16 Šialene Populárnych Spôsobov, Ako Si Zruinovať Najbližších 20 Rokov Svojho Života

16 Šialene Populárnych Spôsobov, Ako Si Zruinovať Najbližších 20 Rokov Svojho Života

O našom osude rozhodnú naše voľby, žiadna vyššia sila, sudičky, či usporiadanie planét vo vesmíre. Určujeme ho my sami svojimi rozhodnutiami, pekne jedno za druhým, deň za dňom. A i keď by sme všetci túžili po tom, robiť len tie správne rozhodnutia, nie vždy sa nám to žiaľ podarí.

Naša pýcha rozhodne namiesto našej logiky. Tlak okolia nás prinúti ísť vľavo, keď cítime, že by sme mali ísť vpravo. Náš vnútorný kritik nás prinúti zastať, keď by sme mali kráčať vpred. A strach nás prinúti vzdať to práve vtedy, keď by sme mali zabrať naplno.

A áno, nikto z nás sa nechce cítiť mizerne. Žiť podpriemerný život, ktorý prežije v trápení. Aj napriek tomu však mnohí činíme kroky a rozhodnutia, ktoré nám život nezlepšujú, no ničia ho.

Tu je teda 16 spôsobov, ktorými si nevedomky likvidujeme život. Tu je 16 overených rád, ktoré sú medzi ľuďmi divoko populárne, a ktoré ti zaručene zruinujú najbližšie roky.

1. Drž sa svojej zóny komfortu, čo to pôjde

Och, to pohodlie. Prísť domov, rýchlo zo seba zhodiť veci a padnúť na gauč pred telku. Zakutrať sa do prikrývok. Oddýchnuť si. Vypnúť. Zrelaxovať. Žiadna práca. Žiadne zložité rozhodnutia. Žiadny ľudia. Len ty a televízny program. Pohodlie a komfort. To je pohodička, však?!

„Veď to vlastne ani neznie až tak zle, tak prečo to tu potom je?“ možno sa pýtaš. Nuž, problém s našimi komfortnými zónami je ten, že sú v skutku malé. Sú krpaté a všetky tie skvelé veci, ktoré v sebe ukrývajú obrovskú silu zmeniť nám životy, sú mimo nej. Všetky tie výzvy, príležitosti a možnosti na kvalitnejší a spokojnejší život, toto všetko je za jej hranicami. Dobre si teda rozmysli, či sa jej budeš aj naďalej držať zubami nechtami, pretože…

„Čím skôr vystúpiš zo svojej zóny komfortu, o to skôr si uvedomíš, že vlastne vôbec nebola taká komfortná.“ – Eddie Harrys Jr.

2. Odmietni sa zamilovať, len pre obavy z toho, že by si sa mohol zraniť

Láska bolí. Dokáže ti vyrvať srdce z hrude. Povláčiť ťa po zemi. Pripraviť ťa o ilúzie a o chuť kráčať ďalej. Prebodnúť ako milión ihiel. Mal by si sa jej preto vyhnúť.

Niektorí síce môžu namietať a hovoriť, že sa tým tiež pripravíš o všetky tie krásne okamihy. O všetky tie chvíle, ktoré ti vezmú dych. O všetky tie momenty, pri ktorých sa ti zastaví srdce a budeš šťastím celý bez seba. No nepočúvaj ich. Chráň sa. Veď kto by mal záujem o to dobré, keď ťa môže zraniť to zlé, no nie?!

3. Neodpusť si a neustále sa bičuj za všetky svoje chyby a omyly

Nedokážeš cestovať späť v čase a napraviť všetky svoje chyby. Môžeš si však odpustiť a dovoliť si poučiť sa z nich. Aby si bol nabudúce múdrejší. Aby si ich nezopakoval. Nie je predsa žiaden dôvod neustále sa trestať za minulé prešľapy. Pocit viny je toxický a škodí. Ak ťa niečo trápi, naprav to. Ak ťa niečo mrzí, pouč sa z toho. No vždy si vyber niečo produktívne. Nedovoľ, nech ťa minulé omyly zožierajú. Zapamätaj si teda lekciu, no zabudni konečne na tú chybu. Pretože ak sa nám má zahojiť akékoľvek zranenie, musíme sa v ňom prestať vŕtať.

Všetci robíme v živote chyby. To však neznamená, že za ne musíme pykať celý život. Niekedy aj dobrí ľudia spravia zlé rozhodnutia. No to neznamená, že sú zlí. Znamená to len, že sú ľudia. Nebuď na seba teda taký prísny, inak ťa budú tvoje negatívne skúsenosti z minulosti definovať celý tvoj život.

