18 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikuješ Život

18 Spôsobov, Ktorými Si Zbytočne Komplikuješ Život

,,Niektorí hovoria, že život je ťažký. Iní hovoria, že je komplikovaný. No pravdou je, že je presne taký, akým si ho spravíš.“

Keď si bol mladší, tvoj život bol jednoduchý, však?! Presne tak, všetci si to hovoríme. Avšak pravdou je, že život rovnako jednoduchým aj ostal a je taký i dnes. Vždy taký bude. Jediná vec, ktorá sa zmenila je, že si zostarol. A s rokmi si si život poriadne skomplikoval.

Keď si bol mladší, pozeral si sa na svet cez ružové okuliare. Pozeral si sa naň tými velikánskymi optimistickými očami, plnými nádeje. Vedeli sme, čo chceme robiť a presne to sme robili. Nemali sme žiadne predsudky, žiadne bočné úmysly. Konali sme tak, ako sme to cítili, nejednali sme vypočítavo.

Čas sme trávili s ľuďmi, ktorí sa usmievali a snažili sme sa vyhnúť tým, ktorí sa mračili. Napili sme sa, keď sme boli smädní, najedli, keď sme boli hladní a spali sme, keď sme boli unavení. Jednoduché.

Avšak s tým, ako dospievame, sa naše mysle nechávajú čoraz viac rozrušiť všetkými tými negatívnymi vplyvmi okolia. V akomsi momente začneme váhať a spochybňovať svoje inštinkty. V okamihu, kedy narazíme na prekážku, prestávame si veriť si a vzdávame to.

Táto situácia sa zopakuje párkrát v tvojom živote, a tak sa nakoniec rozhodneš, že už to nechceš viac zažiť, no namiesto toho, aby si problémy vo svojom živote vyriešil, prestávaš robiť čokoľvek, v mylnej domnienke, že sa ti už prekážky do cesty nepostavia, ak nebudeš robiť nič.

A ako výsledok konzumujeme fast foody a pijeme alkohol, aby sme cítili aspoň chvíľkové potešenie, ktoré zapláta tie prázdne miesta. Pracujeme dlho do noci, aby sme sa vyhli hádkam a konfliktom doma. Začneme v sebe zdržiavať zášť, rozbehneme zákulisné hry a metieme a zavádzame druhých v domnienke, že sa vďaka tomu dostaneme napred.

A keď to nefunguje, žijeme vo svojom vymyslenom svete aj naďalej. Nahovárame si polopravdy a klamstvá, prekrývame jednu lož druhou a jeme a pijeme viac, aby sme sa opäť cítili o trošku lepšie.

A s tým, ako čas plynie, naše životy sa stávajú čoraz ťažšími a komplikovanejšími. A s toľkými ťažkosťami, ktorým musíme každodenne čeliť, strácame kontakt s tým, kým v skutočnosti sme a zabúdame na to, čo skutočne potrebujeme.

Nie sme až takí rozdielni však?! Tiež som to tak mal.

A ak si sa v predošlých riadkoch našiel, teraz ti ukážem tých pár spôsobov, ktorými si komplikuješ život úplne zbytočne a tiež ti dám zopár nápadov, ako si život opäť zjednodušiť.

Pretože nech už máš život akokoľvek „komplikovaný“ alebo „ťažký“, vždy ho môžeš zmeniť a opäť zjednodušiť!

Takže tu je 18 vecí, ktorými si svoj život komplikuješ úplne zbytočne:

1. U druhých ľudí hľadáš odpovede, ktoré si môžeš dať len ty sám

Nikto ti neodpovie na otázku, čo by si mal v živote robiť. Takisto u nikoho nenájdeš odpoveď na otázku, kto si a kým by si sa mal stať v budúcnosti. Šťastie nenájdeš v plnej peňaženke, či napráskanom šatníku. Odpovede, ktoré hľadáš, nevyčítaš z kníh, neprezradia ti ich vo večerných správach a nezbadáš ich ani v dennej tlači.

