20 Cieľov, Ktoré By Si Si Mal Pred 30-tkou Jednoznačne Splniť

Ak to chceš v živote niekam dotiahnuť, ciele by v tvojom repertoári rozhodne nemali chýbať. A ak chceš žiť spokojný, šťastný, úspešný a vyrovnaný život, mal by si si stanoviť tie správne ciele.

Tu je mojich 20 najhorúcejších tipov. Tu je 20 z tých, ktoré by si si mal stihnúť splniť ešte pred tridsiatkou, pretože sú pre tvoju budúcnosť existenčne dôležité.

1. Naučiť sa aspoň jeden cudzí jazyk

O tom, aké je dôležité pracovať na sebe ani nejdem hovoriť, pretože by si to mal vedieť. Tú túžbu napredovať, zlepšovať sa a rásť, tú by si mal jednoducho cítiť.

A cudzí jazyk je v tomto smere skvelým ťahom. Otvára ti nové dvere s príležitosťami. Pracovnými. Sociálnymi. Vzdelávacími. Budeš mať silnejšie postavenie na pracovnom trhu. Budeš sa môcť porozprávať s ľuďmi z iných krajín a nájsť si nových priateľov alebo novú lásku.

Budeš sa môcť vzdelávať na zahraničných blogoch a stránkach, počúvať zahraničné relácie a absolvovať zahraničné kurzy, ktorých je v cudzých jazykoch neúrekom. A o tom návale sebavedomia a pocite hrdosti, keď sa s niekým rozprávaš v jeho rodnej reči, na nezaplatenie!

2. Prečítať jednu knihu aspoň raz za štvrťroka

Určite poznáš ľudí, ktorí akoby sa zasekli v čase. Po mentálnej stránke sú presne tam, kde boli pred toľkými rokmi, keď ste sa videli naposledy. Majú predpotopné názory a uvažujú v zastaralých rovniciach, až ti stojí (nie to na čo myslíš, ty zvrhlík!) rozum, keď to počúvaš.

Nuž môj zlatý, tak to sú presne tí ľudia, ktorí na sebe nepracujú. Tí, ktorí sa prestali učiť a myslia si, že je vzdelávanie len pre bifľošov a vlezdoprdelky. Hold, spýtaj sa sám seba, či k ním chceš patriť.

Knihy sú nenahraditeľným zdrojom vedomostí a ak budú v tvojom živote abstinovať, bude to badateľné. Ponúkajú morálne príbehy s poučením, kopec riešení na hádam každý jeden problém a sú skvelou voľbou na trávenie voľného času. V tvojom živote by teda isto chýbať nemali.

3. Precestovať minimálne 15 krajín

No nemyslím tým také tie klasické dovolenky v rezorte alebo na pláži v Chorvátsku. Nie, dám ti zopár rád, ako pre seba, zo svojho sedemdňového vypadnutia z reality, vyťažíš maximum. Neprelež teda na dovolenke celý čas pri vode. Jediné, čo ti taká dovolenka dá, bude spálený chrbát, nič viac. Objavuj. Cestuj. Rob si výlety. Rozprávaj sa s domácimi. Pýtaj sa. Iba tak sa ti rozšíria obzory. Iba tak zapojíš predstavivosť. Iba tak načerpáš inšpiráciu. A o to by ti malo na dovolenke ísť.

A keďže nie sme stroje, okrem toho, že ti to dá niečo do života, dá ti to tiež nezabudnuteľné spomienky a diametrálne odlišné skúsenosti, ako prevalovanie sa na bazéne pred hotelom a vykukávanie tej sympatickej recepčnej. Takže je to win-win situácia, spojenie prijemného s užitočným.

