12 Vecí, Ktoré By Si Vo Svojom Živote Nemal Dovoliť Za Žiadnu Cenu

12 Vecí, Ktoré By Si Vo Svojom Živote Nemal Dovoliť Za Žiadnu Cenu

Ak sa skutočne miluješ a rešpektuješ tak, ako si zaslúžiš, tento článok ťa bude zaujímať.

Pretože ak chceš žiť život, z ktorého budeš mať radosť, taký, ktorého žitie si budeš skutočne užívať, je tu zopár vecí, ktoré by si v ňom jednoducho nemal tolerovať, a to za žiadnu cenu.

Nauč sa ho teda milovať natoľko, že v ňom nedopustíš, aby…:

1. …aby správanie druhých ľudí zničilo tvoj vnútorný mier

Pamätáš si ešte na tú starú reklamu pre decká, ktorá niekedy chodila v televízii? Na to, ako ťa Actimel ochráni pred všetkými tými baktériami, mikróbmi a vlastne všetkým škodlivým, čo na teba tam vonku číha? A to celé tým, že okolo teba po jeho vypití vytvorí Actimel bublinu, ktorá tieto zlé veci jednoducho nepustí dnu?

Nuž, presne takú bublinu by si si mal v mysli vytvoriť proti všetkým tým jedovatým ľuďom, ktorí ti počas dňa skrížia cestu. Všetku tú negativitu, sťažnosti, náreky a nadávky, všetko toto tá tvoja bublina musí zvládnuť odfiltrovať.

Pretože ono je tam až príliš veľa ľudí, ktorí sú otrávení životom, nespokojní, jedovití, naštvaní a rozčúlení a ak si nedáš dobrý pozor, tvoj deň ti zničia spôsobom, akoby sa ti cez neho prehnalo tornádo.

2. …aby si zostal zaskočený zakaždým, keď ti cestu skrížia problémy

Stačí, ak sa inšpiruješ v prírode. Keď vietor fúka oproti stromu, nezosype sa. Neutečie do kúta, kde bude cez krokodílie slzy kričať prečo práve on, prečo sa to musí znova stať jemu. Práve naopak, vždy, keď zafúka, jeho korene sa roztiahnu a zapustia do zeme omnoho hlbšie, ako boli zapustené doposiaľ.

Tak nech je to tak aj s nami. Nech viac nie sme slabosi, ktorí sa roztrasú a začnú nariekať pri každom vetríku, ktorý oproti nám zafúka. Buď duchom dostatočne silný na to, aby si to zakaždým dôstojne ustál. A ak by sa ten vetrík zmenil na silný severák a podmietol ti nohy, zakaždým nájdi dostatok sily, aby si sa na ne znova postavil a stál opäť o čosi pevnejšie.

3. …aby ti to, čo robiť nemôžeš, bránilo v tom, čo robiť môžeš

Niektoré veci skrátka zmeniť nedokážeš. No stále je tu veľa tých, ktoré zmeniť môžeš. Tým venuj svoju pozornosť. Pretože ono tu vždy bude veľa vecí, na ktoré nikdy nebudeš mať dosah. No nesústrediť sa kvôli nim na tie, na ktoré dosah máš, to je hlúpe.

Je to akoby si dostal defekt a odmietol nahodiť náhradu, aspoň kým prídeš do servisu… Pretože si dostal defekt. Čo tam po tom, že to môžeš jednoducho napraviť… Skrátka to nespravíš.

Chápeš? Je to hlúpe. Začni preto tam, kde si, s tým, čo máš a sprav to, čo môžeš. Iba tak sa v živote dokážeš pohnúť ďalej, inak to nepôjde.

4. …aby tvoje sny zostali len snami

Nerád by som teraz znel morbídne, no existujú iba dva spôsoby, akými môžeš opustiť tento svet. A to buď s hlavou plnou nesplnených snov alebo s tou istou hlavou, no plnou krásnych a nezabudnuteľných spomienok. A neviem ako ty, kamarát, no mne sa pozdáva druhá z možností óóómnoho viac, ako tá prvá.

Ži preto naplno. Nasleduj svoje srdce. Rob to, čo si vždy robiť túžil. No hlavne, hlavne nasleduj svoje sny! Áááá, i keď som pôvodne zamýšľal, že ti tu vypíšem zopár pádnych a presvedčivých dôvodov, prečo tak učiniť, povedal som si, že najlepšie spravíš, ak si prečítaš článok 20 Dôvodov, Prečo By Si Mal Nasledovať Svoje Sny… Tam ich nájdeš požehnane… Ten ťa už isto presvedčí! 😉

5. …aby zvedavosť v tvojom vnútri zomrela

Čo si to len dopustil…? Ako si len mohol dovoliť, aby sa to stalo…?

