ľuďmi. Mali by sme sa skrz ňu pokúsiť pochopiť konanie toho druhého. Jeho slová. Jeho rady. Jeho činy. Neurážať sa, keď to zle nemyslel. Vcítiť sa a posúdiť, či nám chce ten človek uškodiť alebo skutočne pomôcť. Pochopiť jeho správanie a brať ho s nadhľadom. Empatia nám dokáže ušetriť mnoho starostí, mnoho hádok a zachrániť mnoho priateľstiev. Osvoj si ju.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

17. Očakávania

Tých, ktorí vravia, že by sme nemali mať vysoké očakávania, pretože budeme sklamaní, netreba počúvať. Ja verím, že treba mieriť vysoko. Že si treba dať vysoké ciele. Že sa treba pokúšať o veľkolepé veci. A ak sa snažíš a dáš do toho všetko, nie je byť z čoho sklamaný. Treba si užiť samotnú cestu, pretože už len samotné pokúsenie sa o niečo prevratné, môže byť tým najväčším dobrodružstvom v tvojom živote.

A koniec koncov, radšej budem sklamaný, keď sa mi nepodarí dosiahnuť moje obrovitánske očakávania, akoby som si mal nastaviť latku prinízko, dať si príliš malé očakávania a dosiahnuť ich na plnej čiare. Neviem, ako si na tom ty…

18. Vzdelávanie

Väčšina ľudí si toto slovko spája so školou. Áno, aj tam sa vzdelávame, to je pravda, avšak to vzdelávanie tam ani z ďaleka nekončí. Teda, aspoň by sa nemalo. Život nám predsa neustále rozdáva lekcie, tak sa neprestávaj učiť. Nezatváraj dvere pred všetkým tým novým a nepoznaným, čo ti môže rozšíriť obzory a pomôcť ti stať sa lepším a hodnotnejším človekom. Uč sa neustále, pretože predsa len stále platí, že…:

„Tráva je zelenšia tam, kde ju zalievaš.“ – Neil Barringham

19. Odvaha

Často sa mylne domnievame, že ľudia, ktorí sú odvážni, sa narodili bez štipky strachu. Bez váhania, bez starostí, bez obáv. No i keď si to myslia mnohí, nie je tomu tak. Pretože odvaha nikdy neznamenala, a nikdy ani nebude znamenať, absenciu strachu. Odvaha je uvedomenie si, že je tam niečo ďaleko dôležitejšie, ako strach samotný. Niečo, pre čo sa oplatí bojovať, niečo, čo stojí za to riziko! A akonáhle nájdeš niečo také aj ty, už sa viac nebudeš báť.

20. Nádej

V časoch, kedy nás život pritlačí k zemi, potrebujeme len dve veci. Nádej, že sa to časom zlepší a vôľu spraviť všetko preto, aby tomu tak aj bolo!

Nádej skrátka nikdy nemôžeš stratiť. Tá ti dáva silu. Odhodlanie. Nedovolí ti to vzdať a prinúti ťa bojovať. No funguje len vtedy, ak pre to tiež niečo robíš. Ak len bedákaš, sťažuješ sa a dúfaš, ani tá najsilnejšia nádej ti nepomôže.

„Tam, kde je nádej, tam je viera. A tam, kde je viera, tam sa dejú zázraky.“

21. Tragédia

I keď je život nádherný, je tiež plný ťažkých a srdcervúcich skúšok, ktorým musíme skôr, či neskôr čeliť všetci. Vojny, choroby, smrť, zlomyseľní ľudia… No vedz, že bez toho zlého, by sme si nikdy nevedeli vychutnávať to dobré. Ba čo viac, skrz tie zlé skúsenosti a ťažké časy si osvojíme tie najlepšie vlastnosti, najväčšiu silu a najdôležitejšie lekcie.

Smrť by nás nemala deptať, mala by nás prinútiť užívať si svet, kým sme stále nažive. Strata blízkeho by nám mala pripomenúť, aby sme vyťažili maximum z našich ďalších priateľstiev. Choroba by nás mala prinútiť starať sa o svoje zdravie a tí zlí ľudia by nás mali prinútiť vážiť si a oceniť tých dobrých! Zapamätaj si teda, že aj po tej najtemnejšej noci zakaždým opäť vyjde slnko!

A ak by si potreboval tieto tvrdenia doložiť faktami a skutočným príbehom, určite si pozri článok 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli, tam to všetko nájdeš. 😉

Na záver: Zmyslom článku nebolo kázať a poúčať. Jeho cieľom bolo rozšíriť ti obzory. Ponúknuť ti iný pohľad na veci, na ktoré sa pozeráš už roky rovnako. Prehodnoť teda, či veciam z článku prikladáš dostatočnú váhu. Či im venuješ dostatočnú pozornosť. Zamysli sa, pretože väčšina z nich v sebe skrýva silu zmeniť tvoj život. Tak šup, premýšľaj. 😉

Ak sa ti článok páčil, šéruj ako zbesilý, lajkuj ako zmyslov zbavený a posielaj kamošom, kamoškám, kolegom, rodičom alebo kočke, na ktorú sa snažíš zapôsobiť. Neviem teda, či ti to v tom dvorení pomôže, ale ja možno získam fanúšika, takže za pokus to stojí! 😀

Samozrejme, ak si rád čítaš motivačnú literatúru, ktorá ťa dokáže posunúť v živote ďalej, určite sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u. Stačí, ak hodíš svoju emailovú adresu do políčka nižšie a ja ťa každý týždeň na nový článok osobne, rád a zdarma upozorním! 😉