10 Jedovatých Typov Správania, Ktoré Zabíjajú Tvoje Sebavedomie

,,Môžeš mať všetky vedomosti na svete, no neznamená to nič, ak sa ti nepodarí vybudovať dostatočne silné sebavedomie na to, aby si s tým niečo urobil.“

Ktorým veciam sa treba vyhýbať, ak človek svojmu sebavedomiu nechce podkopávať nohy aj naďalej?!

Objavil som 10 z nich:

1. Nenechaj sa uväzniť vo vymyslených a zveličených príbehoch

Niektorí ľudia radi znepríjemňujú životy druhým. Nepotrebujú na to žiaden špeciálny dôvod, jednoducho ich to baví, a tak sú intrigy, ohováračky a hlúpe poznámky ich každodennými spoločníkmi.

No to, že sú súčasťou ich životov, ešte neznamená, že musia byť súčasťou aj toho tvojho! Nenechaj sa zapliesť do ich vymyslených príbehov. Nikde nie je napísané, že musíš trpieť ich spoločnosť, a tak sa od nich radšej drž čo najďalej.

Namiesto toho si predstav, čo by sa stalo, ak by si strávil celý dnešný deň, a potom každý ďalší, so všetkou tou energiou, ktorú ti oni zvyknú ukradnúť, zameranou na pozitívnejšie veci. Namiesto toho, aby ťa ich reči naštvali, nech ťa pobavia. Namiesto toho, aby si bol v ich okolí, buď chvíľku sám. Namiesto toho, aby si ich počúval, pusti si radšej fajnovú hudbu, ktorá ti vylepší dnešný deň.

Život je príliš krátky na to, aby si ho strávil hádkami, bitkami alebo negatívnymi myšlienkami. Počítaj radšej tie krásne chvíle, váž si tých dobrých ľudí a prenes sa cez všetky tie vymyslené príbehy so svojou hlavou nad vecou.

2. Nepros sa každému o súhlas

Sebavedomí ľudia sa nedoprosujú o zvolenie nikomu. Vedia, že nie s každým sa zhodnú a nie každý s nimi bude súhlasiť. Tak funguje život. Nikdy nebudeš miláčikom všetkých, nikdy ti nebudú všetci fandiť! No tak je to správne. Sústrediť by si sa totižto mal skôr na kvalitu svojich vzťahov, ako na ich kvantitu!

Nikdy preto nedovoľ, aby názory masy rozhodovali o tom, kým si a tiež o tom, čo môžeš a nemôžeš robiť. Až keď sa zbavíš potreby ohúriť každého naokolo, až vtedy začneš byť skutočne zaujímavý… Pre tých pár ľudí v tvojom živote, na ktorých skutočne záleží.

A keď si získaš dôveru a rešpekt tejto malej skupinky ľudí, bez ohľadu na to kam pôjdeš a čo budeš robiť, budeš to robiť so sebavedomím – pretože tých pár ľudí, na ktorých záleží, bude stáť za tebou, budú ti kryť chrbát!

Vlastne, o tom, prečo sa prestať snažiť podlizovať druhým, som napísal celý článok. Určite si teda prečítaj 9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným a hneď ti bude jasné, aké zbytočné to vlastne je… Ba čo viac, ako ti to môže život nepekne ovplyvniť, ak v tom budeš pokračovať aj naďalej. Čítaj. 😉

3. Zabudni na výhovorky

Maj plán väčší, ako budú tvoje výhovorky. Sny väčšie, ako tvoje prekážky. Chuť po víťazstvách silnejšiu, ako bude sklamanie z prehier. Tam vonku je predsa tak strašne veľa vecí, ktoré môžeš robiť, vytvoriť alebo vyskúšať. Sebavedomí ľudia kontrolujú svoje myšlienky a činy. Nevinia dopravu z toho, že prišli neskoro – vedia, že to ONI prišli neskoro.

Neospravedlňujú svoje nedostatky slovami, ako „nie som dosť dobrý“ alebo „toto nikdy nedokážem“. Spravia si čas na tréning a zdokonaľujú sa, až kým nevidia výsledky. I tá najmenšia snaha je miliónkrát produktívnejšia, ako obrovská a impozantná výhovorka, pamätaj na to!

Takže prestaň vidieť každú prekážku, ako vhodnú výhovorku, za ktorú sa môžeš skryť. Začni tieto prekážky vidieť, ako dlažobné kocky, ktoré stavajú tvoju cestu za úspechom. Pekne jedna po druhej. A nezabúdaj, že…:

„Keď sa dostaneš do určitého bodu v živote, budeš mať len jednu z dvoch vecí; výsledky alebo výhovorky. Nikdy nebudeš mať oboje.“

4. Načúvaj svojej intuícii, neignoruj ju

Intuícia je veľmi reálna vec, a preto nie je rozumné ignorovať ju. Je to niečo, čo vychádza z hĺbky nášho vnútra na základe predošlých životných skúseností. Ak ti všetci ostatní hovoria „áno“, no tvoje vnútro ti hovorí niečo iné, obvykle má na to dobrý dôvod.

Ak čelíš zložitým životným rozhodnutiam, snaž sa zozbierať čo najväčšie množstvo informácií, aké môžeš, poraď sa s niekým, kto si už podobnými rozhodnutiami prešiel, no nakoniec, nakoniec zakaždým načúvaj inštinktom, ktoré ti boli dané. Dôveruj im.

Vedz, že dôvera vo svoje inštinkty je to isté, ako dôvera v seba samého. A čím viac veríš sebe samému, tým viac kontroly máš nad uskutočňovaním svojich snov a cieľov. O to viac kontroly máš nad smerovaním svojho života.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

5. Nezhadzuj sa slabošskými rečami

Sebavedomí ľudia používajú slová s úmyslom. Zamysli sa nad rozdielom medzi týmito dvoma začínajúcimi maliarmi: Jeden hovorí, „Áno, som maliar. Milujem moderný štýl a pohľad na vodové farby rozpínajúce sa na veľkých majestátnych plátnach, och! Tiež miluješ umenie? Skvelé, určite by sme mali zostať v kontakte a keď budeš potrebovať nejaké to umelecké dielo do nového bytíku alebo do horskej chaty nad krb, rád ti s tým pomôžem.“ verzus „No, snažím sa maľovať, ale nie som si istý, či to robím správne (nervózny smiech). Keby som len začal skôr… bla bla bla.“.

Čo myslíš, ktorého z nich si ľudia zafixujú, ako umelca? Kto bude mať viac dopytu, objednávok a príležitostí?

Pointa: Ak sa niečo snažíš vybudovať alebo sa chceš niekým stať, musíš to myslieť vážne a správať sa podľa toho.

6. Nemysli spôsobom „Prečo ja? Prečo ja?“

Nie, práve naopak, musíš myslieť tak, ako myslia sebavedomí ľudia. Polož si radšej otázku „A prečo nie ja?“. Daj si trošku kreditu. Dôveru svojim schopnostiam. Uver, že máš čo ponúknuť. Tak by to malo byť. Vtedy sa ti začne dariť. Vtedy sa dokážeš chopiť príležitostí. Veď v čom si ty horší, ako ostatní, hm?!

No nanešťastie, veľa ľudí má pocit, že musí čakať. Na lepšiu prácu, na moment, kedy si ich niekto všimne, na dobu, kedy budú lepší, ako sú dnes. Ako staré Hollywoodske klišé – čakajú na moment, kedy niekto objaví ich talent.

No sebavedomí ľudia veria, že všetci máme univerzálne možnosti. Vedia, že si môžu vytvoriť svoju vlastnú cestu, vytvoriť si svoje vlastné príležitosti.

Prostredníctvom sociálnych sietí sa môžu spojiť s kýmkoľvek na zemi, pre svoj projekt dokážu zaobstarať vlastné finančné prostriedky, môžu vytvoriť vlastný produkt alebo službu, a tiež si dokážu vybudovať sieť svojich vlastných klientov a partnerov.

A bez zbytočných výhovoriek, bez toho, aby vykrikovali všade naokolo čo chcú spraviť, jednoducho idú do sveta a urobia to.

A toto je presne ten spôsob, ktorým sa sny stávajú skutočnosťou. Spôsob, ktorým sa príležitosti menia na využité šance. No ak s tým máš problém kamarát, prečítaj si článok 7 Dôvodov, Prečo Nedokážeš Využiť Príležitosti Priamo Pred Tebou, pravdepodobne sa v niektorých z bodov v článku nájdeš. No čo je dôležitejšie, dočítaš sa tiež, ako to napraviť. 😉

7. Zbav sa potreby mať vždy pravdu

Sebavedomí ľudia sa neboja postaviť za vlastné názory. Nie preto, že si myslia, že majú vždy pravdu, ale preto, že nemajú strach mýliť sa.

Namyslení a povrchní ľudia majú zasa vo zvyku ukradnúť si pozornosť, a potom kázať, argumentovať a úplne ignorovať odlišné názory. Oni „vedia“, že majú pravdu (aj keď nemajú) a chcú (v skutočnosti potrebujú), aby si ju poznal tiež. Ich správanie nie je znakom sebavedomia, ale strachu.

Skutočne sebavedomí ľudia sa neboja byť opravení, keď sa mýlia. Vedia, že je oveľa dôležitejšie pravdu sa dozvedieť, ako ju mať. A keď už sa mýlili, majú dostatok odvahy na to, aby si to priznali a poučili sa z novej lekcie.

8. Nehovor len preto, aby si počul vlastný hlas

Doprosovať sa o pozornosť tým, že hovoríš neustále a skáčeš druhým do reči, je iba ďalším znakom neistoty. Kdežto ľudia so zdravým sebavedomím sú často ticho a načúvajú. Ak nie viac, tak počúvajú minimálne toľko, koľko rozprávajú.

To, čo si myslia sami už dávno vedia, a tak ich zaujíma tvoj názor. Ber si z nich príklad a otvorenými otázkami sa pýtaj druhých, aký je ich názor na aktuálnu tému.

Tvoj záujem ti pridá na sympatiách u druhých a tiež sa dozvieš kopec nových informácií. Možno dokonca zmeníš aj vlastný názor. Pretože jediný spôsob, ako sa dozvedieť viac, je načúvať.

Skákanie do reči je však iba jednou z vecí, ktoré sebavedomí ľudia nerobia a ak by si si rád prečítal o všetkých, určite klikaj na článok 15 Vecí, Ktoré Sebavedomí Ľudia Nikdy Nerobia. 😉

9. Nedovoľ, aby sa ti úspech dostal do hlavy alebo zlyhanie do srdca

Ak ťa úspech spraví arogantným, v skutočnosti sa ti uspieť nepodarilo. A ak ťa zlyhanie spraví odhodlanejším, v skutočnosti si nezlyhal. Bodka.

Úspech aj zlyhanie ber s nadhľadom. Neber osobne všetko, čo ti nevychádza a taktiež nezačni chodiť s nosom hore, ak ide všetko tak, ako má.

Buď skromný, celožitovný študent. Užívaj si, uč sa, miluj, tvor, zažívaj, víťaz, rob chyby, vytrvaj, rob pokrok, riskuj a hľadaj krásu v každom jednom dni. 😉

10. Prestaň utekať pred novými životnými skúsenosťami

Zdvihni zadok a choď von. Nechaj nech sa ťa život dotkne. Okús ho. Áno, niekedy to bude bolieť, pretože život prináša aj to zlé. Ale tá bolesť bude omnoho silnejšia, ak si okolo seba vybuduješ nepreniknuteľnú stenu. Svoju vlastnú, 100 metrov vysokú, stenu komfortu. Múr, ktorým sa sám uväzníš. Na to je predsa život príliš krátky.

Nedovoľ, aby ti strach zo zlého rozhodnutia bránil nejaké rozhodnutie spraviť. Tam vonku je toľko krásnych miest, ktoré môžeš navštíviť. Dnešok je plný príležitostí. Urob s tým niečo. Teraz!

A keď už je reč o rozhodnutiach, možno ťa bude zaujímať článok 10 Rozhodnutí, Ktorými Si Šťastní Ľudia Vyberajú Šťastie. Stojí za to. 😉

Na záver.

Ak by si si mal zapamätať iba dve slová z celého tohto článku, nehch sú to „učiť sa“ a „veriť“.

Neprestávaj sa učiť: Uč sa zo skúseností. Uč sa od ostatných. Buď skromný, vnímavý a učenlivý. Dokop svoj zadok medzi ľudí a nasávaj atmosféru. Neprestávaj na seba tlačiť, až kým sa nedostaneš za zónu svojho komfortu. Každý deň rob niečo nové, nech tvoje sebavedomie rastie.

Začni veriť: Uver v samého seba. Ver v svoje schopnosti a v to, že dokážeš uspieť. Ver svojej intuícii a to najmä v momentoch, kedy sa musíš rozhodnúť. Ver, že odpovede na teba čakajú a máš ich ukryté vo svojom vnútri. Ver, že život ťa dokáže prekvapiť znovu a znovu. Ver, že po každej noci opäť príde ráno. Ver, že cesta je cieľ. Ver, že život stojí za to. A ver, že si dosť sebavedomý na to, aby si to všetko zvládol.

Ak sa ti článok páčil, určite mu prejav svoje sympatie šérikom, lajčíkom, poslaním kamošovi alebo poslaním kamoške a ak je to kočka, rovno ju odo mňa môžeš aj pozdraviť! 😀

Okrem toho sa určite nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a, aby ti už nikdy viac takéto inšpiratívne články neušli. Stačí, ak napíšeš svoj email nižšie, do políčka pod mojim BIOM a ja ťa na každý nový osobne, rád a zdarma upozorním. 😉