Minipríručka: Ako Si Zvýšiť Sebavedomie Natrvalo

Superhrdinovia - Ako si zvýšiť sebavedomie natrvalo

,,Nízke sebavedomie nie je doživotný trest. Sebavedomie sa dá študovať, cvičiť a dokážeme si ho osvojiť ako každú inú zručnosť. Akonáhle to zvládnete, všetko vo Vašom živote sa zmení k lepšiemu.“ – Barrie Davenport

Všetci sa chceme cítiť sebavedomo. O tom, aké je sebavedomie dôležité, som písal už v prvom článku série (čítaj TU).

Ale ako získať sebavedomie? Ako sa dostať z bodu A do bodu B, keď väčšina z nás začína iba s veľmi nízkym alebo dokonca žiadnym sebavedomím?!

Pravdou je, že skutočné sebavedomie, ktoré trvá, si nevybuduješ zo dňa na deň. Vyžaduje to odhodlanie, vytrvalosť a hlavne akciu.

Je tu tiež pár zásad a vecí, ktoré robiť nesmieš, aby tvoje sebavedomie netrpelo (o 15-tich z nich čítaj TU) a tiež sú tu naopak veci, ktoré by si robiť mal, aby si svoje sebavedomie nakopol (o 25-tich z nich čítaj TU).

No dnes som pre teba pripravil mini príručku, ako si vybuduješ sebavedomie, ktoré trvá.

Tu je teda návod, ako si v 3 krokoch vybuduješ silné a dlhodobé sebavedomie:

PRVÝ KROK: SPOZNAJ SAMÉHO SEBA

Nikto nie je perfektný ani dokonalý. Každý má dobré vlastnosti, ako aj tie zlé. Všetci máme pár vecí, na ktoré sme pyšní a zopár tých, na ktoré by sme najradšej zabudli. A častokrát je rozdielom medzi zdravým sebavedomím a žiadnym práve to, čomu prikladáme v našich životoch väčšiu váhu.

1. Spoznaj svoju druhú – lepšiu stránku.

Ľudia s nízkym sebavedomím vidia väčšinou iba svoje slabé stránky. Momenty v ich životoch, v ktorých pohoreli, situácie, ktoré nezvládli, povahové vlastnosti, ktoré neznášajú alebo zlozvyky, ktoré im ničia život.

No zabúdajú na to pozitívne. Každý z nás je predsa v niečom dobrý, každý má na niečo talent. Spomeň si na svoje silné stránky. Spomeň si tiež na povahové črty, ktoré ťa robia zaujímavým. Mysli na veci, v ktorých vynikáš a na tie, ktoré ti vždy išli ako po masle.

Buď pyšný na svoje silné stránky! Maj ich stále na pamäti a dovoľ si na ne byť hrdý.

Rozpoznanie svojich silných stránok ti dokáže byť veľmi nápomocné. Umožní ti to venovať sa veciam, ktoré ti idú lepšie ako druhým a to bude mať za následok okrem silnejšieho sebavedomia aj fakt, že budeš dosahovať lepšie výsledky v práci, v športe a celkovo v živote.

Ponaučenie: Ak chceš mať silné sebavedomie, musíš ho na niečom postaviť. Nepodarí sa ti to bez toho, aby si spoznal svoje dobré vlastnosti a odhalil svoje talenty.

2. Buď k sebe úprimný.

Aby si sa mohol spoznať, musíš byť k sebe úprimný a otvorený. Nemôžeš si klamať. Dopraj si čas, aby si zistil, čo ti robí radosť a čo ti ju naopak berie. Hlavne buď úprimný.

Keď budeš hľadať odpovede napríklad na to, čo by si v živote chcel robiť, nazri do svojho vnútra. Nehľadaj odpovede podľa toho, akého by ťa chceli mať druhí a čo od teba očakávajú ostatní.

Veriť si začneš až vtedy, keď budeš robiť to, čo baví TEBA. Keď budeš hájiť a bojovať za svoje hodnoty, nie za hodnoty druhých ľudí. To ti dodá odvahu a potrebnú silu na prekonanie všetkých prekážok.