A posledná vec. Jednoým z tých najlepších rozhodnutí, ktoré môžeš vzhľadom na túto tému spraviť, je rozhodnúť sa precestovať nejaké krajiny sám. O výhodách tohto fenoménu píšem v článku 7 Dôvodov, Prečo By Si Mal Cestovať Sám Aspoň Raz V Živote. Určite si ho teda pozri, poďakuješ mi neskôr. 😉

4. Začať sa hýbať

V tomto bode budem stručný. Ak sa budeš hýbať, budeš energický, svieži, zdravý, spokojný, so skvelu náladou vždy pribalenou na cesty. Ak sa hýbať nebudeš, budeš mať veľké zdravonté problémy, budeš bez energie, nešťastný, unavený, polámaný, smutný a nespokojný. Rozhodnúť sa, čo spravíš, však už musíš sám.

5. Spraviť zopár vecí, z ktorých máš strach

Nie preto, aby si si niečo dokazoval a už vôbec nie preto, aby si si naložil do gatí. Mal by si ich spraviť preto, aby si videl, že svoj strach dokážeš premôcť. Aby si sa presvedčil, že v sebe máš dostatok odvahy. Aby si dal samotnému strachu jasne najavo, že už viac nedovolíš, aby kontroloval tvoj život.

Pomôže ti to vykročiť z tej ohavnej zóny komfortu, pomôže ti to robiť slobodnejšie rozhodnutia, osmelí ťa to, dodá sebavedomie a ukáže, že sa v skutočnosti nie je čoho báť.

6. Prestaň si komplikovať život

Nauč sa hovoriť nie, ak sa ti niečo nepáči. Nauč sa hovoriť áno veciam, ktoré miluješ a nevieš si bez nich predstaviť život. Rozprávaj sa s ľuďmi, ktorých máš rád a utekaj od tých, ktorých naopak nie. Rob skrátka veci tak, ako ich cítiš a nekomplikuj si život. Nespochybňuj svoju intuíciu. Nespochybňuj svoje túžby. Nesťažuj si život.

A len tak medzi rečou, ak by si si svoj život rád zjednodušil a vylepšil, určite omkrni E-Knihu 100 Spôsobov, Ktorými Si Komplikujeme Život (a ako s tým prestať), v nej sa ti okrem skvelého čítania dostane tiež zopár špičkových nápadov a tipov, ako si vybudovať život, ktorý bude jednoduchý, skvelý a bude ho radosť žiť. 😉

7. Staň sa ranným vtáčikom

Áno, je to skutočne dôležité! Ranné vstávanie ti natiahne deň a umožní ti stihnúť viac. Odbúra to stres, pretože sa budeš môcť náležite pripraviť na všetko, čo máš v daný deň pred sebou. Budeš mať čas na ranný beh a zdravé raňajky. Vyhneš sa tiež zápcham a to nenerážam na problémy vylučovacieho traktu. Ono nie nadarmo sa u našich česky mluvících susedov vraví, že:

„Ranní ptáče dál doskáče.“

8. Odhaliť svoje silné stránky, vlohy a talenty

Skús mi odpovedať na nasledujúcu otázku. V práci by si chcel robiť skôr niečo, s čím máš problém, neustále sa s tým trápiš a nejde ti to alebo niečo, čo ti pôjde od ruky, budeš v tom excelovať a kolegovia si za tebou budú chodiť po rady? Nuž, ak by si sa rád videl skôr v tej druhej polovičke, odhaľ svoje talenty a silné stránky. Iba vďaka nim sa ti to totižto podarí.

9. Spísať si zoznam vecí, po ktorých túžiš

Je podstatné vedieť, po čom v živote túžiš. Rozumieť svojim túžbam a motiváciám. Mať niečo, čo ťa poženie vpred. Väčšina ľudí totižto narieka, že nie sú motivovaní a kade tade krížom krážom po internetoch hľadajú niečo, čo by ich nakoplo. A i keď im zapraje a podarí sa im niečo také nájsť, motivácia, ktorú z toho získajú, trvá len malú chvíľku.

