7 Dychberúcich Citátov, Ktoré Ťa Prinútia Prehodnotiť Spôsob, Ktorým Žiješ Svoj Život

7 Dychberúcich Citátov, Ktoré Ťa Prinútia Prehodnotiť Spôsob, Ktorým Žiješ Svoj Život

Naše životy niekedy naberú smer, ktorý nechceme, no keďže žijeme tryskovým tempom, častokrát si to ani neuvedomujeme. Ponáhľame sa od jedného dňa k druhému, od jedného týždňa k druhému, a to všetko bez toho, aby sme z času na čas spomalili a zrekapitulovali si svoj život.

Pozreli sa naň z odstupu. Dopriali si trošku sebareflexie. Dovolili si pozrieť sa na veci z nadhľadu a zamyslieť sa nad tým, či žijeme tak, ako by sme žiť chceli, či konáme tak, ako sme vždy konať chceli.

No to, že sa životom ženieme ako o závod, mnohí veľmi dobre poznáme z vlastných príbehov, tak sa o tom nejdem príliš rozpisovať. Namiesto toho som ti priniesol článok, ktorý ti pomôže zamyslieť sa nad životom, ktorý vedieš. Nastaví ti zrkadlo a ukáže ti tvoj život v reálnom svetle.

Hádam ti teda nasledujúce výroky otvoria oči a pomôžu prehodnotiť spôsob života, ktorý vedieš.

Zamysli sa teda nad…:

1. Nad tým, ako likvidujeme všetko, čo je pre život na tejto planéte dôležité

„Až keď bude vyrúbaný posledný strom, chytená posledná ryba a otrávená posledná rieka, až vtedy si uvedomíme, že sa peniaze jesť nedajú.“

Peniaze sú dôležité, samozrejme. Umožňujú nám prežiť, ba čo viac, vďaka nim môžme žiť na úrovni a dôstojne. Čím viac ich máme, tým je nám ľahšie. No aj napriek tomu, že sú dôležité, nie sú ani z ďaleka tým najdôležitejším.

Často píšem o tom, ako by sme za ne nemali vymieňať príliš veľa času, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že v tej naháňačke za zariaďovaním si lepšieho života, premrháme ten, ktorý vlastne máme, pretože zabudneme žiť.

No i keď je hlúpe, vymieňať za ne príliš veľa času, obetovať peniazom veci, ktoré sú pre naše prežitie existenčne dôležité, to je do neba volajúca debilita. Rieky, zvieratá, zem, toto všetko by sme mali chrániť a nie znečisťovať to, s očami zaslepenými len a len na profit!

Je to, akoby si stál na vysokánskom strome a po častiach pílil ten konár pod sebou, len aby si mohol triesky z neho hádzať do ohňa a vymieňať ich za dočasný komfort. S klapkami na očiach by si nad sebou, jeden záber pílkou za druhým, vypisoval ortieľ smrti… A prečo vlastne? Pre komfort? Pre prepych? Je nebodaj luxus dôležitejší ako prežitie?

Mali by sme si teda vstúpiť do svedomia a začať sa konečne správať ako súčasť prírody, ktorou v skutočnosti sme, nie ako nejaký parazit, ktorý sa na nej zaklieštil. Dbaj na životné prostredie. Podporuj a nakupuj hlavne tie produkty, ktoré mu neškodia. Recykluj. Rob svoje maximum a neboj sa, že tvoje činy nebudú mať dopad. Zapamätaj si, že aj malé skutky, ak sú násobené miliónmi, majú silu zmeniť svet. 😉

2. Nad tým, že tie ťažké časy nezažívaš možno pre to, aby ťa položili, ale preto, aby ťa posilnili

„Človek musí v živote odísť ďaleko, aby našiel samého seba, musí veľa stratiť, aby sa naučil ceniť to, čo mu zostalo, musí si vypočuť veľa lží, aby zistil, kto hovorí pravdu, musí si mnoho vytrpieť, aby zistil, čo je skutočné šťastie a musí sa nesprávne zamilovať, aby našiel skutočnú lásku.“

Tie najdôležitejšie lekcie sa často naučíme z tých najťažších skúšok. Často potrebujeme padnúť na samotné dno, aby sme sa z neho dokázali odraziť na samotný vrchol. Často potrebujeme spadnúť na zadok, aby sme sa naučili postaviť opäť na vlastné.

Samozrejme, nehovorím, že by to bez tých ťažkostí, problémov a prekážok nebolo jednoduchšie a ľahšie. Hah, svet by bol gombička. No svet nie je ideálny. Život nie je ideálny a mnohokrát ani fér. Rozdá nám tvrdé rany, silné kopance a niekedy sa nás dokonca bude snažiť stiahnuť na dno a držať nás tam, čo mu budú sily stačiť.

A práve preto potrebujeme nazbierať silu už teraz. Práve preto potrebujeme byť ostrieľaní. Práve preto potrebujeme mať skúsenosti aj s tými ťažšími časmi. Daj preto hlavu hore a nezúfaj. Neopúšťaj sa a nespytuj si svedomie otázkou „Prečo sa to stalo mne?“. Spýtaj sa radšej, čo z toho môžeš vyťažiť a kam ťa to môže posunúť. Spýtaj sa radšej, čo je ten najbližší malý krok, ktorý môžeš podniknúť, aby si ten oheň vo svojom živote uhasil. To ti z tých ťažkých časov pomôže.

A ak by si tie neľahké časy zažehnal rád, no je toho na teba príliš, prečítaj si článok 20 Pripomienok, Ktoré Ti Pomôžu Nájsť Silu A Odhodlanie V Ťažkých Časoch. Ten už ti dá potrebnú energiu a povzbudenie. Ten ti ich pomôže prekonať. 😉

3. Nad tým, či ti vlastne v živote nezáleží na hlúpostiach

„Predstav si, že by stromy dávali wifi signál zadarmo. Sadili by sme ich toľko, že by sme možno aj dokázali zachrániť našu planétu. Škoda, že dávajú len kyslík, ktorý dýchame.“

Staviame obchodné centrá, nákupné strediská, bytové komplexy, cesty a kopec ďalších, drahých vecí. Staviame ich ako na bežiacom páse a rúbeme kvôli nim lesy a vlastne všetko, čo nám stojí v ceste. A nevravím, tieto veci sú fajn, šiknú sa a niektoré z nich sú dôležité a skvelé, no prečo zabúdame na to najdôležitejšie?

Stromy nám predsa dávajú kyslík, ktorý potrebujeme k prežitiu. A ich výsadba predsa nie je ani zložitá, nákladná. Je to jednoduché, rýchle a zlepší nám to život, ba čo viac, môžeme tým zachrániť planétu.

Mnohí projektanti navrhujú bytové komplexy so zabudovanými záhradami, záhonmi, či kríkmi. V Indii sa zorganizovali ľudia a za jeden deň vysadili milión stromov. Dokonca aj na Slovensku je kopec iniciatív, návrhov a akcií, ktoré toho robia pre prírodu mnoho. Nebuď teda pasívny. Zapoj sa. Aspoň raz za čas prispej svojou troškou. Tak smelo do toho. Pretože keď sa chce, tak sa dá!

4. Nad tým, čo tu chceš pre ďalšie generácie zanechať

„Chcem, aby môj syn vedel: – Že minerálka pramení v horách, nie z plastových flaší,
– Že čaj z dvestoročnej lipy chutí tak, ako instantný čaj z obchodu nikdy nebude,
– Že zvieratá sú doma v prírode, nie v zoologickej záhrade,
– Že vzácne byliny niekedy liečia lepšie, ako tabletky,
– Že ešte existujú domácnosti, kde sa rozprávky nepozerajú v televízii, ale rozprávajú pred spaním,
– Že dobrodružstvá sa neodohrávajú iba v počítačových hrách,
– Že kamarátstva nevznikajú iba na sociálnych sietiach,
– A že na svete stále existujú miesta, kde ľuďom vo výhľade na krajinu nezavadzajú bilboardy.“
– Michal Hvorecký

Neviem ako ty, no ja som dieťa 90 rokov a často sa zvyknem zamýšľať nad tým, aké sme mali krásne detstvo! Po škole som dobehol domov, hodil batoh zo školy do kúta a už aj som letel von. Mali sme pár miest, kde sme sa vždy stretávali, takže som kamarátov našiel aj bez telefónu.

