7 Dôvodov, Prečo Sa Cítim Ako Milionár Aj Bez Kopy Peňazí

Šťastný mladý muž skáče od radosti

Všeobecne akceptovaným merítkom úspechu boli odjakživa peniaze. Ten kto ich mal, ten sa považoval za úspešného a ten, ktorý ich nemal, toho si väčšinou nikto ani nevšimol.

No neviem ako ty, ale ja verím, že peniaze nie sú jediným spôsobom, ako sa dá úspech zmerať. Som presvedčený, že veľkosť tvojho bankového konta nerozpráva príbeh tvojho úspechu v živote, rozpráva len príbeh tvojho úspechu v práci či podnikaní… A v tom je zásadný rozdiel! Pretože tvoj život sa skladá z oblastí mnohých, nie len z tej pracovnej.

Ja sa napríklad ako úspešný človek cítim, i keď moja peňaženka nepraská vo švíkoch. Považujem sa za úspešného, i keď nemám najmodernejšie auto z okolia, najdrahší dom v meste, či jachtu odparkovanú v prístave.

Nič z tohto nemám, no beztak, cítim sa skvelo. Cítim sa úspešne. Cítim sa doslova ako milionár, a to bez toho, aby som sa snažil preháňať či nadsadzovať!

Prečo, pýtaš sa? Nuž, tých odpovedí je viacero. Cítim sa ako milionár, pretože…:

1. Som zdravý

Ešte sa isto len rozbiehaš v čítaní, no už aj ťa musím požiadať, aby si sa na chvíľku zastavil a zamyslel. Chcem, aby si sa zamyslel, pretože mám pocit, že už zdraviu dávno neprikladáme takú hodnotu, akú si zaslúži.

Zakaždým, keď si pripíjame a zdvíhame poháriky nad svoju hlavu, s obrovským úsmevom na tvári vravíme „Na zdravie“, no skôr ako úprimné želanie je to len niečo, čím sa snažíme vyplniť tú tichú chvíľku pred tým, než do seba poháriky narazia.

Veď povedz mi sám, kedy si si naposledy štrngal s priateľmi a to „na zdravie“ si myslel vážne. Kedy si si naposledy uvedomil, aké je to zdravie skutočne dôležité a od srdca si ho svojim blízkym zaželal? Kedy si sa naposledy pozastavil a zaželal ho sebe?

Alebo počkaj, mám ešte lepšiu otázku. Kedy si si naposledy sadol na nejaké tiché miesto a uvažoval nad tým, či pre svoje zdravie robíš dostatok. Či preň nemôžeš robiť viac? Či preň robíš vôbec niečo?

Pretože ono dokáže byť vrtkavé. Je krehké a ak sa oň nebudeš starať, opotrebuje sa.

A preto, ak si si jeho dôležitosť po týchto riadkoch opäť uvedomil, som rád. No ak si náhodou hovoríš, že zbytočne dramatizujem, tak dovoľ, aby som ti pripomenul jednu zásadnú vec, kvôli ktorej robím okolo zdravia toľko povyku.

A to, že pevnosť tvojho zdravia rozhodne o dĺžke a kvalite tvojho života. A toto uvedomenie ti už hádam oči otvorí. Nezabúdaj teda, aký bohatý už vlastne si.

2. Som šťastný

Skutočne. A úprimne. No nie že by som mal všetko, čo by som v živote mať chcel, to vôbec. Naučil som sa však venovať viac pozornosť veciam, ktoré mám, ako tým, ktoré by som iba chcel. Prestal som sa toľko naháňať za cieľmi a začal si užívať samotnú cestu, po ktorej kráčam.

Neriešim minulosť a nerobím si starosti pre budúcnosť, namiesto toho si užívam dnešný deň. Som vďačný za všetko to, čo je v mojom živote správne a nenechávam sa zdeptať tým, čo v ňom správne nie je.

Teším sa z maličkostí. Teším sa z ľudí okolo mňa. Teším sa z každého nového dňa. A preto som šťastný. Pretože i keď nemám rozprávkový život bez najmenšej chybičky, stále chutí neuveriteľne skvelo!

A len tak medzi rečou, ak by si bol taktiež rád šťastnejší, začať môžeš prečítaním článku 10 Rozhodnutí, Ktorými Si Šťastní Ľudia Vyberajú Šťastie. Tam nájdeš solídny návod pre začiatok. 😉

3. Mám rodinu, ktorá ma miluje

Nepochádzam z veľkej rodiny, skôr z malej. Navyše, väčšina z mojich príbuzných sú skutoční zmrdi, inak sa to povedať nedá. Zlomyseľní, sebeckí a hlúpi ľudia. Až takí, že keby ti porozprávam zopár mojich „rodinných“ zážitkov, neveril by si.

To je polovica. Na strane druhej je zasa rodina, s ktorou neudržiavam žiaden obzvlášť blízky vzťah. Tak o kom potom píšem?