„Minulosť nemôže byť zmenená, zabudnutá, upravená alebo vymazaná. Môže byť len akceptovaná.“

4. Buď tým, kým ťa chcú mať všetci ostatní

Namiesto toho, aby sme sa pýtali samých seba kým sme a kým túžime byť, sme celý život programovaní, aby sme zapadli. Aby sme robili veci, ktoré sa páčia druhým. Také, ktoré káže spoločnosť. Tie, ktoré ocení okolie.

No bohužiaľ, tvoj život nie je ich, aby ho žili. Je tvoj. Patrí tebe. A dostal si ho na to, aby si si ho užil a vychutnal, nie na to, aby si ním plnil priania druhým. Nie na to, aby si naplnil ich očakávania a ich túžby.

Choď teda vlastnou cestou. Rob vlastné rozhodnutia a buď človekom, ktorým byť chceš. Inak sa ti môže veľmi ľahko stať, že sa jedného dňa postavíš pred zrkadlo a nespoznáš toho človeka, ktorého uvidíš v jeho odraze.

Na prečítanie odporúčam článok 15 Vecí, Na Ktoré Nemusíš Hovoriť Áno, I Keď Si Momentálne Možno Myslíš Opak, pretože naučiť sa hovoriť nie veciam, ktoré nechceš, je nevyhnutné preto, aby si mohol začať hovoriť áno tým, ktoré chceš. 😉

5. Sústreď sa na veci, ktoré nemôžeš ovplyvniť

Ja viem, že to pokúša. Posťažovať sa každý večer na pivečku s kamarátmi nad nespravodlivosťou osudu, nad tým, ako veľmi je svet neférový.

No skús si na moment predstaviť, že by si všetku tú energiu, čo venuješ týmto sťažnostiam na veci, ktoré zmeniť nedokážeš, venoval aspoň na moment tým, ktoré zmeniť dokážeš. Veciam, ako napríklad tvoj postoj, tvoja pozornosť, tvoja energia, tvoje myslenie. Skús mi povedať, kde budeš za týždeň sťažovania sa a kde budeš za týždeň, kedy by si sa snažil aktívne riešiť veci, ktoré máš vo svojej moci. Porozmýšľaj, alebo to rovno skús, no daj si velikánsky pozor, mohlo by ti to totižto zmeniť život.

6. Dopusti, aby ťa niekto presvedčil, že si nezaslúžiš nič lepšie

Tento svet nie je plný len dobrosrdečných, láskavých a milých ľudí. Je v ňom tiež plno podlých a zlomyseľných špinavcov, ktorí sa ti budú pokúšať ublížiť. Budú sa v tebe snažiť vyvolať pocity ľútosti, viny a tiež sa ti budú snažiť dať najavo, že si nezaslúžiš byť spokojný a šťastný. Budú to robiť pre svoje vlastné potešenie alebo z akýchkoľvek iných zvrátených dôvodov.

Zapamätaj si však, že druhí ľudia ti nemôžu ublížiť bez tvojho vlastného povolenia. Ak im teda dovoľuješ, aby ti takto ubližovali, ubližuješ si vlastne sám. Pretože ty sám máš v rukách moc zastaviť to a skoncovať s tým. No buď veľmi opatrný, pretože ak im už raz dovolíš, aby ti dávali pocítiť, že si lepší život nezaslúžiš, nikdy ho kvôli tomuto pocitu nebudeš žiť.

7. Hľadaj podporu v nesprávnych ľuďoch

Skúsme jeden príklad, nech si rozhýbeme predstavivosť. Keby si si chcel dať pizzu, išiel by si do čínskeho bistra? Jasné, že nie. Išiel by si do talianskej reštaurácie, kde robia tú najlepšiu pizzu, nemám pravdu?

Nuž a teraz mi povedz, za kým ideš, keď potrebuješ podporiť, povzbudiť, motivovať a podržať. Keď potrebuješ múdre rady, cítiť oporu alebo sa ti žiada, aby ťa jednoducho niekto vypočul. Tak za kým vtedy ideš? Za ľuďmi, od ktorých sa ti toho dostane alebo za tými, od ktorých odchádzaš nahnevaný, rozzúrený, či s náladou pod psa?

Odpovedz si a podľa odpovede usúď, či nepotrebuješ prekopať svoje sociálne kruhy.

8. Čakaj, čakaj a ešte raz čakaj, na ten správny čas alebo na zázrak

Chápem, že nechceš spraviť chybu. Úplne tomu rozumiem, že sa nechceš zle rozhodnúť. Chceš počkať na ten správny čas. Na ideálne podmienky. Na príležitosť bez rizika, či na správnu konšteláciu hviezd. Nech je všetko dokonalé. Nech to všetko klapne. A viem, že sa ti zdá, že konáš rozumne.

