Citáty a Výroky
november 29, 2016 posted by Dušan Kadlec

Ďalších 10 Lekcií, Z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život

Ďalších 10 Lekcií, Z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život

Kto z nás nemiluje motivačné výroky, však?

Niektoré dokážu skutočne nakopnúť, iné majú moc poriadne inšpirovať a tie najlepšie vedia v živote človeka narobiť priam zázraky. A toto je príbeh desiatich z nich.

Tento článok je o tých, ktoré keď som si prečítal, tak sa mi dostali hlboko pod kožu. Zarezonovali so mnou a nezanechali ma chladného. Čo chladného… Nezanechali ma viac rovnakého. Zmenili môj život výnimočným spôsobom, za ktorý som mimoriadne vďačný.

A keďže do môjho života priniesli novú energiu, novú vôľu a novú silu, spolu s optimizmom a neukojiteľnou chuťou žiť naplno, rozhodol som sa, že ti tie hlavné spíšem do dnešného článku, veriac, že ti zafungujú minimálne rovnako… Prípadne ešte lepšie. 😉

Tu sú…:

1. Iba ty si dokážeš splniť všetky svoje túžby, sny a želania

Tak a začíname hneď zostra. Toto je alfa omega môjho života. Ak by som mal vtesnať do jednej vety všetky moje presvedčenia, zásady, vieru a myšlienky, vyjadril by som ich práve citátom nižšie.

Mnohí z nás neúnavne čakajú na osobu, čas, či udalosť, ktorá ich niekedy v budúcnosti spraví šťastnými. Na niečo, čo zmení ich životy a vyženie z nich všetko to zlé a ohavné, všetky tie problémy a ťažkosti, ktoré im neprestajne strpčujú bytie.

No jediná osoba, ktorá to skutočne dokáže, sa ukrýva v odraze, ktorý vídaš každé ráno v zrkadle. Tam je ten človek, ktorý ťa dokáže spraviť šťastným a spokojným, tam je ten človek, ktorý dokáže zmeniť tvoj život do podoby, po akej tak horlivo túžiš.

Ty si tou osobou, na ktorú si celý svoj život čakal! Ty si tým rytierom v žiarivej zbroji.

„Keby sa ľudia pozreli do zrkadla, zbadali by osobu, ktorá je zodpovedná za naplnenie všetkých ich modlitieb.“ – Neznámy

2. Všetko to zlé v našich životoch má svoj dôvod

Aj keď sa ti to možno javí ako hlúposť, všetko to zlé, čo sa nám v živote stane, má svoj dôvod. Veď bez smútku by sme nikdy nepoznali šťastie. Bez bolesti zasa silu a bez strachu odvahu.

Všetky tie neľahké životné skúšky, ktoré nás na našej ceste čakajú, nás robia silnejšími, múdrejšími, odolnejšími a odvážnejšími… Robia nás jednoducho lepšími a pripravujú nás na omnoho ťažšie skúsenosti, ktoré ešte len prídu.
Neviem, ako ty, no keď sa ja obzriem späť, na všetko to, čo som prežil, tak vidím ťažké skúšky, bolesť, strach a chyby. No keď sa pozriem do zrkadla, vidím silu, odvahu, skúsenosti a rozvážnosť.

A či už som vo svojom živote na dno padol alebo naň ešte len padnem, viem, že z neho vedie cesta už iba jedným smerom… Nahor! A tak si s tým starosti nerobím.

„Prekážky sa stavajú obyčajným ľuďom do cesty preto, aby z nich spravili ľudí neobyčajných.“ – Neznámy

A aby si si nemyslel, že táram do vetra, prečítaj si článok 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli. Tam uvidíš tie pevné základy, na ktorých som si toto presvedčenie vybudoval. 😉

3. Tvoje voľby rozhodnú o tvojom osude

Povedzme si to takto. Buď zmeníš svoj život alebo dovolíš, aby život zmenil teba. Máš všetko, čo potrebuješ, aby si si vybudoval život presne podľa svojich predstáv, no najprv musíš začať akceptovať zodpovednosť za všetky svoje rozhodnutia… Za tie dobré, no aj za tie zlé.

