5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli

5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli

Život nás niekedy zaveje na miesta, o ktorých sme tajne dúfali, že sa tam nikdy neocitneme. Narazíme na prekážky, ktorých prekonanie sa bude javiť tak náročné, že sa budeme musieť prezliecť osemkrát za deň od toľkého studeného potu, ktorý nás počas neho zaleje.

Svet je síce krásne miesto, no má rovnako tak veľa temných uličiek, tmavých zákutí, nehostinných štvrtí a nebezpečných oblastí. No aby si nedostal depresiu hneď pri čítaní úvodu tohto článku, tak ťa upozorním, že nebude o spŕške negatívnych pozorovaní z môjho života, zabalených do nasledujúcich riadkov.

Článkom ti chcem povedať, že aj napriek tomu, akým ťažkým obdobím si v živote prechádzaš, že aj napriek tomu, s čím všetkým bolestivým a náročným sa musíš potýkať, tak pravdou zostáva, že zo všetkých týchto zlých situácií, môžeš vyťažiť maximum pre svoje budúce šťastie.

A aby som ti dokázal, že netrepem z cesty, tak ti v nasledujúcich piatich bodoch opíšem 5 zložitých a komplikovaných životných situácií, ktoré skrížili cestu za šťastím mne.

Na konkrétnych príkladoch ti ukážem, kedy, kde a prečo som sa naučil, že všetko to zlé je aj na niečo dobré… A že všetko to ťažké nám dá silu, ktorú budeme v budúcnosti dozaista potrebovať.

Veď presvedč sa sám…:

1. Chudoba

Vyrastal som iba s mamou a boli sme chudobní. No nemyslím to tak, že sme mali staré auto a na dovolenku sme chodili iba raz do roka, aj to väčšinou do Chorvátska. To nie. Myslím to tak, že sme nemali žiadne auto a nechodili sme na žiadne dovolenky.

Myslím to tak, že moja mama musela mať istú dobu dve zamestnania, aby sme dokázali zaplatiť účty a mohli sa najesť. Myslím to tak, že som mal ako malé decko jednu mikinu, jedny nohavice a jedny tenisky a nosil som ich, až kým sa mi úplne nerozpadli. A aj keď už ich čas nastal, stále sme si nemohli dovoliť nové.

No keďže nenávidím ľútosť a sympatie s ňou spojené, nebudem to tu zbytočne rozpitvávať, aby sa mi náhodou nejakej nedostalo. Chcel som len, aby si mal približnú predstavu.

No keď tak nad tým rozmýšľam, nie je ani čoho ľutovať! Pretože za túto skúsenosť som taký vďačný, aký len byť môžem. Nedostatok peňazí ma naučil, aby som si ich vážil, aby som k nim mal rešpekt. Aj to je dôvod, prečo s nimi nakladám múdro, šetrím, koľko môžem a investujem ich len do vecí, z ktorých sa mi to všetko neskôr vráti späť.

A nenaučili ma len to. Dobre si pamätám, aké to bolo nemať ich, a preto veľmi dobre viem, že ten pocit nechcem zažiť už nikdy. Všetko to trápenie z detských čias ma ženie dopredu neuveriteľným spôsobom. Preto robím viac, ako musím. Preto sa snažím stále posúvať a pracovať na sebe. A preto sa mi to aj darí.

Vďaka týmto skúsenostiam mám s peniazmi zdravý vzťah. Chcem ich mať dostatok, no nepotrebujem príliš. Snažím sa ich zarobiť múdro, no nie som pre ne ochotný obetovať svoje zdravie, vzťahy, či všetok svoj čas. Chcem ich získať koľko sa dá, no zväčša preto, aby som pomohol ľuďom okolo seba a aby som si splnil svoje sny.

A keď ich budem mať prebytok, pravdepodobne vymyslím spôsob, ako s nimi dokážem zmeniť svet k lepšiemu, pretože aj vďaka môjmu detstvu ma prepych nikdy nejako extra nelákal.

Inak v prípade, že by ťa zaujímalo konkrétne, čo všetko som sa o peniazoch naučil a ako s nimi radím narábať aj druhým, určite kukni článok 10 Zdravých Návykov pre Vytvorenie Finančnej Stability a Úspechu, tam nájdeš to najdôležitejšie pekne na kope. 😉

A ako poslednú vec ma tiež naučili, že sú tam vonku omnoho podstatnejšie veci, ako peniaze samotné. Aj preto sa nenechám v práci zničiť, len aby som zarobil nejakú tú korunku navyše. Aj vďaka tomu neohýbajú môj charakter, ako sa im zachce. To je dôvod, prečo nerobím vypočítavé rozhodnutia a špekulatívne voľby.

Namiesto tohto všetkého sa venujem radšej tým dôležitejším veciam, ako sú moje zdravie, vzťahy, vášeň, hobby. A myslím, že aj moja nezávislosť na peniazoch môže v konečnom dôsledku za to, že som šťastný. 😉

2. Zrada

Tí najbližší ťa niekedy zradia, nič nové pod slnkom. Niektorí ľudia to majú v hlave skrátka popletené a pre pár drobných, či akúkoľvek inú formu osobného prospechu, by si nechali aj koleno prevŕtať. Ono by si človek až povedal, že je to ich vec, avšak bohužiaľ, oni si v drvivej väčšine prípadov nájdu iné koleno, ktoré poriadne prešpikujú, namiesto toho vlastného.