Chodili sme sa bicyklovať, hrali sme sa naháňačky, schovávačky, futbal, basketbal alebo čokoľvek iné, kde sme mohli lietať ako šialení. Chodili sme na bojové výpravy a na prieskumné expedície na opustené miesta za mestom alebo za štvrťou, kde sme bývali. Hlavné bolo hýbať sa a byť spolu.

Boli sme zvedaví, priateľskí a plní energie. Tešili sme sa z mála a boli sme vďační ešte za menej. Boli sme šťastní a nemali sme žiadne fóbie, či sociálne a komunikačné poruchy, pretože sme sa spolu rozprávali a trávili čas s druhými ľuďmi.

A i keď už to pravdepodobne nikdy nebude také, aké to bolo pred tým a decká budúcich generácií takéto úžasné detstvo už asi nezažijú, stále môže byť ich detstvo skvelé!

Záleží len od teba. Akým hodnotám budeš svoje deti učiť. Či si na nich nájdeš dostatok času. Či im ukážeš benefity toho, prečo chodiť von a nevysedávať celé dni za počítačom. Či im ukážeš tú dychvyrážajúcu prírodu a všetky tie taje, ktoré skrýva. A pozor, UKÁŽEŠ je kľúčové slovo. Pretože vykrikovať na ne z gauča pred telkou nepomôže. Musíš im ísť príkladom!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Nad tým, či skutočne nasleduješ svoje sny a či žiješ život, ktorý žiť chceš

„Vedomie, že jedného dňa zomriem, sa stalo najdôležitejším nástrojom, ktorý mi pomáhal robiť ťažké životné rozhodnutia. Pretože skoro všetko – všetky očakávania druhých, všetka pýcha, všetok ten strach z trápnosti alebo neúspechu – sa tvárou v tvár smrti stratia a zostane len to, čo je skutočne dôležité. Vedomie, že zomriem, je najlepší spôsob, ktorý poznám, ako nespadnúť do pasce presvedčenia, že máš čo stratiť. Už teraz si nahý. Nie je preto dôvod nejsť za svojím srdcom.“ – Steve Jobs

Dostali sme len tento jeden život. Jeden pokus. Jednu šancu byť šťastní, naplnení a spokojní. Uvedom si to teda. Spomeň si na to zakaždým, keď budeš v živote váhať. Spomeň si na to vždy, keď budeš spochybňovať svoju intuíciu, či smer, ktorým ťa tvoje srdce ťahá.

Pretože, ono je to tak strašne jednoduché, zísť z cesty. Podľahnúť tlaku okolia. Nechať sa ovplyvniť názormi a radami druhých. Nechať sa ovplyvniť ich očakávaniami na to, ako by mal tvoj život vyzerať. Nechať si nahlodať sebavedomie strachom z neúspechu a trápnosti, či otázkami typu „Čo na to povedia druhí?“.

No ver mi kamarát, že v živote záleží ďaleko viac na tom, ako sa cítiš ty, ako na tom, čo po tebe požadujú ostatní! Nie si tu predsa, aby si naplnil očakávania druhých presne tak, ako tu oni nie sú, aby naplnili tie tvoje.

Ži teda podľa seba. Nasleduj svoje srdce. Počúvaj svoj vnútorný hlas. Naslúchaj svojim inštinktom. Choď tam, kam ťa to ťahá a rob to, čo ťa robí šťastným. Pretože iba tak dokážeš v živote zvíťaziť. Iba tak budeš skutočne slobodný, spokojný a happy.