Pretože ono existujú dva spôsoby, ktorými svoj život môžeš prežiť. Môžeš buďto ukazovať prstom a obviňovať zo svojho nešťastia všetkých naokolo alebo sa môžeš vzmužiť a začať robiť vedomé kroky k náprave všetkého, čo sa ti na svojom živote nepáči.

No skôr, ako sa necháš oklamať lenivosťou a vyberieš si tú ľahšiu z možností, vedz, že obviňovanie rodičov, učiteľov, susedov, priateľov, vlády, či zamestnávateľov, ti život zmeniť nedokáže. Zmení sa ti až keď zaň prevezmeš zodpovednosť a začneš sa podľa toho správať. Sám si musíš vybrať.

„V živote existujú dve primárne rozhodnutia. Buď budeš akceptovať podmienky, ktoré ti boli dané alebo budeš akceptovať zodpovednosť za to, že ich dokážeš zmeniť.“ – Denis Waitley

4. Život vôbec nie je komplikovaný

Pamätáš, aký bol život jednoduchý, keď si bol menší? Vtedy to bola radosť žiť. Žiadne komplikácie, žiadne problémy. Každá situácia mala východisko a nič nebolo ani zďaleka také vážne, aké je to dnes.

No teraz ti poviem jedno ťažko akceptovateľné tajomstvo. To nie život sa zmenil, ty si sa!

Keď si pred tým niečo potreboval, tak si si to vzal, či spravil a bolo to vybavené. Teraz? Začneš spochybňovať svoje inštinkty a obávať sa možných dôsledkov. Začneš svoje potreby odkladať na úkor iných „dôležitejších“ vecí. Taktizuješ, príliš premýšľaš a máš strach konať.

A práve to je to, čo ti tvoj život tak nepredstaviteľne komplikuje. Vďaka týmto veciam si sa zamotal do pavučiny problémov a komplikácií, z ktorej sa nevieš vymotať. Možno si to ani neuvedomuješ a neprikladáš tomu príliš veľkú váhu, no ver mi, keď ti hovorím, že je to koreňom väčšiny problémov v tvojom živote.

Je teda najvyšší čas uvedomiť si, že to ty držíš tie opraty… Je teda najvyšší čas dať si sľub, že už si viac vlastný život sťažovať nebudeš… A je úplne najvyšší čas začať podľa toho konať.

„Život je vo svojej podstate jednoduchý, to len ľudia ho zvyknú komplikovať.“ – Confucius

5. Pokoj nájdeš až vtedy, keď sa naučíš odpúšťať

Naučiť sa odpúšťať nie je vôbec jednoduchá záležitosť, no zato je existenčne dôležitá. Pretože, keď cítime voči niekomu zášť, dávame mu tým obrovskú moc nad naším životom.

Venujeme tým ľuďom zbytočnú pozornosť, modlíme sa za ich pád a ide nám vybuchnúť hlava od hnevu, keď sa im darí. A ani si to možno neuvedomujeme, no namiesto svojho života, prežívame ten ich.

Nevravím, že keď nám niekto ublíži, máme mu to okamžite prepáčiť. Vravím iba toľko, že by sme sa mali naučiť odpúšťať, aby nás výčitky a hnev nezožierali dňom i nocou.

Hovorím, že by sme si mali vziať všetky tie ponaučenia a dôležité lekcie a pohnúť sa v živote ďalej. To ale neznamená, že by sme mali zabúdať a dávať tímto zlomyseľným ľuďom ďalšie príležitosti, aby nám ublížili opäť.

„Odpúšťaj druhým. Nie preto, že si zaslúžia odpustenie, ale preto, že si ty zaslúžiš pokoj.“ – Jonathan Lockwood Huie

6. Čas sa nám pomaly kráti

Uvedomenie si pominuteľnosti života je jednou z vecí, ktoré ma ženú dopredu neuveriteľným spôsobom. Nútia ma pracovať na mojich snoch, neodkladať svoje šťastie a práskajú obrovským bičom nad mojou hlavou vždy, keď som lenivý.

