Ďalších 15 Vecí, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA

Nedávno som na internete natrafil na otázku študenta, ktorý sa celý rozrušený pýtal, čo má robiť so svojím životom. Vystrašený, celý bez seba, hľadal odpovede na to, kým sa stať, čo robiť a ako to v živote nepohnojiť.

Okamžite sa mi vynorili spomienky na mňa samého pár rokov dozadu. Chýbalo mi sebavedomie, smer, cieľ, chuť, čokoľvek. Bol som vyplašený presne tak, ako tento mladý chalanisko a rovnako tak stratený. A tak som začal rozmýšľať.

Veď takýchto mladých a nerozhodných ľudí vídam na každom rohu. Blúdia svetom sem a tam, nechajú sa bičovať udalosťami, ktoré sa im v živote prihodia a čím ďalej tým viac prestávajú zvládať tú tiahu vecí, ktoré im život na plecia naloží.

A pritom jediné, čo potrebujú, je zopár dobrých a úprimných rád, ktoré by im ukázali, ako to vlastne chodí, takých, ktoré by im ukázali cestu. Viem to, pretože ja by som ich pár rokov dozadu uvítal všetkými desiatimi.

Tu je teda 15 vecí, ktoré by som najradšej odkázal svojmu mladšiemu JA. 15 rád, ktoré by som mu najradšej vtĺkol do hlavy, pretože čím skôr by som ich pochopil, o to skôr by som začal skutočne žiť.

Tu sú:

1. Netráp sa vecami mimo tvojej kontroly

Človek nemusí mať nadpriemerné IQ, aby zistil, že je to zbytočné. Veď aký to má význam, keď tie veci nedokážeš ovplyvniť? Jediné, čo môžeš urobiť, je vysporiadať sa s danou vzniknutou situáciou najlepšie, ako sa len dá. Dať do toho všetko. Tam by mala smerovať tvoja pozornosť.

Mne to síce chvíľku trvalo, no nakoniec som prezrel a uvedomil som si, že život sa skladá iba z 10% z toho, čo sa nám prihodí, no z 90% z toho, ako na to zareagujeme. Aj preto sa hovorí, že život budeš mať iba taký, aký si ho zariadiš. Zariaď si teda ten najlepší!

2. Musíš sa naučiť hovoriť NIE

Je to obdivuhodné, že chceš pomáhať a vždy vyhovieť druhým, no tvoj život by sa mal aspoň čiastočne točiť okolo teba, nemyslíš? A ak budeš dokolečka hovoriť druhým áno, času pre seba ti ostane iba vééééľmi máličko, ak vôbec nejaký.

Nauč sa teda hovoriť nie. Odmietaj robiť veci, ktoré sa ti nepáčia a sú proti tvojim zásadám. Odkývaj aj také prosby, ktoré prišli od ľudí, ktorí sa ozvú len vtedy, keď niečo potrebujú, no nikdy nie sú ochotní vrátiť láskavosť. A v žiadnom prípade sa necíť previnilo, pretože myslieť aj na seba občas vôbec nie je na škodu veci.

3. Nikdy nedovoľ, aby ťa ťažké časy dostali na kolená

Viem, ťažko sa tomu verí, keď človek zažíva krušné chvíľky, no ťažké časy ťa zocelia. Ak sa nimi nenecháš položiť, povstaneš silnejší, ako kedykoľvek predtým. Posilnený o všetky tie zložité skúšky a tvrdé lekcie.

Ono, i keď by sme si to mnohí želali, život nie je prechádzka ružovou záhradou. Dokáže byť skutočne temný a krutý. Nefér a zákerný. No dokáže byť takisto aj nádherný. Dokáže človeku zachutiť spôsobom, že sa ho nebude vedieť nabažiť.

No na to, aby si si tie skvelé časy zaslúžil, musíš sa prebojovať cez tie zlé a náročné. No ako vravím, tie z teba spravia silnú osobnosť, schopnú čeliť akejkoľvek prekážke, prekonať hocijaký problém. A nakoniec, keď sa obzrieš späť, väčšina z tých situácií sa ti už viac nebude javiť ako ťažkosti, ale ako požehnanie.

A aby som ti dokázal, že viem o čom hovorím, prečítaj si články 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli a Ďalších 5 Extrémne Ťažkých Situácií, Ktoré Mi V Živote Neuveriteľne Pomohli. Nájdeš tam moje vlastné skúsenosti, ktoré ti zaručene otvoria oči a zmenia pohľad na život, to mi ver. 😉

4. Zdravie je niečo, čo dokážeš ovplyvniť, tak sa mu venuj

Zdravie určite nebolo niečo, čo ma ako mladého šraca trápilo. Slúžilo perfektne, ako namazaný stroj, a tak mi ani len na um nezišlo, že by som sa mu mal nejako obzvlášť venovať.

A keďže som mu nevenoval žiadnu pozornosť, nenechalo na seba dlho čakať a poriadne ma v živote potrápilo. Túto radu by som si teda oplieskal o hlavu asi najviac zo všetkých…

OD TVOJHO ZDRAVIA ZÁVISÍ TVOJ ŽIVOT, STARAJ SA OŇ!

5. Staraj sa o svoju myseľ

Tvoja myseľ si takisto žiada živiny. Poskytni jej preto tie najlepšie. Hodnotné informácie a zaujímavosti, po ktorých prahne. Neotupuj ju hlúposťami. Nesleduj tie priblblé shows, ktoré ťa pomaly, ale isto, pripravujú aj o poslednú štipku zdravého rozumu.

Cvič svoju pamäť, študuj, potráp svoj mozog logickými úlohami a vo svojej mysli kultivuj pozitívne myšlienky. Prečisti si ju, zrelaxuj. Dostaň z nej všetky tie povinnosti, termíny a úlohy, aby si opäť mohol rozmýšľať čisto.

A pamätaj na to, že na čo myslíš, tým sa staneš. Ak budeš poskytovať živnú pôdu negatívnym myšlienkam, budú sa ti stávať negatívne veci, no ak ju poskytneš tým pozitívnym… Nuž, v tom je vlastne to čaro… Pretože iba pozitívne myšlienky ti dokážu dať pozitívny život.

6. Staraj sa o svoje telo

Neviem ako ty, no ja som svoje telo pekne dlho zanedbával. Okrem toho, že sa mi to odrazilo na zdraví, nenávidel som ten pohľad do zrkadla, kedy to vyzeralo, akoby som v náručí držal malinkého Šarpejíka. Až na to, že tam žiaden nebol, civeli na mňa akurát tie pneumatiky, ktoré sa mi na páse usadili.

Necítil som sa dobre, necítil som sa vo svojej koži. Bol som stále unavený a otrávený, bez energie, ako vyflusnutý.

Neskôr som našťastie precitol a objavil všetky tie benefity, ktoré v sebe cvičenie skrýva. Šialené množstvo energie, pozitívne myšlienky, pocit šťastia, sebavedomie, hrdosť, pýchu a pocit z dobre odvedenej práce. A to je iba špička ľadovca, takže aj to je asi dôvod, prečo odporúčam cvičiť vždy a každému.

7. V živote nájdi lásku, mier a šťastie, na inom nezáleží

Väčšina z nás sa naháňa a ani nevie za čím. Ako povedal Dalajláma:

,,Obetujeme zdravie, aby sme zarobili peniaze. Potom obetujeme peniaze, aby sme znova získali zdravie. Potom sa tak znepokojujeme budúcnosťou, že si neužívame prítomnosť, a tak nežijeme ani v prítomnosti, ani v budúcnosti. A žijeme tak, akoby sme nikdy nemali zomrieť a nakoniec zomrieme bez toho, aby sme vôbec niekedy žili.“

Robíme toľko zlých a nelogických rozhodnutí, že fakt, že sa ženieme za pomýlenými hodnotami, nie je žiadnym prekvapením. Väčšina z nás sa náhli za prepychom, blahobytom a peniazmi, v mylnej domnienke, že im tieto veci zaručia lásku, šťastie či pokoj.

No všetky tieto veci majú jedno spoločné, a to, že ich dokážeme nájsť jedine vo svojom vnútri, nikdy mimo nás. V ktorýkoľvek moment sa môžeš rozhodnúť, že začneš milovať… Svoj život, svojich priateľov, svojich blízkych, tento svet či seba. No rozhodnúť sa musíš sám, s peniazmi to nemá vôbec nič spoločné.