Iste, všade vo svojom okolí nájdeš samozvaných odborníkov na svoj život, ktorí vedia úplne presne, čo by si mal robiť, kým by si mal byť a ako by mal tvoj život vyzerať. Avšak v prvom rade by si mal počúvať, čo ti vraví vlastné vnútro, až potom suseda, mamu, spolužiaka alebo svojho šéfa. Budú ti hovoriť ako myslieť, čo sa nosí, čo je pekné a čo naopak nie je. Nezožer im to aj s navijakom!

Každý má svoju predstavu o ideálnom živote, o úspechu a o svojej budúcnosti. A preto by si ju mal mať tiež. Vlastnú! Neboj sa. Tvoje srdce už akosi vie, čo je pre teba najlepšie. Začni myslieť. Začni cítiť. Začni počúvať, čo ti hovorí vlastné vnútro. A v momente, kedy prestaneš robiť to, čo chcú ostatní a začneš robiť to, čo chceš ty, vtedy nájdeš presne tie odpovede, ktoré si tak dlho hľadal.

2. Dovoľuješ druhým, aby si sa kvôli nim cítil previnilo za spôsob, ktorým žiješ svoj život

Ak spôsobom svojho života neubližuješ druhým, nech ťa ani nenapadne, že by si ho prestal žiť po SVOJOM! Niekedy na to zabúdame a snažíme sa žiť pre niekoho iného, naplniť ich očakávania a robiť veci, ktoré ocenia oni.

Zastav sa na chvíľu a popremýšľaj o tom. Veci, ktoré v živote robíš, robíš na základe vlastného presvedčenia? Pripomeň si vlastné ciele. Nasleduj vlastné sny. Ži, miluj a správaj sa podľa vlastného uváženia, pretože ak na to príde, tvoje vzťahy môžu skončiť zo sekundy na sekundu, avšak so sebou samým, so sebou budeš musieť žiť do konca života..!

3. Dovoľuješ jedovatým ľuďom, aby z teba dostali to najlepšie

Nikdy si nemusíš vyčítať, že sa prestaneš stretávať s jedovatými ľuďmi. Či už ti kradnú energiu, kazia náladu alebo podkopávajú nádej, vieru a ilúzie. Nikto nemá právo hovoriť ti, že si niečo nezaslúžiš, spôsobovať ti bolesť alebo ti brániť v naplnení tvojich snov.

Títo ľudia v tvojom živote nemajú čo robiť. Prečo sa radšej neobklopíš ľuďmi, s ktorými je radosť byť? Je to iba na tebe, či budeš zo svojho okolia cítiť podporu, radosť a energiu alebo výčitky, sťažnosti, pesimizmus a zbytočnú drámu.

4. Si súčasťou tej drámy vo svojom okolí

Vieš si predstaviť deň bez toho, aby si riešil životy iných? Deň, v ktorom by si sa plne sústredil na svoj život. Na svoje ciele, na svoje sny, na svoj pokrok. Nenechal by si sa vtiahnuť do problémových príbehov zo životov ostatných. Nedopustil by si, aby z teba všetci tí negatívni ľudia v tvojom okolí vysali všetku pozitívnu energiu. Nedovolil by si, aby ťa infikovali pesimizmom, problémami a nikdy nekončiacimi sťažnosťami. Nepočúval by si tie náreky, to plačkanie a opúšťanie sa nad banalitami. Aký by bol tvoj deň?

5. Za činmi druhých hľadáš negatívne pohnútky

Ďalší zlozvyk, ktorým kŕmiš negativitu vo svojom živote. Kamarátka ti neodpísala, kolegovci išli na obed bez teba a milión ďalších. Prestaň si ich brať osobne a hľadať za tým skrytý, častokrát škodlivý význam. Čo keby si jeden deň skúsil v ľuďoch hľadať to dobré, namiesto toho zlého? Tvoj deň dostane úplne iný rozmer, stačí to skúsiť.

