Ďalších 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli

Ďalších 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli

Ono už som to v niekoľkých článkoch načrtol, že i keď je svet neopísateľne nádherné miesto a život nedoceniteľný dar, nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou. Okrem všetkého toho krásneho a ružového je tu aj kopec toho tmavého, škaredého a čierneho.

Nie vždy na nás svieti slnko. Niekedy jednoducho musíme zaťať zuby a prebrodiť sa tými upršanými dňami, plnými bahna, ktoré sa nás krvopotne pokúša stiahnuť na dno.

Jeden deň ti ide všetko ako po masle a druhý deň akoby sa šťastena zvrtla na päte a jedným presne miereným tvrdým hákom ti rozbila tie ružové okuliare na márne kúsky.

Čo sa týmto všetkým snažím povedať je to, že občas skrátka budeš musieť čeliť problémom takým závažným, že si pôjdeš rovno kúpiť nový oblek a košelu, prípadne aj vybrať náhrobný kameň, pretože budú vyzerať ako tvoj koniec.

Život nás zrazí na zem tak často, ako len dostane príležitosť a tak tvrdo, že budeme mať pocit, že sme spadli pod parný valec, ktorý preváža 4 veľryby, 90 ton štrku z kameňolomu a ešte pár stoviek utečencov, aby sme sa náhodou pod jeho tiahou necítili pohodlne.

No neboj sa, nesnažím sa ti otráviť život a zobrať aj tú poslednú kvapku nádeje na lepšie zajtrajšky, ktorej sa neoblomne držíš a pomyselne ju zvieraš, čo ti sily stačia.

Článok, aj keď sa to tak na jeho začiatku nemuselo javiť, ťa má nakopnúť. Ukážem ti v ňom, že bez ohľadu na to, akými ťažkými životnými situáciami sa momentálne predieraš, dokážu ti byť skvelou školou a mnohokrát sa vo finále pričinia o tvoje šťastie.

Že táram? Tak čítaj ďalej a dozvieš sa, aké ťažké situácie skrížili život mne a uvidíš, ako mi v konečnom dôsledku pomohli neobyčajným spôsobom.

Tu sú:

1. Zdravotné problémy

Neoperovali mi síce mozog a tiež ma nenašli v lese polonahého a roztrhaného na kusy potom, ako ma napadlo stádo krvilačných a besných medveďov. Granát mi neodtrhol nohu a ani ma nenapadol zmutovaný a neliečiteľný vírus šialených sliepok. No aj napriek tomu, že som sa nikdy neocitol na hranici medzi životom a smrťou, viem, čo sú to zdravotné problémy.

Keď si odmyslím všetky tie druhoradé zdravotné komplikácie, ktorým občas čelí každý z nás, stále mi tu zostávajú dlhoročné problémy s chrbátom, ktorých som sa nevedel zbaviť a trápili ma príliš dlhé obdobie.

Nebolel ma chrbátik, keď som dlho nosil ťažké veci alebo keď mi ho niekto dlho nepofúkal. Chrbát ma bolel denno denne spôsobom, že som bral tabletky proti bolesti, aby som vôbec dokázal existovať. Obmedzoval ma v bežnom živote, istú dobu som nemohol pracovať a na šport, na ten som mohol rovno zabudnúť.

Bol som naštvaný, zúfalý a s nervami v kýbli. K lekárom som chodil tak často, že som si u nich mohol zriadiť prechodné bydlisko a už sme si pomaly začínali aj tykať.

No poďme k tomu podstatnému. Moje ťažkosti neustupovali, zhoršovali sa. Lekári mi nepomáhali, takisto to zhoršovali a ešte ma aj odmietali posielať na vyšetrenia, na ktoré som sa sám pýtal.

Nielenže som bol otrávený, strácal som nádej, že sa dokážem vyliečiť. O to viac, keď mi hádam najretardovanejší lekár na svete povedal, že to mám chronické. V 22 rokoch. Chronická bolesť chrbta, ktorá ma v živote obmedzovala neprípustným spôsobom.

No nevzdal som to a odniesol som si lekcie na nezaplatenie. Naučil som sa brať veci do vlastných rúk a veriť svojim inštinktom na 100%. Vedel som, že sa s tým niečo dá robiť a tak som neprestal hľadať a skúšať nové metódy, ktoré by mi ten môj nepodarený chrbát dali dokopy. Prešiel som si rôznymi cvičeniami a toľkými rukami masérov, že by som to iba ťažko spočítal.

No nakoniec som objavil kočku, ktorá mi skutočne dokázala pomôcť a začal som cvičiť pilates, ktorý mi na chrbte prepísal expiračný dátum o poriadnych pár desiatok rokov.