No čas ti neprinesie žiadnu čarovnú príležitosť špeciálne pre teba. Zlatá rybka ti nikdy neskočí do člnu a podivný pocestný ti nikdy nedaruje zázračné fazuľky. Zapamätaj si, že ak v živote nepôjdeš po to, po čom tak veľmi túžiš, nikdy to nebudeš mať. Vďaka vyčkávaniu sa ti nesplnia sny, akurát tak zostarneš. Prestaň teda čakať, kým niekto zakričí tvoje meno a povie ti, že teraz je ten správny čas. Ten správny čas totižto je TERAZ. Bez toho, aby ti to niekto musel hovoriť!

A ak by ťa vyššie napísané nebodaj nepresvedčilo, k tejto téme vrelo odporúčam video Prestaň Neustále Vyčkávať Na Ideálny Čas. To ťa nakopne zaručene! 😉

9. Nenáviď

Nenávisť je veľmi jedovatá vlastnosť. Prechovávať ju je ako vypiť jed a čakať, že sa otrávi niekto iný. Ty budeš nakoniec ten, koho zničí. A je úplne jedno, že ti niekto ublížil a tiež to, ako veľmi. Ver mi, viem, o čom hovorím.

Nenávisť si ťa podmaní. Budeš posadnutý životom ľudí, ktorých nenávidíš. Budeš sa modliť za ich pád a peniť pri každom ich víťazstve. Pomsta ťa bude viesť a svoj život budeš žiť kvôli nej, namiesto toho, aby si ho žil kvôli sebe. A to je veľmi smutná existencia.

10. Nevenuj žiadnu pozornosť prítomnosti

Vraví sa, že život sa skladá z maličkostí. No úprimne, kto na ne má v dnešnej uponáhľanej dobe čas, všakže?! Máme predsa povinnosti, neodkladné záležitosti a v neposlednom rade ciele, ktoré musíme nasledovať. A tak nám uteká jeden týždeň za druhým, jeden mesiac za druhým, bez toho, aby sme si všimli tie krásne dni, ktorými boli pretkané. Bez toho, aby sme venovali pozornosť maličkostiam, ktoré nás mohli spraviť šťastnými.

No s takýmto postojom sa nám môže veľmi ľahko stať, že sa jedného dňa zobudíme a zistíme, že už viac nemáme čas robiť všetky tie veci, ktoré sme robiť chceli. Budeme sedieť na okraji postele, s hlavou položenou vo svojich dlaniach s jedinou otázkou v mysli, a to „Kam sa všetok ten čas podel?“. Tak si teda radšej dva krát zváž, či chceš, aby sa to stalo i tebe.

11. V žiadnom prípade sa neuč nič nové

Určite máš aj ty vo svojom okolí ľudí, ktorí akoby zaspali dobu. Zasekli sa na jednom mieste a ich život akoby zastal. Všetci sa po škole rozleteli do sveta, no oni aj desať rokov po škole bývajú stále u rodičov. Majú negatívne presvedčenia o svete, zaostalé názory a keď s nimi prehodíš zopár slov, máš pocit, že sa rozprávaš s puberťákmi, i keď majú 35. Nuž, toto sa ti presne stane, keď sa odmietneš vzdelávať a učiť nové veci. Ak sa ti to páči, tak prosím, no ja sa riadim skôr heslom…:

„Ži tak, akoby si mal zomrieť zajtra, uč sa tak, akoby si mal žiť večne.“ – Mahatma Gandhi

12. Zatrpkni na celý svet len kvôli tomu, že sa ti pred tým niečo nepodarilo

Viem, ako veľmi to bolí, keď sa ti niečo nepodarí. Viem, aké to je, keď sa niečomu celý odovzdáš, dáš zo seba maximum, spravíš pre to všetko, čo bolo v tvojich silách, a zlyháš aj napriek tomu. Viem ako chutí prehra, viem ako chutí porážka. Viem aký je to pocit mýliť sa, viem aký je to pocit padnúť na dno. Viem, aká zúrivosť prichádza so zradou a viem aké zúfalstvo prichádza, keď sa ti život rúti pred očami a ty s tým nemôžeš spraviť absolútne nič.

No aj napriek týmto ťažkým skúškam máš na výber. Môžeš to buďto vzdať a hodiť to za hlavu alebo bojovať aj naďalej. Môžeš si nahovoriť, že tebe nie je súdené byť šťastný alebo to môžeš skúsiť znovu. Môžeš sa buďto zmieriť so životom takým, aký ho máš alebo sa skrátka nenecháš zastaviť a pôjdeš si za svojimi túžbami a snami nehladiac na to, koľko krát ti to doposiaľ nevyšlo.

Ja, aj potom všetkom, som stále tu. Stále to skúšam. Pretože viem, že vzdať sa by znamenalo zmieriť sa so životom, ktorý sa mi nepáči… Že by to znamenalo zmieriť sa s ním NAVŽDY!