Kde je tá osoba, ktorá bola neustále zvedavá? Tá, ktorá chcela objavovať, bádať a skúmať? Tá, ktorá sa chcela pozrieť do každého kúta sveta a okúsiť všetky tie zaujímavé, adrenalínové, miestami až nebezpečné zážitky? Tak kde je? Prečo ju utláčaš neustále do úzadia?

Zvedavosť je predsa kompas, ktorý nás vedie k našim vášniam. Nasleduj ju a isto nebudeš sklamaný. Pretože budúcnosť, tá patrí práve tým zvedavým. Nikdy preto neprestaň objavovať. Nikdy neumlč ten zvedavý hlas vo svojom vnútri.

6. …aby tvoje minulé chyby rozhodli o tvojej budúcnosti

Viem, poznám to. Minulé chyby nás dokážu prenasledovať ako tieň. Ako duch zo záhrobia. Ako žralok svoju korisť. No vedz, že svojim minulým chybám nemôžeš dovoliť, aby ťa ničili ešte aj dnes. Nie si predsa ten istý človek, ktorý ich spravil.

Dnes si omnoho rozvážnejší. Múdrejší. Poučil si sa. Vieš, kde si pochybil, a takisto vieš, že by si dnes konal inak. No čas sa vrátiť nedá. Nemôžeš sa vrátiť späť a všetko to spraviť inak, spraviť to lepšie.

Môžeš sa ale pokúsiť napraviť svoje chyby. Môžeš sa pokúsiť odčiniť to, čo si napáchal a vynasnažiť sa to nahradiť osobám, ktorých sa to dotklo. No to je všetko, čo spraviť môžeš. Tým, že sa budeš ešte dnes trestať za veci, ktoré sa stali v minulosti, nikomu nepomôžeš. Zapamätaj si teda tieto lekcie a pohni sa vpred. Dovoľ si znova žiť.

7. …aby ťa vytáčali maličkosti

Vychádzaš z domu a niekto ti ukradne výťah. Okamžite ti stúpne tlak. Sadáš do auta, ponáhľaš sa do roboty a ocitneš sa v zápche. Celý očervenieš. Z parkoviska šprintuješ do práce, no keďže si unavený, ako každý iný pracovný deň, zoberieš to cez kaviareň, kde je obrovská rada… A to je posledný kliniec do rakvy. Vypeníš.

No ono to nie je zrovna zdravé, nechať sa rozčuľovať takýmito hlúposťami. Prečo neberieš veci z ich pozitívnej stránky? Keď ti niekto ukradol výťah, použi schody a sprav tým niečo pre seba, aj tak sa málo hýbeš. Keď je v meste zápcha, naplánuj si v hlave dnešný deň a pripomeň si, čo je pre teba dnes dôležité. Alebo sa jednoducho rozhliadni navôkol a doceň ten krásny deň, buď trošku prítomnejší.

Každá minca má dve strany, takže je najvyšší čas začať sa sústrediť na tú prospešnejšiu z nich. Nehovoriac o tom, že ak ti dokážu maličkosti takto dvihnúť tlak, je to jedným zo znamení, že v živote potrebuješ zmenu, a to akútne. Koniec koncov, písal som o tom aj v článku 20 Jasných Znamení, Ktoré Dokazujú, Že V Živote Potrebuješ Poriadnu Zmenu, tak naň isto mrkni. 😉

8. …aby smútok z tvojej minulosti a strach z tvojej budúcnosti zničili radosť z tvojej prítomnosti

So svojimi myšlienkami hraj vždy čestnú partiu a poriadne si ich stráž. Pretože oni majú silu. A ak si nedáš pozor a necháš ich len tak bez dozoru, aby si voľne blúdili, kade sa im zachce, môžeš sa veľmi ľahko ocitnúť v nehostinnej situácii.

Môžeš sa ocitnúť v situácii, kde ťa bude ničiť smútok z minulosti a z druhej strany na teba budú tlačiť obavy z budúcnosti, pretože ty budeš presne uprostred.

Minulosť teda nechaj minulosťou, budúcnosť zasa budúcnosťou a všetku svoju pozornosť zameraj na prítomný moment. Na túto chvíľu. Pretože to je tá jediná chvíľa, kedy si nažive. Teraz je ten správny čas tešiť sa zo života a užívať si ho plnými dúškami. Teraz je ten správny čas žiť, milovať a cítiť. Neprepásni ho.

9. …aby si sa kvôli zlému dňu cítil, akoby si mal zlý celý svoj život

Ale no tak, dýchaj. Veď je to iba zlý deň. Takých ešte bude…

Nemôžeš predsa očakávať, že budeš v živote len šťastný. Tak to bohužiaľ nechodí. Áno, bude tu nespočet dní a situácií, kedy budeš šťastím sršať ako gejzír, no prídu aj tie, ktoré budeš chcieť chytiť pod krk a poriadne im ublížiť.