Šťastie je takisto vnútorná záležitosť a šťastný budeš iba vtedy, keď budeš absolútne spokojný s tým, kto si. Mier nájdeš rovnako tak vo svojej mysli, keď bude v rovnováhe to, čo hovoríš, čo si myslíš, a tiež to, ako konáš.

A len tak medzi rečou, ak by si si rád prečítal viac výrokov od tohto velikána, určite klikaj na článok 20 Lekcií od Dalajlámu, Podľa Ktorých Žiť, tam nájdeš jeho best of. 😉

8. Buď veľmi opatrný, od koho si necháš poradiť

S toľkými odborníkmi na život, ktorí tam vonku pobehujú, táto rada skutočne naberá na dôležitosti. Ak už dostaneš nejakú radu, ktorú si budeš chcieť vziať k srdcu, uisti sa, že je od človeka, ktorý je v tomto smere radiť kompetentný.

Nepros sa o radu do vzťahu od človeka, ktorý je celý život sukničkár, takisto ako sa nepýtaj ako zvádzať ženy osoby, ktorú si s opačným pohlavím nevidel ani len prehovoriť. Nenechaj si radiť o svojich snoch od ľudí, ktorí sa tých svojich vzdali a takisto nepočúvaj múdrosti o podnikaní od ľudí, ktorí nikdy žiadneho podnikateľa nevideli ani nestretli.

Buď teda rozumný a poriadne si vždy zváž, od koho si radu vezmeš.

9. Keď sa ti niečo na svojom živote nepáči, zmeň to

Toto ide všetkým tým, ktorí neboli vychovávaní v presvedčení, že dokážu čokoľvek, na čom sú ochotní pracovať, presne tak, ako som bol vychovávaný ja. Nevedel som, že svoj život môžem vybudovať do podoby, o akej snívam a aj keby mi to predtým niekto povedal, iba ťažko by som tomu uveril.

Nakoniec som sa akousi nevysvetliteľnou zhodou náhod pokúsil zmeniť prvú vec, ktorá mi na mojom živote nevyhovovala a zistil som, že sa to skutočne dá. To bol moment, ktorý mi otvoril oči. Zmenil mi život, a to doslova.

Odvtedy už mením všetko, s čím nie som spokojný, pekne ako na bežiacom páse. Možno aj to je dôvod, prečo som napísal príručku pre tých, ktorí stále tápajú a svoj život zmeniť ešte stále nevedia. Nielenže som e-knihu 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život napísal, je tiež voľne k stiahnutiu, a tak by si spravil veľkú chybu, ak by si to nevyužil a nestiahol ju, kým je zdarma. 😉

10. Získaj nadhľad, rozmýšľaj čisto a jasne

Nedovoľ, aby ťa tvoje problémy pohltili a ukradli si všetku tvoju pozornosť. Práve naopak, odosobni sa. Pozri sa na ne z odstupu a nenechaj sa nimi zožierať. Všetok ten stres a starosti, všetko to musí preč.

Pretože pod vplyvom emócií, či už tých dobrých alebo zlých, sme viac ako náchylní robiť zlé rozhodnutia a sľúbiť veci, ktoré by sme za normálnych okolností nesľúbili. Dopraj si čas a nikdy nejednaj s horúcou hlavou, pretože inak sa veľmi ľahko dostaneš do omnoho väčších problémov, do ďaleko prekérnejších situácií.

11. Všetko bude OK

Vzostupy a pády, úspechy a zlyhania a všetky tie dobré rozhodnutia, aj s tými zlými. Toto všetko patrí k životu. Sú to dve strany jednej mince, jedno by nemohlo existovať bez druhého.

No aj napriek tomu, že je to prirodzené a všetko je to súčasťou tej hry, ktorú nazývame život, aj napriek tomu to toľkým z nás naháňa strach. Robíme si starosti z budúcnosti, trápime sa, snažíme sa ovplyvniť veci, ktoré sú mimo našej kontroly a nedokážeme si odpustiť žiadnu z chýb, ktoré sme spravili.