6. Príliš sa bojíš, že ti ľudia ukradnú to, čo máš

Toto platí najčastejšie pre tvoj profesionálny život. Všetci sa bojíme, že nás predbehne kolega, že chalanisko z vedľajšej bunky spraví svoju robotu lepšie, že nám niekto ukradne nápad a tak ďalej.

Zapamätaj si, že zdieľanie vedomostí ti v kariérnom raste pomôže ďaleko viac a tvoje podnikanie sa dostane o poriadny kus ďalej. Vedz, že konkurencia je tu na to, aby sme nezaspali na vavrínoch a neprestali napredovať. Tvoj úspech bude ďaleko väčší, keď budeš súperiť čestne, ako keď sa svojim konkurentom budeš snažiť podraziť nohy.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

7. Snažíš sa súperiť so všetkými vo svojom okolí

On má lepšie auto, ten má riadny barák a henten vyzerá ďaleko lepšie. Porovnávaš sa s druhými ľuďmi a navyše v bodoch, v ktorých vynikajú. Namiesto toho, aby si sledoval svoje pokroky a snažil sa byť denno denne lepší od osoby, ktorou si bol včera, tak sa prirovnávaš k ostatným, podkopávaš si sebavedomie a trpíš. Svoju najväčšiu a jedinú konkurenciu nájdeš v zrkadle, nikde inde!

8. Neustále bažíš po popularite

Mal by si si budovať rešpekt a nie sa prosiť o pozornosť. Keď sa snažíš za každú cenu strhnúť na seba pozornosť, nepotrvá to dlho a ľudia prekuknú tú tvoju lacnú pretvárku. Pretože budeš robiť to, čo si momentálne publikum vyžaduje a nie veci, ktoré cítiš, že by si robiť mal.

Vycítia, že ťa majú v moci a budú ťa mať plne vo svojich rukách. Skutoční vizionári a svetové osobnosti robia veci z vlastného presvedčenia a neboja sa postaviť za vlastnú vec. To sú tie vlastnosti, ktoré stoja ako podporné trámy ich úspechu.

Buď teda sám sebou! A ak by si nevedel kde začať, čítaj 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou! 😉

9. Si zvyknutý iba brať

Nemôžeš neustále brať bez toho, aby si niečo dal. Najprv musíš niečo zasadiť, aby si potom mohol žať. Ak nemáš dobrých priateľov, nevieš si nájsť kočku, ktorá by stála po tvojom boku alebo ti v práci nedávajú dostatok možností realizovať sa, toto môže byť príčinou. Zamysli sa nad tým.

10. Neustále si to uľahčuješ

Začni robiť to, čo je správne, nie to, čo je jednoduché. V živote každého dospelého človeka sa vyskytnú problémy a prekážky, ktorým jedného dňa bude musieť čeliť. Nedá sa pred nimi utekať do nekonečna. Preto je načase utrieť si mlieko z brady a dospieť! Teda aspoň v tomto smere, pretože inokedy je zasa dobré ostať stále dieťaťom. 🙂

11. Sústredíš sa na všetko možné okrem prítomnosti

Včerajšok zmeniť nedokážeš, avšak on, on ťa dokáže pripraviť o všetok čas, ktorý si pre seba dnes mohol využiť. Rovnako tak nemôžeš vedieť, čo sa stane zajtra, no opäť si dokážeš kompletne zruinovať dnešný deň, ak sa budeš neustále obávať o budúcnosť. Ako som už v mnohých článkoch napísal, život sa deje dnes, tak daj pozor, aby ti neutiekol.