Momentálne cvičím ako zmyslov zbavený, behám, drtím železo, bicyklujem, plávem a všetko to robím s takou chuťou a vďačnosťou, ako nikdy predtým. Ďakujem za každú jednu príležitosť, kedy si môžem ísť zamakať a ani na chvíľku ma nenapadne vynechať. Už sa vôbec nevyhováram a nemaskujem svoju lenivosť tak, ako predtým. Nebyť zdravotných komplikácií, nikdy by som sa nenaučil takto si ten šport a vlastne celý život vážiť.

Ak by ťa zaujímal aj detailnejší príbeh môjho nedávneho precitnutia, určite si prečítaj článok Na Čom V Živote Skutočne Záleží. 😉

2. Nedostatok času

Bolo obdobie, kedy som mal dve práce, v ktorých som trávil niekedy až 70 hodín týždenne. Pracoval som na tomto blogu, pomáhal som sa starať o starých rodičov a do toho som sa ešte musel venovať frajerke, pretože mi na našom vzťahu skutočne záležalo.

Z vyššie spomenutého ti je asi jasné, že by som za chvíľku voľného času aj vlastnú dušu zapredal. Bol som unavený, vyčerpaný, na pokraji zrútenia. Výbušný, nervózny a už som ďalej nemohol. Bolo to pre mňa obdobie náročné ako fyzicky, tak aj psychicky.

No opäť, prežil som, a to s drahocennými skúsenosťami vo vrecku. Naučil som sa, aký vzácny čas v skutočnosti je. Na vlastnej koži som pocítil, že sa ti pomaly, ale isto míňa a ak už raz bude preč, nedokážeš ho nijako vrátiť späť.

A aj na základe týchto vyčerpávajúcich lekcií som si sľúbil pár zásadových vecí, ktoré momentálne štiepia môj život. Sľúbil som si, že nikdy nebudem vymieňať všetok svoj čas za peniaze. Pretože v živote existujú ďaleko lákavejšie spôsoby, ako chcem svoj čas tráviť.

Stanovil som si priority a ciele, pretože chcem, aby som ten čas využíval spôsobom, ktorý mi do budúcna prospeje. A tiež, okrem toho, že som si sľúbil ako budem svoj čas využívať, sľúbil som si, aj s kým ho budem tráviť.

Keďže sú vzťahy ako kvetiny a tie treba zalievať, na ľudí, ktorí sú pre mňa dôležití, na tých si nájdem čas, aj keby traktory padali. A môžem ti povedať, spokojnejší som s využívaním svojho času nikdy nebol.

A ak by si si aj napriek tomu, čo si si práve prečítal, myslel, že stále nemáš dostatok času, určite si prečítaj článok „Nemám Čas“ – 5 Dôvodov Prečo Je Táto Výhovorka Blbosť. Ten ti už oči otvorí. 😉

3. Smrť blízkeho človeka

Tak toto je hádam najtvrdšia skúška zo všetkých. Vysporiadať sa s tým, že z našich životov odišiel niekto blízky a už sa nikdy nevráti. Máloktorá bolesť sa dokáže tejto vyrovnať.

Prešli sme si tým už hádam všetci a ja nie som žiadnou výnimkou. Stratil som dvoch ľudí, ktorí mi boli náramne blízki, a takisto som sa musel vyrovnať s ich odchodom.

No i keď bola cena privysoká, naučil som sa, že sme život dostali iba na chvíľku. Že je krehký a že oň môžeme prísť kedykoľvek. A aj táto pripomienka ma neustále núti žiť naplno. Neodkladať dôležité veci, neodkladať svoje šťastie a z prítomného okamihu vyťažiť viac ako maximum.

Takisto mi to pripomenulo, že ľudia okolo nás tu tiež nebudú večne. Aj preto, ako som už spomenul v predošlom bode, je pre mňa čas, strávený s mojimi najbližšími, jednou z hlavných priorít. Som tu pre nich a chcem, aby to vedeli. Chcem, aby vedeli, čo pre mňa znamenajú, a tak im to dávam patrične najavo. Možno niečo, nad čím by si sa mal zamyslieť aj ty. 😉

Ono nech napíšem čokoľvek, nedokážem to zhrnúť lepšie, ako jeden z najlepších slovenských umelcov, a preto sem hodím na koniec jeden krátky, no obzvlášť výstižný citát…

,,Daj tie kvety ľuďom, kým ich môžu voňať.“ – Majk Spirit

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

4. Veľké a strašidelné zmeny v mojom živote

Na to, že som 89-ty ročník, som toho stihol pomeniť vo svojom živote už kvantum. Sťahoval som sa zo štyrikrát v Bratislave, dvakrát do zahraničia. Približne sedemkrát som nazbieral odvahu odísť z práce a pokúšať šťastenu pri pokusoch o lepší job. Párkrát som sa pokúsil podnikať, z čoho jedenkrát veľmi bolestivo a po siedmich rokoch v skvelom vzťahu som sa vydal opäť cestou osamelého vlka.

