10 Krokov K Lepšiemu Vzťahu So Sebou Samým

10 Krokov K Lepšiemu Vzťahu So Sebou Samým

Žijeme vo svete, kde sa od každého očakáva dokonalosť. Sme kritizovaní za nedokonalosti, karhaní za chyby a sú nám vytýkané naše nedostatky.

No kto je dokonalý, aby mal právo súdiť tých, ktorí nie sú?!

Z mojej skúsenosti sa môžeme všetci iba pokúšať o čo najlepšie možné výkony a budovať čo najlepšie verzie nás samých, no presne ako som písal, môžme sa o to len pokúšať.

Nemali by sme na seba byť totižto príliš prísny. Mali by sme brať život s humorom a nadhľadom a určite by sme sa nemali trestať za to, že nie sme bez chýb.

To je nezdravé. Tieto veci vedú akurát tak k pošramotenému sebavedomiu. Nedôvere vo svoje vlastné schopnosti. Myšlienkam ako „Nie som dosť dobrý.“, „Nezaslúžim si to.“, „Mne sa to nikdy nepodarí.“ a podobne. Vedie to k podpriemerným výkonom, podceňovaniu sa a k nešťastiu.

No všetky tieto negatívne dôsledky dokážeme jednoducho vyliečiť. Zatočiť s nimi a vysporiadať sa s nimi raz a navždy.

Úplne postačí, keď si vybudujeme lepší vzťah s nami samými. A teraz žiaden narcisizmus. Nejdem písať o tom, že by sme sa mali vo svojej mysli umiestniť na piedestál ako akési mladé božstvo a uctievať sa, to vôbec. Takže ak si si už prestavoval akej farby bude modla, pri ktorej sa k tebe budú úbohí smrteľníci modliť, zabudni na to, kamarát!

Ide o to mať sa radšej. Cítiť sa vo svojej koži dobre. Byť hrdý na svoje činy a smer, ktorým sa tvoj život uberá. Niesť plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Nebičovať sa za svoje minulé chyby a prešľapy. Ide skrátka o to byť schopní pozrieť sa do zrkadla tak, aby sme boli spokojní s tým, čo v ňom uvidíme. A nie len na to, čo odráža náš zovňajšok, ale aj to, čo reflektuje naše vnútro. Na náš charakter, hodnoty, osobnosť.

Stačia skutočne malé zmeny a to, že sa budeme mať o niečo radšej, sa pozitívne odzrkadlí vo všetkých oblastiach. V práci. V osobnom živote. Vo vzťahoch. A v mnohých ďalších. Pohodlne sa teda usaď, tu je zopár spôsobov, ktoré ti k lepšiemu vzťahu so sebou samým pomôžu. 😉

1. Nauč sa odpúšťať

My všetci sa občas zmýlime. Vyberieme si tú zlú z možností, prepočítame sa, necháme sa oklamať alebo to poserieme na plnej čiare. No tak to v živote chodí. Nikto sa nerozhodne zakaždým správne. Tak si odpusti. Trestanie sa za minulé prešľapy ti k lepším rozhodnutiam v budúcnosti nijako nepomôže.

Vezmi si lekciu, pouč sa a pri ďalších rozhodnutiach si na ňu spomeň. No nečakaj žiadne zázraky, čakaj zlepšenia. Pretože to, že si sa poučil z chyby raz, nezabráni tomu, aby si spravil nejaké ďalšie aj v budúcnosti. Život prináša neustále nové, meniace sa a nevyspytateľné situácie, takže nemôžeš byť všehoznalý. Môžeš byť len múdrejší, ako si bol naposledy. Nechci od seba teda nemožné. Dovoľ si byť omylný, veď si len človek.

2. Obmedz sociálne médiá

Je ťažké mať sa skutočne rád, keď neustále vidíš o koľko lepšie životy žijú tí druhí. Také zábavné. Plné neuveriteľných zážitkov. Milujúcich priateľov. Šťastných okamihov a žiadnych problémov či ťažkostí.

Nuž, i keď to vyzerá krásne, neodráža to skutočnosť. Je to iba ilúzia. Nikto nemá ideálny život. Všetci máme svoje problémy. Všetci sa trápime, sme občas nešťastní a nespokojní, podceňujeme sa a nemáme chuť kráčať ďalej.

Ten pocit ideálnych životov svojich kamarátov si nadobudol iba preto, že drvivá väčšina ľudí zdieľa iba svoje úspechy a šťastné chvíľky. Tie zlé nezverejňujú.