My ľudia máme jednu nie zrovna prívetivú vlastnosť, v ktorej žiaľ excelujeme. Sme úžasní v odkladaní života na neskôr. Neustále na niečo čakáme. Zakaždým si nezmyselne určujeme akési míľniky, ktoré musíme dosiahnuť, aby sme si dovolili byť šťastní a začali svoj život skutočne žiť.

Nahovárame si, že musíme najprv zmaturovať, vyštudovať výšku, zamestnať sa, kúpiť si auto, dom, oženiť sa a niektorí dokonca z nevysvetliteľných dôvodov, ktoré sú mi obrovskou záhadou, čakajú na dôchodok.

No život sa deje práve teraz. V tomto momente. Ten je to jediné, čo máš garantované. Teraz je tá správna chvíla, aby si si začal svoj život užívať plnými dúškami. Tak ho prestaň odkladať, pretože v opačnom prípade sa ti môže veľmi ľahko stať, že sa…

„Jedného dňa sa zobudíš a už viac nebudeš mať čas robiť veci, ktoré si vždy robiť chcel.“ – Paulo Coelho

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

7. Minulosť už napísaná bola, budúcnosť píšeš sám

Všetci sa radi vraciame do minulosti a spomíname, aké to bolo niekedy. Iste, postretlo nás aj zopár ťažkých skúšok, no veci boli vtedy jednoduchšie, akoby lepšie.

A tak do tých časov cestujeme častejšie a častejšie, až sa z toho u niektorých ľudí stane zlozvyk, ktorý ich oberá o všetok čas, ktorý si môžu užívať v prítomnosti a o všetku energiu, ktorú by mali využívať k vybudovaniu lepšej budúcnosti.

Pamätaj, že minulosť je dobré miesto na návštevu, no vôbec nie k trvalému pobytu. Nech už sa ti teda prihodilo čokoľvek, dobré, či zlé, život ide ďalej. Kto povedal, že si nemôžeš vybudovať ďaleko lepšiu a lákavejšiu budúcnosť, akou kedy tvoja minulosť bola? Kde je napísané, že si nemôžeš splniť každý jeden sen, ktorý vo svojom srdci nosíš?

Vedz, že najlepší spôsob, ako predvídať budúcnosť, je vytvoriť ju. Máš to všetko vo svojich rukách, tak ich konečne prilož k dielu a vybuduj niečo jedinečné!

„Nič už nebude také, aké bolo predtým, avšak všetko môže byť také, aké nebolo ešte nikdy.“ – Neznámy

8. V živote potrebuješ ciele, aby si ich mohol dosiahnuť

Ak už nejaký ten čas moje články čítaš, tak to už dávno vieš, pretože sa tým vôbec netajím. Mám obrovitánske plány do budúcna. Enormné, ohromné, veľkolepé. Niektorí by určite povedali, že sú nereálne. A možno aj sú, no nedozviem sa to, kým sa o ich dosiahnutie nepokúsim.

Chcem si svoj život poriadne užiť. Naliať si z čaše rozkoše a do dna ju vypiť. Chcem cestovať, zabávať sa a športovať. Chcem sa venovať práci, ktorá ma baví. Chcem niečo vybudovať, chcem, aby moje činy znamenali rozdiel.

Chcem byť slobodný, zamilovať sa, založiť si rodinu a venovať sa jej. Chcem pomôcť svojim rodičom a priateľom. Je toho strašidelne veľa, tých vecí, po ktorých túžim a viem, že som si ich najprv potreboval uvedomiť a pomenovať, pretože iba tak sa o ne môžem pokúsiť. Veď keď chcem trafiť terč, musím na nejaký mieriť, nie?! 😉

„Mojim cieľom je vybudovať si život, z ktorého nebudem potrebovať utekať na dovolenku.“ – Rob Hill Sr

A ak by si sa rád nechal inšpirovať a o mojich cieľoch a plánoch by si si chcel prečítať viac, určite klikaj na článok 10 Vecí, Ktoré Ma V Živote Ženú Vpred. 😉

9. Nie je dôležitý začiatok, ale cesta a jej záver

Môžeš neustále nariekať nad tým, aký bol k tebe život nefér. Všetok svoj voľný čas môžeš stráviť čumením do oblakov a nadávaním na to, aký je ten život nespravodlivý. Môžeš haniť Boha, či Karmu, karhať vyššiu moc, či osud, môžeš nakladať na čokoľvek len chceš.

Toto všetko môžeš, no bude to mať za následok iba jediné. Nič. Ukradne ti to všetok produktívny čas, otrávi ti to dušu a utvrdí ťa to v presvedčení, že je tvoj osud niečo, čo nemáš vo vlastných rukách.

Áno, je to nefér a stojí to za hovno, že sa niektorí narodili na vrchole hory, ktorú musíme my ostatní vyšliapať, no už to tak raz chodí.

V podstate je ale začiatok tvojej cesty iba taký dôležitý, za aký ho sám považuješ. Ja som sa takisto nenarodil so zlatým príborom v ruke. Všetko, čo dnes mám, som si musel vybojovať. Nebolo to ľahké, nikto mi neukázal ako na to, no ja som to dokázal a svoju cestu na vrchol si nedokážem vynachváliť.

Pretože omnoho dôležitejšie, ako to, čo v živote získaš, je to, kým sa staneš a takisto…

„Nezáleží na tom, aký si mal začiatok. Podstatné je, k akému koncu to dotiahneš.“ – T. D. Jakes

10. Narodil si sa, aby si bol sám sebou

Nedokážem pochopiť, prečo sa všetci tak usilovne snažia zapadnúť medzi ostatných a splynúť s davom. Veď sme sa narodili, aby sme vynikli, na tento svet sme prišli preto, aby sme zažiarili.

Všetci sme iní. Máme iné prednosti a naše silné stránky sú rozdielne. A práve to je dôvod, prečo dokáže každý z nás svetu ponúknuť niečo iné, niečo, čo dokáže dať iba on.

Nepriprav teda svet o svoje jedinečné dary tým, že sa staneš bezduchou kópiou vo svete, ktorý je nimi presiaknutý.
Buď sám sebou, pretože originál je hodný viac ako kópia. A neviem ako ty, no pravdupovediac, ja si neviem ani len predstaviť, že by som žil svoj život podľa niekoho iného.

Že by som potláčal svoje túžby, zahodil svoje sny, zadupal svoju osobnosť do zeme a chodil svetom so sklopeným pohľadom, sklopenými ušami a robil iba to, čo by mi povedali druhí, že by som robiť „mal“.

Bohužiaľ, to nie je niečo pre mňa, a tak ďakujem, ale neprosím.

„Radšej budem nenávidený za to, kto som, ako milovaný za to, kto nie som.“ – Kurt Cobain

A len tak medzi rečou, skvelý návod na to, ako sa stať samým sebou, nájdeš v článku 14 Pravidiel, Vďaka Ktorým Budeš Sám Sebou. Tak si ho vychutnaj. 😉

Tak a pre dnešok padla, kamarát. Toto bolo ďalších 10 citátov, ktoré mi dali lekcie na nezaplatenie a pomohli mi vybudovať si taký život, aký mám teraz. A že sa naň vôbec nemôžem sťažovať. 😉

Verím teda, že ti zafungujú minimálne rovnako, prípadne ešte omnoho lepšie!

Ak by ťa zaujímali aj zvyšné citáty, ktoré môj život doslova transformovali, klikaj na článok 10 Lekcií, Z 10-tich Citátov, Ktoré Zmenili Môj Život. Tam ich nájdeš všetky pekne pokope! 😉

Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho povláčiť po facebooku tým, že ho pošéruješ alebo aspoň ukáž, že sa ti páčil tým, že klikneš na tlačítko, ktoré má „páči sa mi“ v názve. 😉

Samozrejme, ani na chvíľku nespochybňuj svoje rozhodnutie zapísať sa do NEWSLETTER-u. Hoď svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora) a ja ťa na každý nový inšpiratívny článok, plný múdrych rád, veľmi rád osobne a zdarma upozorním. 😉

email
The following two tabs change content below.