A zrazu tam stojíme, bez slov, v nemom úžase a nechceme uveriť, že sa to stalo. Ľudia, ktorým sme verili, tí, ktorým sme boli ochotní kedykoľvek pomôcť a spraviť pre nich všetko, čo bolo v našich silách, nám zrazu pre malicherné dôvody vrazili do chrbta obrovskú kudlu, podrazili nohy najväčším polenom, aké našli a pre istotu nás ešte skopli z útesu, aby sa uistili, že to len tak ľahko nerozchodíme.

Áno, bolí to a ešte to aj chvíľku bolieť bude, pretože tí, ktorí nás dokážu skutočne a vážne zraniť, sú práve tí, ktorých si pustíme dostatočne blízko k telu. Iba tí to dokážu.

No tieto bolestivé situácie ti dokážu byť skvelou školou, ktorá ti dá lekcie na nezaplatenie. Ja som si ňou prešiel už viackrát a naučila ma úžasné veci.

Viac som začal venovať pozornosť ľudským činom, ako ich slovám. Začal som sa pýtať, prečo robia veci, ktoré robia a byť ostražitejší voči ich motívom. Začal som si tiež všímať povahu ľudí a skúmať to, kým naozaj sú. A to sa mi v poslednej dobe neuveriteľne vypláca.

K ľuďom som priateľský a otvorený, no skutočne blízko si pustím iba veľmi málo z nich. Mám dlhoročných priateľov, ktorým verím, no nie preto, že povedali, že môžem, ale preto, že moju dôveru nikdy nezradili.

A nevravím, že sa mi už nikdy niečo podobné neprihodí, taký naivný nie som. No percento toho, že sa tak skutočne stane, minimalizujem ako sa len dá. Pretože i keď ti tieto skúsenosti dajú hodnotné lekcie, najprv si musíš prejsť peklom, ktoré zanechá hlboké rany. A keďže už som si to párkrát zažil, ďakujem, ale znova neprosím. 😀

Ono takáto očista svojich kruhov príde dokonca raz za čas viac ako vhod. Orežeš hnilé vetvy, otrháš skazené plody, očistíš sa od všetkých tých škodcov, ktorí na tebe doposiaľ parazitovali a strom je opäť zdravší, plodnejší a vitálnejší.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

3. Nešťastie v práci

Tak a keď už je reč o tých ťažkých životných skúsenostiach, táto je v mojom profesionálnom živote jednoznačne na špičke toho dlhého zoznamu. Začať byť otrávený, nešťastný a zúfalý v práci, bola jedna z najlepších vecí, aké sa mi kedy mohli stať.

Nebyť toho, a tiež v prípade, že by to nebolo také intenzívne a silné, pravdepodobne by som stále lietal na červenej Ibize hore dole Petržalkou a rozvážal pizzu za smiešnych 320€ za mesiac.

Všetka tá nechuť, zlosť, nespokojnosť a nešťastie, všetko to mi dalo niečo jedinečné, niečo, čo som inde získať nemohol. Dalo mi to vnútornú motiváciu tak silnú, že sa niekedy doslova cítim, akoby som dokázal presúvať pohoria.

Ten plameň, ktorý vo mne vďaka tomuto temnému obdobiu, bez žiadnych pozitívnych vyhliadok na budúcnosť, horí, mi pomáha v boji proti prokrastinácii, lenivosti, nechuti a aj proti nedostatku energie. A nielenže mi pomáha proti tejto armáde ohavných vlastností a pocitov bojovať, pomáha mi víťaziť.

A akoby to samé o sebe nebolo dosť, práve vďaka tomu znechuteniu z mojich starých pracovných miest, som začal byť cieľavedomý. Iba vďaka tomu som si vytýčil ciele (viac o nich píšem v TOMTO článku), ktoré ma z tej mizérie dokázali dostať. Len skrz to profesijne rastiem každým rokom a nachádzam sa stále na lepšom a lepšom mieste s krajšími a krajšími vyhliadkami na budúcnosť.

Takže zrátané a podčiarknuté, nenávisť k práci môže byť jednou z najlepších vecí, ktoré sa ti v tvojej profesijnej kariére môžu stať a ak ju nasmeruješ správnym smerom, katapultuje ťa priamou čiarou k omnoho žiarivejším zajtrajškom.

4. Nešťastie v živote

Absolútne totožná vec nešťastia v práci, len v osobnom živote. Ekvivalent všetkého toho nešťastia a zrkadlo tej bolesti, zlosti a nespokojnosti, ktoré som opísal vyššie.

Bol som zúfalý z toho, že som nebol slobodný. Že som sa chytil do krysích závodov a ponoril hlboko do toho špinavého bahna, v ktorom sa všetci tak nepríčetne naháňali za peniazmi.