Prestaň teda tráviť toľko času na sociálnych sietiach, fixovaný na životy druhých. Zameraj sa na ten vlastný a začnú sa ti v ňom diať zázraky, uvidíš.

A ak by si nevedel na čo konkrétne sa v tom vlastnom živote zamerať a čo by si mohol vylepšiť, prečítaj si článok 10 Dôležitých Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Prežiť Život Na Maximum. Ten ti už zopár nápadov vnukne! 😉

3. Pozri sa znova na svoje vnímanie úspechu

Možno už dávno úspešný si, len si to neuvedomuješ. Možno nechceš až tak veľmi ten obrovský dom na pláži a mustanga odparkovaného v garáži. Možno je pre teba dôležitejšia šťastná a milujúca rodina, čas s blízkymi a pevné vzťahy a presne to už možno máš.

Nedávno som počul príbeh o mladom páriku, ktorý bol šťastný. Necítili sa však dostatočne úspešní, pretože žili v paneláku a tak sa rozhodli, že sa presťahujú do domu. Najbližších pár rokov teda pracovali svojpomocne na dome a vrážali doň všetky svoje peniaze, všetok svoj čas.

Nakoniec však ten dom postavili, no nebol to moment, kedy by mohli oslavovať. Za tie roky, čo venovali všetku pozornosť tomu domu, sa vzdialili jeden druhému. A i keď mali všetko, čo pre šťastie potrebovali, dovolili, aby ich o to pripravilo to, čo nemali. Daj si teda pozor, aby sa ti nestalo to isté.

4. Pracuj na svojom sebavedomí

Veriť v seba a vo svoje schopnosti, to je kľúčové! Bez toho sa totižto nikdy neodhodláš osloviť to dievča, využiť tú jedinečnú príležitosť, vystúpiť zo svojej zóny komfortu, zažiadať si vyšší plat alebo sa postaviť ľuďom, ktorí ti škodia.

Sebavedomie je pocit dôvery vo vlastné schopnosti, kvality a úsudok a bez neho sme skrátka nepoužiteľní. Začni na ňom teda okamžite pracovať, pretože bez neho, bez neho tvoj život nikdy nebude taký úžasný, akým by byť mohol.

A keby si potreboval zopár rád, ktoré ti s jeho budovaním dopomôžu, určite si prečítaj článok 25 Účinných Krokov, Ktoré Ti Nakopnú Sebavedomie. Tam ich isto pár, čo budú stáť za to, nájdeš! 😉

5. Pomáhaj

Väčšina z tých z nás, ktorí o sebe nemajú zrovna najvyššiu mienku, majú pocit, že na nich nezáleží. Že sú nepotrební. Postrádateľní. Že ich život nemá zmysel. V dnešnej dobe sú tieto pocity čoraz bežnejšie.

No vieš aký je najlepší recept na to, aby si sa tohto pocitu zbavil? Stať sa niekým, na kom záležať bude! Dať svojmu životu zmysel. Stať sa potrebným!

A nemusí to byť nič svetaborné či revolučné. Stačí pomôcť niekomu, kto tú pomoc potrebuje. Zapojiť sa do nejakej akcie, ktorá zmysel a význam má. Začať byť užitočný. To je najlepšou cestou k tomu, aby si sa týchto pocitov raz a navždy zbavil. Vďaka tomuto sa budeš cítiť lepšie. To ťa spasí! To ti pomôže v noci pokojne zaspať.

6. Staraj sa o svoje potreby

Vraví sa, že skutočným základom dobrého a zdravého vzťahu so sebou samým, je starostlivosť o svoje potreby. Dopraj si teda dostatočný spánok a oddych, ži aktívne, aby si sa dobre cítil, nehladuj a nedrž likvidačné diéty, stravuj sa s rozvahou a výživne. Vybuduj si zopár zdravých a prospešných návykov a zbav sa zlozvykov a všetkých vecí, ktoré by ti mohli škodiť. Polož si otázku čo nakŕmi tvoju myseľ, telo a dušu a dopraj si to. To by malo pre začiatok stačiť! 😉

7. Začni si venovať viac času

V dnešnom uponáhľanom svete je náročné nezabúdať na seba. Nájsť si čas pre svoje potreby a túžby. Nájsť si čas na oddych a relax. Tiež to tak mám.