A ak to už dávno chápeš a v prítomnosti by si sa naučil žiť rád, určite si prečítaj jeden z novších článkov, ktorý som na túto tému napísal – 10 Osvedčených Rád, Ktoré Ťa Naučia Žiť V Prítomnosti. Ten ťa už do prítomného momentu vtiahne zaručene. 😉

12. Pre minulé chyby si nedovolíš pohnúť sa ďalej

Je dôležité, aby si si dokázal odpustiť za minulé chyby. To, ako sa vysporiadaš s chybami vo svojom živote, rozhodne o tvojej budúcnosti. O tom, či si dokážeš odpustiť, posunúť sa ďalej a opäť začať žiť svoj život alebo si budeš svoje chyby do jeho konca vyčítať. Ono šťastný, úspešný a spokojný život nežije ten, ktorý v ňom chyby nerobí, ale ten, ktorý ich dokáže prekonať.

13. Myslíš spôsobom „všetko alebo nič“

Neexistuje taká vec, ako úplný úspech, tak, ako neexistuje ani totálne zlyhanie. A práve tento spôsob, ktorým sa na svet pozeráš a myslíš si, že buď uspeješ alebo zlyháš, ťa môže dostať do kopy problémov. Čo však na druhej strane existuje, je nekonečná séria nedokonalých momentov, ktoré sú plné príležitostí a možností.

Namiesto toho nikdy nekončiaceho čakania na absolútny úspech si radšej uži tú nedokonalú jazdu plnú vzostupov a pádov. A čo je najpodstatnejšie, nikdy nedovoľ, aby sa ti úspech dostal do hlavy a zlyhanie dostalo do srdca!

14. Očakávaš, že budeš v živote iba šťastný

Svet dokáže byť zložité a komplikované miesto. Môžeš okúsiť stratu, sklamanie, zlomené srdce, zradu… Tieto skúsenosti ťa dokážu obrať o šťastie na poriadne dlhú dobu. Avšak spomeň si na Yin a Yang z čínskej filozofie, v ktorej sa hovorí, že protiľahlé sily sú častokrát prepojené.

Vo chvíľach utrpenia dokážeš nájsť obrovskú silu, zlomené srdce ťa môže naučiť opäť milovať samého seba, sklamanie a zrada ťa spravia opatrnejším a obozretnejším a strata, tá ti opäť pripomenie, aký je život krehký a vzácny a donúti ťa užívať si každú jednu chvíľu v ňom naplno. Život je stále Yin aYang!

15. Neustále myslíš na tie najhoršie možné scenáre

Myseľ mnohých ľudí sa častokrát potýka s udalosťami, ktoré sa ešte ani nestali a sú prinajlepšom nepravdepodobné. Bolí ťa brucho a ty si presvedčený, že zomieraš. Druhý deň nevieš nájsť občiansky a už ho vidíš v rukách pašerákov a drogových dílerov, ktorí ho používajú na nekalé účely.

Takéto negatívne myslenie ti pozitívny život nedá. Starosti ti prinesú iba ďalšie starosti. Ťažkosti do svojho života pritiahneš skôr, ako sa tam skutočne objavia. Čo sa tým všetkým snažím povedať je, že sa na svet môžeš pozerať dvoma spôsobmi. Cez cenzúru pochybností, strachu a zúfalstva alebo cez objektívy nádeje, radosti a vzrušenia. Sám si vyber.

16. Odmietaš čeliť pravde

Pravda neprestane existovať iba preto, že ju odmietaš prijať. Nedokážeš pred ňou utiecť a nedokážeš sa pred ňou skryť. A takisto nedokážeš nájsť pokoj tým, že sa jej budeš brániť. Musíš ju precítiť, prijať a vysporiadať sa s ňou. Dopraj si čas, predýchaj to, poprípade sa na to vyspi. Pretože jediná cesta z pasce, do ktorej si sa sám dostal, je skrz! A ver mi, že ak sa naučíš pravde čeliť zoči-voči, bude to najlepší krok, ktorý v živote urobíš.