Ponaučenie: Sebavedomie znamená byť si vedomý seba samého – poznať sa. Preto musíš začať počúvať svoj vnútorný hlas. Bez toho, aby si načúval svojmu vnútru, sa ti nikdy nepodarí spoznať samého seba a v konečnom dôsledku ani vybudovať silné sebavedomie.

3. Spoznaj svojho nepriateľa – zisti čo ti ničí sebavedomie

Každý máme zopár kostlivcov v skrini. Zlé rozhodnutia, ťažké životné obdobia či veci, s ktorými nie sme spokojní. Zmeravieme vždy, keď na ne príde reč alebo keď si ich niekto všimne. Každý to pozná.

Môžu to byť tiež situácie, ktoré nás vyvedú z rovnováhy a zneistia. Niektorí nemajú dostatočné sebavedomie, aby sa rozprávali s autoritami. Niektorým chýba, aby oslovili dievča. Môže to byť všetko od vystupovania pred publikom až po citlivé témy, ktoré sa nás dotýkajú.

Toto všetko môžu byť veci, ktoré podrývajú tvoje sebavedomie. Preto ich musíš spoznať. Najprv musíš vedieť, ktoré veci tvoje sebavedomie ničia, pretože až potom dokážeš podniknúť kroky, ktoré ich vyriešia.

Ponaučenie: Identifikuj všetky veci, ktoré ti ničia sebavedomie (situácie, vlastnosti, ľudia,…). Potom sa im vyhni, zmeň ich alebo sa na ne priprav. Pretože ak má tvoje sebavedomie rásť, nemôžeš mu neustále dávať zabrať.

4. Akceptuj zodpovednosť za svoje rozhodnutia

Kto môže za tvoju súčasnú situáciu? Vďaka komu si tam, kde si? Ak si myslíš, že sú na vine tvoji rodičia, priatelia, školstvo, vláda, okolnosti v tvojom živote alebo prostredie, máš problém.

Iba ak dokážeš prevziať zodpovednosť za svoj život a kroky, ktoré si v ňom spravil, až vtedy sa dokážeš pohnúť z miesta. Pretože smer, ktorým sa životom rútiš, nedokážeš zmeniť, ak odmietaš uveriť tomu, že to dokážeš.

Až keď začneš meniť situácie vo svojom živote, s ktorými nie si spokojný a dávať ich konečne do poriadku, až vtedy pocítiš úľavu a začneš byť na seba skutočne hrdý.

Ponaučenie: Svoje sebavedomie posilníš hneď ako prijmeš fakt, že si sám zodpovedný za svoj život, voľby a rozhodnutia.

5. Zmier sa so svojou súčasnou situáciou

To, že sa chceš zmeniť, je perfektné! Sám ten pocit poznám. Tá túžba, tie očakávania, tá nedočkavosť. Skvostný pocit. To prebudenie do reality, kedy zistíš, čoho všetkého si schopný a čo všetko môžeš dokázať. Chceš iný život a chceš ho hneď.

No musíš si dať pozor. Zmenu nemôžeš očakávať okamžite. Keď budeš čakať veľké výsledky každý deň, veľmi ľahko začneš byť frustrovaný. Frustrácia potom opäť privolá pocit bezmocnosti, menejcennosti a neschopnosti. A títo chlapci sú ukazovateľmi nízkeho sebavedomia, tak pozor na to.

Ponaučenie: Niektoré veci v živote jednoducho neurýchliš. Musíš sa zmieriť so svojou súčasnou situáciou. Si tam kde si a máš, čo máš. A ak to chceš zmeniť, tak pekne jeden malý krôčik za druhým.

Bonus: Ak to so zmenami vo svojom živote myslíš smrteľne vážne, viem o niečom, čo ti s nimi pomôže… A to poriadne! Stiahni si E-Book 8 Chýb, Ktoré Sabotujú Tvoje Rozhodnutie Zmeniť Svoj Život a vyhni sa všetkým tým chybám, ktoré ti celý ten proces zmeny až doteraz sťažovali. 😉

6. Stanov si ciele

Cieľ ti dá zmysel. Tvoj život bude konečne niekam smerovať. Zamestná ti tiež ruky, a tak sa nebudeš trápiť neustálymi obavami a starosťami – vecami, ktoré ničia sebavedomie.

Usilovaním sa o dosiahnutie vytýčených cieľov v sebe opäť objavíš vôlu, odhodlanie, rozhodnosť a zmysluplnosť. Toto všetko sú vlastnosti, ktoré povzbudia tvoje sebavedomie. A ešte keď uvidíš, že si skutočne schopný dokončiť niektoré veci, budeš sa cítiť úžasne. A ten pocit vydrží.

Ponaučenie: Iba ťažko budeš hľadať sebavedomie, keď je tvoj život zaseknutý na jednom mieste a nesmeruje nikam. Sú to práve ciele, ktoré mu dajú zmysel. A ich dosahovanie je to, vďaka čomu nadobudneš sebavedomie.

Články, ktoré ti pomôžu:
7 dôvodov, prečo je dôležité stanoviť si ciele
Ako si správne stanoviť ciele v ôsmich krokoch

DRUHÝ KROK: ZAČNI KONAŤ – SPRAV PRVÉ KROKY K ZMENE

Nezáleží na tom, koľko máš vedomostí a poznatkov, ak s nimi nič neurobíš. Alebo voľne povedané, bez akcie nie je žiadna reakcia. A preto musíme dať v druhom kroku veci do pohybu.

1. Zmeň spôsob, akým komunikuješ so sebou samým

Vhodné miesto, ktorým môžeš začať, je naučiť sa, ako zvládnuť svojho vnútorného kritika. Ten ťa dokáže podporovať, hecovať a nikdy ti nedovolí vzdať sa alebo ti neustále hádže pod nohy polená, sabotuje tvoju snahu a snaží sa zničiť aj to málo, čo ti zo sebavedomia zostalo.

Dáme si teda malý test. Čo ti ten hlas v tvojej hlave našepkáva pred každou výzvou a každou zmenou?

Je to, „Poď, ty to dokážeš!“, „Nevzdávaj sa, toto ti vždy išlo!“ a „Nepochybuj o sebe, máš na to!“?

Alebo je to, „Fú, z tých nohavíc mi poriadne trčia šunky…“, „Nikdy som nebol najmúdrejší…“, „On to určite dokáže, ale ja na to nemám…“?

Ak ti ten hlas v tvojej hlave našepkáva veci zmienené v tom druhom odstavci, myslím, že ti je jasné, čo musíš zmeniť, aby tvoje sebavedomie ďalej netrpelo.

Vždy, keď mám podobný problém ja, hlasno si v hlave zakričím STOP! A zastavím ten vlak negativity ešte skôr, ako naberie na obrátkach :).

Afirmácie:

Nie som zrovna veľkým zástancom dlhých sebaokrášľujúcich rečí, ktoré ľudia zvyknú viesť pred zrkadlom a nejdem to teda radiť ani tebe.

No skôr či neskôr prídu chvíle, keď nebudeš spokojný s tým, kto si, s tým, kde si alebo s tým, čo robíš. A ak si vtedy nepripomenieš všetky tie dobré veci v tvojom živote, tie na ktoré si hrdý a pyšný, tie, ktoré z teba robia toho jedinečného človeka, ktorým v skutočnosti si, tak ťa tie negatívne myšlienky položia.

Ponaučenie: Nikdy sa nebudeš cítiť sebavedomo, ak ti v hlave neustále pobežia tie negatívne komentáre, ktoré kŕmia tvoje presvedčenie o tom, že nie si dosť dobrý. Zmeň to!

2. Zmeň svoj postoj.

Teraz už poznáš svoje silné stránky, tak ako aj tie slabé. Vieš, čo v živote chceš robiť ty a vieš čo od teba očakávajú druhí. Musíš sa preto rozhodnúť, na čo sa budeš sústrediť a čomu budeš venovať svoju pozornosť.

Doteraz si mal stále na očiach svoje neúspechy, myslel si na veci, ktoré ti nešli a robil si len to, čo sa od teba očakávalo. A sám dobre vieš, ako na tom bolo tvoje sebavedomie.

Preto sa začni sústrediť na svoje silné stránky a na oblasti, v ktorých exceluješ. Mysli na to, v čom si dobrý a zapájaj sa do vecí, v ktorých si ako doma. Tvoje sebavedomie si ten rozdiel všimne, ver mi.

Ponaučenie: Každá minca má dve strany. To, na ktorú sa budeš sústrediť viac rozhodne o tom, ako budeš mincu vidieť. So sebou to máš rovnaké, vyber si preto múdro (a sústreď sa na svoju pozitívnejšiu stránku). 🙂

3. Zmeň reč svojho tela a spôsob, akým komunikuješ

Áno, áno, skutočne to pomáha. Reč tvojho tela má na sebavedomie obrovské následky. Rozdiel si všimneš hneď, ako začneš chodiť vzpriamený. Tiež nezabudni držať hlavu hore a ramená mať pekne od seba, aby všetci cítili tú energiu, ktorá z teba bude vďaka sebavedomiu sálať :).

Pri komunikácii s druhými nezabudni na očný kontakt. Neošívaj sa, nerob grimasy a nebuď nervózny, veď ani nie je prečo. Hovor jasne a zreteľne a buď energický. Zhlboka dýchaj a vystupuj sebavedomo. Ostatní na to budú reagovať pozitívne.

Vďaka týmto „trikom“ sa budeš cítiť hodnotný. Budeš cítiť, že to čo hovoríš, stojí za to a ostatní ťa budú počúvať. Kdiežto pozeraním do zeme, ošívaním sa a nervóznym smiechom vzbudíš v ľuďoch dojem, že si neveríš a že to, čo sa im snažíš povedať, nestojí za nič.

Ponaučenie: Ak budeš vystupovať sebavedomo, budeš sa tak aj cítiť.

4. Dbaj o svoje telo a výzor

Strava: Netreba sa báť. Nejdem písať o tom, že treba jesť iba klíčky a zeleninu a tiež nebudem písať esej o tom, čo by si mal mať doma v chladničke :). No je veľmi dôležité stravovať sa rozumne!

Jedz menšie porcie, výživnejšie veci a hlavne častejšie. Veď si spomeň, ako si sa cítil naposledy, keď si sa cez obedňajšiu prestávku prežral niečim vyprážaným. Stavím sa, že nech si sa cítil akokoľvek, sebavedomo to nebolo.

Šport: Môj favorit v boji proti nízkemu sebavedomiu! Šport zvyšuje sebavedomie okamžite. Budeš sa cítiť lepšie po každom jednom cvičení. A keďže sa tu bavíme o budovaní dlhodobého sebavedomia, šport v tvojom živote nesmie chýbať.

Pretože ak nie si vo forme, cítiš sa neatraktívne, nepríťažlivo a si akoby bez energie. A práve športom dokážeš zvýšiť svoju fyzickú príťažlivosť, budeš mať omnoho viac energie a spravíš pre seba niečo pozitívne, z čoho môžeš čerpať radosť celý deň.

Hygiéna: Ďalšia dôležitá vec! Každý deň by si mal spraviť aspoň malý krôčik pre svoju hygiénu, a preto nemôžeš zabúdať na sprchu, zuby, uši a oči. Pretože ak budeš špinďúr, budeš smrdieť alebo budeš mať karpiny kade-tade po tvári, tvoje okolie na to zareaguje a to nie veľmi pozitívne. Sebavedomie ti bude rásť iba ťažko, keď uvidíš, ako sa ostatní pri rozhovore s tebou divne krčia, odvracajú tvár a snažia sa ťa zbaviť.

Šatník: Tvoje oblečenie by malo reprezentovať osobu, ktorou si. Alebo lepšie povedané osobu, ktorou ešte len byť chceš (keďže chceš byť jednoznačne sebavedomejší). Preto by malo sebavedomie z tvojich vecí kričať.

Ponaučenie: To, ako sa cítime a ako pôsobíme navonok, má veľmi veľký efekt na to, ako sebavedomo sa cítime. Preto sú všetky 4 hore spomenuté veci veľmi dôležité.

5. Zlepši svoje sociálne schopnosti

S ľuďmi sa stretávame každý deň. Musíme s nimi hovoriť, jednať a mnohí sa im jednoducho nedokážeme vyhnúť. Ak sa medzi ľuďmi cítiš nesvoj, dokáže to narobiť menšiu šarapatu aj tvojmu sebavedomiu.

Preto práve zlepšenie tvojich sociálnych schopností bude mať za následok zvýšenie sebavedomia pri konverzácii s ľuďmi a to bude mať veľký vplyv na tvoje celkové, dlhodobé sebavedomie.

Ponaučenie: Pri veciach, ktoré robíš denno-denne, sa jednoducho musíš cítiť dobre, inak sa sebavedomo cítiť nebudeš.

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

6. Prijímaj výzvy, vyzvi seba samého

Na to, aby si na seba bol skutočne pyšný a mal dostatočné sebavedomie v svoje schopnosti, potrebuješ výzvy. Z času na čas sa jednoducho potrebuješ hecnúť a vyjsť zo svojej zóny komfortu.

Nie je to náhoda, že ľudia s nízkym sebavedomím sa výziev boja a sebavedomí ľudia ich naopak vítajú. Potrebuješ okúsiť nepoznané veci, potrebuješ sa presvedčiť, že zvládneš niečo nové. Preto si nájdi niečo, čo si vždy chcel urobiť a vyzvi sa!

Ponaučenie: Výzvy ťa posunú na nový level. Zlepšíš sa ako človek a zväčší sa tiež dôvera, ktorú máš vo svoje schopnosti.

7. Čeľ veciam, ktoré ti naháňajú strach

Strach je hádam najväčším nepriateľom sebavedomia. Zvyčajne je hlavným dôvodom, pre ktorý sabotujeme naše ciele a záujmy. A práve konfrontovaním strachu si vytvárame jednu z najdôležitejších esencií pre budovanie sebavedomia – odvahu.

Rob všetky tie veci, ktoré ti naháňajú strach. Buď dobrovoľník a pomáhaj druhým. Zodvihni ruku a prihlás sa vo verejných diskusiách. Zapoj sa do skupinových konverzácií v práci. Sadni si na prednáškach do prvej rady.

Rob čokoľvek, z čoho máš strach. Tým, že budeš čeliť týmto strachom, sa staneš odvážnejší, odhodlanejší a hlavne zistíš, že sa v skutočnosti nie je čoho báť. Tvoje sebavedomie vzlietne.

Ponaučenie: Pred strachom neujdeš a ani sa pred ním neskryješ. Práve tým, že mu budeš čeliť, zistíš, aká obrovská sila sa v tebe skrýva a uvidíš, čo všetko dokážeš. To ti zmení obraz, ktorý o sebe máš, na nepoznanie.

8. Vybuduj si zdravé návyky, ktoré budú tvoje sebavedomie podporovať

Sebavedomie sa dokáže veľmi rýchlo stratiť, keď si všimneš niečo, čo sa ti na sebe nepáči, niečo, s čím nie si spokojný. Preto je dôležité vybudovať si zdravé návyky, vďaka ktorým budeš na seba pyšný a budeš sa vidieť v lepšom svetle.

Ak sa zbavíš všetkých svojich zlozvykov (fajčenia, pitia, prejedania sa, odkladania vecí na neskôr, …), tvoj vnútorný kritik sa nebude mať na čo sťažovať a tvoje sebavedomie nebude testované.

Ak si k tomu dokážeš ešte aj vytvoriť zdravé návyky (skoré vstávanie, šport, zdravšia strava, dokončovanie vecí, …) tvoje sebavedomie porastie s každým jedným dobrým pocitom, ktorý zo seba budeš mať.

Ponaučenie: Drž sa ďalej od zlozvykov a pracuj na tých dobrých a zdravých. Jednoduché. 🙂

9. Staň sa v niečom dobrý – nájdi si hobby

Ďalším spôsobom, ako si vybudovať silné sebavedomie je, keď sa jednoducho staneš v niečom dobrý. Nájdi si niečo, v čom si bol vždy dobrý a staň sa v tom excelentný.

Hobby, ktoré si nájdeš, by malo spĺňať dve podmienky: mal by si na to mať talent a mal by si mať preto nadšenie. Talent zaistí, že budeš rýchlo napredovať a uvidíš skoré výsledky veľmi rýchlo a vášeň ti zaručí, že si to budeš užívať a tiež, že vytrváš.

Výber je iba na tebe. Môžeš sa naučiť cudzí jazyk, maľovať, stať sa lepším grafikom, naučiť sa programovať alebo môžeš začať behávať. Každopádne to musí byť niečo, čo ťa baví! Nemusíš sa stať najlepším na svete, no keď sa budeš úprimne snažiť a dáš do toho všetko, pocítiš svoje sebavedomie rásť.

Ponaučenie: Veľa ľudí má nízke sebavedomie práve preto, že si myslia, že nie je nič, v čom sú dobrí. To, že nájdeš niečo, v čom sa zdokonalíš, je tvojou šancou zmeniť tento pocit.

10. Mysli pozitívne

Strach, obavy, starosti, trápenie. Toto všetko sú nepriatelia zdravého sebavedomia. Tým, že sa ich zbavíš, spravíš ten správny krok. Veľmi efektívne tiež je, keď všetky tieto pocity nahradíš ich pozitívnejšími rivalmi, ako sú očakávania, odvaha, ciele, sny a zodpovednosť.

Tiež sa sústreď viac na veci, ktoré sa ti podarili a na momenty, v ktorých si zažiaril. Je to oveľa produktívnejšie, ako neustále si vyčítať chyby a situácie, ktoré dopadli najhoršie, ako mohli.

Ponaučenie: Všetky zlé pocity ťa držia späť a ničia to, akým spôsobom o sebe zmýšľaš. Naopak dobré pocity, ťa motivujú, tlačia napred a v konečnom dôsledku máš zo seba lepší pocit.

O DRVIVEJ VÄČŠINE VECÍ Z DRUHÉHO KROKU SOM PÍSAL V ČLÁNKU 25 KROKOV, KTORÉ TI URČITE NAKOPNÚ SEBAVEDOMIE, TAK SA UISTI, ŽE SI HO PREČÍTAŠ! 😉

TRETÍ KROK: TRÉNUJ, OPAKUJ, VYTRVAJ

Keďže je v celom článku reč o DLHODOBOM sebavedomí, všetky kroky treba opakovať. Musíš ich začleniť do svojho života a spraviť z nich zvyky. Pretože silné a dlhotrvajúce sebavedomie si vybuduješ až vtedy, keď ho budeš trénovať, opakovať veci, ktoré ho podporujú a keď sa nevzdáš. 🙂

1. Drž sa ďalej od všetkého, čo ti ničí sebavedomie

Nemôžme sa zbaviť všetkých negatívnych vecí v našich životoch. No čo môžeš urobiť je znížiť všetku tú negativitu v tvojom živote, ktorá sa ťa dotýka. Urob si čas, posaď sa a porozmýšľaj o všetkých a všetkom, čo ťa v živote ťahá dole. Či už je to práca, ktorú neznášaš, priatelia, ktorí ťa zhadzujú a ubližujú ti alebo životná situácia, ktorú už nie si schopný vydržať.

Ako som povedal, nemôžeš sa zbaviť všetkého a hneď, no určite budeš schopný spraviť kopec pozitívnych zmien. Preto ak máš priateľov, vďaka ktorým sa cítiš zle, je načase povedať im zbohom. Ak tvoje sebavedomie trpí pre prácu, ktorú neznášaš, je načase vytvoriť si plán, ktorý ti zaručí novú, lepšiu prácu, ktorú si budeš užívať. Prácu možno nedokážeš zmeniť hneď, no príprava plánu, ktorý ťa pošle iným – tým správnym – smerom, môže mať obrovsky dopad na tvoje sebavedomie.

Ponaučenie: Neustále rob vo svojom živote pozitívne zmeny. Tie budú tvoje sebavedomie iba podporovať.

2. Rob všetky tie aktivity, ktoré posilňujú tvoje sebavedomie

Je toho veľa, čo môžeš pre svoje sebavedomie spraviť. Stretávaj sa s tými správnymi ľuďmi, ktorí ťa budú podporovať a povzbudzovať. Vyhýbaj sa ľuďom, ktorí z teba vysávajú energiu a zakaždým ťa prinútia cítiť sa mizerne.

Drž sa zdravých a správnych návykov a daj zbohom zlozvykom. Ži v prítomnom momente a nenechaj sa ničiť zlými spomienkami na minulosť.

Ponaučenie: Obklop sa správnymi ľuďmi, ktorý ťa budú podporovať a vďaka ktorým sa budeš cítiť skvele. Hlavné je, aby si sa cítil dobre a bol pozitívne naladený. To je základom zdravého sebavedomia.

3. Drž sa dobrých, pozitívnych zvykov

Ak si sa raz rozhodol, že pre svoje sebavedomie spravíš tie správne kroky, drž sa ich. Keď máš ísť športovať, športuj. Keď chceš ísť na zdravý obed, choď na zdravý obed. Nenechaj sa odhovoriť kolegami v práci alebo svojím vnútorným kritikom.

I keď sa môžeš chvíľu cítiť dobre, keď porušíš svoje zásady a opäť sa na chvíľu vrátiš k zlozvykom, no na tvoje sebavedomie to bude mať zlé dôsledky.

Ponaučenie: Vždy si pripomeň, ako veľmi túžiš byť sebavedomejším. To ťa udrží v hre a nedovolí ti to porušiť zdravé zvyky, ktoré si si vybudoval.

4. Oslavuj pokrok

Každý malý – úspešný krôčik je pokrok, tak ho osláv! Teš sa z malých úspechov, pretože práve z nich sa skladajú tie veľké. Nezabudni si pripomínať, že si na dobrej ceste.

Vždy sa obzri naspäť, ako to bolo pred tým a potľapkaj sa po ramene, že si už zásadné veci zmenil a že si odviedol poriadny kus dobrej práce. Dodá ti to chuť a energiu do ďalších krokov.

Ponaučenie: Pripomínaj si svoje úspechy a dosiahnuté ciele. Tak dáš svojmu vnútornému kritikovi jasne najavo, že si hrdý na to, čo si dokázal, bez ohľadu na to, čo hovorí.

5. Rob chyby a vysporiadaj sa s nimi

„Ak si nikdy nespravil chybu, znamená to, že si nikdy nevyskúšal nič nové.“ Alebo ešte jeden. „Ak vo svojom živote nemáš žiadne výšky a pády, znamená to, že si mŕtvy.“

Ak sa aj ty pokúsiš vyjsť zo svojej zóny komfortu a budeš chcieť uskutočniť niečo významné, určite zakopneš a spadneš ešte veľakrát. A to je v poriadku. Chyby sú dôkazom toho, že to skúšaš. Všetci ich robíme.

Rozdiel je však v tom, ako sa k chybám postavíš. Či ťa položia na kolená a naženú ti taký strach, že to už nikdy viac neskúsiš alebo v nich nájdeš ponaučenie a novú príležitosť. Toto rozhodne o tom, či si vybuduješ zdravé sebavedomie alebo si nevybuduješ žiadne.

Ponaučenie: Prestaň si nahovárať, že si zlyhal iba preto, že si spravil chybu. Vďaka chybám sa učíme. Neznamenajú zlyhanie, ale ponaučenie. To, ako sa na chyby pozeráš, môžeš zohrávať dôležitú úlohu pri budovaní tvojho sebavedomia.

6. Ži v prítomnom momente

Nemôžeš dovoliť, aby ťa neustále strašili tvoje minulé zakopnutia a chyby, ktoré si v minulosti spravil. Čas už nevrátiš. Jediné čo môžeš spraviť, je zamerať sa na to, čo spravíš dnes. Na ten jeden jediný krôčik, ktorý máš pred sebou.

Preto sa tiež nenechaj rozptýliť obavami o budúcnosť a strachom z chýb, ktoré môžeš neskôr na svojej ceste spraviť. Ak sa ti podarí sústrediť sa iba na prítomný moment, na dnešný deň, dokážeš tak eliminovať veľa vecí, ktoré ti sebavedomie ničia.

Ponaučenie: Ži v prítomnom momente a zbav sa všetkých trápení a obáv, ktoré ti ničia sebavedomie.