Uvedom si však, že ak chceš, aby tvoje vzťahy prekvitali, musíš sa o ne starať. Venovať im čas, hýčkať si ich. A vzťah, ktorý máš so sebou samým nie je žiadnou výnimkou, ba priam naopak, mal by pre teba byť prioritou.

Choď si vyčistiť hlavu a prejsť sa. Ľahni si na postel a pusti kvalitnú hudbu. Snívaj. Rozmýšľaj nad svojou budúcnosťou. Spomínaj na to dobré z tvojej minulosti. Relaxuj. Oddychuj. Nasleduj svoje túžby a rob veci, ktoré ti robia radosť. Tak si vybuduješ silný vzťah. A pre inšpiráciu si môžeš prečítať článok 30 Najkrajších A Najuspokojúcejších Maličkostí, Ktoré Život Ponúka. V ňom nájdeš mnoho tipov na to, ako si svoj život okoreniť a spraviť si radosť, i bez veľkej investície. 😉

8. Začni sa o seba starať

Základná starostlivosť musí byť samozrejmá! Dbaj na hygienu. Pekne sa obleč. Sprav si radosť a občas podľahni pokušeniam. Toto všetko je veľmi dôležité, aby si sa vo svojej koži cítil dobre. Toto všetko je potrebné, aby si sa na seba do zrkadla usmieval, aby si sa na seba doň nemračil. Pretože presne tak, ako je dôležitá starostlivosť o svoju osobu zvnútra, presne tak je dôležitá aj tá vonkajšia.

9. Prestaň robiť veci, ktoré nenávidíš

Je ťažké mať sa rád, keď sa neustále nútiš a tlačíš do vecí, ktoré sú ti proti srsti. Ak neustále rozprávaš o tom, ako chceš prestať fajčiť tie hnusné cigarety, no zakaždým si zapáliš aj napriek tomu, ako by si sa za to mohol mať rád? Ak vo svojich vlastných očiach nie si dobrý a obdivuhodný človek, nikdy si so sebou nevybuduješ zdravý a prosperujúci vzťah. Tak prestaň! Prestaň robiť veci, ktoré ťa stavajú do zlého svetla pred sebou samým. Začni robiť tie, ktoré budú stáť za obdiv, za rešpekt a za lásku. Presne tieto veci si totižto potrebuješ dať!

10. Zmeň smer, ktorým smeruješ svoju pozornosť

V tom, či sa budeš zameriavať na veci, ktoré máš alebo na tie, ktoré nemáš, je velikánsky rozdiel. V tom, či sa budeš sústrediť na to, čo si v živote pohnojil namiesto toho, čo si v ňom spravil dobre, je obrovský rozdiel takisto.

Vďaka jednému sa budeš cítiť dobre, vďaka druhému mizerne. Vďaka jednému budeš vo svojich očiach hrdinom, vďaka druhému niktošom. Za jedno sa budeš obdivovať a ďakovať si za život, ktorý žiješ a vďaka druhému sa budeš preklínať a nenávidieť každú jednu sekundu na tomto svete.

A to najlepšie na tomto všetkom?! Že koniec koncov ani tak nezáleží na tom, čoho a ktorých situácií, bude v tvojom živote viac, ale na tom, na čo sa budeš viac sústrediť. Vyber si teda múdro, na čo sa zameriaš!

A ak by si potreboval pripomenúť, za čo všetko môžeš byť vďačný, prečítaj si článok 7 Dôvodov, Prečo Sa Cítim Ako Milionár Aj Bez Kopy Peňazí. Ten ti to pripomenie veľmi rýchlo! 😉

Tak a toto bolo to hlavné. Tie najpodstatnejšie veci, ktoré ti dopomôžu k lepšiemu vzťahu so sebou samým, čo bude mať paradoxne za následok aj lepšie vzťahy s ostatnými.

Začni teda so sebou konečne žiť v miery. Zakop vojnovú sekeru a nauč sa mať sám seba rád. A ak sa ti niečo nepáči, naprav to, nezatrpkni preto. Je totižto najvyšší čas, aby si sa vo vlastnej koži cítil dobre! 😉

Samozrejme, článok nezabudni lajknúť, šérnuť, poslať kamošovi, či kamoške, nech mu pomôžeš k ďalším ľuďom, ktorých by mohol inšpirovať. K ďalším, ktorých by mohol naučiť mať sa opäť o malý kúsok radšej. 😉

A okrem toho, čokoľvek máš na srdci, hoď to do komentárov pod článkov, rád si to vypočujem. 😉