Je to preto, že aj keby si našiel to najinšpiratívnejšie video, najmotivačnejší článok, či najtrefnejší obrázok, nič z toho ti nebude fungovať, pokiaľ nenájdeš motiváciu vo svojom vnútri. Pretože to jediné, čo potrebuješ nájsť, je dôvod, pre ktorý budeš robiť veci vo svojom živote. Ten, ktorý ťa poženie dopredu. Ten, ktorý ti nedovolí uspokojiť sa so životom takým, aký ho máš v tomto okamihu. A ak ho/ich už raz nájdeš, motiváciu už viac nebudeš vyhľadávať, bude tvojou súčasťou.

No ak by si v tomto smere potreboval inšpirovať a vnuknúť zopár nápadov, prečítaj si článok 10 Vecí, Ktoré Ma Ženú Vpred, tam ti ich už vnuknem. 😉

10. Nájdi niekoho, komu budeš pomáhať

Predstav si svet, v ktorom má každý jeden človek niekoho, na koho sa môže obrátiť. Niekoho, kto mu nastaví pomocnú ruku a pomôže sa opäť postaviť na nohy. Nebolo by to skvelé? Nebol by to svet, v ktorom by si chcel žiť? Nuž, tú moc, zmeniť ten, v ktorom žijeme teraz na ten, o ktorom píšem, máš vo svojich rukách. Pretože ak neprestaneme kritizovať druhých, za to čo nerobia a nezačneme to robiť sami, nikdy sa to nezmení.

Preto ak môžeš pomôcť, pomôž. Nielenže tým zmeníš a možno zachrániš život druhému, zachrániš tiež svoju dušu, ver mi. A ani neskúšaj pomyslieť na to, že nemáš čo dať. Tam vonku sú státisíce ľudí, ktorí potrebujú oblečenie, jedlo, vodu, peniaze alebo skrátka len tvoj čas a rady. Porozmýšľaj teda nad tým, komu by si mohol pomôcť a ako a pusť sa do toho. Svet v dnešnej dobe potrebuje zachrániť viac, ako kedykoľvek pred tým. Skutočne nie je na čo čakať!

11. Začni si písať denník

Božé, aké trápne, však?! Ako som to mohol napísať, že?! Nuž, nejaký ten dôvod predsa len mám. 😉

Písanie si denníku pár minút na konci každého dňa je peckový a bombastický zvyk! Pomôže ti to zreflektovať nad celým dňom a vyčistiť tvoju myseľ. Isto pre teba nebude žiadnym šokujúcim zistením, že zvykne každý jeden z nás lpieť skôr nad tým zlým, čo sa nám počas dňa stalo, ako nad vecami, ktoré nás potešili. A presne denník je ten trik, ktorý ti to pomôže napraviť.

Už po pár dňoch zistíš, že sa každý jeden deň prihodí kopec vecí, ktoré ti spravili radosť. Budeš mať tiež prehľad nad všetkými tými úlohami, ktoré si dokončil, vďaka čomu sa zbavíš toho mizerného pocitu, že celé dni nič nerobíš, aj keď si tak strašideľne zaneprázdnený. Môžeš s jeho pomocou tiež reflektovať. Získaš prehľad, čo počas dňa robíš a môžeš odstrániť všetky neproduktívne činnosti. Plus, vždy, keď sa budeš cítiť zaseknutý na mieste, môžeš sa pozrieť o rok späť a uvidíš, aký kusisko cesty si už prešiel. Takže znova, denník = bomba!

12. Spísať si zoznam cieľov

Ja viem, ja viem, celý tento článok je vlastne o cieľoch. Ono je to však veľmi dôležité vedieť, kam smeruješ. Na to, aby si zasiahol terč, najprv musíš na nejaký mieriť. Pretože ono nechať sa unášať prúdom je celkom fajn. Neriešiť. Užívať si to. Kochať sa okolím. No i keď ťa ten prúd môže zaniesť na nejaký prekrásny tropický ostrov, môže ťa takisto povláčiť po ostrých útesoch, otrieskať o skaly, doplaviť do oblastí, kde sa to hemží žralokmi alebo, i keď ťa vyplaví na tom krásnom tropickom ostrove, môže byť plný ľudožrútov. Tak potom, aby si sa nesťažoval. Potom aby si nenariekal, aký je ten život nespravodlivý.