No tak to už raz chodí. Musíš si prejsť aj tými zlými dňami, aby si si zaslúžil tie najlepšie dni svojho života. Občas musí pršať, aby napokon vyšla dúha. Musíme prečkať tmu, aby sme sa dočkali svetla, ktoré so sebou nové ráno prinesie.

Chápeš kam tým mierim? Ale isto chápeš, ty si predsa hlavička! 😉 Skrátka nedovoľ, aby ti jeden zlý deň nahlodal presvedčenie, že máš dobrý život. Tých zlých dní by predsa muselo byť ďaleko viac. A pokiaľ v štatistikách tie dobré neprevalcujú, nie je sa čoho obávať.

No v prípade, že by ich v už spomínaných štatistikách valcovali, véééľmi rýchlo by si mal porozmýšľať nad veľkými zmenami vo svojom živote. A začať by si mohol napríklad stiahnutím E-Booku 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život. V ňom sa už isto dočítaš o tom, ako sa ti zmeniť podarí. 😉

10. …aby sa ti komplimenty druhých ľudí dostali do hlavy a zlyhanie do srdca

Komplimenty sú skvelá vec, šetriť by sa nimi ozaj nemalo. Pretože ak je niečo pekné, treba to pochváliť. Avšak, ak je ich príliš, buď veľmi opatrný a nedovoľ, aby sa ti dostali do hlavy. Tam totižto dokážu tieto zlaté nevinné slovíčka narobiť veľkú neplechu. A ak ti slovné spojenie arogantný idiot nepríde zrovna najatraktívnejšie, určite si ich do tej hlavy ani nepusti, pretože by si sa jedným mohol veľmi ľahko stať.

A zasa na druhej strane, ak sa ti niečo nepodarí, nebičuj sa za to. Nepripúšťaj si to, nevyčítaj si to a nedovoľ, aby ťa to definovalo. Nedopusti, aby ťa to odradilo od ďalších pokusov… Aby to uhasilo ten obrovský plameň v tvojom vnútri.

Vedz, že skutoční šampióni sa nikdy nevzdávajú. A ty sa predsa jedným chceš stať, či nie?! Preto bojuj ďalej. Nenechaj sa odradiť a skús to znova. Pretože ono to nie je žiadna porážka… Prišiel si akurát na jeden zo spôsobov, ako to fungovať nebude, to je celé.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

11. …aby ťa strach držal ako rukojemníka

Strach, to je veľký nezbedník. Pretože ak si ho do svojho života pustíš a dovolíš mu rásť, dokáže ti v ňom narobiť riadnu neplechu. Bude ťa odrádzať od všetkého zaujímavého. Od skvelých príležitostí, od zábavných zážitkov, od nasledovania svojich snov, od riskantných krokov, od dôležitých rozhodnutí, skrátka od všetkého, čo je pre teba podstatné.

Nepochop ma zle, niežeby bol taký strach k ničomu. Práve naopak, upozorní ťa na všetky tie situácie, pri ktorých by si mal byť ostražitejší. A preto aj ostražitejší buď, no nikdy nedovoľ, aby ti ten podliak v niečom bránil. Obzvlášť ak je to niečo, po čom túžiš. Nikdy, rozumieš?!

12. …aby ťa ťažké časy položili

Chápem, život občas nie je prechádzka ružovou záhradou. Občas to nie je med lízať. Niekedy sa nám v ňom pripletú do cesty situácie, ktoré skôr pripomínajú lízanie nabrúsených žiletiek, ako toho medu. Viem, tiež som si už čo to zažil.

No nech už je to akokoľvek ťažké, nemôžeš dovoliť, aby ťa toto obdobie zrazilo na kolená. Nemôžeš dopustiť, aby ťa pripravilo o všetko to odhodlanie bojovať ďalej, o všetku tú chuť žiť ďalej.

V skutočnosti v ťažkých časoch dokážeš nájsť tiež silu. Môžu sa stať palivom, ktoré ťa bude hnať dopredu. Môžeš si vďaka nim osvojiť dôležité lekcie, ktoré sa ti neskôr ešte poriadne zídu. A ver mi, keď ti vravím, že viem o čom hovorím.

Napísal som o tom dokonca aj dva články, a to 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli a jeho pokračovanie Ďalších 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli. Určite si ich teda pozri, otvoria ti oči. 😉

Táááák. Ak sa ti tento článok páčil a užíval si si jeho čítanie, čo predpokladám, že hej, keď si sa dočítal až sem, určite ho nezabudni podporiť a vyjadriť mu tak svoje sympatie nejakým tým zdieľaním, lajčiskom alebo ho aspoň pošli niekomu, komu by mohol spríjemniť deň aspoň tak, ako ho spríjemnil tebe. 😉

Takisto sa určite zapíš do NEWSLETTER-u, čo je jediný spôsob, ako sa uistíš, že ti ďalšie nadupané články, ktoré uverejním, už nikdy neujdú. Stačí hodiť emailovú adresu do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý nový článok osobne, rád a zdarma upozorním. Tak šup. 😉