A pritom je to také zbytočné. Veď sa stačí obzrieť dva tri roky dozadu a spýtať sa seba samého, koľko z tvojich obáv z minulosti sa nakoniec naplnilo. Tak koľkokrát sa tie najhoršie scenáre, ktoré ti nedovolili oka zažmúriť, naplnili? Vôbec? Raz?

A aj keby to bolo päťkrát, tak sú to stále maximálne 1-2% prípadov, ktoré dopadli zle, voči zvyšným 98-99% tých, ktoré sa podarili. Tak už teda prestaň stresovať, nakoniec bude aj tak všetko v poriadku.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

12. Spoznaj sa s toľkými ľuďmi, s koľkými sa len dá

Každý jeden človek ťa dokáže mnohému naučiť. Všetci kráčame vlastnou a unikátnou cestou a získavame jedinečné skúsenosti. Nebuď preto taký arogantný, že zahodíš skvelý rozhovor, v ktorom by si sa dokázal mnohé naučiť, iba preto, že dopredu odsúdiš nejakého človeka. Nebuď zaslepený vlastným egom natoľko, že neuvidíš, akí očarujúci druhí ľudia sú.

A takisto, vždy sa šikne mať po ruke databázu ľudí s rôznymi zameraniami či rozdielnymi vedomosťami, na ktorých sa budeš môcť obrátiť vždy, keď budeš potrebovať.

13. Rob viac toho, čo ti robí radosť

Veď o tom by mal byť život, nie? O veciach, ktoré ťa tešia. Teda aspoň ja to tak vidím, a presne tak aj žijem. Pretože podľa mňa je hlúpe odriekať si všetko to potešenie, iba pre nejaké mylné domnienky a chybné presvedčenie o tom, čo v živote robiť „musíme“.

Musíme akurát tak umrieť, to je všetko. Ostatné veci máme plne vo svojich rukách a vždy máme na výber. Vyber si preto múdro, vyber si to, čo ťa spraví šťastným.

14. Míňaj menej, ako zarobíš

Tak a teraz ruku na srdce, kto s týmto nemal problém? Alebo lepšie povedané, kto si to stihol uvedomiť včas? Pretože problém sme s tým mali hádam všetci. V dnešnej dobe to totižto nie je nič nevšedné, je to priam normálne. Žiť na dlh. Zamotať sa do chápadiel tej odpornej chobotnice.

Takisto som nebol výnimkou a kým som pochopil, o čom to celé je, stihol som sa dobre zasekať. No opäť, všetko zlé je na niečo dobré a momentálne gazdujem ako ukážkový hospodár. Napísal som dokonca aj článok 10 Zdravých Návykov pre Vytvorenie Finančnej Stability a Úspechu, tak si ho určite prečítaj, pretože život v dlhoch ťa zničí, ver mi.

15. Pomáhaj vždy, keď môžeš

Nemusí to byť nič veľké. Stačí milé slovo, úsmev, či pekné gesto… Tým všetkým dokážeš zlepšiť druhej osobe deň. A presne to je to, čo dnes tento besný svet potrebuje. Trošku vľúdnosti a dobrosrdečnosti. Pretože v dnešnej dobe tieto kvality vídame len zriedka, ak vôbec. A vedz, že je omnoho produktívnejšie začať od seba, ako bedákať, že už takí ľudia nie sú. Ukáž im, inšpiruj ich, začni od seba!

Tak a toto bolo ďalších 15 vecí, ktoré by som tak veľmi chcel odkázať svojmu mladšiemu ja. Ďalších preto, že som článok s prvými 15 Vecami, Ktoré By Som Najradšej Odkázal Svojmu Mladšiemu JA uverejnil pár týždňov dozadu, tak si ho určite prečítaj, aby si mal zoznam kompletný. 😉

Medzitým článok nezabudni lajkovať a zdieľať ako zmyslov zbavený, pretože to je jediný spôsob, akým ukážeš, že sa ti páčil a že za to stál. 😉

Taktiež sa určite zapíš do NEWSLETTER-u, aby ti ďalšie nadupané články neušli. Jediné, čo musíš spraviť je hodiť svoj email do políčka nižšie, pod BIO-m autora, a ja ťa na každý nový článok osobne a zdarma upozorním. 😉