A len tak medzi rečou. Steve Jobs má jedny z najkrajších a najviac oči otvárajúcich citátov, ktoré mi doslova zmenili život. Preto ak sa ti ten vyššie takisto páčil, určite si prečítaj článok 9 Výrokov Steva Jobsa, Ktorými Zmenil Svet. Stojí za to. 😉

6. Nad tým, či sa máš skutočne až tak zle

„Raz som sa rozplakal kvôli tomu, že som nemal poriadne kopačky, v ktorých by som si s kamarátmi mohol ísť zahrať futbal. No potom som jedného dňa zbadal muža, ktorý nemal nohy a uvedomil som si, aký som v skutočnosti bohatý.“ – Zinedine Zidane

Veci sa majú takto. Skoro nikto z nás v živote nie je úplne spokojný. Všetci máme niečo, čo by sme ešte chceli. Túžby, sny, ciele alebo zoznam vecí, ktoré by sme si chceli kúpiť. No to je v poriadku. Je to úplne oukej, neuspokojiť sa a neustále kráčať vpred. Chcieť viac a snažiť sa o to. Snažiť sa splniť si nový sen a dosiahnuť nový cieľ.

Nikdy však nedovoľ, aby ťa tieto veci pohltili. Aby ťa pocit nedostatku začal zožierať. Aby ťa chamtivosť začala ovládať. Nesústreď sa len na tie veci, ktoré nemáš. Maj ich stále na zreteli no pozornosť venuj tým, ktoré máš. Ďakuj za veci a ľudí v tvojom živote, ktorí sú na nezaplatenie. Za tých a za tie, bez ktorých by tvoj život za veľa nestál.

A ani mi neskús povedať, že ty nemáš byť za čo vo svojom živote vďačný! Takéto reči sú na facku. No namiesto toho, aby som ťa presviedčal, že sa mýliš, poviem ti nasledovné. Prečítaj si ešte raz citát od Zidana vyššie, zamysli sa nad ním na moment a sám mi povedz, máš sa skutočne až tak zle?

 7. Nad tým, či si buduješ taký život, ktorý bude chutiť dobre z vnútra alebo taký, ktorý bude iba dobre vyzerať navonok

„Príliš mnoho ľudí nakupuje veci, ktoré nepotrebujú, z peňazí, ktoré nezarobili, aby zapôsobili na ľudí, ktorých nemajú radi.“ – Will Smith

Aký to má význam, povedz. Pretekať sa neustále s druhými. Snažiť sa im zapáčiť. Súťažiť o to, kto má zelenší trávnik. Predbehnúť ich a kúpiť si drahšie oblečenie, väčší dom, krajšie auto. Aký to má význam, keď to vlastne vôbec nie sú veci, po ktorých túžiš?

Dôležité je byť predsa vnútorne vyrovnaný. Spokojný. Šťastný. Byť pyšný na to, kým si a čo robíš. Vychutnávať si život. Užívať si ho. Robiť činnosti, ktoré ťa napĺňajú. A hlavne, robiť ich kvôli sebe, nie kvôli druhým!

Prestaň si teda likvidovať vlastný život a ísť proti vlastným túžbam. Zabudni na druhých. Venuj pozornosť pre zmenu sebe. Pozri sa do zrkadla, to je človek, na ktorého šťastí záleží. To je tvoj rival a tvoj sok. Od toho sa snaž byť lepší. Každý jeden deň, aspoň o kúsok. S tým sa porovnávaj a ja ti ručím za to, že bude tvoj život mnohonásobne lepší. Poďakuješ mi neskôr.

Ak sa ti článok páčil, utrhni sa z reťaze a určite ho lajkuj, šéruj, komentuj a posielaj na všetky všemožné strany, všetkým tvojim známym, ktorým by sa mohol páčiť. 😉

V prípade, že by ti týchto sedem silných citátov nestačilo, prečítaj si článok 15 Motivačných Citátov, Ktoré Ti Vystrelia Motiváciu, Odhodlanie A Chuť Do Života, Do Nebeských Výšok, pretože ten ti okrem skvelých citátov, dá tiež dôležité lekcie do života, ktoré ti ho dokážu doslova transformovať. 😉

Okrem toho sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-u, aby si sa uistil, že ti už žiaden ďalší nadupaný článok neujde. Stačí hodiť email do políčka nižšie a ja ťa každý týždeň na nový článok rád, osobne a zdarma upozorním. 😉