A ak by ti vyššie napísané nestačilo, prečítaj si článok Sedem Dôvodov Prečo Je Dôležité Stanoviť Si Ciele, ten ťa už o dôležitosti a potrebnosti cieľov v tvojom živote presvedčí. 😉

13. Vybuduj si produktívne návyky a zbav sa zlozvykov, ktoré ti ničia život

Kvalita života, ktorý budeme žiť, závisí hlavne od návykov, ktoré v ňom budeme mať. Väčšinu života totižto ideme na autopilota a robíme skrátka to, čo sme robiť zvyknutí. A vedz, že nemusíš ovládať deriváty, odmocniny, ani faktoriály na to, aby si si dokázal vypočítať, aký priepastný rozdiel bude o pár rokov v živote ovládanom zlozvykmi a v živote postavenom na zdravých a produktívnych návykoch. Ty si už len musíš vybrať, ktorý z nich chceš žiť.

14. Vytvor si balanc medzi prácou a osobným životom

V dnešnej dobe potrebnejšie ako soľ toto. Medzi prácou a životom by sme totižto mali mať zdravú rovnováhu. Nepracovať na úkor voľného času. Nepracovať stresujúco a tvrdo, že nám nezostane žiadna ďalšia energia po práci. Nestresovať sa a nenosiť si problémy z práce domov. Je to skrátka o tom, nedovoliť, aby ti práca likvidovala osobný život a zdravie. Tak to už viac nedovoľ, práca nie je všetko!

15. Zlepšiť svoje financie

Nežijem v alternatívnej realite, ani v krajine zázrakov, takže viem, že v našej malej krajinke nie sú platobné podmienky zrovna najružovejšie. Avšak, treba si uvedomiť zopár vecí. Napríklad to, že na trhu práce predávaš svoje schopnosti, takže čím si šikovnejší a čím viac toho vieš, o to lepšie zaplatené dostaneš. Ďalej napríklad to, že sa môžeš (a aj by si sa mal) v oblastí financií aspoň kulilinček vzdelať, aby si viac nerobil tie zlé finančné rozhodnutia a osudové chyby, ktorými okrádaš samého seba.

Ďalej môžeš investovať, šetriť, dať si doporiadku dlhy, spraviť si rozpočet, no môžeš skrátka spraviť xy vecí a vedz, že do tridsiatky by si to určite mal mať ošéfované. A ak by si bol v tomto smere bezradný a nevedel ako začať, prečítaj si článok 10 Zdravých Návykov, Ktoré Zlepšia Tvoju Finančnú Situáciu. Týchto desatoro tvorí základ, bez ktorého by sa nemala pohnúť už ani len bankovka v tvojej peňaženke! 😉

16. Vymysli si plán investovania

Nie len čo sa týka peňazí. Investuj tiež do vzdelania, do seba, do svojej budúcnosti, do svojej vášne, do svojho hobby.
Pretože ak budeš múdro hospodáriť so svojimi peniazmi a investovať ich, vtedy budeš mať zdravé financie a žiaden finančný stres. Ak budeš investovať do svojich vedomostí, vtedy budeš sčítaný, múdry a inteligentný. Ak budeš investovať do svojho zdravia, vtedy budeš vitálny, fit a zdravý. Ak budeš investovať do svojej vášne a do svojho hobby, staneš sa v tom skúsený a šikovný. Chápeš?! Ak chceš niekde vidieť výsledky, musíš do tej činnosti skrátka investovať. Čas, peniaze, myšlienky, námahu.

17. Nauč sa milovať svoj život a seba samého

Človek, s ktorým stráviš najviac času, budeš vždy len ty sám. A ak sa budeš nenávidieť, bude to veľmi osamelá a smutná cesta.