A preto, ak už ďalej nevládzeš, ak zažívaš krušné chvíľky a nevieš ako ďalej, prečítaj si článok 20 Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Nájsť Silu A Odhodlanie V Ťažkých Časoch, v ktorom načerpáš energiu, daj hlavu hore a bojuj zo všetkých síl. Kráčaj ďalej a v žiadnom prípade to nevzdávaj! 😉

13. Uver tomu, že to nedokážeš

Vydajme sa spolu na menší výlet do minulosti. Spomeň si na chvíle v tvojom živote, kedy si bol skalopevne presvedčený, že niečo nedokážeš. Momenty, kedy by si za to dal ruku do ohňa. Potom si sa však dostal do situácie, kedy si nemal na výber a jednoducho si to musel spraviť. A dokázal si to. Aj napriek pochybnostiam. Aj napriek tvojmu presvedčeniu, že na to nemáš. Zvládol si to.

Či už to bolo prekonanie ťažkých časov, vysporiadanie sa s obrovskými problémami alebo postavenie sa na vlastné po bolestivých pádoch… Spomínaš si?

A teraz sa vráťme do prítomnosti a porozmýšľaj nad tým, koľko z tých vecí, o ktorých si dnes presvedčený, že ich nedokážeš, by si mohol dosiahnuť rovnako, ako tie v minulosti. Len keby si si dal trošku väčší kredit. Len keby si si trošku uveril, aspoň na malý moment. Tak koľko, hm?

14. Venuj svoju pozornosť tomu, čo chceš teraz, namiesto toho, čo chceš najviac

Choď na tú párty. Schrupni si. Ponocuj. Pozri si ten ďalší seriál. Flákaj sa po vonku. Hlavne nerob to, na čom ti skutočne záleží. Nepracuj na svojej budúcnosti. Nepracuj na svojich snoch. A v žiadnom prípade nepracuj na sebe. Vždy si nájdi niečo, čím zabiješ čas. Tak je to lepšie. Aspoň ti deň rýchlejšie ubehne. Čo tam potom, že ťa to v živote nikam nedostane.

15. Nevystrkuj rožky a nevytŕčaj z davu

Neupozorňuj na seba, bola jedna z rád, ktoré som ako malý počúval najčastejšie. No zatiaľ čo niekedy ti táto rada garantovala pohodlné miestečko v závode za mestom a prísľub stálej a istej, i keď dušu vysávajúcej, práce, dnes ti to zaručuje… Nuž, plus mínus to isté. Len neviem, či je to presne to, po čom túžiš.

V dnešnom svete uspejú tí, ktorí sú iní. Výnimoční. Svojskí. Blázniví. Tí, ktorí snívajú a neboja sa tie sny prenasledovať. Tí, ktorí sa odmietajú stať obyčajným ozubeným kolieskom v závode, pretože vedia, že toho môžu ponúknuť ďaleko viac. Dobre si teda rozmysli, do ktorého z týchto dvoch táborov ľudí chceš patriť. Rozmysli si to a sám uznaj, či by si aj naďalej nemal vystrkovať rožky a vytŕčať z davu.

16. Nenasleduj svoje sny

Toľkých ľudí som už počul nariekať, že sa cítia nenaplnení. Akoby ich život nemal zmysel. Akoby nikam nesmeroval. No mám pre teba jednu novinku kamarát. Ak máš pocit, že tvoj život nemá zmysel, tak ho potom skutočne nemá!
Môžeš ho totižto prežiť dvoma spôsobmi. Buďto budeš prenasledovať veci, ku ktorým ťa tvoje srdce ťahá alebo ich budeš utláčať do úzadia, pretože sa budeš báť vykročiť do neznáma.

Viac o tom píšem v článku 10 Drsných Životných Právd, Ktoré Si Potrebuješ Uvedomiť, Aby Si Konečne Chytil Svoj Život Do Vlastných Rúk A Začal Skutočne Žiť, takže ak by si svojmu životu zmysel rád dal, určite si ho prečítaj! 😉

Ak sa ti článok páčil kamarát/ka, určite ho náležite podpor. Prejav mu svoje sympatie a poriadne ho vylajkuj, pošéruj, poposielaj kamošom, prípadne mi napíš do komentáru svoje pocity, dojmy, prípadne najtajnejšie túžby, ak by si mal potrebu vyrozprávať sa! 😉

Samozrejme, nech ťa ani len nenapadne nezapísať sa do NEWSLETTER-a. Iba tak sa uistíš, že ti žiaden ďalší článok neujde. Hoď teda svoj email do políčka nižšie a ja ťa na každý ďalší nový článok upozorním. Osobne, rád a navyše zdarma! Tak šup. 😉