Bol som v pasci. Bez peňazí, bez voľného času. Dievča, ktoré som vtedy nadovšetko miloval, som nemohol zobrať na žiaden výlet, pretože som si to nemohol dovoliť. Boli sme spolu málo a väčšinu toho času som bol vyčerpaný.

Nemohol som si dovoliť ten prepych toho, ísť k zubárovi, či pomôcť finančne rodičom, keď to najviac potrebovali. Bolo tam hádam milión vecí, ktoré som na svojom živote z duše neznášal a iba hŕstka tých, na ktoré som bol pyšný.

A opäť, celá táto kôpka negatívnych a životničiacich pocitov mi poslúžila ako odrazový mostík k mojim budúcim úspechom, k môjmu budúcemu šťastiu.

Bol to východiskový bod pre všetky moje ciele a plány do budúcna. Bolo to miesto, z ktorého som čerpal najviac energie a sily na to, aby som mohol kráčať dopredu, aj keď som už nevládal.

Približne v tom období sa mi v hlave začala rysovať aj predstava toho, podľa čoho chcem prežiť svoj život… Viac o tom píšem v článku Desatoro Zásad, Podľa Ktorých Chcem Prežiť Svoj Život, tak ho určite pozri, aby si mal jasnejšiu predstavu. 😉

Ak by som to mal teda zhrnúť do jednej vety, nebyť toho zlého a ťažkého, nemal by som teraz to dobré a nádherné. 😉

5. Krach v podnikaní

Tak a pomaly sme sa dostali k skúsenosti, ktorú som nielenže skoro nerozchodil, ale skoro ani nerozdýchal.

Konečne som si začínal život organizovať podľa seba, podstúpil som pár menších rizík, ktoré sa vyplatili a ja som sa dostal na miesto, z ktorého som sa mohol pekne odraziť do náruče úspechu, ktorý pre mňa mala budúcnosť pripravený.

Konečne som mal v rukách niečo vlastné, niečo, čomu som venoval svoj čas, energiu aj peniaze a ono to už skutočne vyzeralo, že sa to podarí. No nepodarilo sa.

Pred očami sa mi zrútil môj sen a ja som sa musel tri bolestivé dni pozerať, ako mi umiera pred očami. Ako hodinu za hodinou, prichádzam o všetko, čo som si krvopotne vybudoval. Spravil by som čokoľvek, aby som to všetko zachránil, no nemohol som spraviť nič. A poviem ti, pocit bezmocnosti, keď sa ti v živote rúti niečo existenčne dôležité, tfuj-ha, to je skutočne nechutné… Až mám zimomriavky, keď o tom píšem.

A tak v skratke povedané, bol som opäť na začiatku, bez peňazí, s úverom na krku, bez práce a maximálne znechutený a deprimovaný. No byť bez peňazí pre mňa nebola žiadna novinka, a tak som sa tým nenechal položiť. Všetky moje práce do toho momentu stáli aj tak za figu, tak som si hlavu nerobil ani s tým.

Ak môj príbeh aspoň v skratke poznáš (prečítať si viac o mne a mojom príbehu môžeš TU), tak vieš, že som sa z toho všetkého vylízal a opäť, so skúsenosťami na nezaplatenie.

Dnes sa snažím podnikať rozumnejšie. Nejdem do toho po hlave, svoje kroky si vždy dobre premyslím a vychádzam z overených vecí, nie z dohadov. Investujem hlavne svoj čas, minimálne svoje peniaze. Verím svojej intuícii a nenechávam sa ovládnuť vidinou rýchleho zárobku.

Pôvodne som chcel napísať, že som si istý, že aj túto náročnú lekciu dokážem v budúcnosti zúžitkovať, no ja z nej ťažím už dávno. 😉

Táák a to bolo na dnešok všetko. A ešte pre prípad, ak by ti už bolo jasné, že ti všetko to zlé do budúcna pomôže, no akosi sa cez tie svoje ťažké časy nedokážeš preniesť, určite si prečítaj článok Na Týchto 8 Vecí Si Spomeň, Keď Sa Ti V Živote Všetko Rúti, ten ťa zaručene povzbudí. 😉

Ak ťa týchto päť negatívnych príbehov z môjho života nedeprimovalo a článok sa ti ešte aj páčil, určite ho podpor nejakým lajčiskom alebo šériskom, nech vidím, že to zlé v mojom živote nepadlo na úžitok iba mne, ale pomohlo aj druhým. 🙂

A ak by si rád zostal v kontakte a dostával podobné články naservírované popod nos každý týždeň, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u. Stačí, ak hodíš svoju emailovú adresu do políčka nižšie, pod BIO-m autora, a ja ťa na každý ďalší nový článok osobne, rád a zdarma upozorním. 😉

Strategická poznámka: Článok má pokračovanie s ďalšími 5-timi Extrémne Ťažkými Situáciami, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli, tak si ho určite prečítaj, nech máš všetky po kope a nech získaš lepší obraz o tom, aké sú tieto tvrdé skúšky vlastne prospešné. 😉