7. Nikdy sa nevzdávaj. Nikdy!

V najťažších časoch je jednoduché hodiť uterák do ringu a vzdať sa. Koľkokrát si ani neuvedomíš, že si bol tak blízko k svojmu cieľu. Preto by si si mal osvojiť mentalitu bojovníka, ktorá ti nedovolí vzdať sa. Nikdy! Musíš prekonať všetok strach a zniesť všetku bolesť, či už psychickú alebo fyzickú.

Prekonávanie náročných prekážok ťa spraví silnejším a dostane tvoje sebavedomie na ďalšiu úroveň. Pamätaj na to. 😉

Ponaučenie: Do cieľa príde iba ten, kto sa nevzdá.

Cesta za sebavedomím je dlhá cesta. Omnoho dlhšia, ako tento článok. 🙂

Ale ak vytrváš a budeš sa pekne postupne snažiť naplniť jeden krok z tohto článku za druhým, odmena bude omnoho krajšia, ako čakáš!

BONUS: ZARUČENÉ A EFEKTÍVNE CVIČENIA

1. Napíš si zoznam svojich úspechov

Niekedy sa ťažko hľadá sebavedomie, keď máš pocit, že si v živote nič nedokázal. Preto si napíš všetky svoje úspechy na papier. Nezáleží na tom, či to boli dobré známky na škole, úspech na pohovore do prvej práce alebo tvojich prvých zabehnutých 10 kilometrov.

Zamysli sa a napíš si celý zoznam. Kedykoľvek sa potom budeš cítiť pod psa a myslieť si, že nestojíš za nič, tento zoznam ti dokáže pravý opak. 😉

Samozrejme si naň svoje nové úspechy nezabudni pripisovať!

2. Napíš si ďakovný list

Obrovská pomoc, keď sa cítiš hrozne. Môj by vyzeral takto:

„Dušan, ďakujem ti za to, že si si vždy veril a dokázal si sa vypracovať z rozvážača pizze na úspešného online marketéra. Ďakujem, že si nazbieral odvahu a odišiel si z práce v kasíne, ktorá ťa ubíjala a vydal si sa vlastnou cestou. Ďakujem, že si nedal na reči druhých a odvážil si sa nasledovať svoje sny. Ďakujem, že si už mnohokrát dokázal, že si vieš splniť sen, ktorý si zaumieniš. Ďakujem, že si sa zbavil strachu, založil si tento blog a išiel s vlastnou kožou na trh. Ďakujem, že vždy nájdeš silu a dokážeš sa postaviť opäť na nohy, zakaždým keď spadneš na kolená.“

Takto nejak by vyzeral môj ďakovný list. Odráža moje najväčšie kvality, za ktoré som neskutočne vďačný. Sú tam vlastnosti, ktorým dnes vďačím za to, kým som.

V liste môžeš ďakovať za veci ktoré si dosiahol, za veci, ktoré máš alebo za vlastnosti, za ktoré si vďačný tak, ako ja.

Pamätaj: Celý článok je zameraný na vybudovanie si DLHODOBÉHO SEBAVEDOMIA. Preto nemôžeš čakať okamžitú vzpruhu. Sebavedomie je niečo, na čom treba pracovať, treba sa mu venovať a budovať si ho.

Na záver: Veľmi nápomocný ti pri zmene dokáže byť E-Book, ktorý som napísal. Je o ôsmich chybách, ktoré sabotujú tvoje rozhodnutie zmeniť svoj život. Zdarma si ho môžeš STIAHNUŤ TU.

Okrem stiahnutia E-Booku máš tiež dovolené komentovať, lajkovať a článok zdielať, za čo ti budem nesmierne vďačný. Nielenže mi dáš najavo, že tento článok stál za to, ale tiež ma tým povzbudíš do písania nových a ešte lepších článkov. 🙂

A ako posledné ti pripomeniem možnosť zapísať sa do NEWSLETTER-u, ktorú by si mal nepochybne využiť. Iba tak sa uistíš, že ti žiadne nové nadupané články neujdú. Keď hodíš svoj email do políčka nižšie (pod BIO-m autora), sám ťa na každý nový článok veľmi rád upozorním. 😉