Tých zmien, väčších či menších, bolo teda v mojom živote požehnane. Niektoré som vítal s otvorenou náručou, niektorým som sa bránil zubami nechtami. Niektoré mi naháňali strach dňom i nocou, iných som sa zasa nevedel dočkať.

No vďaka všetkým týmto skúsenostiam som sa naučil, že si nemám robiť zbytočné starosti. Pretože väčšina z tých, ktoré som si robil, sa aj tak nikdy nenaplnila. Zistil som, že akékoľvek turbulencie a zmeny má pre mňa život nachystané, zakaždým som to ustál a netrpel som žiadnou vážnejšou ujmou. Ba dokonca, vo väčšine prípadov, so sebou priniesli tieto zmeny omnoho lepšie veci, v aké som vôbec mohol dúfať.

Od vtedy sa riadim mottom…:

,,Áno, áno, veľké životné zmeny dokážu byť desivé. No vieš, čo je ešte desivejšie? Výčitky.“ – Neznámy

Sčítané a podčiarknuté, zmeny sú pre naše životy nevyhnutné a iba ten, ktorý sa im bude snažiť zabrániť, iba ten bude trpieť. Ak sa budeš báť hranice toho starého a známeho, navždy sa staneš otrokom svojej zóny komfortu, ktorá ťa nakoniec zožerie zaživa.

A aby som nezabudol. Všetky tieto životné zmeny ma viedli k tomu, aby som napísal krátku e-knihu. Pretože mnohí ľudia sú v živote nespokojní, no zmeniť sa skrátka nedokážu. Chcú lepší život, chcú sa stať lepšími osobami, no akosi im to nejde. Ak medzi nich patríš, určite sťahuj E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. Ten ti ukáže, ako sa v živote posunúť ďalej. 😉

5. Nevzdelanosť, nesamostatnosť a žiadna snaha

V mojom živote som sa ocitol v období, kedy som sa nikam neposúval. Robil som iba to, čo som nevyhnutne musel, nič naviac. Nevzdelával som sa, nepracoval som na sebe a čo bolo skutočne neodpustiteľné, nemal som ani najmenšiu snahu začať.

Bol som chytený v banálnych problémoch svojho každodenného života a nevidel som žiadnu cestu von. No teraz, s ohliadnutím sa cez rameno, vidím, že to bola len a len moja chyba.

Všetko, s čím som v živote bojoval, som mohol hravo vyriešiť, no nepokúsil som sa o to. Skrýval som sa za výhovorky a hľadal som dôvody, prečo to nedokážem. Osvojil som si mentalitu obete a s každou jednou príležitosťou som v sebe to presvedčenie posilňoval.

Rovno ti poviem, bolo to veľmi temné obdobie môjho života. Nevedel som si nájsť prácu, nevedel som sa vylízať z dlhov, nevedel som sa posunúť ďalej cez zradu mojich najlepších priateľov.

No opäť, nebyť tohto všetkého, pravdepodobne by som nikdy nezavadil o osobnostný rozvoj. Bol by som iba bežný a všedný človek, ktorý robí to, čo je mu povedané a pretĺka sa životom s odretými lakťami. Neplnil by som sny sebe, nedokázal by som splniť sny rodičom. Nebol by žiaden blog, žiaden Motivation-Man, môj život by nemal žiaden zmysel.

A keby to mám zhrnúť do dvoch viet, tak ti poviem iba toľkoto… Na ťažké a komplikované situácie, ktorými som sa musel v živote prebojovať, nedám v žiadnom prípade dopustiť. Pomohli mi takým obrovitánskym spôsobom, že sa mi iba ťažko hľadajú slová, ktorými by som to opísal.

O približný nástrel som sa ale pokúsil v článku 7 Dôležitých Vecí, Ktoré Ma Osobnostný Rozvoj Naučil, tak si ho v žiadnom prípade nenechaj ujsť. Po jeho prečítaní sa začneš o osobnostný rozvoj zaujímať ďaleko viac, to mi ver. 😉

Tak a to bolo všetko, kamarát. Nezabudni lajkovať, zdielať, posielať kamošom a komentovať, aby sa otvorili oči čo najväčšiemu počtu ľudí. Nech vidia, že je všetko to zlé aj na niečo dobré. 😉

Samozrejme, nezabudni sa zapísať do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie podobné múdrosti už nikdy viac neušli. Hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na nové články milerád osobne upozorním. 😉

A len tak medzi rečou, tento článok bol pokračovaním pôvodného článku 5 Extrémne Ťažkých A Zložitých Životných Situácií, Ktoré Mi Pomohli Neuveriteľným Spôsobom, ktorý sa tešil obľube, tak určite omrkni aj ten, nech máš zoznam kompletný. 😉