Všetci máme svoje neistoty, nedostatky a nedokonalosti, no to je v poriadku. Nenarodil si sa predsa, aby si bol dokonalý. Narodil si sa, aby si bol jedinečný. A to si! No nie len kvôli svojim kvalitám, no aj vďaka svojim nedostatkom. Buď teda vďačný, že si, kým si. Potľapkaj sa po pleci a daj si kompliment, keď sa pozrieš do zrkadla. Pracuj na sebe, pracuj na svojej budúcnosti, no nezabudni doceniť to, kde sa v živote nachádzaš teraz, i keď ešte nie si v cieli. Dôležitá je predsa samotná cesta.

18. Vybuduj si zásady a stoj si pevne za nimi

Nerob zo seba šaša len preto, aby si na niekoho zapôsobil. Nenechaj sa využívať len preto, aby si mohol s niekym byť. Vo fungujúcich vzťahoch, či už kamarátskych alebo partnerských, si musia byť všetci rovní, inak to nie je priateľstvo, inak to nie je láska. Bez toho, budeš aj naďalej iba šašo, bez toho budeš aj naďalej iba poskok. A to už sa musíš spýtať samého seba, či ti to za to stojí!

[divider_1px]

Ak sa ti myšlienky v článku páčia, tak si daj od tohto náruživého čítania menšiu pauzičku a lajkni MOTIVATION-MANa na Facebooku. Zaistíš si tým to, že ti ďalšie zaujímavé články neujdú. Jeden klik a o ďalšie nadupané riadky budeš mať postarané. Tak šup. 😉

[divider_1px]

19. Sprav si poriadok vo svojich prioritách

To, čo robíme denno-denne rozhodne o tom, aký život budeme žiť. A o tom, čo budeme robiť denno-denne, rozhodnú zasa naše priority. Prirodzene, všetci uprednostňujeme tie činnosti, ktoré sú pre nás najdôležitejšie, tie, ktoré robíme najradšej. Spraviť si teda poriadok v prioritách by malo byť jednou z najzákladnejších a najdôležitejších úloh, ktoré spravíš čo najskôr. Predsa len, rozhodne to o tom, či budeš mať budúcnosť ružovú alebo či bude nejakej inej, smutnejšej a ohyzdnejšej farby.

20. Nájsť si šport, ktorý si zamiluješ

Športovať by sme mali všetci, bez výnimky. Dať si trošku do tela. Prevetrať tie zhrdzavené kĺby. Vyčistiť si hlavu. Spraviť niečo pre svoje zdravie, fyzické i psychické.

No rovnako podstatné, ako šport samotný, je jeho výber. Je dôležité vybrať si taký, ktorý si zamiluješ. Aby si sa naň zakaždým tešil. Aby si sa nemusel premáhať. Aby si sa ho nevedel dočkať a zakaždým si ho užil do poslednej minúty. Nielenže tak nikdy nevynecháš a nebudeš zvádzať ukrutný boj so sebou samým zakaždým, keď nastane ten čas, práve naopak, nebudeš sa vedieť dočkať. Dáš zo seba všetko a budeš na seba pyšný. A poviem ti, bude to právom. Koniec koncov, toto je jeden z Piatich Koníčkov, Ktoré By Si Si Mal V Živote Jednoznačne Nájsť. Klikni na link a prečítaj si v článku viac. 😉

Ak sa ti tento článok páčil, ak ťa dokázal nakopnúť alebo ti v niečom pomohol, určite mu nezabudni na oplátku pomôcť ty a poriadne ho pošéruj, polajkuj a poposielaj všetkým, ktorým by sa mohol páčiť tak, ako sa páčil tebe. 😉

Samozrejme, určite sa nezabudni zapísať do NEWSLETTER-a, aby ti už viac podobne naložené a inšpiratívne články neušli. Stačí, ak hodíš svoj email do políčka nižšie a ja ťa na každý nový článok rád, osobne a zdarma, upozorním. 😉