A začať môžeš práve článkom 7 Nemilosrdných Faktov, Ktoré Ti Pomôžu Pohnúť Sa Vpred. Ten ťa preberie do reality viac ako keby som ťa oblial vedrom studenej vody, ver mi. 😉

17. Dovoľuješ strate, aby ťa pohltila

Niekedy jednoducho musíš pracovať na svojom šťastí. Pretože niektoré straty sú príliš ťažké na to, aby si ich prekonal iba pozitívnym myslením. Niekto ťa zradil? Potrebuješ sa dostať z ťažkého rozchodu? Potrebuješ prekonať smrť blízkeho človeka? Život je plný strát.

Viem, že je to ťažké a kruté, avšak bez smútku by si nikdy nemohol objaviť radosť. Všetko má svoj začiatok a všetko má svoj koniec. A na tom konci by sme nemali oplakávať veci, ktoré sme nestihli, ale tešiť sa z tých, ktoré sme spolu prežili a ďakovať za momenty, ktoré sme zažili iba s touto osobou. Strata nám pomáha rásť. Ak sa snažíš, no stále nevieš nájsť to svetlo na konci tunela, nezúfaj, nie si sám. Nájdi niekoho, kto rozumie tomu, čím si prechádzaš a pohovor si s ním. Pomôže ti to.

18. Odkladáš dôležité rozhodnutia

Zlé rozhodnutia sú skoro vždy lepšie ako žiadne. Tí, ktorí sa nevedia rozhodnúť váhajú, zatiaľ čo sa tí, ktorí spravia zlé rozhodnutia, priučia dôležitým lekciám. Nikdy nemôžeš vedieť, ktorá cesta je tá správna a mnohokrát je jedinou možnosťou robiť veci spôsobom pokus – omyl. Pretože na konci budeme najviac ľutovať aj tak iba tie šance, ktoré sme nevyužili, vzťahy, ktorých sme sa obávali a rozhodnutia, ktoré sme odkladali príliš dlho.

Tak a toto bolo 18 vecí, zvykov a činností, ktoré vo svojom živote absolútne vôbec nepotrebuješ. Zbytočne ti škodia a ubližujú, preto by si mal velice rýchlo prehodnotiť, či si ich budeš v živote pestovať aj naďalej.

DÔLEŽITÉ: A ak by si chcel s vecami, ktoré ti ničia život,  skončiť raz a navždy, tak teraz nastraž obe uši a dávaj veľký pozor. Presne na túto tému som napísal knihu 100 SPÔSOBOV, KTORÝMI SI ZBYTOČNE KOMPLIKUJEME ŽIVOT (a ako s tým prestať). Na jednej strane je to kniha plná motivácie, pozitívneho myslenia a optimizmu a zároveň, na strane druhej, je plná nápadov, ktoré ti pomôžu zmeniť tvoj doterajší komplikovaný, stresujúci a únavný život na omnoho šťastnejší, spokojnejší a jednoduchší. Nie že by to bola nejaká zázračná pilulka, ktorá vyrieši všetky tvoje problémy a zázračne ti transformuje život, je to skôr zoznam funkčných tipov, ktoré ti ukážu, ako si dokážeš ten život transformovať sám! 😉

Klikaj na link vyššie alebo na tento banner nižšie a zisti o nej viac! 😉

Kniha 100 Spôsobov, Ktorým Si Zbytočne Komplikujeme Život

No poďme späť k článku. Na záver už tradične, ak sa ti článok páčil, určite ho zdieľaj alebo lajkuj. Nezaváhaj ani na sekundu. Klikaj, mačkaj, šéruj a lajkuj. Na to tam tie tlačidlá predsa sú. 😉

Pretože ak sa ti skutočne páčil a odídeš bez toho, aby si ho spomínaným spôsobom ocenil, tak si ťa podľa IP-čky nájdem, prídem a donútim ťa, aby si ho lajkol a zdielal osobne! 😀

Medzičasom samozrejme nezabudni hodiť svoj email do políčka na NEWSLETTER nižšie a ja ti naň budem každý týždeň posielať nové, ešte naloženejšie a oveľa peckovejšie články! Zostaňme teda v spojení. 😉