Dušan Kadlec

Blogger, online marketingový nadšenec a milovník života. Človek, ktorý sa rozhodol počúvnuť hlas svojho srdca namiesto ohlušujúcich názorov ľudí zo svojho okolia. Človek, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou, bez ohľadu na to, aká náročná bude. Človek, ktorý koná na základe vlastného úsudku a učí sa z vlastných chýb. Človek, ktorý sa vyjadruje slobodne a žije podľa vlastného presvedčenia a zásad. Človek, ktorý ŽIJE – neprežíva. A ak by si sa o mne rád dozvedel aj niečo konkrétne a videl pár fotiek, určite klikaj SEM. 😉

Ak sa Ti článok páčil, vlož nižšie svoj email a na každý ďalší Ťa rád zdarma upozorním.

Nedávne príspevky

 • 20 Cieľov, Ktoré By Si Si Mal Pred 30-tkou Jednoznačne Splniť
 • 10 Jedovatých Typov Správania, Ktoré Zabíjajú Tvoje Sebavedomie
 • 10 Absurdných Vecí, Ktorým Ľudia Ešte Stále Veria Alebo Ktoré Presvedčenia Nám Bránia V Šťastí A Úspechu
 • 15 Motivačných Citátov, Ktoré Ti Vystrelia Motiváciu, Odhodlanie A Chuť Do Života, Do Nebeských Výšok
 • 4 Existenčne Dôležité Otázky, Ktoré Zmenili Môj Život A Môžu I Ten Tvoj
 • 14 Pozitívnych Efektov, Ktoré Má Za Následok Užívanie Si Života
 • Na Týchto 20 Maličkostí Si Spomeň, Ak Ťa Už Viac Život Nenapĺňa
 • 20 Mocných Afirmácií, Ktoré Ťa Naučia Žiť Správne, Ktoré Ťa Naučia Žiť Šťastne
 • 30 Vecí, Ktoré By Mal Zažiť Každý Aspoň Jedenkrát V Živote
 • 9 Dôvodov, Prečo Sa Prestať Snažiť Niečo Dokazovať Ostatným
 • 50 Existenčne Dôležitých Pripomienok, Ktoré By Si Si Mal Zapísať Za Uši
 • Ďalších 15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

12 komentárov

 • Veľa pravdy je v článku, len tak ďalej! Ďakujem 🙂

  • Rado sa stalo eSeM a ďakujem za pochvalu! 😉

 • Super. Ale úplne že TOP „život, z ktorého nebudem utekať na dovolenku“ Perfekt ! Taký budem mať, cely život dovolenkovať

  • Vďaka za pochvalúú!! 😉

   Je to tak… Nie je to o tom, váľať sa celý život na pláži, ale skôr o tom, zariadiť si život tak, aby sme s ním boli spokojní, aby sme z neho nemuseli utekať a hľadať únikové cesty, aby sme si aspoň na chvíľku oddýchli.

   Život je krásny a mal by nám robiť radosť. Stále, nie iba v lete cez dovolenku! 😉

 • „Odpúšťaj druhým. Nie preto, že si zaslúžia odpustenie, ale preto, že si ty zaslúžiš pokoj.“ – Jonathan Lockwood Huie … áno, ale je to niekedy tak ťažké… Mne osobne pomáhajú aj meditácie, napr. tieto: https://www.youtube.com/watch?v=Lbhe0UF_sCE, https://www.youtube.com/watch?v=6IzsOsznT6g alebo https://www.youtube.com/watch?v=wcBoxBwsYPw. Držím palce všetkým, ktorí na sebe pracujú, aby našli svoj spôsob ako odpustiť a ísť ďalej, aby našli pokoj :).

  • Nó, nie je to nič jednoduché, no akonáhle si z toho človek spraví zvyk a nastaví sa na to, pôjde to automaticky! 😉

 • Odkladám do priehradky ,, Často používané,,
  Unikátne povzbudzujúce slová. Vlastne ako vždy

  • Ej, tak to je česť ocitnúť sa v takej kolonke Maja, ďakujem! 😉

 • Vďaka bohu za krasne slova pohladia dušu

  • Boh tie slová nepísal, no každopádne ma teší, že sa článok páčil Ľuboslava! 😉

 • Úžasný článok, ktorý mi dodal silu, lepší pohľad na život. Ďakujem 🙂

  • Vďaka za pochvalu Katka, teší ma, že ťa článok nakopol a pomohol ti pozrieť sa na život z trošku optimistickejšieho pohľadu! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *