Vzťahy
apríl 11, 2017 posted by Dušan Kadlec

9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným

9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným

Všetci túžime byť obľúbení, nie je to nič, prečo by sme sa mali cítiť hlúpo. Chceme byť akceptovaní okolím, zbožňovaní priateľmi a milovaní blízkymi. A tak pre to robíme všetko, čo môžeme. Niekedy až príliš.

Snažíme sa ukázať všetkým navôkol, akí sme skvelí. Nebojácni, zaujímaví, úžasní a bezchybní. A to všetko v mylných domnienkach, že si nás nakoniec všetci obľúbia.

No skôr či neskôr si isto aj sám uvedomíš, že ťa v živote skrátka všetci mať radi nebudú. Že nie s každým budeš kamarát. Že nie všetci o tebe budú hovoriť v dobrom.

No to je v poriadku. Veď by si sa o to nemal ani pokúšať. A ak sa náhodou pýtaš prečo, čítaj ďalej, tých dôvodov je hneď viacero.

Nikdy sa nesnaž nič dokazovať ostatným, pretože…:

1. Nikdy nebudeš slobodný

Často na to zrovna nemyslíme, pretože v našich končinách sme to veľmi nepocítili, no keď už na to raz za ten uhorský rok príde reč, ďakujeme bohu, že otroctvo už neexistuje. Už len tá hrôzostrašná predstava, že by niekto iný vlastnil náš život, to najdôležitejšie a najcennejšie, čo máme, naháňa zimomriavky.

No i keď sa tú hrôzu podarilo zastaviť už dávno, stále sa mnoho ľudí správa, akoby nad svojim vlastným životom žiadnu moc nemali, respektíve ju rovno odovzdávajú druhým. Nevedomky, no dobrovoľne. Neradi, no bez boja.

Nechávajú si diktovať a strkať prsty do životov len preto, že sa chcú zapáčiť. Túžia skrátka získať priazeň ľudí v ich okolí, a tak skáču, ako ostatní pískajú. Robia veci, ktoré sa páčia druhým, nie im. Poskakujú ako cvičený zajac bez toho, aby sa aspoň na moment zamysleli nad tým, či je to tak správne.

No ak je sloboda to, po čom túžiš, tak to fungovať nebude, kamarát. Môžeš žiť život buďto podľa seba alebo podľa druhých, kombinovať sa to skrátka nedá. No hovoriť ti, ktorá z možností ti prinesie šťastie, ti asi nemusím, všakže?!

Snaž sa teda ohromiť seba, nie iných. Snaž sa plniť vlastné sny, nie očakávania druhých. Snaž sa počúvať hlas svojho vnútra, nie hlasy z okolia. Až potom pochopíš, čo to znamená byť skutočne slobodný človek.

A ak by Ťa toho o slobodnom živote zaujímalo viac, určite si prečítaj článok 7 Spôsobov, Ktorými Oslobodíš Svoju Myseľ A Opäť Prevezmeš Kontrolu Nad Svojím Životom. Okrem toho, že je naložený od hlavy až po päty, dozvieš sa tam na túto tému všetko, čo potrebuješ vedieť. 😉

2. Tí, ktorí za to skutočne stoja, aj tak chcú, aby si bol samým sebou

Neexistuje žiaden dôvod, prečo by si sa mal snažiť byť niekym iným, pretože tí, na ktorých záleží, budú aj tak vždy chcieť, aby si bol sebou samým. Preto sú predsa tvojimi priateľmi. Preto ťa majú radi. Pre tvoju osobnosť. Pre tvoj charakter. Pre tvoje vlastnosti. A áno, aj pre tvoje nedostatky.

Ono to sú veci, ktoré ťa robia tebou. Výnimočným. Iným. Zaujímavým. Originálnym. A kto takým nechce byť? Kto by už len chcel byť všedný, rovnaký, nezaujímavý a neoriginálny? Nikto, všakže?!

Tak už teda ďalej iným nedovoľuj, aby ti dávali pocítiť, že taký nie si. Že na tebe nie je nič pútavé či zaujímavé. Pretože je. A to, že to nejaký trubadúr nevidí ešte neznamená, že je to pravda!

A áno, môžeš sa pretvarovať a nájsť si priateľov podľa svojich snov. No nikdy to nebude ono. Nikdy to nebude to pravé orechové. Buď reálny, buď autentický a tí správni ľudia si k tebe skôr či neskôr cestu nájdu!

Najlepšie to hádam povedal jeden velikán, z ktorého by si si v tomto smere mal brať príklad…

„Radšej budem nenávidený za to, kým som, ako milovaný za to, kým nie som.“ – Kurt Cobain

3. Nikto iný nevie, čo je pre teba v skutočnosti najlepšie

Veď kto by aj mohol? Nikto nechodil v tvojich botách ani chvíľku. Nikto neprežil to, čo ty. Áno, áno, všetci zjedli všetku múdrosť sveta, no väčšina z nich by sa mala pozrieť v prvom rade na svoj život, pretože ten vyzerá, že potrebuje zachrániť ďaleko viac, ako ten tvoj.

A teda, nehľadiac na to, čo vravia všetci v tvojom okolí, vedz, že neexistuje žiadna „správna“ cesta. Žiadna „tá pravá“ cesta. Žiadna dobrá a žiadna zlá. Ty máš svoju cestu a druhí majú tú ich a nik nemôže vedieť lepšie, čo sa nachádza na ceste toho druhého.

Kráčaj teda vpred, kráčaj sebavedomo a kráčaj smerom, ktorým ti tvoje inštinkty našepkávajú. A keď tvojej ceste druhí neporozumejú, nič sa nedeje. Tá cesta je predsa pre teba, nie pre nich!

Nenechaj sa teda rozptýliť hlasmi vo svojom okolí. Je to len šum. Sám najlepšie vieš, čo robiť chceš a kým chceš byť. A ver mi keď ti hovorím, že až keď sa necháš týmito hlasmi vychádzajúcimi z tvojho vnútra pohltiť, až vtedy naplno zažiari tvoja vášeň, tvoja sila a tvoja vízia. A to bude ten moment, kedy pochopíš, o čom tvoj život je.

A ak by si v tomto smere potreboval trošku nasmerovať, určite mrkni na článok 5 Koníčkov, Ktoré By Si Si Mal Vo Svojom Záujme Urýchlene Nájsť. V ňom už nájdeš skvelý základ, na ktorom budeš môcť svoj vysnívaný život postavať. 😉

4. Merítko spoločnosti, podľa ktorého sa posudzujú „zaujímaví“ ľudia, stojí aj tak za figu borovú

Nie že by som nenávidel všetko verejne obľúbené, nie som žiaden hipster, hejter ani neprajník. No aj napriek tomu pravdou zostáva, že je dnešná spoločnosť pomýlená a skazená. Súdi ľudí podľa toho, čo vlastnia, nie podľa toho, kým sú. Kupujú sa veci, ktoré nemajú žiadnu reálnu hodnotu, dokonca za nekrestanské čiastky. Vládne konzum. Uznávajú sa ľudia, ktorí nemajú žiadnu hrdosť. Žiadne morálne hodnoty. Žiadnu dôstojnosť. Žiaden prínos pre spoločnosť. Niektorí dokonca ani žiaden rozum.

A toto by malo byť niečo, čo by som mal chcieť? To je obraz ľudí, ktorému by som sa mal snažiť priblížiť? Ďakujem, neprosím. A ani ty by si sa doprosovať nemal kamarát!

Neviem, možno som idealista, ale mne záleží skôr na tom, aby som bol spokojný s rozhodnutiami, ktoré robím. Aby som bol stotožnený so smerom, ktorým sa v živote uberám. Aby som bol hrdý na to, čo šírim do sveta. Aby som sa tešil na každý nový deň.

Skrátka, aby som miloval samého seba… Presne tak, dobre si počul, miloval samého seba, pretože to je skutočnou odmenou. A to, že ma budú mať radi aj ostatní? To je iba bonus!

Zapamätaj si teda… Je to absolútne normálne, mať vlastné sny. Mať vlastnú víziu o svojom živote. Mať vlastnú predstavu o tom, čo pre teba znamená definícia úspechu.

Pretože obľúbenosť neznamená nič, keď nenávidíš svoj život. Popularita neznamená nič, pokiaľ zvnútra zomieraš zaživa. Obdiv neznamená nič, ak sa nedokážeš ráno pozrieť do zrkadla.

5. Život nie je závod, nemáš nič, čo by si druhým musel dokazovať

Že je šťastie vnútorná záležitosť som písal už hádam kvantilión krát, no nedá mi to nespomenúť znova, pretože to sem sadne viac ako päsť na oko. Všeko to, čo vo svojom živote robíš, by si mal robiť hlavne pre seba. Šport. Prácu. Hobby. Skrátka všetko!

A nenechaj sa pomýliť tým, že si drvivá väčšina tieto veci nevyberá podľa seba. Trápia sa v práci a nechajú sa zožierať stresom len preto, aby sa mohli popýšiť manažérskou pozíciou, i keď celý život snívajú o maľovaní, tancovaní, či písaní.

Iní si zasa berú sebevražedné spotrebáky a lízingy, len aby sa mohli pochváliť tou štvorkolesovou nádherou, čo im parkuje pod barákom… Čo tam po tom, že si musia chodiť privyrábať, aby to utiahli. Musia šetriť na jedle, nemôžu nikam chodiť, či si na seba niečo kúpiť… Niektorí dokonca nemajú ani za čo tankovať, no na tom nezáleží, hlavná je tá kára, teda ten moment, keď sa im na ňu pozerajú druhí.

A takýchto príbehov poznám milión. A každý z nich je smutný. Vlastne, keby si sa ich spýtal, ako sa cítia a boli by k tebe aspoň na moment úprimní, vetičku „som šťastný“ by si nepočul ani jeden krát.

Nerob preto rovnakú chybu. Neži život, ktorý vyzerá dobre navonok, ži taký, ktorý chutí dobre zvnútra! Vtedy pochopíš, aký je to pocit, keď miluješ svoj život!

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

6. Cesta ku všetkým úžasným veciam vedie aj tak cez zlyhania

Všetci sa bojíme spraviť chybu z obáv o to, že budeme súdení. Že sa nám budú smiať, že nás nepochopia, že s nami viac nebudú chcieť mať nič spoločné.

No chyby sú prirodzené. Čím skôr to pochopíš, o to skôr budeš slobodný! Budeš sa môcť rozhodovať voľne, budeš môcť rozmýšľať čisto a konať bez obmedzení.

A vlastne, nie je sa ani čoho báť. Na chybách sa predsa učíme. Dávajú nám lekcie. Menia nás k lepšiemu. Takže sa môže veľmi rýchlo stať, že prerastieš všetkých tých, ktorí sa ti smiali. Všetkých tých, ktorí ti tie chyby vyhadzovali na oči. Všetkých tých, ktorí sa chyby ešte stále boja robiť! Tak smelo do toho bratranec!

Ono vlastne ani nezáleží na tom, koľko krás spadneš, záleží len a len na tom, koľko krát sa postavíš, koľko krát sa otrasieš a budeš aj naďalej kráčať vpred. To je to, čo sa ráta! To je to, čo ťa posunie tam, kam by si sa posunul rád.

7. Doprosovať sa každému je i tak nemožné

Sto ľudí sto chutí si už isto počul, všakže?! Nuž… Nič? Nedopína? Tak ja ti to vysvetlím. Ani keby si sa rozpolil a tie polovice následne trinásťkrát rozštvrtil, stále by si nebol schopný urobiť po vôli každému, chápeš? Každému sa páči niečo iné, každý má vlastnú predstavu o ideálnom živote, o tom čo je správne, o tom, čo by iní mali robiť.

Takže ono je to niečo ako súboj s veternými mlynmi. Niečo ako keby si hádzal hrach o stenu… Teda, jej emotívne omnoho bolestivejšia verzia. Pretože hodiť si hrach o stenu ti nijako neublíži, no snaha o vychádzanie v ústrety všetkým ľuďom v tvojom okolí, tá ťa odrovná a zlikviduje. Dobre si to teda rozmysli. Ako sa vraví, dva krát meraj a v tomto prípade radšej nerež ani raz!

8. Je to príliš veľká obeta pre niečo, na čom v skutočnosti nezáleží

Šliapať si po dôstojnosti, dávať rany pod pás vlastnej hrdosti… a vlastne prečo? Čo si od toho sľubuješ? Čoho si myslíš, že sa ti dostane, keď si ochotný obetovať tak veľa? Obdiv priateľov? Uznanie blízkych? Lásku a pozornosť más?

Nuž, sklamem ťa, pretože ľudia dajú rešpekt iba tým, ktorí si ho zaslúžia. Dajú ho iba tým, ktorí si ho prejavujú sami. A teda, ak si odhodlaný obetovať vyššie spomenuté veci, rešpektu, obdivu a uznania sa ti len tak ľahko nedostane. Dostane sa ti akurát pozornosti, no ani omylom tej, v ktorú toľko dúfaš. Veď si spomeň s čím je spájané ktorékoľvek meno, ktoré bolo v nejakej hlúpej a ponižujúcej reality show. Napoviem ti… Úcta a obdiv to nie sú určite.

Pamätaj si, že skutočne vyrovnaný človek nemá dôvod, prečo by to robil. Je spokojný sám so sebou a názory druhých ho nezaujímajú. Nájdi v sebe teda dostatok úcty k sebe samému a stoj si za svojimi zásadami a za svojimi názormi. Buď sám sebou a sám uvidíš, že si k tebe nájdu cestu presne takí ľudia, po ktorých spoločnosti si vždy túžil.

A len tak medzi rečou, bezkonkurenčne najlepší návod na to, ako byť samým sebou v dnešnom svete, ktorý sa z teba neustále snaží spraviť niekoho iného, nájdeš v článku 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. Tak sa doň pusti, stojí za to! 😉

9. Väčšinu ľudí i tak nezaujímaš

A to môžeš byť taký zlatý chalan. Snažiť sa. Vychádzať im v ústrety. Plniť im priania. Robiť po vôli. A prd z toho. Niektorí ľudia sú jednoducho egocentrickí, nezaujímaš ich ty, ani milión ďalších. A tú egocentrickosť teraz nemyslím v zlom. Nie že by boli sebeckí, myslím to skôr tak, že sa sústredia viac na seba a neriešia iných. Nechávajú ich žiť si vlastné životy. Podľa nich. Nemajú tú chorobnú potrebu koučovať ťa a usmerňovať, pretože sú dostatočne zamestnaný vlastným životom.

A jediní ľudia, ktorí tak horlivo rozoberajú životy druhých sú tí, ktorí majú v tých svojich taký bordel, že sa na ne nedokážu pozerať. Majú v nich taký neporiadok, že na ne nedokážu ani len myslieť, a tak sa snažia hľadať niečo, čím by sa na chvíľku rozptýlili… Niečo, vďaka čomu sa budú cítiť lepšie.

Nuž a to sú presne ľudia, ktorých názory ťa zaujímať nemusia, takže… Nie je im čo dokazovať!

A teraz záverečná myšlienka kamarát. Skús si predstaviť, ako by tvoj život vyzeral, keby si si zakaždým nehovoril, „Čo by na to povedali ostatní?!“. Ako by vyzeral, keby si sa rozhodoval a konal bez toho, aby si si neustále trápil mozgové závity tým, či sa to bude ostatným páčiť alebo nie.