O rodičoch! Tí dvaja sú úplní šampióni! I keď o tom možno nevedia, som za nich nesmierne vďačný!

Tatko, ten je úplný pán! Vždy pozitívne naladený, vždy vyškerený. Férový. Zábavný. Ochotný pomôcť v každej situácii. Človek s neuveriteľne dobrosrdečným charakterom! A i keď som s ním nevyrastal, nikdy sme si neboli cudzí. Nie je mi len rodičom, je mi tiež oporou. Najlepším kamarátom. Parťákom. Osobou, s ktorou sa môžem porozprávať o čomkoľvek. Človekom, na ktorého sa môžem vždy obrátiť.

A mama, mama tá je samostatná kategória. I keď je povahovo tekvica a jej schopnosť vychádzať s druhými ľudskými bytosťami by som skôr nazval schopnosťou vedieť druhým okamžite zdvihnúť tlak, vo svojom vnútri je to strašne dobrý človek. Nápomocný. Obetavý. Silný. A láskavý.

Aj napriek tomu, že sa často nepohodneme, videl som, ako sa starala o svojich rodičov a že to vôbec nebolo jednoduché. Videl som, ako sa zaprela a ustála skutočne náročné životné situácie a nikdy sa nezlomila. Videl som, ako sa starala o mňa, keď som bol menší a čo všetko musela obetovať. Aj preto ma netrápi, že nám pri rozhovoroch častokrát vybuchnú emócie. Hlavné pre mňa je, že má čistú dušu a srdce na správnom mieste. To je to jediné, na čom záleží!

Nie, moji rodičia nie sú ideálni a každý jeden z nich má nejakú tú chybičku, no kto je perfektný?! Sám nie som, takže ich ani nejdem súdiť. No ich dobré vlastnosti prevyšujú tie zlé miliónnásobne. A najpodstatnejšie je, že ma bezhranične milujú. Najpodstatnejšie je, že tu pre mňa vždy boli. Najpodstatnejšie je, že sú tu pre mňa i dnes a i keď nie som žiadny vykladač budúcnosti, viem, že tu pre mňa vždy aj budú!

4. Mám priateľov, na ktorých sa môžem spoľahnúť

A že to v dňešnom chladnom a vypočítavom svete vôbec nie je málo. Mať ľudí, na ktorých sa môžeš spoľahnúť. Mať okolo seba tých, na ktorých sa môžeš obrátiť v prípade potreby. Tých, ktorí sú pripravení pomôcť. Vypočuť. Poradiť. Podržať.

Ja viem, ja viem. Tí, ktorí si už čo to v živote preskákali si možno povedia, že podraziť a skutočne raniť dokážu práve tí, ktorí sú najbližšie a bude to úplná pravda. Nič, proti čomu by som mohol namietať. Koniec koncov, o podrazoch ľudí, ktorých berieš ako najlepších priateľov by som ti toho sám vedel porozprávať habadej, no možnosť ešte nezaručuje výsledok.

To, že by to spraviť mohli ešte neznamená, že to aj spravia. Ja tým svojim verím. Veď bez dôvery neprežije žiaden vzťah. Respektívne, s nedôverou si žiaden nevybuduješ.

Preto som za tých svojich vďačný a snažím sa byť presne takým priateľom, akého by som sám chcel mať. A som za nich neskonale rád. Koniec koncov, pre priateľov som nedávno napísal aj článok 21 Vecí, Za Ktoré Zabúdame Poďakovať Svojim Najlepším Priateľom. Tak si ho prečítaj a pripomeň si, za čo všetko by si mal poďakovať tým svojim! 😉

5. Som pánom svojho života

Jedna z vecí, za ktorú by som si najradšej ruky nohy bozkával! To, že som precitol a chopil opraty vlastného života do svojich dlaní, bolo jednou z najlepších vecí, ktoré som mohol v živote vykonať!

Toľko ľudí sa totižto nechá životom unášať. Väznení svojimi mylnými presvedčeniami. Nedovolia si žiť život, po ktorom túžia, pretože sa presvedčili, že to nie je možné. A tak sa nechajú unášať prúdom. Otrieskať o skaly. Nariekajú, aký je život nefér a tvrdý, no nespravia nič preto, aby takým nebol. Nie že by nechceli, nevedia, že majú tú moc. Nemyslia si, že by mohli. Neveria, že by to dokázali.

S mentalitou obete tak kráčajú životom bez toho, aby sa v ňom o niečo pokúsili. Bez toho, aby využili svoj talent a silné stránky. Bez toho, aby ho smerovali tým smerom, ktorým by ho videli radi uberať sa. S pocitom krivdy. S pocitom nedostatočnosti. S nespokojnosťou v hlave a nešťastím v srdci.

A taký život znie skutočne depresívne. Preto sa teším, že ja to tak nemám. Že stojím za kormidlom, mám napnuté plachty a i keď ešte nie som tam, kde by som bol rád, ver mi keď ti hovorím, že sa tam rútim nezadržateľnou rýchlosťou! 😉

6. Som pánom svojej mysle

Možno si povieš, že to už preháňam… Veď čo je toto za hlúpy bod, no nie? Nuž, neviem, nebol by som si tým taký istý.

Pretože z mojich skúseností to vôbec nie je pravidlom. Keby ti poviem, koľkí ľudia dnešnú dobu nezvládajú a prežívajú iba vďaka antidepresívam a ťažkým liekom, pravdepodobne by si mi neveril. Keby ti poviem, o koľkých známych som počul, že im to všetko prerástlo cez hlavu natoľko, že skončili u psychológa alebo dokonca na psychiatrii, kukal by si ako puk.

No tam to ani zďaleka nekončí. Ľudia si nedokážu odpustiť prešľapy a pochybenia. Obviňujú sa, nadávajú si, niektorí sa dokonca nenávidia. Nedokážu sa odpútať od minulosti, nevedia sa milovať. Vidia vo svojich životoch len to zlé a nedokážu sa tešiť z maličkostí. Neznášajú svoju prácu alebo spôsob, ktorým svoj život vedú, no nedokážu vo svojej mysli nájsť cestu, ktorá ich z toľkého nešťastia vyvedie… Niektorí si také niečo dokonca nedokážu ani predstaviť.

Ďalej sú tu ľudia, ktorí…. Hop, asi by som sa mal zastaviť. Nechcel som byť prehnane negatívny a zbytočne dramatizovať, predsa len, článkami sa ťa snažím inšpirovať.

No inak sa to nedalo. Musel som ti ukázať, čo to znamená, nebyť pánom svojej mysle. Znamená to žiť život plný nešťastia. Znamená to žiť život plný bolesti. Znamená to žiť život plný nesplnených snov, nedosiahnutých cieľov a nenaplnených túžob.

A ja som nesmierne vďačný za to, že svoju myseľ zatiaľ zvládam. Ďakujem za to, že sme parťáci. Že spolupracuje. Že mi pomáha. Že sa dokážem tešiť z maličkostí a užívať si každý deň, i keď možno nejde tak, ako som si predstavoval.

Som vďačný za to, že sa dokážem milovať. Že dokážem riešiť svoje problémy. Že sa viem na svoj život pozrieť z nadhľadu a prichádzať s východiskami a riešeniami. Chápeš?! Preto sa cítim ako milionár!

A ak by si v tomto smere uvítal nejakú pomocnú ruku, aby sa aj tvoja myseľ viac otvorila a spolupracovala, určite si prečítaj článok 20 Výrokov, Ktoré Oslobodia Tvoju Myseľ a tiež jeho pokračovanie, Ďalších 20 Výrokov, Ktoré Oslobodia Tvoju Myseľ. Oba stoja za tvoj čas, ver mi! 😉

7. Mám všetko, čo skutočne potrebujem

Síce nemám auto, no žijem v meste, kde funguje verejná doprava, takže jediné čo tak trochu trpí, je moje ego. Nemám vlastné bývanie, no mám strechu nad hlavou, takže nemrznem na ulici. Neraňajkujem čerstvo natrhané exotické ovocie, neobedujem žraločie plutvičky, chobotničie chápadielká, ani žiadne iné drahé morské plody a nevečeriam žiaden kaviár, no chladničku som doma nikdy nemal prázdnu, takže opäť nie je nad čím bedákať.

Áno, áno… Síce je x milión vecí, ktoré by som chcel, no o tom to celé je. Sú to túžby. Ciele. Sny. Nie potreby. Potreby, tie mám všetky naplnené. Preto sa cítim bohatý. Pretože všetko, čo pre život potrebujem, to všetko mám. A to ostatné? To je iba bonus! 😉

Ták a to bolo sedem hlavných dôvodov, prečo sa cítim ako milionár! Vecí, za ktoré som neskonale vďačný. Vecí, ktoré mnoho bohatých ľudí nemá.

A na záver, aby si celý článok nepochopil zle, ti poviem ešte toľko. Peniaze nie sú nepriateľ. Sám rád zarábam, presne tak, ako každý. Predsalen, tie šušťavé papieriky ti dokážu skutočne zdvihnúť úroveň i kvalitu života. Splniť sny. Pomôcť dosiahnuť ciele. Preto sa týmto článkom nesnažím povedať, že by si sa mal na ne vykašlať a ísť žiť do lesa.

Vravím len, že sú tam omnoho dôležitejšie veci, ako peniaze samotné. Také, ktoré si za ne nekúpiš. Také, bez ktorých bude tvoj život prázdny, i keď ti budú čísla na tvojom konte rásť ako na steroidoch. Preto dobre zváž, ktorým z týchto vecí budeš venovať väčšiu pozornosť. 😉

Na záver klasika. Článok nezabudni polajkovať a okomentovať, nech viem, či stál za to a dokázal poriadne nakopnúť alebo sa mu podaril presný opak.