Skutočne, porozmýšľaj! Predstav si, čo by si robil, aký život by si si vybudoval a kým by si sa stal. Popremýšľaj a potom mi hoď svoju odpoveď dole do komentáru nižšie, zaujíma ma to, pretože tá odpoveď bude isto zaujímavá. 😉

Tááák a to bol koniec kamarát. Ak sa ti článok páčil, nakopol ťa alebo inšpiroval, určite mu prejav svoju priazeň. Už klasicky zdielaním, lajčiskom alebo nejakým chrumkavým komentáriskom! 😉

No čo je najdôležitejšie, tak ak sa ti páčil štýl, ktorým bol napísaný a informácie, ktoré v ňom boli obsiahnuté, určite sa zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti žiaden ďalší neunikol. Stačí, keď hodíš svoj email do políčka nižšie, pod mojim BIO-m a ja ťa na každý ďalší upozorním osobne. Rád a zdarma! 😉

email
The following two tabs change content below.

Dušan Kadlec

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. 😉

Ak sa Ti článok páčil, vlož nižšie svoj email a na každý ďalší Ťa rád zdarma upozorním.

Nedávne príspevky

 • 20 Cieľov, Ktoré By Si Si Mal Pred 30-tkou Jednoznačne Splniť
 • 10 Jedovatých Typov Správania, Ktoré Zabíjajú Tvoje Sebavedomie
 • 10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu
 • 15 Motivačných Citátov, Ktoré Ti Vystrelia Motiváciu, Odhodlanie A Chuť Do Života, Do Nebeských Výšok
 • 4 Existenčne Dôležité Otázky, Ktoré Zmenili Môj Život A Môžu I Ten Tvoj
 • 14 Pozitívnych Efektov, Ktoré Má Za Následok Užívanie Si Života
 • Na Týchto 20 Maličkostí Si Spomeň, Ak Ťa Už Viac Život Nenapĺňa
 • 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne
 • 30 Vecí, Ktoré By Mal Zažiť Každý Aspoň Jedenkrát V Živote
 • 9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným
 • 50 Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši
 • Ďalších 15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

8 komentárov

 • Ahoj Dušan, odpoveď na tvoju otázku: ja sa väčšinou ani nezamýšľam nad tým čo by druhý povedali. Ale sú isté veci ktoré by človek nemal robiť pretože tým môže poškodiť druhých 😉
  Zväčša sa však pýtam sám seba že či má tá moja aktivita bude stáť nejakú hádku, a keďže ja neznášam sa hádať a doberať z druhými tak zrejme tam možno obmedzujem samého seba 🙂

  Takže síce sa nezameriavam na to co si druhý myslia, skôr sa zameriavam na nepríjemný dôsledok/zážitok, a ak by som sa na to nezameriaval tak by môj život neviem ako vyzeral 😉

  • Vladino, nemyslel som tým, že máme byť bezohľadní a vidieť iba to svoje aj za cenu toho, že by sme niekomu ublížili, to vôbec! Písal som skôr o tom, že by sme sa nemali neustále rozhodovať podľa toho, čo na to povedia ostatní a radšej aspoň na moment počúvnuť naše inštinkty, naše vnútro. 😉

   A ani ja sa nerád hádam, konflikty sú mi proti srsti, no občas sa treba postaviť za to svoje aj za cenu hádky! Nie nadarmo sa totižto vraví, že ten, kto sa nedokáže za nič postaviť, ten zostane navždy na kolenách! 😉

 • Servus bratranec, perfektný článok ako vždy

  • Vďaka za pochvalu Janči! 😉

 • Super. Suhlasim so vsetkym.

  • Tak to sa teším Tery! 😉

 • Zdravím. Na Vašu stránku som narazil len náhodou. Musím uznať že píšete super články a to som si prečítal zatiaľ len 2. Kiež by bolo viac ľudí takých uvedomelých, hneď by sa žilo lepšie, obzvlášť na Slovensku. Držím palce aby ste mali co najviac užívateľov a šírili články medzi co najviac ľudí. Good luck Rasťo

  • Vďaka za pochvalu Rasťo, teší ma, že sa ti články natoľko zapáčili. Som si istý, že ich tu nájdeš zaujímavých ďaleko viac, ako len dva! 😉

   A ono to vôbec nie je zložité. Je to možné, môže tu žiť kopec dobrých a inšpiratívnych ľudí, no každý musí začať od seba! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *